Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Femtokomórki wkrótce w T-Mobile

Femtokomórki wkrótce w T-Mobile

Ringu 19 Stycznia 2011 11:44

0 0

femtokomorka Femtokomórki - czyli domowe stacje bazowe, które łączą się z siecią komórkową poprzez kablowe łącza internetowe - pojawią się wkrótce w ofercie amerykańskiego operatora T-Mobile.



Urządzenia tego rodzaju odciążają sieć operatora, tym samym pozwalają mu zaoszczędzić na budowie i modernizacji nadajników. Klienci, którzy stworzą sobie swoją własną infrastrukturę sieciową w domu, czy biurze, mogą liczyć na specjalne benefity od operatora.




Wkrótce femtokomórki pojawią się ofercie amerykańskiego T-Mobile. To pierwszy krok grupy Deutsche Telekom w kierunku tej technogii.

W Europie mini stacje bazowe są mało popularne. Sprzedaje je głównie Vodafone. W Wielkiej Brytani za takie urządzenie trzeba zapłacić około 50 funtów.

Grupa Telekomunikacji Polskiej wyrażała największą chęć wdrożenia i popularyzacji tej technologi w naszym kraju. Być może PTC, której właścicielem jest Deutsche Telekom, wprowadzi coś podobnego, wcześniej jednak wyrażała się na ten temat dość sceptycznie.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~  2011-01-19 14:26:34  host: wap.mobile.project4.pl

    15- W domu, a tam mam lacze do ewentualnej femto to ja wybieram opa za pomoca ktorego dzwonie poprzez podniesienie jednej lub drugiej sluchawki. Moge dorejestrowac playa na frycu i odciazyc jego lub plusowego btsa. Zarowno w przychodzach jak i wychodzacych rozmowach. To co piszesz nie ma sensu.

  • 0

    19. ~  2011-01-19 14:30:10  host: dcs121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    17. Mam 300 min za 15 zł w PF na msc. W Betamax za 37 zł max 1200 min free na msc na 4 miesiące + 37 zł do wygadania. Mi wystarczy bonus 1000 min za 10 zł na stacjonarki. Byłby to odpowiednik Betamax., a na komórki są pakiety.

  • 0

    20.  2011-01-19 14:32:05

    jak masz słaby sygnał, to do tego są odpowiednie wzmacniacze. Nie potrzebujesz do tego dostępu do internetu.

  • 0

    21.  2011-01-19 15:16:32

    Dokładnie, są wzmacniacze, drogo nie kosztują, a po czymś takim ma się zasięg każdej sieci naprawdę mocny.

  • 0

    22. ~  2011-01-19 15:24:45  host: wap.mobile.project4.pl

    Przy FTR 2,5 gr/min play zaczalby byc Twoim sponsorem. Betamax to inny model biznesu i inna skala. Nawet nie ma sieci fizycznej do utrzymania.

  • 0

    23. ~rebound  2011-01-19 15:31:25  host: dpo21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @16 mam nadzieję, że w Play pomówi się raczej o wprowadzenia jakości w swoje usługi, bo nawalanie wszystkich i każdej z osobna raz na kilka dni, to jest już poniżej krytyki, nawet za niską cenę.

  • 0

    24. ~  2011-01-19 15:33:57  host: dcs121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    22. Ale może więcej np. zarabiać na necie po odciązeniu BTSów z "gaduł".

  • 0

    25.  2011-01-19 17:38:32

    Kto wie może i u nas zawitają niedługo takie urządzenia dzięki T-Mobile. Pewnie nie od razu ale z czasem i to w niedalekiej przyszłości. Trzeba poczekać a może być naprawdę ciekawie.

  • 0

    26. ~pduncz  2011-01-19 19:48:18  host: 190-bi1-5.acn.waw.pl

    @18 - no własnie w tej elastyczności problem, bo zaraz by ludzie porejestrowali na różnych "frycach" te konta VoIP z Play, i w ten sposób Play straci dochód np. za rozmowy na stacjonarne (bo będą kierowane przez innego operatora VoIP). Jakby Playowi było ciężko z powodu przeciążonych BTSów, to by nie robił promocji typu Stan Darmowy. Póki co, pracują nad b. fajną platformą tele.playmobile.pl

  • 0

    27.  2011-01-19 20:31:26

    @26 jak tak dalej pójdzie to Play będzie musiał zrobić SD płatny we wszystkich abo i taryfach, bo by było za dużo tego dobrego. Na straty to ich za bardzo nie stać, a w tym przypadku będzie to wielce prawdopodobne.

  • -1

    28. ~  2011-01-19 20:50:57  host: p21-04.opera-mini.net

    SD powinien być płatny a za doładowanie mogą dawać sms lub mb. Ewentualnie może być darmowy numer, tansze numery ale SD to autodestrukcja. Albo działa na szkode przez ludzi co są na roamingu albo frajerstwo gadające od rzeczy godzinami blokuje sieć normalnym ludziom. Kiedyś ludzie telefonem zarabiali pieniądze, teraz jest to bardziej zabawka.

  • 0

    29. ~tl111  2011-01-19 21:45:04  host: 195.225.69.204

    26 - no a co mi teraz nie pozwala zadzwonić przez voipa ? Mam fryca z betamaksem pod biurkiem, na biurku słuchawkę podlączoną do niego, a obok leży nokia z freszem. Co mi nie pozwala zadzwonić ze stacjonarnej słuchawki !? A tak, po przyjściu do domu wyłączyłbym nokię i korzystał z tej samej słuchawki podłączonej do fryca, i dalej do neta. Czy to tak trudno zrozumieć ?

  • 0

    30. ~  2011-01-19 23:50:53  host: user-188-33-130-183.play-internet.pl

    ja kompletnie sie nie znam, ale ktoś napisał, że to operator ma udostepniać dostep - jednak mnie sie wydawało, ze femtocell jest zwykła bramką ale dla GSM..............????

  • 0

    31.  2011-01-20 00:01:03

    A jak to jest rozwiązywane prawnie (przecież taka komórka sobie sieje na licencjonowanych częstotliwościach) i podział kanałów?

  • 0

    32. ~  2011-01-20 01:16:39  host: z05-04.opera-mini.net

    Sygnał jest ograniczany do danego budynku, wszystko da się szczegółowo wyregulować, niższe konstrukcje do chyba 3 metrów nie trzeba mieć pozwolenia, prawo jest regulowane unijnie z resztą u nas ostatnio te zmiany zostały wprowadzone. Podobne urządzenia można już zaobserwować w większych galeriach handlowych gdzie ruch sieciowy jest wyższy, u mnie w mieście praktycznie każdy operator dostał pozwolenie właśnie na lub w galeriach handlowych jak plaza czy olimp. /Kwistas

  • 0

    33. ~martinezowiec  2011-01-20 01:35:44  host: c78-142.icpnet.pl

    @19 Jakim cudem masz betamax za 37zł za 4 miesiące? O jaki betamax chodzi? Voipdiscount? ja mam właśnie Voipdiscounta i płacę 10 euro+ podatki na 4 miesiące co wychodzi prawie 13 euro za 4 miesiące czyli ponad 50zł. I resellerzy wcale nie są tańsi bo oferują mniejsze doładowania za większą kasę w przeliczeniu! Więc jakim cudem Ty masz te darmowe rozmowy za 37zł?

  • 0

    34. ~cuda nie cuda ale szukać warto  2011-01-20 01:41:03  host: ddc114.neoplus.adsl.tpnet.pl

    33. Teraz jest nawet aukcja za 33,50 zł = 7,50 Euro netto i Voipdiscount będzie ważny 120 dni.

  • 0

    35. ~martinezowiec  2011-01-21 04:11:28  host: c78-142.icpnet.pl

    @34 Zwróć uwagę, że jest to 7,5 euro a nie 10 euro jak w moim przykładzie. Czyli można płacić mniej w przeliczeniu na 4 miesiące ale za cenę mniejszej ilości kasy do wygadania...

  • 0

    36. ~tello  2011-01-21 22:24:12  host: ddw168.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I tak kabel pokonał radiówkę. Pokona też LTE, z którym sygnału trzeba będzie szukać np. na parapecie ;-)

  • 0

    37. ~bartolo  2011-04-24 12:59:45  host: 87-99-39-108.internetia.net.pl

    Ludzie, to nie tylko o odciążenie bts-ów chodzi, ale dzieki udostepnionemu ostatnio API można np. zainstalować urządzenie w swoim pubie, a klient zapłaci za piwo w rachunku za telefon. Zresztą - ruszcie główkami, zastosowań biznesowych jest tysiące :)

Dodaj swoją opinię