Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Facebook Lite dla Androida tylko w wybranych krajów

Facebook Lite dla Androida tylko w wybranych krajów

orson_dzi 27 Stycznia 2015 23:07

2 6

Mobilni użytkownicy Facebooka w końcu mogą odetchnąć. Wolna i pełna wad aplikacja zostanie zastąpiona odchudzoną wersją... tylko w krajach rozwijających się.



Mobilny Facebook dla Androida nie zbiera zbyt dobrych opinii wśród użytkowników. Pochłaniający ogromne ilości pamięci RAM, pozbawiony możliwości wysyłania prywatnych wiadomości i wymagający masy uprawnień Facebook, od dłuższego czasu prosi się o usprawnienia. I w końcu do Google Play trafił Facebook Lite, ale niestety nie dla wszystkich.




Sama aplikacja została bardzo mocno odchudzona, co widać już po jej rozmiarze, który z ok 30 MB skurczył się do niecałych 300 KB. Wraz z mniejszym rozmiarem programu przyszło mniejsze zużycie transferu, pamięci RAM, wróciła możliwość wysyłania wiadomości, a cała aplikacja jest wyraźnie szybsza w działaniu. Co prawda ucierpiał na tym interfejs, który jest teraz bardzo ascetyczny, zniknęły animacje i efektowne przejścia, ale taka jest cena płynniejszego działania. To wszystko brzmi bardzo dobrze, póki nie okazuje się, że aplikacja jest niedostępna w większości krajów.

Facebook Lite został stworzony z myślą o krajach rozwijających się. W związku z tym w oficjalnym kanale dystrybucji (Google Play) nie można go pobrać w większości krajów świata. Dostępna jest między innymi dla krajów takich jak Bangladesz, Nepal, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Sudan, Sri Lanka, Wietnam oraz Zimbabwe. Mieszkańcy innych krajów, póki co, muszą radzić sobie instalując aplikację z pliku .apk, który już bez problemu można znaleźć w Internecie.

Źródło tekstu: techcrunch; wł     

Dodaj do:

Tagi: facebook | facebook lite

w sumie: 29
  • -3

    10. ~Calm7  2015-01-28 03:21:03  host: s22-01-03.opera-mini.net

    mimo wszystko lubie fejsa, bo gdyby nie on, to nie mialbym co w zyciu robic. Tak sami jak telepolis musz obejrzec napisac komentarz, to i fejsbuk. bez niego nie szlo by zyc. w robocie teraz mam wolne, bo wzieli nam lopaty, szpadle do naprawy i ostrzenia wiec wczesnie koncze. na samej miotle 10h nie da rady robic

  • 0

    11. ~N  2015-01-28 07:16:48  host: 213-17-201-42.static.ip.netia.com.pl

    @orson_dzi: w tytule powinno być "tylko w wybranych krajach"

  • 0

    12.  2015-01-28 07:51:46

    Ja bym się go nie spodziewał w oficjalnej dystrybucji na "cywilizowanych" rynkach. Pewnie poza mniejszą ilością wodotrysków ma też mniej reklam/sposobów na zbieranie danych o sposobie użytkowania. Gdyby pod tym względem były to takie same programy, to od razu byłby dostępny, a tak, wydali bo musieli na rynki na których jest większy udział słabych urządzeń.

  • 0

    13.  2015-01-28 08:15:23

    "Facebook Lite dla Androida tylko w wybranych krajów", "wymagający masy uprawnień Facebook, od dłuższego czasu prosi się o usprawnienia". Orson news 100%.

  • 0

    14. ~  2015-01-28 08:34:13  host: ip-93-154-169-29.free.aero2.net.pl

    Właśnie przez zachłanność wersji "fat" usunąłem ją z telefonu. Wersja lite jest beznadziejna i tak, nie integruje sięz moim kalendarzem w s3 wwięc też szybko wyleciała, ogólnie mały pożytek jest już z fb więc od czasu do czasu zostaje po prostu fb na przeglądarkę.

  • 1

    15. ~wio  2015-01-28 09:06:26  host: user-94-254-129-106.play-internet.pl

    ta wersja powinna byc duzo lepsza od poprzedniego fb.koniecznie musze zainstalować ta apk na swojego lg l 40.
    dzieki fb mam stały kontakt z klientami. jestem grabarzem i szef przez fb wysyła nam instrukcje gdzie mamy kopać. poza tym przydaje sie gps w telefonie, można z duza dokladnoscia ustalic miejsce. czasem też gram w gierki i biore udział w konkursach fb na pokazy najbardziej ekshibicjonistycznych zdjec mojej żony. ale to tylko wtedy kiedy nie kopiemy.

