Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Foxconn wstrzymuje produkcję z powodu zamieszek

Foxconn wstrzymuje produkcję z powodu zamieszek

LuiN 24 Września 2012 10:39

0 0

Mieszczący się w mieście Taiyuan zakład Foxconnu do wtorku zatrzymał produkcję. Powodem jest bójka pracowników, w której udział wzięło około 2 tys. osób.



Zakłócenia pracy w fabrykach są coraz częstsze w Chinach, z racji walki robotników o wyższe wynagrodzenie i lepsze warunki. Foxconn, podwykonawca sprzętu dla takich koncernów jak Apple, Sony, Dell, Nokia czy HP, nie jest tu wyjątkiem.




Z niepotwierdzonych informacji wynika, że funkcjonariusz ochrony uderzył pracownika, co rozpętało w zakładzie 10-godzinne piekło, w którym wzięło udział ponad 2 tys. pracowników. Co najmniej 40 rannych w wyniku bójki osób trafiło do szpitala. Konieczna była interwencja policji i wstrzymanie produkcji.

Zakłady w Taiyuan zatrudniają 79 tys. pracowników i są jednymi z większych w imperium Foxconnu, które daje pracę ponad 1,1 mln pracowników w Chinach.

Źródło tekstu: The New York Times, wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 1

    11. ~  2012-09-24 11:30:55  host: aaqk52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W sumie malo mnie obchodzi ile procucenci na tym straca- niech straca jak najwiecej- tego im po chrzescijansku zycze- bo maja za duzo.

  • 0

    12. ~  2012-09-24 11:40:01  host: aaqk52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    10: a ten Twoj mentorski ton co ma znaczyc ? Ja takze uwazam, ze firma ktora wykorzystuje ludzi , traktuje ich jako niewolnikow ( czyli wlasciwie wspiera handel ludzmi ) powinna zostac zlikwidowana. Forma obojetna. Pracowalem w takim gigancie i widzialem warunki w hotelach pracowniczych, warunki na hali, brak dbalosci o BHP- jak mowilismy ze maja miec maski- to mieli- ale po naszej wizycie im je odbierano. Bo taka jest ta ich zolta mentalnosc. Zmienilismy producenta- z wpisaniem do umowy zastrzezen- bylo to samo ! Manager ( amerykanin - nie byl naszym pracownikiem ) tylko sie z nas smial. Jacy to ludzcy próbujemy byc. Zaklad byl maly- zatrudnial 6 tys. Wiec skoncz mentorzyc i szafowac pseudoetycznymi argumentami. Bo to na co sie oburzasz to szczyt etycznego zachowania w tamtych warunkach- lepiej by bylo, gdyby Ci ludzie pozostalo w swoich wsiach i pracowali na roli- zyli by biednie ale nie byli by tak uprzedmiotowieni!

  • 1

    13. ~kamil  2012-09-24 11:49:54  host: internet.krosoft.pl

    czy Apple ma patent na bójki ??

  • 1

    14.  2012-09-24 11:53:55

    @13 pewnie opodatkuje

  • 2

    15.  2012-09-24 12:00:23

    Była bitwa na iPhone'y?:D

  • 1

    16. ~  2012-09-24 13:01:58  host: 178-37-76-113.adsl.inetia.pl

    ostatnio oglądałem portfel w sklepie "bata". cena 80 złotych, produkcja indyjska. ładny wyzysk. nie kupiłem. jak byłby produkowany w kraju gdzie koszty produkcji są duże cena byłaby do zaakceptowania. to jaka jest marża na takim portfelu?

  • 1

    17.  2012-09-24 13:03:15

    Choć to tragiczne - to dobry znak, może z czasem produkcja częściowo wróci do Europy.

  • 1

    18. ~  2012-09-24 13:11:28  host: 87-207-2-147.dynamic.chello.pl

    2k osob i to nazywacie bójką? ^^

  • 1

    19. ~  2012-09-24 13:13:52  host: ibp66.internetdsl.tpnet.pl

    Jak Projekt X.

  • 1

    20. ~Ciaki  2012-09-24 13:53:21  host: user-31-175-164-209.play-internet.pl

    Chciał bym zobaczyć te karate :)

  • 1

    21. ~...  2012-09-24 14:03:07  host: 89.204.130.175

    @12 Popieram.

  • 1

    22. ~xxx  2012-09-24 14:03:35  host: 188.141.15.44

    Czym predzej przenosic produkcje do Europy wschodzniej - tutaj ludie potrzebuja pracy i to docenia a nie jak chinska (c)holota...

  • 1

    23. ~justMe  2012-09-24 14:04:43  host: 93-186-31-80.rdns.blackberry.net

    Tak się konczy wyzysk...bedzie jeszcze gorzej

  • 1

    24.  2012-09-24 14:06:32

    Czyżby przestali "czuć się zaszczyceni pracując przy produkcji iPhone'a 5"?

  • 0

    25. ~xxx  2012-09-24 14:59:34  host: 188.141.15.44

    Chinczycy nie chca pracowac za 2$ za godzine! Chetnie wielu europjczykow ze wschodniej europy pojdzie pracowac za takie pieniadze!

  • 1

    26. ~  2012-09-24 16:02:52  host: 81.202.219.99.dyn.user.ono.com

    @25- 3 dolary, ale za dzień. Pensja w fabrykach w chinach wynosi miesięcznie 50-70 dolarów

  • 1

    27.  2012-09-24 18:07:06

    ajfony ***wdostały albo rzucali pudlami. Tera poodrapywane pojawiają sie w sprzedazy.

  • 1

    28. ~  2012-09-24 18:22:58  host: z09-09.opera-mini.net

    Bardzo dobrze! Dosyć niewolnictwa za psie pieniądze, obojętnie kogo to dotyczy. Czy białego, czy żółtego, czy też zielonego (kosmity)! Praca to towar i ma być płacone odpowiednio!

  • 0

    29. ~Janes  2012-09-25 10:23:31  host: user-46-113-26-180.play-internet.pl

    11 Kiepski z ciebie ,,chrześcijanin"

  • 0

    30. ~  2012-09-26 00:29:43  host: z23-08.opera-mini.net

    @25,26 Haa 70 dolarow miesiecznie.W fabrykach foxcona Chinole zarabiaja w przeliczeniu ok 2 tys zl na miesiac z nadgodzinami o takie wyplacie moze pomazyc ok 80 % Polakow.

Dodaj swoją opinię