Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Felieton: Czego pragną klienci, a co dają im operatorzy

Felieton: Czego pragną klienci, a co dają im operatorzy

WitekT 14 Lipca 2006 22:00

0 0

W Polsce usługi telekomunikacyjne są drogie. Podkreślają to zarówno przedstawiciele naszych władz (choćby Anna Streżyńska, prezes UKE), jak i unijnych (komisarz Viviane Reding, zajmująca się społeczeństwem informacyjnym). No a przede wszystkim klienci. Mimo, że usługi te są wciąż drogie, to jednak systematycznie tanieją, dzięki czemu pozwolić sobie może na nie coraz więcej Polaków. Nie jest to, jak na razie, spory odsetek, a raczej plasujący nas w ogonie państw Unii. Czym jednak, poza ceną, kierują się wybierający usługi konkretnego operatora? Odpowiedź na to pytanie daje marcowe badanie PBS.




Dalszą część felietonu można przeczytać w dziale Artykuły / Felietony, bądź klikając tutaj.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    23.  2006-07-15 23:46:13

    follow: ADSL to raczej dość nowa technologia, do końca się chyba nie zamortyzowała, a już wprowadzają kolejne implementacje technologii.

  • 0

    24.  2006-07-16 10:07:25

    WitekT tu Cię mam : ale to nie jest dział "oddam za free" ;) hehe ale ok,juz więcej nie będę,pzdr:)

  • 0

    25. ~ślepak  2006-07-16 12:55:36  host: 81.15.228.17

    Mam pytanko.W jakim telefonie są największe litery i cyfry bo coś ostatnio niedowidze.Widziałem że w nioki 3510i są spore.Czy może ktos doradzić?

  • 0

    26. ~Longman  2006-07-16 12:58:54  host: etp209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z tymi amortyzacjami to roznie bywa: sam za zalozenie musialem wybulic 1200 zlotych za linie analogowa TP SA (w roku 1998, w obrebie miasta Poznania), o rok pozniej oplata instalacyjna zostala zmniejszona na bodajze 366 zlotych. Lza sie w oku nie kreci, ale tylko przypominam, ze byly takie czasy, gdy TP SA instalowala cokolwiek nie "na wlasny kredyt" tylko "za zywa gotowke klienta". I nie bylo zmiluj sie: gotowka na stol albo nie bedzie telefonu (a pamietam to doskonale, bo bylem w biurze na Bulgarskiej i TP SA stosowala iscie wielkopanskie maniery. Dobrze, ze nie nalezalo pasc w poklonach na twarz. Bylo to uderzajace, bo w budynku zaraz przy wejsciu bylo biuro senatorskie senatora Smorawinskiego. Myslicie, ze ktos wysciubil stamtad nos? Hehe...). Ciekaw jestem jaki byl RZECZYWISTY koszt zalozenia. Kiedys jak pytalem o to monterow to rykneli smiechem.

  • 0

    27. ~bim_boom  2006-07-16 16:23:06  host: 87-204-123-2.ip.netia.com.pl

    """Czego pragną klienci""" wszystko za free i jeszce najnowszy model telefou :-)

  • 0

    28. ~getITright  2006-07-16 18:59:57  host: phantom.teldom.pl

    @patryk1 - czy masz jakiś konkretny powód żeby uprawiać tu propagande operatorów, którzy nienawidzą Strzeżyńskiej, dlatego że wprawadza korzystne dla klientów rozwiązania, a co za tym idzie niekorzystne dla operatorów, czy tak poprostu se gadasz ? ;) @follow - nie istnieje nic takiewgo jak bezwzględnie taniej i względnie taniej, w ekonomi może być tylko taniej NOMINALNIE, bądź taniej REALNIE, więc chciałem Cię poinformować że u nas jest REALNIE drożej, a każdy ekonomista oblicza koszty realne a nie nominalne, bo to jest miarodajne, mało tego zdarzają się nawet porzypadki że u nas jest nominalnie drożej (!!!)

  • 0

    29. ~getITright  2006-07-16 19:07:33  host: phantom.teldom.pl

    a co do kosztów, to koszty sprzętu i telefonów są takie same, ale WSZYSTKO INNE jest dla polskich opów o wiele tańsze, skoro pensja polskiego pracownika to 1000-2000zł a pracownika w UK to 8000-15000zł to różnica w kosztach jest znaczna, mało tego miejsca pod BTSy, lokale na salony firmowe i punkty franczyzowe są w Polsce dramatycznie niższe, a jeśli chodzi o płace to są one znaczącym składnikiem wydatków każdej firmy (kilkadziesiąt %) więc nie ma o czym mówić... ale jak to mówią amerykanie don't take my word for it, można to sprawdzić na podstawie zysku w stosunku do przychodów, otóż w Polsce zysk wszystkich operatorów w stosunku do przychodów jest O WIELE WYŻSZY, niż u operatorów zachodnich, typu Vodafone, czy O2, tak więc FAKTY świadczą o tym że jesteśmy, delikatnie mówiąc, naciągani...

  • 0

    30. ~ehmmmmmnnn  2006-07-16 23:47:25  host: nat01.rtk.net.pl

    a mi marzy się by powstała polska wersja na temat voip co najmniej takiej jakości jak: http://www.myvoipprovider.com - bo jak na razie to w polskiej wersji językowej można znaleść stronki co najwyżej tego typu jak: www.voip.net.pl z małą ilością informacji i żadko aktualizowane...:((

  • 0

    31.  2006-07-16 23:58:24

    getITright nie mam żadnego konkretnego powodu na usprawiedliwienie operatorów, ale ostatnio denerwuje mnie stanowisko rządu na temat różnych spraw, niepokoi mnie to że ministrowie zamiast działać gadają, gadają i gadają. Słuchałem takiego bełkotu przez wiele lat i już dłużej nie wytrzymam a nie odnosi się to tylko do telefoni. Z kolei nalezy także postawić się w sytuacji operatorów którzy nie mają prawie żadnej konkurencji, więc z jakiego powodu mają obniżać ceny. Wyszyscy jesteśmy konsumentami i chcielibyśmy płacić jak najmniej, jednak jezeli postawiłbys się w sytuacji udziałowca np. Polkomera chciałbyś aby miał on jak najwięcej klientów i przynosił jak najwyzsze zyski, widząc że na rynku nie masz konkurencji podnosisz ceny, z kolei to niepodoba się twoim kilentą, mi naprzykład nie podoba się cena benzyny, jednak co ja mam w tej sprawie do gadania, pozostaje tylko tą cenę zaakceptować. Bo gadać o tym co nam się nie podoba jest najprościej a postawić się w sytuacji przedsiębiorcy już trudniej. Zarobki może i są niskie wzglendem UE, ale zobaczmy ile zarabiają na Ukrainie. W Polsce nie wszyscy mało zarabiają, pan prezes CityBanku wyciąga na miesiąc 300 000 zł.

  • 0

    32.  2006-07-17 00:02:40

    patryk1: ale właśnie Streżyńska nie gada, a wydaje decyzje! W ciągu pół roku: bitstream access, WLR, RIO, obniżka ceny za przenośność numeru, niedługo nowa oferta na LLU. Nie widzisz tego? Poza tym my nie mamy instrumentów, żeby wpływać na ceny benzyny - ale na ceny usług telekomunikacyjnych już tak. I dlatego to robimy. Nie po to, żeby doprowadzić do bankructwa firmy - one nie mają wcale świadczyć usług poniżej kosztów...

  • 0

    33. ~  2006-07-17 08:56:09  host: p07-09.opera-mini.net

    To moze ministerstwo infrastruktury by sie tak wykazalo przy budowie autostrad? Mija juz chyba 18 lat i efekty marne , marne... No i czyzbym sie mylil mowiac , ze najlatwiej idzie politykom wykazanie sie czyims kosztem?

  • 0

    34. ~  2006-07-17 09:04:02  host: p07-09.opera-mini.net

    Co do paliw - to wystarczy ZALEGALIZOWAC jazde na opale. A nie szukac przy okazji pseudouzasadnien do podwyzek akcyzy na gaz i olej oplaowy.Zabiloby to momentalnie nielegalny rynek paliw. Bylyby bardzo odczuwalne oszczednosci dla klientow koncowych. Tylko po co to robic , skoro mozna bardziej wydoic obywatela i rzucic mu Tepse , sztandarowego chlopca do bicia na pozarcie.

