Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Felieton: P4 płacze nad niewykorzystanymi szansami

Felieton: P4 płacze nad niewykorzystanymi szansami

WitekT 24 Października 2011 19:57

0 0
Aktualne postępowanie P4 w sprawie częstotliwości przypomina mi czasy słusznie minione. Choć rozumiem argumenty merytoryczne, że sieć się przytyka, to jednak nigdzie nie jest napisane, że każdy musi mieć po równo. Szczególnie, że nawet nie próbuje wykorzystać stwarzanych szans i liczy chyba tylko na cud w biznesie wartym grube miliardy złotych.

Dalszą część artykułu można przeczytać w dziale Artykuły / Felietony, bądź klikając tutaj.


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 49
  • 0

    51. ~  2011-10-25 14:31:18  host: 77-255-130-46.adsl.inetia.pl

    Play brakuje pasm to fakt, lecz nie jest tak źle. W miastach sieć UMTS jest o wiele lepiej rozbudowana niż W3. Coraz więcej jest tel. z UMTS więc nie ma problemu. Problem jest poza miastami i ze starszymi telefonami lecz i tu nie jest najgorzej, bo jak przybywa tel. z UMTS to GSM jest mniej obciążony. Ja osobiście cały czas jadę na GSM Play i nie pamiętam abym kiedykolwiek miał info sieć zajęta lub aby ktoś miał problem aby się do mnie dodzwonić. Na próbę przełączyłem się na Plusa to owszem, komunikat o zajętości sieci pojawił się, choć sporadycznie. Myślę tu, że Play się boi, że przy tak szybkim pozyskiwaniu klientów to do 2013 roku faktycznie sieć może już nie wydolić choć to jest jak przewidywanie pogody.

  • 0

    52. ~kolo  2011-10-25 15:48:12  host: 178.180.32.62.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @45 Wszyscy by chcieli aby tak łatwo można było sobie sieć rozbudować. Zauważ, że Plus wykorzystuje 1,8Ghz dla Voice/GPRS i nie może od tak sobie zmienić przeznaczenia stacji na inną technologię. Co innego udostępnienie masztów dla Mobilandu/Centernetu. Druga a w zasadzie najważniejsza dla użytkownika LTE sprawa to dostarczenie odpowiedniej przepustowości dla nadajnika LTE. DO każdej stacji należałoby doprowadzić łącze o minimalnej przepustowości 150Mbps aby zapewnić choć jednemu użytkownikowi na tej stacji teoretyczne dla dla LTE transfery rzędu 100/50 (Mbps) Downlink/Uplink. Kilka tygodni to za mało aby zorganizować takie łącza.

  • 0

    53. ~  2011-10-25 16:56:06  host: 89-69-56-233.dynamic.chello.pl

    @52; ktoś dzisiaj pisał, że do końca listopada chcą odpalić UMTS 900 na Aero2

  • 0

    54. ~  2011-10-25 17:19:34  host: 31.41.144.41

    @53. No zaraz, przecież UMTS900 to właśnie używa Aero2. Chyba chodziło tobie, że Aero2 podpisze umowę z Polkomtelem i wydzierżawi od niego sprzęt i stamtąd nadadzą swoje UMTS900. Tylko problem jest fakt, że w miejscach gdzie Polkomtel ma stacje UMTS tam zazwyczaj już zasięg UMTS900 Aero2 dociera. Niestety, ale UMTS2100 pokrywa znacznie mniejszy obszar (około 9 razy) i te stacje po prostu gęsto stoją. Ale gdyby gdzieś udało się znaleźć dobrą wspólną lokalizacje to czemu nie.

  • 0

    56. ~  2011-10-25 17:36:06  host: 31.41.144.41

    @55. A skąd taka informacja? Ja raczej podejrzewam, iż ktoś nieco błędnie zinterpretował fakty i chodzi o rodzaj roamingu krajowego. Przecież Plus nie może samemu wykorzystywać częstotliwości UMTS900 należących do Aero2, gdyż nie otrzyma na takie obiekty pozwolenia radiowego. Już nie mówiąc o tym, że każdą lokalizacje musieliby uzgadniać z Aero2, gdyż przecież oni mają własną sieć działającą na tej częstotliwości oraz chyba jeszcze jakieś plany jej rozbudowy.

  • 0

    57. ~MADD  2011-10-25 17:48:09  host: host-89-230-73-37.rzeszow.mm.pl

    Coś mi się widzi że Plej ciężko będzie przędło. Skończyły się czasy pod kloszem - w końcu mają ze 6mln klientów. Czas najwyższy - jeszcze wyrównać MTR!!!!

