Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Firmowa reklama Ery wprowadzała klientów w błąd

Firmowa reklama Ery wprowadzała klientów w błąd

LuiN 10 Czerwca 2010 15:37

0 0

Do Komisji Etyki Reklamy trafiła skarga na nieuczciwą grę słowną zastosowaną w reklamie W Nowej Firmie najtaniej promującej taryfy biznesowe sieci Era. Komisja orzekła, że Era rzeczywiście użyła sformułowań nijak mających się do regulaminu oferty.



Skarżący w swojej skardze zgłosił, że Era reklamuje swoją usługę telefonii komórkowej dla biznesu oferując "jak zwykle do Ery za 1 gr", gdzie w regulaminie promocji jest napisane, że tych numerów można wybrać maksymalnie do 10, wyboru można dokonać raz na 24 miesiące i za każdy płaci się dodatkowo abonament 1 zł netto miesięcznie.

Kolejna wprowadzająca w błąd gra słowna to "a do innych sieci za 10 groszy" - przy czym usługa oferuje jedynie 5 numerów do wyboru, raz na 24 miesiące z abonamentem za każdy numer od 1zl do 10zl netto.




Na dodatek podana cena 10 gr jest ceną netto przy abonamentach od 115 zl, poniżej tej kwoty jest to 12 gr netto. A sformułowanie "do innych sieci" nie oznacza sieci Play, która najwyraźniej jest "inna-inna".

Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy przychylił się do wniosków skarżącego i potwierdził, że warstwa słowna reklamy wprowadza odbiorców w błąd. Użycie w reklamie kategorycznych słów "zawsze za grosz" i "do wszystkich sieci za 10 groszy" zobowiązuje! - czytamy w uzasadnieniu.

W opinii Zespołu Orzekającego warstwa słowna reklamy nie jest zgodna z warstwą wizualną reklamy i z regulaminem oferty, co wpływa na prawdziwość informacji, w związku z czym tekst mówiony przez lektora powinien ulec zmianie, aby był zgodny z regulaminem oferty.

Źródło tekstu: Rada Reklamy     

Dodaj do:
w sumie: 99
  • 1

    80. ~fifeXXX  2010-06-11 09:08:32  host: ip-94-42-39-142.multimo.pl

    Takie rzeczy tylko w Erze - powiedzonko jak najbardziej na czasie. aby złapać klientów, trzeba kłamać. inaczej się tym shitem nie zainteresują.

  • 1

    81.  2010-06-11 09:14:23

    Każdy kij a dwie strony - reklama faktycznie wprowadza w błąd, ale od czego są regulaminy? Jednak minus dla Ery, każda kara pogarsza tylko opinie i tej sieci.

  • -1

    82. ~Benek  2010-06-11 09:24:35  host: 77-255-243-62.adsl.inetia.pl

    Już też nie przesadzajmy. Reklama jest jaka jest. Wg mnie regulamin promocji jest podstawą do roszczeń wszędzie tak jest. Reklama ma tylko nas poinformować że jest taka i taka oferta, a jej szczegóły poznaje się m.in na stronie albo w salonach.

  • 1

    83. ~vader  2010-06-11 10:40:48  host: user-188-33-37-65.play-internet.pl

    Jak oglądam reklamy telewizyjne Ery to zawsze zastanawiam się gdzie jest haczyk. Era konsekwtnie i bardzo dobrze pracuje nad takim postrzeganiem swojego przekazu reklamowego.

  • 1

    84.  2010-06-11 13:34:18

    #78 @ray. Czekam na argumenty. Oczywiscie, ze kazdy dobiera oferte pod wzgledem swojego profilu. Play w znacznej mierze spelnia wymagania wiekszosci:) Jedna stawka do wszystkich - 29gr. Stacjonarne: 0-5gr. Sms: 0-9gr. Rozmowa miedzy 3-4 milionami uzytkownikow za 0zl. Warto miec jako drugi numer! Tyle i az tyle.

  • -1

    85.  2010-06-11 15:29:50

    @76 - 8,6mln kary za reklame to dosc duzo, popatrz, ze np. dostali tylko 2mln za niepoinformowanie abonentow o zmianie regulaminu z 2007 roku... jest roznica w skali przewinienia nie? a co do reszty twojej wypowiedzi to nie bede komentowac, bo z fanatykami sie nie dyskutuje o czym swiadcza wojny play/apple - reszta swiata, ci pierwsi zawsze maja racje, a jezeli jej nie maja to i tak trwaja przy swoim...

  • -1

    86.  2010-06-11 15:38:43

    @75 mam ku temu powody, skoro jestes takim forumowym wyjadaczem to wiesz jakie. jedni nawoluja do omijania ery, ja natomiast krytycznie podchodze do profesjonalizmu panujacego play...

  • -1

    87.  2010-06-11 18:05:23

    @73, reklama BC Max jest genialna! I reklamują internet bez limitu danych- bo w pakiecie internetowym Tak Taka nie ma limitu danych. @85, racja. Poza tym reszta operatorów za większe przewinienia dostaje kilkakrotnie mniejsze kary.

  • -1

    88.  2010-06-11 21:03:00

    @85 popieram inna sieć za podobne coś dostała karę 10x niższą więc nie jest to sytuacja fair wg mnie. Co do BC Max, faktycznie limitu nie ma. Ograniczenie prędkości to nie limit.

