Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Finalny projekt dyrektywy KE w sprawie roamingu

Finalny projekt dyrektywy KE w sprawie roamingu

WitekT 12 Lipca 2006 23:54

0 0

Projekt unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu przedstawił dziennikarzom sam szef Komisji Europejskiej – José Manuel Barroso – któremu towarzyszyła komisarz Viviane Reding od początku pilotująca sprawę roamingu. Teraz już tylko rządy państw członkowskich mogą zablokować tę inicjatywę.

Według szacunków KE, po wejściu w życie rozporządzenia konsumenci zaoszczędzą ok. 5 mld euro rocznie. Dziś płacą około 8,5 mld euro rocznie - tyle jest wart rynek roamingu w UE.

KE proponuje wprowadzenie limitów cenowych dla trzech rodzajów usług. Odbieranie rozmów za granicą ma kosztować nie więcej niż 16,5 eurocenta za minutę netto (czyli dla Polaków, po doliczeniu VAT, nie więcej niż około 66 groszy). Wykonywania połączeń lokalnych w roamingu ma kosztować nie więcej niż 33 eurocenty za minutę netto (czyli dla Polaków, po doliczeniu VAT, nie więcej niż około 1,32 zł). Połączenia międzynarodowe mają kosztować nie więcej niż 49 eurocentów za minutę netto (czyli dla Polaków, po doliczeniu VAT, nie więcej niż około 1,96 zł).

W tych stawkach mieści się już 30% marży dla operatorów. W kolejnych latach wysokość tych pułapów może się zmieniać. A to dlatego, że do ich ustalania będzie służyć tzw. Mobile Termination Rate (koszt zakończenia rozmowy), którego uśredniona wartość jest co roku ustalana przez unijne, narodowe urzędy regulacyjne. Dziś MRT wynosi ok. 13 eurocentów.
Reakcja telekomów na propozycję Komisji była zdecydowana. Środowa propozycja Komisji Europejskiej jest niepotrzebna i nie przysłuży się konsumentom. Konkurencja rynkowa już obecnie doprowadziła do obniżek sięgających 40% - oświadczył Rob Conway, szef GSM Association, zrzeszenia europejskich operatorów komórkowych. Nie dodał jednak, że stało się tak dopiero po groźbach ze strony Komisji.

Nie znam w historii gospodarki przykładu, by biurokraci na trwałe obniżyli ceny towarów. To nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem. Komisja chce narzucić jednolite ceny, a przecież koszty budowy i utrzymania sieci są różne w poszczególnych krajach - powiedział Witold Pasek, rzecznik zarządu PTC.

Organizacje konsumenckie oczywiście z radością powitały decyzję Komisji. To krok w dobrym kierunku. Ale musimy być czujni. Mamy nadzieję, że operatorzy komórkowi nie znajdą sobie innych segmentów rynku, w których mogliby "żerować" na konsumentach - stwierdził Jim Murray, szef BEUC, europejskiego stowarzyszenia organizacji konsumenckich.

Teraz wszystko zależy od rządów państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z unijnym prawem muszą one zaakceptować projekt rozporządzenia KE. Barroso ostrzega, że niektóre rządy – będące pod silnym wpływem koncernów telekomunikacyjnych – mogą rzucać kłody pod nogi. Ale kiedy już rozporządzenie zostanie przyjęte przez rządy i Parlament, natychmiast zacznie obowiązywać w całej Unii i nie trzeba go będzie wdrażać do ustawodawstwa narodowego.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~Longman  2006-07-13 00:56:29  host: etp123.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Panu Witoldowi Paskowi radze aby zerknal na ustawe Shermana z 1890 roku, oraz na sprawe tzw. "baby bells". Podpowiem rowniez, aby zapoznal sie z rynkiem wyrobow aluminiowych w USA w XX wieku. Historia to wcale nie tak nudny przedmiot aby na nim spac.

 • 0

  2.  2006-07-13 08:30:18

  Panie Pasek - powiem wulgarnie bo mnie Pan wpenil - nie pierdol pan głupot!!! jakie koszty?? jak w europie budowali sieci to przed nami ze 100 lat to po pierwsze a po drugie juz dawno sobie te koszty odbili cenami wewnątrz krajów , a roaming to jest czuste zdierstwo - dlaczego ja majac Tak Taka mam placic Wam haracz w postaci 3 zl za minute ??? no ??? BEDZIE 1,96 I JUŻ ! Operatorzi wy Chciwi materialiści!!!

 • 0

  3.  2006-07-13 09:07:55

  a w zeszłe wakacje w erze wszyscy płacili (ci co sobie włączyli) 2zł brutto za roaming. i jakoś era na tym nie ucierpiala ;-)

 • 0

  4. ~fat  2006-07-13 09:21:14  host: abqp157.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no to szybko niech chłopaki działają bo w sierpniu do UK jadę ;)

  a co z sms/mms/gprs??!

 • 0

  5. ~XXL  2006-07-13 10:56:13  host: ip-81-15-216-56.unregistered.net.telenergo.pl

  Chłopie w ERZE za wysłanie, a zwłaszcza odedranie MMS-a w roamingu każecie sobie płacić 4zł. Powinni Was za to pozamykać!!!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet