Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Flash na Apple iPhone

Flash na Apple iPhone

LuiN 1 Października 2008 18:53

0 0

apple iphone 3g Adobe kończy testy oprogramowania służącego do obsługi Flash-a w telefonach Apple iPhone. Nim jednak jabłkowe telefony zyskają nową umiejętność, konieczne będzie zatwierdzenie oprogramowania przez samo Apple - a to niekoniecznie będzie tylko formalnością.

Polityka Apple’a wobec nowych aplikacji dostępnych w App Store jest bardzo restrykcyjna - odrzucane są wszystkie aplikacje, które kopiują już dostępne funkcjonalności.

Użytkownicy iPhone'ów oczekują, że przeglądarka Safari prędzej czy później zacznie sobie radzić z uruchamianiem animacji Flash i materiałów strumieniowych bezpośrednio na stronach WWW.

Najbardziej magnetycznie na tłumy działają serwisy typu YouTube. O ile z samym Youtubem problemu nie ma - na stronie pojawia się przycisk, który po naciśnięciu uruchamia zainstalowaną standardowo aplikację YouTube, o tyle inne znane serwisy strumieniowe są nieosiągalne dla użytkowników telefonów Apple’a.




Mimo ryzyka odrzucenia projektu przez Steva Jobsa, programiści Adobe prac nie zaprzestali. Trudno powiedzieć jak ostatecznie będzie wyglądała aplikacja, ale każdy z wariantów wydaje się naruszać restrykcje Apple’a.

Dodatkowy program zastępujący Safari, a jednocześnie korzystający z jej kodu odpada już na starcie. Odtwarzacz, w którym należy wpisać link do interesujących nas multimediów to też jakieś nieporozumienie, ze względu na brak funkcji kopiuj/wklej w telefonie.

Wydaje się zatem, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest zaimplementowanie nowych możliwości bezpośrednio w nowej wersji Safari. W tym jednak wypadku wymagana będzie ścisła współpraca między koncernami i rozstrzygnięcie delikatnych kwestii finansowych.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Adobe, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~kwistas  2008-10-01 19:34:32  host: w3cache.wignet.pl

    ~dfbhds LOOOOOL

  • 0

    3.  2008-10-01 19:56:40

    Ale o jakie inne sensowne serwisy chodzi? Mam Flash3 w Nokii i jaki jest z tego pozytek? Nie moge odtwarzac Wiadomosci z itv.pl , nie moge odtwarzac serwisow video z gazeta.pl... W zamian mam reklamy ktorych nie da sie wylaczyc. To samo beda mieli uzytkownicy iFona. Prosze o choc jeden sensowny , wartosciowy przyklad , ktory przekonalby mnie do Flasha. Na swojej Nokii i tak wole emTube , dla mnie przegladanie Tuby w przegladarce , mija sie z celem.

  • 0

    4.  2008-10-01 20:20:03

    Prosze , niech ajFon-flasz-kilerzy zasypia teraz forum komentarzami z serwisami , bez ogladania ktorych , w przerwach pomiedzy zasysaniem filmow i plyt na gigabajty bez wylaczania "kompa" przez caly tydzien , ich zycie traci sens.

  • 0

    5. ~  2008-10-01 20:27:24  host: f142-040.opera-mini.net

    Heh ja na symbianie od dawna mam :) moge nawet grac w gry online :) zapewne dla iphone bedzie platny jak wszystko do niego

  • 0

    6.  2008-10-01 21:04:09

    issa, piszesz tak jakby tylko iFani byli nieskalani zlem, a cala reszta tylko onanizuje sie p2p..

  • 0

    7.  2008-10-01 21:15:14

    A ja myslalem , ze podsmiewam sie z krytykujacych uzytecznosc ajFona , takze , czy nawet szczegolnie w kwestii przegladarki internetowej , ktorzy mobilny internet znaja tylko z opowiesci z komentarzy z forow (te smieszne limty i ten maly ekran), majacy za to w tym temacie i temacie ajFona zawsze wiele do powiedzenia... I ze to bylo jasne.

