Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Fitch: funkcjonalna separacja TP raczej bez wpływu na jej ratingi

Fitch: funkcjonalna separacja TP raczej bez wpływu na jej ratingi

sirmark 12 Stycznia 2009 18:26

0 0

Agencja ratingowa Fitch Ratings ocenia, że jest mało prawdopodobne, aby planowana funkcjonalna separacja Telekomunikacji Polskiej miała wpływ na ratingi operatora zasiedziałego (BBB+/F2/perspektywa stabilna).

Ten model podziału wprowadzony jako pierwszy w Wielkiej Brytanii, jest pokazywany jako przykład korzyści z funkcjonalnego podziału. Według agencji Fitch niemożliwa jest ocena, że takie działanie regulatora jest jedyną drogą dla dynamicznego rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Wydzielenie w ramach BT Group spółki dostępowej "Openreach" w styczniu 2006 roku, było częścią pakietu propozycji, który przewidywał jednoczesną istotną obniżkę taryf WLR i LLU. Fitch ocenia, że to właśnie raczej obniżki tych cen, a nie sama separacja, otworzyła drogę do wzrostu na rynku LLU.

Inne europejskie doświadczenia wskazują, że silny wzrost operatorów alternatywnych może zostać osiągnięty bez potrzeby funkcjonalnej separacji, tak jak to miało miejsce we Francji i w Niemczech. Udział LLU w ogólnym rynku internetu wynosił w tych krajach odpowiednio 36 i 35% w pierwszej połowie 2008 roku. W przypadku Polski, ceny LLU pozostają powyżej innych taryf dostępowych i dalsza redukcja cen pozwoliłaby osiągnąć bardziej znaczący udział penetracji LLU zbliżony do tego we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Decyzja UKE z 1 grudnia 2008 roku o obniżce cen LLU o 39% do 22 zł zmniejszyła różnicę w cenach wobec BSA i WLR. Jednak dostęp przez BSA i WLR nadal jest częściej wybierany przez konkurencję. Ta różnica oznacza, że alternatywni operatorzy są w stanie uzyskać lepszy zwrot na usługach na bazie BSA/WLR bez konieczności inwestycji w kosztowną infrastrukturę DSLAM.

Pod koniec września 2008 roku, BSA nadal pozostawało preferowanym sposobem oferowania usług hurtowego dostępu do internetu przez operatorów alternatywnych, stanowiącym 4,3%. całego rynku szerokopasmowego internetu, podczas gdy LLU stanowiło tylko 0,005%.

Fitch podkreśla, że niski poziom cen dostępowych i ich wpływ na poziom gotówki są już zawarte w ratingach TP. Z finansowego punktu widzenia koszty wprowadzenia funkcjonalnego podziału w przypadku British Telecom były negatywnym wydrenowaniem gotówki oszacowanym na ok. 300 mln funtów. TP szacuje te koszty na blisko 600 mln zł. Na tej podstawie Fitch ocenia, że TP zachowa wystarczający margines finansowy, aby móc poradzić sobie z kosztami tej wielkości, jeśli się one pojawią, a nawet większymi, jeśli zostaną rozłożone na cztery lata, jak to sugeruje UKE.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet