Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Finowie stawiają LTE na 450 MHz

Finowie stawiają LTE na 450 MHz

WitekT 20 Czerwca 2014 09:23

15 0
Fiński operator Ukko Mobile planuje uruchomić sieć LTE na częstotliwości 450 MHz. Będzie to pierwsze wykorzystanie tej technologii w tym paśmie. Sieć ma być gotowa do komercyjnego startu jeszcze jesienią tego roku.

Na częstotliwości 450 MHz jeszcze parę lat temu pracowały w Europie sieci oparte o analogową technologię NMT. Teraz to pasmo wykorzystywane jest głównie przez sieci w technologii CDMA2000 - także w Polsce.

Częstotliwość 450 MHz jest pasmem, które pozwala pokryć zasięgiem całą Finlandię - ale i Polskę - przy pomocy zaledwie kilkuset stacji.


Źródło tekstu: Cellular News, wł     

Dodaj do:

Tagi: lte | ukko mobile

w sumie: 65
  • 0

    46.  2014-06-20 13:55:45

    Ten system prognoz był debilny. W grudniu byla np oplata 30zl :D a pozniej w lutym doplata over 9000 bo zle policzyli...
    Albo naliczali za duzo i potem zwracali... Teraz dostalem pismo i zostalem poinformowany osobiscie od przedstawicieli dostawcy, ze beda liczniki spisywane na biezaco i bedzie platnosc za biezace zuzycie... W końcu :D

  • 0

    47. ~Cyanoone  2014-06-20 15:02:24  host: 5.174.43.174

    Widziałem kiedyś na wykazie btsearch taką antenę w Polsce w Aleksandrowie Łódzkim. Była to antena Sferii. Odkryłem ją przez przypadek jak wybrałem Plus +MOCN +LTE (lub coś podobnego). Oczywiście technologia LTE. Pozdrawiam ;)

  • 0

    48.  2014-06-20 15:18:45

    GSM długo pożyje przynajmniej do póki ruch z telefonów GSM nie spadnie poniżej pewnej granicy

  • 0

    49. ~pabloki  2014-06-20 15:32:25  host: 46.205.71.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    ale serio cieszylibyście się z LTE 450 w Polsce? przecież to jest wąskie gardło. wolałbym LTE na 2100 .

  • 1

    50. ~Patryk  2014-06-20 15:59:01  host: acku40.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @42 - różnie to bywa, jednakże zdecydowana większość zaniża. Im starszy licznik i im większe prądu przez niego płyną, tym bardziej. Zawyżać - też się zdarza, szczególnie nowszym licznikom i tym które były traktowane neodymami.

  • 0

    51. ~  2014-06-20 16:32:09  host: n07-03-08.opera-mini.net

    brawo,gratulacje dla Finów za korzystanie z logiki, u nas w Polsce tez mamy pasma 420,450 które mają bardzo duży zasięg i na nich też sieci mogłyby zrobić LTE i nie byłoby problemu że LTE jest gdzieś niedostępne,zamiast tego wolą robić na 1800 które ma znacznie krótszy zasięg i jest jak jest czyli tak sobie

  • 0

    52. ~Ja  2014-06-20 17:50:10  host: 89-74-197-55.dynamic.chello.pl

    Skoro 1800 jest takie złe to jak wyobrażasz sobie korzystanie TYLKO 450mhz w centrum miasta mając transfer rzędu kilku Kb? Nie liczy się tylko zasięg lecz pojemność kolego.

  • -1

    53. ~  2014-06-20 18:23:29  host: 81-219-57-87.adsl.inetia.pl

    Opera Turbo + cfoss spedd to szajs! Szajsostrada i szajsbuk zdechną! Tylko XChat przeżyje! Dla graczy online tylko Multimo! IP trzymane do reseta złomu lub R/C! AutoConnect padł! Dialog to szajs! netia to też szajsik!

  • 0

    54. ~  2014-06-20 18:41:34  host: n07-03-08.opera-mini.net

    52,uważasz,że Finowie nie pomyśleli o pojemności na paśmie 450 ?

  • 0

    55. ~pabloki  2014-06-20 20:36:50  host: 37.30.118.54.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @54 ale ty tak na poważnie czy tylko udajesz?

  • 0

    56. ~mirekb  2014-06-20 21:41:24  host: 37.85.69.187

    pl to duzy kraj,gdzie 66% populacji mieszka na 36% powierzchni kraju wiec lte 1800 a w przyszlosci 2600 lub w dalszej przyszlosci 3600 ma sens (10krotny wzrost ruchu w granicy ok 5 lat) reszcie starczy lte800 wiec co do lte450 w pl to jeszcze dlugo futuryzm.nie zapominajmy o gsm-r ktore w koncu i tak będzie a cdma a przynajmniej jego część pojdzie do łącznosci dyspozytorskiej (jak juz niemcy totalnie przejmą kontrole nad transportem kolejowym w pl)..mnie bardziej interesuje co będzie z 2 DC (dywidendą cyfrową),700MHz to tez dobre pasmo na lte (oby nigdy nie na tv to poszło)

  • 0

    57.  2014-06-21 09:44:14

    51. - ale po co LTE które będzie tak szybkie jak neostrada "do 20 Mbps"? Ja już widzę komentarze na Telepolis pod newsem o właśnie uruchomionej usłudze przez któregoś z operatorów...

  • 0

    58.  2014-06-21 09:46:04

    54. - nie pomyśleli i nawet nie musieli. Bo nie będzie to z pewnością usługa dla przeciętnego Fina czy Finlandczyka raczej ;-)

  • 0

    59.  2014-06-21 15:05:47

    Moglibyście coś więcej napisać. Do czego się ta częstotliwość w Polce przyda?

  • -1

    60.  2014-06-21 15:13:06

    A przyda się?

  • 0

    61.  2014-06-21 15:17:53

    Jakbym wiedziaĺ to bym nie pytał?

  • -1

    64.  2014-06-22 12:58:30

    słoneczny - daj znać, kiedy się dowiesz... ;-)

  • 0

    65. ~Brk!  2014-06-23 13:25:48  host: ip52-2.devices.net.pl

    Zasięg olbrzymi, ale pojemność sieci i przepustowości raczej będą marne.

  • 0

    66. ~Max  2014-06-23 13:56:05  host: 093105172146.bielskobiala.vectranet.pl

    Póki co, jedyną zadowalającą sieć LTE ma Plus/CP, więc wciąż trzeba liczyć na to, że będzie się infra u nas w kraju rozbudowywać. A czy akurat 450 MHz to najlepsze rozwiązanie? Może w Finlandii, u nas niekoniecznie.

  • 0

    67.  2014-09-23 17:47:58

    dobre rozwiązanie na Polskę B

Dodaj swoją opinię