  • 0

    35. ~  2006-07-17 09:16:24  host: p07-09.opera-mini.net

    Zobaczymy jak ministerstwo skarbu bedzie patrzec na produkcje biopaliw. Na razie rolnicy beda mogli produkowac na uzytek wlasny , dobrze by byl tez ulzyc innym obywatelom tanszym paliwem , ale pewnie dziwnym zbiegiem okolicznosci sie nie uda. Bo to Polska a sztandarowe haslo politykow to -"loic obywateli";( Dzialalnosc gospodarcza w UK to koszt 10 funtow. Tak 10 funtow. A ile w Polsce? :(((

  • 0

    36. ~  2006-07-17 10:45:11  host: p09-04.opera-mini.net

    Ministerstwo Finansow a nie Skarbu , oczywiscie;) Upijac sie na wlasna odpowiedzialnosc mozna , "niszczyc" silnikow opalem na teze sama wlasna odpowiedzialnosc juz nie mozna;-P

  • 0

    37. ~wlo  2006-07-17 12:02:18  host: atq235.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT - co Ty opowiadasz? Jak nie ma instrumentów? Przecież cena faktyczna benzyny plus marża to nie jest to co płacimy na stacji!! To znacznie mniej a państwo (czytaj: m.in. szeryf Anna) sobie tak ustawiło podatki, zeby na tym zarobić. Na co? taaa... na policje, na straż, służbę zdrowia... Ale i na pensje dla zarządu i dyrektorów telewizji, na szefostwa wszelkich aged rządowych, na benzynę dla najbardziej podróżującej Polki i Polaka w woli Narodu małżeństwo poselskie, mające nak naprawdę głęboko w dupie ten naród i własych wyborców bo liczy się tylko to co sami wytargają... Przestań...

  • 0

    38.  2006-07-17 12:05:12

    wlo: dalej twierdzę, że nie mamy. Z prostego powodu - dużo akcyzy nie obniżysz, bo się UE na to nie zgodzi. Musimy działać w ramach dyrektyw - na rynku paliw wiele nie zrobimy, a na rynku telekomunikacyjnym jak najbardziej.

  • 0

    39. ~miki  2006-07-17 13:08:43  host: wg.mi.gov.pl

    ***wlo - zła wiadomość. Nie dość, że nie możemy obniżyć, to jeszcze trzeba podnieść, bo tak zgodziliśmy się w traktacie akcesyjnym no i wypełnimy nieśmiertelne prawo UE. Pamiętasz jak Unia burczała, jak rząd obniżył akcyzę, o ile pamiętam w ub. roku, o 20 czy 25 groszy?

  • 0

    40.  2006-07-17 16:35:58

    patryk1 a poza tym kto tak naprawdę zarabia takie pieniądze jak ten gość z CitiBanku - 300 tysięcy - no- kto tyle zarabia poza kilkunastoma procentami kombinatorów i oszustow??? ( przepraszam uczciwych biznesmenow)

  • 0

    41.  2006-07-17 16:38:07

    nie wspominajac o haniebnych pensjach typu 650 750 800 1000 złotych netto !!! niedobrze sie robi :/

  • 0

    42. ~getITright  2006-07-17 20:42:09  host: phantom.teldom.pl

    @patryk1 - WitekT mnie uprzedził :) nic właściwie nie trzeba dodawać, wszyscy gadali a Strzeżyńska działa ! Gdybym był udziałowcem... a gdzyby babcia miała wąsy... :) nie jestem udziałowcem, tylko klientem i stawiam się w sytuacji klienta. Ceny bęzyny ??? No więc na rynku benzyny monopolizacja jest jeszcze większa i @wlo - nie możemy wpływać na jej ceny, bo się UE czepi, mamy wręcz obowiązek podnoscić akcyzę. Co do zarobków na Ukrainie, to dlaczego niby bym się miał równać do gorszych a nie do lepszych - czyli państw członkowskich UE, której my też jesteśmy członkiem ???

Dodaj swoją opinię