Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Fotoradar na tropie

Fotoradar na tropie

sirmark 28 Sierpnia 2008 11:01

0 0

Fotoradary będą same odczytywać numery rejestracyjne i za pomocą sieci komórkowej przesyłać policji dane o kierowcy. Fotoradar sprawdzi, czy auto nie jest kradzione i czy jego właściciel nie jest poszukiwany listem gończym. Może także przekazać policji, ile razy kierowca został zatrzymany i za jakie przewinienia - podaje TVN24 za dziennikiem Polska.

System, który po wakacjach trafi w ręce polskiej policji, został wymyślony przez informatyków z jednej z polskich firm. Zasada jest prosta: komputer wyposażony w zaawansowane oprogramowanie odczytuje numery rejestracyjne, łączy się z policyjną bazą danych i sprawdza, czy kierowca nie jest poszukiwany. Gotowe raporty drogą radiową przesyła do radiowozu policyjnego.




Zdaniem twórców systemu, proponowane przez nich rozwiązanie to doskonała broń przeciwko kierowcom notorycznie łamiącym przepisy i złodziejom aut.
Ten system to przyszłość służb mundurowych - przytakuje inspektor Jacek Zalewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Podobne urządzenia, oparte jednak o łączność światłowodową, już testowaliśmy i doskonale się w Warszawie sprawdziły. Brak pieniędzy sprawił, że nie zostały kupione..

To właśnie niższa cena ma odróżniać polska konstrukcję od podobnych systemów działających w innych krajach Europy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, całość oprogramowania ma kosztować około miliona złotych, a jedna kamera - od kilku do kilkunastu tysięcy za sztukę. Jeden tradycyjny fotoradar kosztuje ok. 50 tys. zł.

Źródło tekstu: TVN24, Polska, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~Templariusz  2008-08-28 11:16:54  host: 212.160.172.70

    Nie ma tak łatwo. Już widzę te kilkanaście pomyłek dziennie :D

  • 0

    2.  2008-08-28 11:21:32

    Na miarę Polski to może i przełom, ale sam w Anglii widziałem w jaki sposób łapie się osoby bez ważnych dokumentów, dowodów rejestracyjnych, przeglądów techn. czy ubezpieczeń. Stoi przy drodze cywilne auto panowie w środku za pomocą specjalnej elektroniki sczytują numery rejestracyjne przejeżdżających aut, system je sprawdza a dalej stoją patrole, zatrzymujące wytypowane na bieżąco auta do kontroli.

  • 0

    3.  2008-08-28 11:50:25

    To mówisz żw panowie w środku szczytują? ;-) Wybacz, nie mogłem się powstrzymać :P

  • 0

    4. ~NIL  2008-08-28 11:51:40  host: neutrino.ze.tarnow.pl

    jak już fotoradar poprawnie zczyta numer rejstracyjny to z bazy danych można zaczytać wszystko

  • 0

    5.  2008-08-28 12:16:14

    jak będzie działał ten system tak samo jak Prokom/Asseco do rozpoznawania formularzy ZUS to współczuje policjantom. Pomyłki A z 4, B z 8, O z C/0, Y z T, 2 z Z, 5 z S nagminne bardzo, bardzo często. Rozumiem, że system rozpozna także numery VIN, markę pojazdu i model? Tak zrozumiałem, skoro będzie wiedział czy auto jest kradzione. Bo jeśli rozpozna to tylko po tablicy rejestracyjnej to niezły system :-) Sprawdzacie codziennie swoją tablicę rejestracyjną? Ile razy idąc rano człowiek nawet nie zauważy, że to nie jego samochód tylko sąsiad podobny kupił. Pewnego dnia złodziej przekręci tablice rejestracyjne kradzionego auta na Twój samochód i się zdziwisz, spędzając 2 godziny na przesłuchaniu na Policji.

  • 0

    6. ~DaVe  2008-08-28 12:16:45  host: 213-92-140.serv-net.pl

    a potem powstanie SKYnet }:]

  • 0

    7. ~marek  2008-08-28 12:17:11  host: dynamic-78-8-116-159.ssp.dialog.net.pl

    @1 kilkanaście ;) tysięcy

  • 0

    8. ~RaideR  2008-08-28 12:19:54  host: 213.25.189.50

    ahahha... "panowie w środku za pomocą specjalnej elektroniki sczytują numery" no to było perfekcyjne! :D

  • 0

    9.  2008-08-28 12:20:07

    a ponadto nie wiadomo czy złodziej przekracza prędkość. Jak się jedzie nie swoim samochodem to przecież nie przekracza się prędkości, byle nie zatrzymali.

  • 0

    10. ~qrwiząb  2008-08-28 12:21:03  host: mickiew-m-ce18519522377.c195.msk.pl

    coraz bliżej nam do państwa policyjnego... a może już nim jesteśmy ?

  • 0

    11. ~marek- @5 sorry, że na raty  2008-08-28 12:21:40  host: dynamic-78-8-116-159.ssp.dialog.net.pl

    jak ostatnio byłem w zus, to kobita mój formularz wstukała żmudnie do systemu ręcznie, bo ocr z prokomu tego nie potrafi, mimo że ma lat hohohoho. Dlatego w anglii pod fotoradarem panowie szczytują i stukają (w klawisze). U nas policja ma wysyłać pary mieszane, bo na inne się kościół nie godzi.

  • 0

    12. ~DaVe  2008-08-28 12:27:08  host: 213-92-140.serv-net.pl

    "szczytują" hahahahahahahah

  • 0

    13. ~Wieszak  2008-08-28 12:28:27  host: host-89-228-67-44.olsztyn.mm.pl

    Czemu w Warszawie i okolicach nie widać fotoradarów?

  • 0

    14. ~RaideR  2008-08-28 12:31:42  host: 213.25.189.50

    13: ja tam w Wawie nie bywam, ale przed Wawą widze fotoradarki, a ty nie? ;P to pewnie niedługo ci pocztą przyślą dowód, że są fotoradary :D

  • 0

    15. ~jls  2008-08-28 13:17:53  host: jsl-catv-user-247-197.streamnet.pl

    3. dzięki dzięki nie ma sprawy, wyszło na wesoło hehe ;-)

  • 0

    16. ~RaideR  2008-08-28 13:33:06  host: 213.25.189.50

    15: bo to takie odwrócenie uwagi ;P smutna informacja dla kierowców nie brzmi tak tragicznie ;D

  • 0

    17. ~  2008-08-28 16:07:21  host: chello089076156183.chello.pl

    Coś przegapiłem? Od kiedy to numer rejestracyjny jest przypisany do kierowcy? Od kiedy to policja posiada informacje o każdym potencjalnym użytkowniku pojazdu? A może twarze też będzie komputer rozpoznawał? Póki co za sam fakt bycia właścicielem auta, którym popełniono wykroczenie nie można być ukaranym (chyba, że nasze "praworządne, przyjazne dla obywateli państwo" to zmieni). Nie wspominam już o setkach tysięcy, czy może nawet milionach pojazdów w leasingu, firmowych, ciężarówkach, autokarach i autobusach, itd. gdzie między właścicielem pojazdu (figurującym w policyjnych bazach) a kierowcą nie ma żadnego powiązania. No chyba, że po raz kolejny posłowie się "wykażą" i wprowadzą nowatorski program: każdy kierowca ma swoją własną tablicę rejestracyjną i zakłada ją na pojazd, który aktualnie prowadzi ;)

  • 0

    18.  2008-08-28 20:53:46

    Po numerach rejestracyjnych to zdaje się, że śledzono już jakiegoś mercedesa przez pół Polski:) i to nie byle kto śledził, zdaje się oficerowie CBS-u, zdążyli nawet przygotować akcję z zaproszonymi dziennikarzami:) Tylko, że Stokłosa był już w ......Niemczech:)

  • 0

    19. ~mrzolwik  2008-08-29 09:41:02  host: 107-pra-23.acn.waw.pl

    "a jedna kamera - od kilku do kilkunastu tysięcy za sztukę". Jak jedna, to wiadomo, ze za sztuke :)

  • 0

    20. ~andkra1  2008-08-29 17:20:50  host: apn-77-114-178-230.gprs.plus.pl

    z tego co się domyślam to będzie samo rozpoznawało numery rejestracyjne zrobionego zdjęcia i na tym polega cała innowacyjność. A ja wiem że studenci informatyki robią takie prace inżynierskie i magisterskie tylko nie jako fotoradar. a wrzuca się dowolne zdjęcia i na innym szuka się jego podobieństw. sam widziałem jak kolega robił to z logo hp wrzucił zdjęcie zrobione pod katem prostopadłym do loga a pozniej zdjęcia laptopa zrobione z boku i rzeczywiście to działał nawet jeśli kolory się zmieniało... Więc to nie są takie bajki i bład takiego systemu to pewnie nie więcej jak 1%, a wrzucenie do tego karty sim i kamer to już nie problem. Ktos po prostu znalazł do tego "dobre" zastosowanie

Dodaj swoją opinię