Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Francuzi poważnie myślą o UMTS na 900 MHz

Francuzi poważnie myślą o UMTS na 900 MHz

TP 7 Maja 2007 22:53

0 0

Francuski regulator rynku telekomunikacyjnego - ARCEP - rozpoczął publiczne konsultacje dotyczące wykorzystania na terenie Francji częstotliwości 900 i 1800 MHz dla sieci UMTS.

Już wiosną 2006 roku ARCEP rozpoczął analizy i dyskusje, w których brali udział potencjalni gracze zainteresowani budowaniem sieci 3G opartych na częstotliwościach wykorzystywanych do tej pory dla potrzeb telefonii GSM.




ARCEP przygotował już warunki dla zagospodarowania częstotliwości 900 MHz dla potrzeb sieci 3G. Być może już wkrótce podobnie postąpią inni regulatorzy w krajach Unii Europejskiej. Pozwoli to na bardzo szybki rozwój usług multimedialnych poza terenami wielkich miast, przy stosunkowo niskim koszcie budowie sieci, sporo niższym niż przy standardowej częstotliwości 2,1 GHz. Urządzenia transmisyjne dla sieci UMTS 900 MHz są już dostępne u producentów takich, jak Nokia, Nortel, Huawei i Option. Udane testy UMTS na 900 MHz przeprowadzono już we Francji, Portugalii, Finlandii i Australii.

Źródło tekstu: Cellular News, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~ukenamuniu  2007-05-07 23:16:37  host: nat-go2.aster.pl

    Ale mi "news"... Witold Graboś, Prezes Urzędu Regulacji Telekomuniacji i Poczty już kilka lat temu mówił o 3G w GSM!

  • 0

    2.  2007-05-07 23:21:18

    ukenamuniu: hym... nie sądzę, żeby wiedział o czym mówi. ;)

  • 0

    3. ~ukenamuniu  2007-05-07 23:23:48  host: nat-go2.aster.pl

    Wybacz Witku, ale jak każdy Witold potrafił antycypować.

  • 0

    4.  2007-05-07 23:26:38

    ukenamuniu: kiedyś przeprowadzałem z nim wywiad i w sumie nie dało się z tego nic sklecić... ;) Ani o jakiś technicznych wizjach, ani prawnych...

  • 0

    5. ~ukenamuniu  2007-05-07 23:39:35  host: nat-go2.aster.pl

    Witku, wywiad to nie monolog, polega na zadawaniu pytań. Zapytałbym: jak Pan myśli, za ile lat regulatorzy zachodni zaczną dopiero myśleć o 3g w paśmie 900MHz. (dwaj Witkowie: pytający i pytany antycypują)

  • 0

    6. ~berdys  2007-05-08 03:30:45  host: wap.mobile.project4.pl

    No i bedzie kolejny drenaz kieszeni abonentow. Jak dotad to wymiana aparatow na dwusystemowe,potem nastala era wapu,nastepnie gprs,potem mms,potem edge,dalej umts nie mowiac o hsdpa. Moim zdaniem takie zmiany powoduja to ze zostaje nam wmowione ze wap,mms i umts jest nam niezbedny. Podobnie bedzie z umts na 900/1800- poprawi zasieg itp...tak,lepiej ograniczac koszty po stronie operatora a nie po stronie abonenta. Po stronie abonenta postep bedzie niezauwazalny,utrudni tylko zycie kazdemu z nas,bo bedzie sie trzeba postarac o nowy tel. Czasem mam tego dosc. Mam od nowosci forda mondeo, z 2000 roku i auto jest tak samo dobre jak te 7 lat temu. Szkoda ze nie moge powiedziec tego samego o swoim telefonie.

  • 0

    7.  2007-05-08 08:04:22

    Co mi da UMTS900 jak u mnie żaden operator nie może postawić zwykłej stacji GSM od 5-6 lat:) same protesty nawiedzonych

  • 0

    8. ~rino  2007-05-08 08:06:38  host: dvz246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do ~berdys widzę że ktoś tu woli być zacofany, nie martw się do nas to przyjdzie za jakieś 10 lat bo to Polska, w Afrece to będą mieć przed nami - tak na marginesie to mi się to podoba bo mieszkam na wsi będę to miał gdzieś za 10 lat więc to wypróbuję, a nie że myślałem że tego nie wytestuję bo UMST dopiero raczkuje i to dopiero w dużych miastach, gdzie tam ktoś słeszał o wiosce Żyrowa;)

  • 0

    9.  2007-05-08 08:08:41

    slimaki za drobie byly :D:D

  • 0

    10.  2007-05-08 08:10:18

    6- o czym ty bredzisz?? maska ludzi ma np. 5110 na 900mhz i żyją i działa!

  • 0

    11. ~Allan  2007-05-08 09:54:56  host: ablc161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Fajnie byloby gdyby u nas ktos postawil sobie siec UMTS na wolnych czestotliwosciach 1800, ktore sa teraz na przetargu :)

  • 0

    12.  2007-05-08 11:06:06

    Mnie ciekawi jaka jest różnica w kosztach postawienia sieci UMTS a WiMAX ?Chyba na siłę próbują wprowadzać UMTS żeby zwróciło im się za licencje ?

  • 0

    13. ~fokstrot  2007-05-08 13:38:32  host: bss96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @WitekT wiesz moze cos wiecej w kwestii technicznej dzialania tego systemu na czest 900MHz? czym to sie rozni wzgledem normalnego UMTSa dzialajacego na wyzszych czest? mniejsza pojemnosc jednej komorki niz w UMTS czy moze wieksza kompresja danych? wieksza ilosc kanalow w stosunku do GSM.

  • 0

    14.  2007-05-08 13:56:26

    fokstrot: mniejsza "pojemność", kompresja to nie. Specyfikacji dokładniej nie mam.

  • 0

    15. ~hbmm  2007-05-08 14:25:22  host: feg2.internetdsl.tpnet.pl

    a ja myslałem ze umts 900 jest w celu zrobienia zasiegu na terenach mało zaludnionych bo chyba stacja na 900mhz moze miec duzo wiekszy zasieg

  • 0

    16.  2007-05-08 14:45:03

    hmmm: no dokładnie jest tak, jak mówisz. Większy zasięg = rzadziej trzeba je stawiać = tańsze pokrycie zasięgiem kraju.

Dodaj swoją opinię