Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Firmy będą musiały zagospodarować zużyte baterie

Firmy będą musiały zagospodarować zużyte baterie

sirmark 30 Listopada 2007 14:30

0 0

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o bateriach i akumulatorach oraz o zużytych bateriach i akumulatorach. Jednak operatorzy telefonii komórkowej, których dotyczą nowe propozycje, wskazują, że proponowane przepisy spowodują więcej obciążeń biurokratycznych dla firm, jak i urzędów - pisze Gazeta Prawna.

Zawarte w projekcie obowiązki ewidencjonowania pojemności baterii, skomplikowanego raportowania i zawierania bardzo wielu umów z rozmaitymi podmiotami spowodują kosztowne i niepotrzebne obciążenie administracyjne - zaznacza Janusz Hajdul, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT).
Celem ustawy jest jednak stworzenie całego systemu gospodarki odpadami pochodzącymi z zużytych baterii i akumulatorów. W związku z tym za finansowanie i funkcjonowanie całego systemu zbierania zużytych baterii i akumulatorów mają odpowiadać firmy, które wprowadzają taki asortyment na polski rynek. Tak więc nie tylko producenci i dystrybutorzy baterii i akumulatorów zostaną objęci proponowanymi przepisami, ale także firmy, które zajmują się sprzedażą elektroniki wyposażonej np. w baterie. Firma taka będzie musiała złożyć wniosek o wpis do rejestru w Generalnym Inspektoracie Ochrony Środowiska, a także uiścić opłatę rejestrową - 1 tys. zł.

Przedsiębiorcy zrzeszeni wokół PIIiT podkreślają, że na firmy nakłada się kolejną opłatę rejestrową, a wiele firm już ponosi koszty opłat rejestracyjnych związanych m.in. z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2007-11-30 16:39:04

  No i proszę kolejny tysiączek obciążeń dla firmy. A już najciekawsze to u nas są podatki od płacenia podatków, no bo jak inaczej nazwać np. opłatę za zarejestrowanie jako płatnik VAT (ok 150zł)

 • 0

  2. ~Ant  2007-11-30 17:20:21  host: chello084010154215.chello.pl

  no to teraz nie pozostaje nic innego jak zbadać temat utylizacji baterii i otworzyć taką firmę, poczekać na regulację prawną i kosić pieniążki. Choć bardziej się obawiam, że taki pomysł to ma właśnie "już szwagier" pomysłodawcy, a może nawet projekt ustawy jest pod właśnie "szwagra", który jest obibokiem i trzeba mu jakąś robotę znaleźć by zapewnił godne życie córce ministra - dobra bo mi z tego scenariusz do filmu wyjdzie ;) Oczywiście jestem za utylizacją - sam gromadzę swoje baterie i oddaję do sklepu elektrycznego, który o dziwo zbiera je, tylko co dale z nimi robi?

 • 0

  3. ~delong  2007-11-30 18:27:30  host: aego22.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no tak....to wszystko na pewno przysłuży się do propagowania ekologi. Kiedyś chciałem właśnie w "ekologiczny" sposób pozbyć się baterii...nie wiem czy ktoś zadałby sobie trudu w wykonaniu tylu telefonów do różnych instytucji czy nie wyrzuciłby wcześniej tych baterii do zwykłego kosza

 • 0

  4.  2007-12-01 08:37:49

  hainasz: A opłata o dziwo idzie do Starostwa Powiatowego a nie US który wciąga Cię na listę płatników VAT :) Wiele jest takich głupich przykładów.

 • 0

  5. ~bodziek  2007-12-02 06:26:19  host: aakt4.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Kto chce to zadba o środowisko a kto nie to nie zmusza go zadne przepisy!!! To kwestia świadomości. Pojemniki na baterie są np u nas w każdej szkole, te od tel tez tam wlasnie wrzucilem... Firma odbiera, zarabia na odzyskiwaniu cennych metali, nawet szkola coś z tego ma + oczywiście budowanie świadomości ekoliogicznej młodego pokolenia. Ewidentnie chodzi o oskubanie kolejnych przedsiębiorców. Niech pomysodawca ustawy ma wiecej ROZUMU!!! Ewentualnie można ewidencjonowac ilość wprowadzanych baterii (= ilości sprzedanych tel i baterii ;)oraz zobowiazac do ustawienia pojemników w punktach. Ale ewidencjonować ze wzgledu na pojemność PARANOJA chyba ze to tez strategia walki z bezrobociem, troche etatów by przybylo...

 • 0

  6. ~  2007-12-02 06:39:50  host: aakt4.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ...juz mamy ustawe o zuzytym sprzecie eletrycznym i elektronicznym, a i tak nie ma gdzie sie pozbyc "tostera" jak sie nie kupuje nowego...

 • 0

  7. ~  2007-12-02 06:44:44  host: aakt4.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ...z innej beczki. Trochę z okazji że place za każdy kubeł śmieci a za posegregowane odpady nie, a także troche ze świadomości ze plastiki rokladaja sie kilkaset lat to zadaje sobie trud i odkladam do specjalnego worka wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych. Pewnie zuzyta woda do oplukania każdego kubka po przykladowym jogurcie wynosi mnie wiecej niz oszczednośc na wywozie śmieci, ale moze mam dzieki temu lepsze samopoczucie (miesiecznie zbiera sie tego WIELKI WÓR). Jednak jak widze śmietniki przy blokowiskach to sie zastanawiam czy ma to sens... "może nie warto myślec o czyms co bedzie lezec kilkaset lat jak samemu sie zyje kilkadziesiat..."

 • 0

  8. ~mistrz yoda  2007-12-02 21:37:01  host: dkg91.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @7: When 900 years you reach, look as good, you will not.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet