Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Felieton: Magiczne MTR-y, czyli wymiana psa za milion na dwa koty po pół miliona

Felieton: Magiczne MTR-y, czyli wymiana psa za milion na dwa koty po pół miliona

WitekT 18 Grudnia 2012 18:16

0 0
Po ostatnich decyzjach w sprawie stawek MTR, wiele mediów podjęło temat pytając Kiedy będziemy mniej płacić za rozmowy?. Niestety, w Polsce bardzo niewiele osób, poza tymi ze ścisłej branży, rozumie czym owe magiczne MTR-y są. Pora rozprawić się z legendami i mitami oraz pokazać cały mechanizm rozliczeń hurtowych, a także uświadomić, że opóźnienie wprowadzenia stawek rodzi problemy w zupełnie innym miejscu niż to się wielu wydaje.

Dalszą część artykułu można przeczytać w dziale Artykuły / Felietony, bądź klikając tutaj.


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 4

    8.  2012-12-18 18:58:21

    w abonamencie są równe stawki do wszystkich ;-) - tak a propos znajomych...

  • 1

    9. ~  2012-12-18 19:07:37  host: host-89-228-60-180.elk.mm.pl

    Dzisiaj o tych MTR sporo dziennikarze gadali, pewnie nawet nie wiedzieli do końca chodzi. Zauważyłem w panoramie na tvp 2, tvn 24 czy na kanale polsatu z informacjami.

  • 4

    10.  2012-12-18 19:10:04

    9: to nie jest prosty temat dla tych, którzy w tym nie siedzą... Tyle, że jak się czegoś nie rozumie, to albo się stara to rozłożyć na czynniki pierwsze, albo się nie tyka tematu - bo wychodzą bzdury...

  • 1

    11. ~  2012-12-18 19:23:27  host: host-89-228-60-180.elk.mm.pl

    @1 W abonamentach są darmowe minuty to do wszystkich. A odnośnie na kartę to nie wyobrażam sobie żebym nie mógł zadzwonić do kogoś, bo więcej zapłacę. Albo jak będę musiał zadzwonić pod jakiś nieznany numer i będę zastanawiał się czy to jest może play. Mnie to było uwłaczało, że żyję w 21 wieku i mam zastanawiać się czy mogę do kogoś zadzwonić czy nie. To normalne, że wydawanie 80 gr może zaboleć. Ja bym po prostu zmienił sieć na taką co by mi umożliwiła to tanie dzwonienie albo wziął abonament. Play się rozrósł, więcej jest ludzi w playu a ja mam siedzieć i zastanawiać się czy mogę do kogoś zadzwonić czy nie. To jakaś kpina jest. I I macie swoją jakość w W3. Taka jest jakość, że w prepaidzie ludzie zastanawiają się czy dzwonić pod jakiś numer, że może to Play albo numer u innego operatora co są wyższe stawki.

  • -1

    12. ~Kas  2012-12-18 19:49:38  host: rev101.tmark100.revers.nsm.pl

    @WitekT Wasz adres wpisany do Chrome w formie telepolis.pl pokazuje pustą stronę z napisem "It works!" tak ma być?;]

  • 1

    13. ~  2012-12-18 19:59:08  host: adog180.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szykują się podwyżki http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/747475,Unia-Europejska-sz ykuje-wyzsze-ceny-za-internet

  • 0

    14.  2012-12-18 20:02:21

    13: nie szykują, to nierealne. Polecam senowną argumentację prezesa Wituckiego w tej sprawie - jeden news niżej jest wywiad.

  • 0

    15.  2012-12-18 20:14:00

    #12. Odśwież stronę trzymając shift, albo usuń cache przeglądarki i będzie działać.

  • -2

    17. ~  2012-12-19 10:40:31  host: 178-36-214-37.adsl.inetia.pl

    Likwidacja asymetrii i są już pierwsze jej skutki. Mianowicie Play likwiduje usługę Zbieraj Minuty. Na razie w abonamentach Long Play i w MIXach. Zobaczymy czy na tym się skończy? Myślę, że jednak polecą wszędzie i dopiero teraz zobaczymy, co P4 jest w stanie zaproponować w realiach wolnego rynku.

  • 0

    18. ~...  2012-12-19 13:37:29  host: rtr-5-62.interkar.pl

    A mi się wydaje, że jednak może dojść do ajkiejś zmiany na rynku, moze jeszcze nei teraz, ale po 01.07.2013 r., a wszelkie komentarze ze strony operatorów to tylko jakaś próba zaklinania rzeczywistości. Mimo że można 2 koty za 3,5 miliona wymienić na psa za 7, to w końcu ktoś się skapnie, że może warto mieć tych kotów więcej. Przecież pewne koszty są stałe, niezależnie od tego, jaki ruch jest generowany w sieci i warto dosprzedaż dodatkowy minuty chociażby za 10gr/sztuka, niż nie robić niczego. Chyba że przepustowość sieci osiagnęłą już swoje granice? Pzewiduję jakiś ruch ze strony opa, który ma najmniejsze obciążenie sieci.

  • -3

    19.  2012-12-19 14:52:28

    Sam unikam rozmów do P4, bo nie uśmiecha mi się płacić ponad 2x więcej niż w przypadku dzwonienia do W3.

  • 0

    20.  2012-12-19 16:02:59

    Mnie też denerwowały droższe rozmowy do Play i przeszedłem do Play. Obsługa jest już obecnie ok, za wszystkie telefony rodzinne i firmowe płacę 3x mniej. Jedyne co mnie denerwuje, to płynny handover, a właściwie jego brak.

  • 0

    21.  2012-12-19 17:17:47

    Parker (16), taaa... Ta sama pie*****a gadka, co przy poprzednich obniżkach, co przy każdym kolejnym spadku cen.

  • -2

    22. ~nieplay  2012-12-20 07:30:46  host: 088156010048.olsztyn.vectranet.pl

    unikam playa, jak znajomi byli w mojej sieci to czasem pogadalem ze 20 minut o *** maryni a teraz jak mam zaplacic 20x0,75 to dziekuje podajade i piwko za to wypije i pogadam a play niech sie wypcha... niech zarabia na innych. ps. jak slysze w sluchawce ten buracki dzwiek (iiiiii....iiiiiiii) jakby pani na cetrali pkp laczyla mnie w zaswiaty to dziekuje plaj.

  • -1

    23. ~  2012-12-20 21:00:42  host: v38-08.opera-mini.net

    Witku nadal myśli, że jest "w ścisłej branży" i że coś z MTR rozumie? Hahaha :-)

  • 1

    24.  2012-12-20 21:04:45

    23: rozwaliłeś mnie swoimi argumentami. Leżę na siedząco.

  • 0

    25. ~  2012-12-20 21:42:25  host: v45-05.opera-mini.net

    Witek zgrywa kafara bo ze 2 razy go do telewizji zaprosili do jakiegos marnego kanalu zeby sie wypowiedzial i od razu wielki znawca

  • 1

    26.  2012-12-20 21:55:15

    @25 - nie przesadzaj, gość zna temat, przecież Telepolis nie otworzył wczoraj i jeżeli go (lub kogokolwiek innego z konkurencyjnych portali) zaproszono gdzieś, lub poproszono o komentarz to tym lepiej świadczy o zapraszających dziennikarzach, którzy nie próbowali udawać, że znają się na wszystkim... Wbrew pozorom to rzadkie, bo nawet w np. sekcjach ekonomicznych portali można znaleźć artykuły, gdzie piszący ma problem z definicją przychodu, którą równoważy z zyskiem.

  • 1

    27. ~pabloki  2012-12-20 23:21:40  host: apn-77-114-248-96.dynamic.gprs.plus.pl

    @25 nie byle jakiej tylko renomowanej. WitekT 20.12 w polsat news błyszczał wiec sie nie osmieszaj

  • 1

    28.  2012-12-20 23:23:00