  • -1

    89. ~d@rcio  2010-06-12 00:54:47  host: 87-79-n2.aster.pl

    era the best of operators is polish

  • 1

    90. ~  2010-06-12 01:34:39  host: chaos.tpnet.pl

    @88: Taaak. Limitu nie ma. Więc w takim razie te 100 MB czym są?

  • 0

    91. ~nokia 6310i cudeńko  2010-06-15 05:27:13  host: 87-205-159-163.adsl.inetia.pl

    PRZEKRĘT jak to w reklamie... tak to (nie tylko) w Erze. Swoją drogą od dawna zastanawiało mnie czy ludzie z branży reklamowej też mają takie zakłamane życie?

  • 0

    92. ~były erowiec  2010-06-16 17:34:19  host: dcc34.prz.rzeszow.pl

    i milion kary dla zdziERY, skończyć to cyganienie ciemnego ludu, który kupuje takie bajki..... ta cała promocja "po byku" też jest "haczykowa", dostajesz wymiane minut na MB - super, na MMS - tez suuuper, ale i na SMSy, a to już super nie jest, a w pakiecie tylko 100 smsów... dla mnie za dużo 2x, więc marnuje pakiet, dla innych z kolei, 100 to 1/10 możliwości, a wtedy minuty schodzą faktycznie po byku :)))

  • 0

    93. ~erotuman  2010-06-16 22:52:39  host: chello089076213015.chello.pl

    Odszedłem z Ery do PLAY, gdy po wielu latach regularnego płacenia rachunków zaproponowano mi przy przedłużaniu umowy warunki skrajnie gorsze od tych oferowanych nowym klientom. Do tej pory namówiłem do przejścia razem ze mną z Ery do PLAY trzy osoby. Powtarzam każdemu: żadnej lojalności wobec naciągaczy! Gdy PLAY się zepsuje nie bedę się dwa razy zastanawiał.

  • 0

    94. ~pomagajmy  2010-06-17 03:07:25  host: 212-106-17-110.adsl.inetia.pl

    UWAGA: Wiecie do czego nadaje sie Era z podwojnymi doladowaniami? Do niesienia pomocy. JAK? Dzieki Erze mozesz pomoc powodzianom NIE WYDAJAC ANI GROSZA. Doladowujesz konto np. kwota 150zl a otrzymane ZA DARMO drugie 150zl w calosci przeznaczasz na smsy Polskiego Czerwonego Krzyza www.pck.pl, "POMOC" na numer 7364. Cala kwota 3,66zl z VATem i marza operatora jest przekazywana organizacji charytatywnej. Takich smsow wyslac nalezy ponad 40 sztuk. Najlepiej jednak przeznaczyc cos rowniez od siebie :)) PROSZE PRZEKAZAC TEN SPOSOB INNYM ZNAJOMYM

  • 0

    95. ~Marian  2010-06-17 10:06:05  host: t07-10.opera-mini.net

    do 94. A dlaczego ja mam pomagać? Dlaczego mam wspierać budżet państwowy 22% podatkiem?

  • 0

    96. ~Marian  2010-06-17 20:51:32  host: t03-05.opera-mini.net

    94. Czy to jest prawidłowy numer? Numer do pomocy dla powodzian jest chyba inny. I cena była po 2,44zł?

  • 0

    97. ~miej serce  2010-06-18 16:06:03  host: 212-106-26-40.adsl.inetia.pl

    Marian, jest kilka instytucji, które zbierają kasę na powodzian!! Cenę sms-a, którą podałeś należy do Caritasu z innym numerem. Caritas nie jest jednak najlepszym wyborem, bo tak naprawdę nie wiadomo ile kasy przeznaczy na ten cel jeśli w ogóle. Natomiast PCK jest chyba najbardziej wiarygodną instytucją. Każdą rzecz ewidencjonuje i się z niej rozlicza. Kasa, którą otrzymuje jest zatem w całości przeznaczana na wyznaczony cel. Poza tym podatek również idzie na ten cel. Są ogłaszane inicjatywy, z których podatek nie trafi do budżetu państwa. To jest taka OKAZJA.

  • 1

    98. ~klik  2010-06-19 13:45:10  host: chello089076213015.chello.pl

    Odszedłem z Ery do PLAY, gdy po wielu latach regularnego płacenia rachunków zaproponowano mi przy przedłużaniu umowy warunki skrajnie gorsze od tych oferowanych nowym klientom. Do tej pory namówiłem do przejścia razem ze mną z Ery do PLAY trzy osoby. Powtarzam każdemu: żadnej lojalności wobec naciągaczy! Gdy PLAY się zepsuje nie bedę się dwa razy zastanawiał.

  • 0

    99.  2010-06-19 14:38:36

    A moja znajoma ma w Erze abo i zadowolona jest, bo co rusz proponują jej coraz lepsze warunki... Pewnie to zależy od tego, jakie rachunki wychodzą i ile się płaci:) Zadzwonili wczoraj i proponowali iPhone'a 4 za 1 zł, chociaż go jeszcze nie ma a do wprowadzenia do Polski zostało jeszcze kilka miesięcy:D

Dodaj swoją opinię