Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Francuski Free rośnie jak na drożdżach

Francuski Free rośnie jak na drożdżach

Q! 12 Kwietnia 2012 20:17

0 0

Eksplozja liczby nowych aktywacji we francuskiej sieci Free spowodowała, że liczba jej użytkowników liczona jest już w milionach - szacuje Wireless Intelligence. O jakie liczby dokładnie chodzi?

Przypomnijmy, że Free był tą siecią, która na początku stycznia rozpoczęła wojnę cenową na francuskim rynku mobilnym - szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości. Walka była na tyle zacięta, że wkrótce po jej rozpoczęciu konkurenci oskarżyli go o nieuczciwe praktyki rynkowe, a sama sieć zaczęła się przegrzewać.




Teraz Wireless Inelligence szacuje, że w ciągu 3 miesięcy na ofertę tego operatora zdecydowało się 3 mln klientów, a więc 5% rynku. Oznacza to, że każdego dnia do Free przyłączanych zostaje prawie 35 tys. nowych klientów.

W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy sieć będzie w stanie obsłużyć coraz większą liczbę klientów?

Źródło tekstu: Wireless Intelligence, wł     

Dodaj do:
w sumie: 59
  • 0

    40.  2012-04-13 00:07:09

    @33 ilosciowo oczywiscie tez mamy tyle samo tych stacji oraz ekip do ich obslugi... ludzi w salonach oczywiscie tez mamy tyle samo (w Austrii w Orange pracuje ok. 800 osob, reszta to outsourcing)... ARPU w orange w Austrii w 2010 roku to w segmencie abonamentowym ok. 32 euro (w Polsce w tym czasie ok. 67 zl) a w prepaid ok. 8 euro (PL = 20zl). nie ma co - porownywalne rynki jak cholera. zaczynajac od liczby stacji, przez pracownikow, po ARPU i ilosc klientow konczac... i tak na marginesie: w 2010 srednie ARPU austriackiego Three to ok. 22 euro (ok. 10 euro prepaid i ok. 23 postpaid przy ok. 1,2 mln klientow. jak wiec widzisz, Austriacy majac 4,5 raza mniej ludnosci i ponad 3,5 raza mniej powierzchni do pokrycia, a tyle samo operatorow infrastrukturalnych, mniejsze zatrudnienie zostawiali mimo to ponad 2x wiecej pieniedzy u swoich operatorow niz Polacy pomimo tego, ze austriackie ARPU sukcesywnie spada od prawie 4-5 lat... prognozowana penetracja na 2013 rok to ponad 153%... moze ogarniesz te dane, moze dalej bedziesz zadac. tamte sieci sa po prostu lepiej zarzadzane, a molochy takie jak w Polsce funkcjonuja podobnie to TM w Niemczech... aaa i z ciekawosci zajrzyj do ofert Czeskich gdzie minuta kosztuje ponad 1-1,2zl rozliczana minutowo :)

  • 0

    41.  2012-04-13 00:08:45

    @34 i US na glowie. dlatego te panstwo przedzie jak przedzie - kazdy mysli jak je wyrolowac i co drugi "przedsiebiorca" odlicza sobie VAT od prywatnych telefonow...

  • 0

    42.  2012-04-13 00:12:12

    @35 ale po co mi to piszesz? ja dobrze znam Niemiecki rynek - dziwie sie tylko krzykaczom, ktorzy mysla, ze jak w innym kraju jest super ekstra po wzgledem ilosciowym, to Polska jest juz beznadziejna... polecam oferty niemieckie, czeskie... chocby takt minutowy powinien co drugiego polskiego uzytkownika odstraszyc. cena minuty nawet w pakiecie po 60-70gr to pewnie tez rewelacja... ale nie - pochlanajacy reklamy mediamarkt patrzy tylko na ilosc. a nie na szczegoly...

  • 0

    43. ~Lord  2012-04-13 00:18:29  host: aecj30.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A na stronie Plusa nadal promocje bez telefonu z umową na 12 miesiecy typu 79zł (tyle co no limit) dające 300 minut :)) 99zł dajace 500 minut.

  • 0

    44. ~medyk  2012-04-13 00:48:53  host: p5B07C05B.dip0.t-ipconnect.de

    do thonka. Pisze to w zasadzie dla dyskusji. T-Mobile jako moloch w DE trzyma jeszcze jakosc, O2 - wieder mal kein Empfang, O2 can't do ? ;-) Ludzie w PL narzekaja niczym sport narodowy -a w Niemczech wcale nie jest taniej ani lepiej, uwzględniajac oferty infrastrukturalnych czy MVNO. A taktowanie to tylko jeden z wielu szczegółów. Owszem, MVNO typu Lycamobile na vodafone pozwala dzwonic za 1ct/minuta do PL i 15ct oplaty inicjacyjnej, ale to promocja niestała i co z interconnectem? W PL jest rynek inny, i taniej, jakby nie patrzeć, zwłaszcza że - pełen ryczałt w takim T-Mobile.pl jest duzo tańszy niżw DE

  • 0

    45.  2012-04-13 01:20:01

    @44 tylko zapominasz o jednej waznej kwestii - mimo przeliczania niektorych stawek, po za TM, ktore wybiera wiekszosc patriotow, reszta operatorow jest w ogolnym rozrachunku tansza i co za tym idzie ceny w stosunku do zarobkow, ktore sila rzeczy sa wyzsze niz w PL sa po prostu nizsze. jedyny rynek na ktorym Niemcy ciagle spia to transmisja danych... o2 dalej zbiera brak czestotliwosci - play w Polsce powinien juz dawno na podstawie ich doswiadczen kupowac czestotliwosci, a nie wybrzydzac jak to ostatnio robili, bo ja z 9-10 lat temu pamietam, ze gdyby nie roaming w t-mobile to z o2 bym sie niemal pozegnal ;) a MVNO - dla mas po za aldim i blau oraz lyca (no i pionierem debitel) nic nie znaczy.

  • -1

    46. ~  2012-04-13 06:03:01  host: z46-12.opera-mini.net

    @DanieR, czlowieku chcesz pakiet za 5zl ze 100min w prepaid i to wymienny na sms, mms i MB? Zastanowiles sie jaki sens wowczas mialyby niskie abonamenty? Rozumiem, ze chcesz znizek ale to, co piszesz to chcesz niemal za darmo. Pewnie po miesiącu i tak chcialbys kolejnych obnizek np za 3zl zeby bylo 100min. Opamietaj sie

  • 0

    47. ~  2012-04-13 06:24:38  host: 77-253-149-46.adsl.inetia.pl

    @46 puknij się w pustą czaszkę hotelarz. Pakiet 100 minut za 5 zł jak najbardziej jest (PF), natomiast, żeby ten sam pakiet byłwymienny na pozostałe usługi to maksymalna głupota, zwłaszcza, że pozostałe pakiety sa tanie.

  • 0

    48. ~  2012-04-13 06:40:18  host: z46-12.opera-mini.net

    47, sam sie puknij. hotelarz?? O czym ty piszesz?? Ktos wyzej pisal o pakieci do wszystkich a nie do Play i na stacjo.

  • 0

    49. ~toom  2012-04-13 08:45:11  host: public82178.xdsl.centertel.pl

    Jak już tak piszecie o sieciach w DE to jaka jest tam ważność konta po doładowaniu. Ale fakt jak ktoś pisał o tanich sieciach i ich jakości: dyskontowy syf. W PLu taki jakościowy syf to Play jakosc glosu masakryczna. Za jakosc trzeba zaplacić.

  • 0

    50.  2012-04-13 09:02:06

    thonka - takt sekundowy jest czymś normalnym u nas, więc nawet ci, którzy pamiętają takty 30/60 albo 60/60 już nie są w stanie zauważyć róznicy jaką daje sekundowe taktowanie. Można w archoiwach poszukać rozmów na ten temat, jak byłem punktowany za słowa że wolę dopłacić 15 zł za taktowanie sekundowe bo na tym "zarabiam" więcej minut i płacę sumarycznie taniej niż wtedy wprowadzona oferta z taktowaniem sekundowym przez Heyah chyba - tego nie pamiętam. I to mi się opłacało już przy okolóo 180-240 miutach. Oczywiście znaczenie miało, ze dużo połączeń wykonywałem (chociaż i tak długie połączenia miałem i mam - ok. 2-3 minuty wtedy jak pamiętam średnio, chcociaż średnią zawyżały pojedyncze rozmowy po pół godziny nawet. No i przy takcie 30/60 jaki był w Plusie, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku bardzo krótkich połączeń. No ale cóż... Pamięć jest zawodna, a i teraz widać, ze znaczenia nie ma sposób taktowania...

  • 0

    51. ~galtom  2012-04-13 09:58:47  host: 62-148-76-2.ip.netia.com.pl

    @Thonka(40): super, wszyskie dane sa prawdziwe, czy zatem jesli wszyscy operatorzy wprowadza w PL minute na poziomie np. 5zł to ARPU beda mieli lepsze czy nie? A jak zamiast 5 zł 1 minuta bedzie kosztowac 50 zł to jak bedzie wygladać ARPU? AROU jest istotnym wskazniekiem ale bez przesady. Dla mnie ciekawsze jest jaki byl zysk naszych sieci i zachodnich i porownanie. Piszesz, ze Orange AT i PL maja podobna ilosc pracownikow - place tez? No bo skoro ARPU u nas nizsze, minuty drozsze to chyba i pracownicy u nas lepiej zarabiaja? :-)

  • 0

    52.  2012-04-13 10:18:49

    51. ~galtom - a wiesz jakie są róznice czy podobieństwa? Bo też bym chciała wiedzieć ;-)

  • 0

    53.  2012-04-13 10:47:44

    chciała? no ładnie...

  • 0

    54.  2012-04-13 10:49:20

    hmmm... chyba muszę do doktora jakiegoś sie udać, zeby sprawdził czy nie mam ukrytych pragnień czy potrzeb ;-) Bo świadomie o sobie w rodzaju żeńskim na pewno nie napisałem ;)

  • 0

    55. ~galtom  2012-04-13 13:45:38  host: 62-148-76-2.ip.netia.com.pl

    Zakladam, ze ARPU bedzie coraz wyzsze...a nawet bardzo wysokie. bedzie 100 kliwentow w calej sieci, kazdy zaplaci w tzw. CH. tylko co z tego, jak to zaden interes. U nas sie szafuje magia ARPU ale trzeba pamietac, ze statystyka ptorafi ladnie oszukac. Jak sie wsadzi reke do wrzatku i druga do wody o temp 0 - 1 st. to przeciez srednia jest OK. Prawda? O co krzyk? :-)

  • 0

    56. ~klimass  2012-04-13 15:39:25  host: 217-67-201-162.itsa.net.pl

    Z CSem dadza sobie rade, pytanie co bedzie z ruchem PSowym? Powoli powoli dadza sobie rade, tylko czy uzytkownicy beda na tyle cierpliwi?

  • 0

    57. ~medyk do thonka...  2012-04-13 16:11:39  host: p5B07C005.dip0.t-ipconnect.de

    w ogole jakośc połączęń w Niemczech to osobna bajka. O ile polska filia vodafone nie wyroznia sie jakos in minus, tak w niemczech voda odstaje duzo od tmobile. A w swoich mvno - lecacych na half rate i dostajacych jak najslabsze kanaly - porazka niczym e-plus. Z ciekawosci - mam karte vodafone, z logiem vodafone - w 1und1 - godzinami moglbym opowiadac. Innymi slowy - poledwica sopocka z biedronki to nie poledwica sopocka z delikatesów. Roznice zauwazam w przypadku t-mobile de - chyba inne kodeki dla rozmow gsm, bo i zwykly callya a wiec prepaid vodafone w tej samej lokalizacji w tym samym telefonie o tym samym prawie czasie - inna jakosc ( odbiorca ten sam w tej samej sieci i lokalizacji.

  • 0

    58. ~Słoneczny  2012-04-13 23:39:40  host: 89-78-27-96.dynamic.chello.pl

    Baloniku nasz malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon urósł, że aż strach. Przebrał miarę, zrobił PACH!!!!!! :-)))

  • 0

    59. ~bison blanc  2012-04-15 21:34:51  host: 89-156-186-154.rev.numericable.fr

    Ja mam telefon we Free. Jakość rozmów jest bardzo dobra w sieci własnej, jednak czasami transfer danych jest nie do zaakceptowania. Poza tym handover pomiędzy Orange a Free jest niezbyt dobrze zoptymalizowany. Dlatego ręcznie ustawiłem Orange 3G jako sieć domyślną, gdzie internet działa bardzo dobrze (medialne doniesienia o roamingu w Orange jedynie w technologii 2G są nieprawdziwe).

Dodaj swoją opinię