  • 0

    58. ~  2011-10-25 17:49:56  host: 31.41.144.41

    @55. Znalazłem źródło tej informacji, które powołuje się na "nieoficjalne doniesienia". Ale z takiego opisu można również wywnioskować, iż mogą to być stacje przygotowane na zlecenie Aero2. Czyli Polkomtel być może przygotowuje swoje stacje UMTS2100 na obsługę UMTS900 w zamian za możliwość zaoferowania takiej usługi swoim klientom. W sumie nie taki zły pomysł. Po przestudiowaniu mam stacji bazowych zauważyłem, że w mojej okolicy znalazłyby się ze 3-4 miejscowości bez stacji Aero2 a z masztami Polkomtela wyposażonymi w NodeB. No zobaczymy co z tego wyniknie.

  • 0

    59. ~sumix  2011-10-26 11:57:09  host: deibp9eh1--blueice1n5.emea.ibm.com

    http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,10537076,Jak_skarb_moze_sie_ oblowic_na_sprzedazy_Polkomtela.html :-)

  • -1

    60.  2011-10-26 12:11:33

    Fajnie by było gdyby wszędzie gdzie plus ma nadajnik umts 2100 postawił nadajnik umts 900 może zasięg 3g by mi w końcu dotarł do domu bo na podwórku są całe 2 kreski :P

  • 0

    61. ~ala  2011-10-26 16:32:47  host: 78-131-204-18.tktelekom.pl

    60. tak będzie :) pomyśl logicznie..

  • 0

    62. ~  2011-10-27 22:40:22  host: z19-02.opera-mini.net

    Niektorym przeszkadza ze play ma swietne wyniki finansowe, swietna oferte i najlepsze ceny i stąd te szkalujale felietony, pewnie na zamowienie w3

  • 0

    63. ~?  2011-11-02 13:29:49  host: 89.174.81.114

    Jakoś nie widziałem żadnych danych na temat wyników finansowych p4 więc nie wiem skąd masz te informacje o ich świetnych wynikach? Jakoś się nimi nie chwalą więc chyba nie jest za różowo. A co do cen czy masz w P4 stawkę 12 gr za minutę? Promocje może ma najlepszą ale co do cen to bym polemizował.

  • 0

    64. ~  2011-11-02 13:42:11  host: z48-07.opera-mini.net

    63- a gdzie w W3 masz stawkę 12 gr za minutę w prepaid? Nawet w promocji podwójnych doładowań, nie wychodzi tyle.

  • 0

    65. ~?  2011-11-02 14:47:25  host: mconnect.com.pl

    Nie mówię o pre-paid. Mówię o abo za 40 zł.

  • 0

    66. ~  2011-11-03 20:04:55  host: dsl169.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie korzystam z Play, ale może skorzystałbym próbnie, jeśli karta sim Play Fresh zaloguje się do zasięgu T-Mobile lub Orange, bo tylko te sieci mają u mnie zasięg. Da radę korzystać z Pleja na zasięgu ...T.. czy jeszcze nie podpisali umowy o roaming krajowy ?

  • 0

    67. ~  2011-11-03 20:10:16  host: 89-69-77-226.dynamic.chello.pl

    @66, Play działa wyłącznie na zasięgu macierzystym i na Plusie. Miejscami można też wbić sie na Orange ale to na starszych SIMach, bo na nowych nawet w Przemyślu nie można z Orange korzystać.

  • 0

    68. ~  2011-11-03 21:10:26  host: user-46-113-202-75.play-internet.pl

    Mi od pewnego czasu karta Play loguje się do T-mobile i działa wszystko.

  • 0

    69. ~  2011-11-03 21:26:12  host: 89-69-77-226.dynamic.chello.pl

    @68; bzdury piszesz

  • 0

    70. ~  2011-11-03 21:41:56  host: user-188-33-118-163.play-internet.pl

    69, dokładnie od wczoraj mi się loguje na iPhonie 4S karta Play do T-Mobile niezależnie od pasma.

  • 0

    71. ~  2011-11-03 21:48:57  host: v03-16.opera-mini.net

    @70 Tim Cook na prezentacji (ang. keynote) mówił, że ta opcja dla Play będzie dostępna dopiero od wersji iPhone 5C. Na 4S nie ma prawa działać, także nie pisz bzdur.

Dodaj swoją opinię