  • 0

    8. ~DejwiD  2008-10-01 21:56:02  host: public-gprs83339.centertel.pl

    teraz moze i jest jasne.. chociaz nadal mam watpliwosci :]

  • 0

    9.  2008-10-01 22:05:34

    Przyklad z pierwszej reki: jakikolwiek test predkosci (chocby speedtest.net - ale to tylko jeden z wielu, a praktycznie kazdy opiera sie na Flashu, nie na Javie badz JavaScripcie). GPW. Kazda strona z flash video - a teraz juz tego troche jest (choc i ja preferuje full screen). To tak przyszlo mi momentalnie do glowy - oczywiscie, po przejrzeniu zakladek troche by sie jeszcze znalazlo rzeczy. Oczywiscie, dobrze skontruowana strona (lub o alternatywnej budowie) teoretycznie nie musi miec flasha - ale praktycznie - niektore strony maja tylko taka strukture i tego sie nie ominie. Tak samo zreszta jego funkcji. A swoja droga, ciekawe jak marnie (nie "jak" - tylko wlasnie "jak marnie") bedzie dzialal Flash na iP (bo na prawie wszystkim dziala tak ... srednio, co najwyzej ;). Nie moge sie doczekac wprost, o ile w ogole wyjdzie, bo Apple nie pozwoli, ciekawe co z TomTomem ;) Aha... issa: itvp.pl i podobne strony bazuja na streaming video - to nie ma nic wspolnego z flash video ;) To raczej kontrolka - przewaznie WMP, Reala albo QuickTime'a (albo podobna, coraz czesciej np. wtyczki DivXPlayer), embeddowana lub nie, mniej lub bardziej zakopana - ale to dalej stream (choc QT jednak czesciej sie cache'uje, podobnie DivX). Stream jako taki sie nie cache'uje. Zreszta - "YouTube'y" tez mozna skonfigurowac tak, ze beda sie 'streamowaly', a nie cache'owaly (jak to czynia domyslnie). To glownie kwestia konfiguracji protokolow i ich portow (w programach typu TCPMP (aka - typu "multimedialne odtwarzacze wideo") i ewentualnie przegladarkach - np. rtsp:// i takie tam) + glebszych ustawien (w WM - rejestr). Pozdrawiam :)

  • 0

    10.  2008-10-01 22:32:45

    Dzieki ***Planet za wyjasnienia , takie video czy inne , jeden "czort" , tak czy innaczej caly ten Flash , wydaje mi sie , przynajmniej z mojego punktu widzenia zupelnie bezwartosciowy. Szczerze watpie czy Apple go zintegruje w jakis sposob z przegladarka , moje doswiadczenia z Flashem na Safari sa jak najgorsze , a mam go , smialo moge to powiedziec , sporo.

  • 0

    11.  2008-10-01 23:04:31

    Syfari Syfariemu nierowne ;)

  • 0

    12. ~mateo  2008-10-01 23:52:58  host: aagm42.neoplus.adsl.tpnet.pl

    issa: nie mów, że flash się nie przydaje, bo sporo stron jest (niestety) we flashu i czy Ci się to podoba czy nie - dobrze, gdyby pojawił się soft obsługujący to "ścierwo".

  • 0

    13.  2008-10-02 07:17:02

    Mateo , ja zdaje sobie sprawe , ze Apple sie ze mna konsultowac nie bedzie. Nie mowie tez , ze moze sie nie przydaje , mowie za to z cala pewnoscia , wynikajaca z doswiadczenia , ze obsluga Flasha przez przegladarke to generalnie kula u nogi , reklamowy koszmar. Nie bede mial nic przeciwko temu gdyby dalo sie taka reklame wylaczyc po ludzku jak robie to na komputerze , gdzie nie mam przyblokowanych reklam. Ale sie nie da , pomijajac calkowite wylaczenie Java Scriptu ktory w jakis niezrozumialy dla mnie sposob , bo nie znam sie na robieniu stron , blokuje takze chyba ladowanie plikow .swf osadzonych w kodzie html. Jesli korzystasz z Syfarii na Nokii to wiesz co znaczy reklama zaslaniajaca pol strony Telepolis , "jezdzaca" za Toba w gore i w dol.

  • 0

    14.  2008-10-02 07:26:32

    Dodam jeszcze czas wczytywania sie strony przy wl. JS , strona gazeta.pl na umts , do stanu takiego by dalo sie cos przeczytac 26sekund na e90 , z wyl JS 6 sekund. W moim przypadku przynajmniej nie ma szansy by cos mnie przekonalo do Flasha w przegladarce.

  • 0

    15.  2008-10-02 08:18:12

    issa: no nie do konca - wylaczenie JS pomoze, ale tylko w niektorych przypadkach - wtedy, kiedy jest na przyklad instancja wywolujaca poprzez JS zawarta w stronie (niekoniecznie wymagajaca od uzytkownika konkretnej czynnosci, choc to takze sie zdarza). Czesto mozna .swf zawrzec w .htmlu i po sprawie - tak czy owak sie zaladuje. A blokowanie JS moze przyniesc w niektorych przypadkach (np. strony niektorych systemow bankowych ? :) wiecej zlego, niz dobrego. Co do irytujacych reklam - raczej nic nie przebije reklamy, jaka kiedys spotkalem na japonskiej stronie - reklama trwala parenascie sekund (dopiero po tym czasie dawala sie wylaczyc, AFAIR) i polegala na tym, ze ekran zasypywaly truskawki... ale nie troche... lecialy z nieba jak deszcz, a potem usypywaly wdzieczny stosik zaslaniajacy CALE okno przegladarki (nie liczac pasku stanu, kart/zakladek i paska adresu - w trybie pelnoekranowym zaslonilyby poprzez to faktycznie CALY ekran) :))) Porownywalne w denerwowaniu usera sa tylko reklamy, ktorych... nie da sie wylaczyc : P - albo takie, ktore dodaja element przyczepiony do kursora ; albo sa tak intensywne graficznie, ze potrafia zwolnic i szybkiego laptopa z dwugigowym Core2Duo i 2 GB RAMu (no i dobrym dyskiem i duzym plikiem wymiany na nim). To sa niestety zle strony flasha (kiedys byly tylko animowane .gif-y, a i to jak denerwowalo wtedy, kurcze) i uwazam, ze kazda przegladarka powinna miec (tak, jak duza Opera) mozliwosc - domyslnie wbudowana mozliwosc - blokowania poszczegolnych elementow strony badz calego typu kontentu (dla konkretnie wybranej strony badz ogolnie). Ale o ile kojarze, zadna z mobilnych przegladarek obslugujacych flasha tego nie potrafi... W WM mozna sobie doinstalowac programik manipulujacy wpisami rejestru (ktore powoduja, ze dla WM/przegladarki .dll/wtyczka Flasha nie jest jakby zainstalowana), ale umowmy sie, to nie jest najbardziej wygodne na swiecie rozwiazanie ;)

  • 0

    16.  2008-10-02 08:24:40

    A przed chwila przetestowalem nie-uzywanie JS i co ? Nie moglem dodac nawet komentarza na Telepolis ;) (Sprawdz, czy masz właczony JavaScript.) Swoja droga, uwielbiam duza Opere za to, ze nie stracilem pisanego tekstu (staloby sie tak tylko, gdyby sie zwiesila, co oprocz zapchania cachem dysku jest naprawde trudne - najczesciej AcrobatReader cos wykrzaczy, ale to ma i FF i cala reszta - jak sie za szybko czegos chce... ;) Tak skadinad, kreatywny webdesigner umiesci reklame nie uciekajac sie do Flasha ani juz w tej chwili - M$owskiego Silverlighta (ktory zaczyna wygladac na coraz ciekawszy produkt finalny...), ani nawet animowanych .gif-ow... stykna wspomniane wyzej JavaSkrypty ;) Tak poza tym, zawsze mozna uzyc innych 'wtyczek' - typu Real czy QT i pokazac wideo z reklama (to juz dosc czesto stosowany manewr) tak czy owak. Mozna i uzyc dzwieku (ktory nie jest poprzez Flasha - rozwiazanie rzadko dzis stosowane), mozna i klasycznie zasypac ekran duzymi statycznymi grafikami ; D Jak znam zycie, mozliwosci jest jeszcze troche. A czy te reklamy skutecznie przemawiaja do uzytkownika koncowego, to juz inna sprawa ;)

  • 0

    17.  2008-10-02 09:18:40

    Planet , wiem , wiem , naprawde z doswiadczenia znam ten bol z Flashem i niedomogi przegladarki wynikajace z wylaczonego JS. Dlatego wlasnie komentarze leca najczesciej z MiniOpery czy jak teraz z Herbacianego Rekina , bo moim zdaniem Mini dziala coraz gorzej.

  • 0

    18.  2008-10-02 10:30:17

    Hmm, a konkretniej co bys mogl powiedziec o "psuciu" sie Mini ?

  • 0

    19.  2008-10-02 12:20:40

    Prosze bardzo - kiedys strona wczytywala sie ok. 10sekund , teraz dziala to bardzo wolno , nawet i do 20 sekund. Niepoprawnie wyswietla strony , chocby wyniki google (na Rekinie tego nie mam) , zle wczytuje strony , mieli , mieli i ... z powrotem jest strona wyjsciowa , "wczytuje" puste strony , po wybraniu linka wczytuje czasem jakis komunikat RSS , sumujac jej praca pozostawia aktualnie bardzo wiele do zyczenia.

  • 0

    20. ~iPhoniaż  2008-10-02 14:08:10  host: public-gprs69244.centertel.pl

    Flash w iPhone, to jak bagażnik na dachu wiścigowego Mercedesa, niby i zwiększa funkcjonalność - tyle że sama realizacja to obciach :-))

  • 0

    21. ~xxx  2008-10-02 20:13:14  host: 77-254-232-165.adsl.inetia.pl

    w ogóle ten iphone to silnik od malucha w mercedesie :D

Dodaj swoją opinię