  • 0

    16.  2015-01-28 09:11:05

    Po kilku dniach testowania widzę że transmisja danych FB spadła do około 30% tego co generował normalny klient. To spory plus. W zasadzie in minus widzę tylko brak możliwości odtwarzania filmów.

  • 0

    17. ~kamil  2015-01-28 09:45:16  host: 093105178148.dynamic-ww-2.vectranet.pl

    jak to się dzieje, że aplikacja jest dedykowana na rynki rozwijające się, a jest przetłumaczona na polski w każdym calu? ;)

    sama w sobie jest genialna, przydałaby się opcja wyświetlania wszystkich aktualności, ale i bez tego jest na 5-tkę, posiada wszystkie opcje z wersji standard.

  • 0

    18. ~Ergo  2015-01-28 09:48:39  host: 89-72-214-198.dynamic.chello.pl

    W oficjalnym sklepie PlayStore nie mam do pobrania tej aplikacji. Coś gdzieś kiedyś była jakaś apka do zmiany/emulacji kraju/urządzenia... Any ideas?

  • 0

    19. ~Ergo  2015-01-28 10:32:34  host: 89-72-214-198.dynamic.chello.pl

    Pojawia mi się komunikat : "This item isn't available in your country", a więc jednak Polska nie jest krajem rozwijającym się wg google ;-)

  • 0

    20.  2015-01-28 10:47:48

    @18 - w piątym poście masz link przecież.

  • 0

    21. ~ja  2015-01-28 11:23:59  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    Bo polska wg Google jak i krajów z zachodu to takie przyszłe Chiny gdzie my pokorne mu*zynki-za*ierdalacze będziemy tyrać po 12h godzin za michę ryżu i premię w postaci kolejnej michy ryżu (którą rodzinie będzie można wysłać na wsi) w foxconnach i innych morodorach, a jednocześnie - przy odpowiednim szczęściu i wietrze - jakaś "porządna" firma pozwoli nam odbyć dodatkowo darmowy staż.

  • 0

    22. ~Golarz FiIIp  2015-01-28 18:11:18  host: user-94-254-129-29.play-internet.pl

    ta wersja powinna byc duzo lepsza od poprzedniego fb.koniecznie musze zainstalować ta apk na swojego lg l 40.
    dzieki fb mam stały kontakt z klientami. jestem grabarzem i szef przez fb wysyła nam instrukcje gdzie mamy kopać. poza tym przydaje sie gps w telefonie, można z duza dokladnoscia ustalic miejsce. czasem też gram w gierki i biore udział w konkursach fb na pokazy najbardziej ekshibicjonistycznych zdjec mojej żony. ale to tylko wtedy kiedy nie kopiemy.

  • 0

    23. ~zbych  2015-01-28 19:42:23  host: 81.219.84.18

    Czym są właściwie nieoficialne kanaly dystrybucji w takich sytuacjach..?? Można korzystać z innego sklepu, lub instalować aplikacje bezpośrednio po wgraniu je kablem na telefon...??

  • 0

    24.  2015-01-28 20:12:12

    Już sobie zainstalowałem. Świetnie, że w końcu mogę wywalić tę mulącą, pełną wersję Facebooka.

  • 0

    25. ~kamil  2015-01-28 21:35:52  host: 093105178052.dynamic-ww-2.vectranet.pl

    dość spora wada jeśli chodzi o ergonomię - przycisk "wyślij" w wiadomościach jest stanowczo za mały, generalnie wszystkie guziki są zbyt minimalistyczne, ale do "wyślij" powinien być najlepszy dostęp. nie rozumiem, aplikacja dla słabych telefonów, a one z reguły mają mniejsze ekrany, wobec tego po jakiego grzyba takie małe ikonki?

  • -1

    26. ~xy  2015-01-29 11:13:25  host: 095160107123.warszawa.vectranet.pl

    Polska języka być bardzo trudna :-) A co do pejs-zbuków to po co Wam to?

  • 0

    27. ~Adam M.  2015-01-29 11:38:31  host: h6-52.net.euron.pl

    @25 - to będzie poprawione, jest na liście "To do".

  • 0

    28. ~Adam M.  2015-02-01 20:56:49  host: 78.156.177.1.dynamic.ip.euron.pl

    Wersja 1.3

    http://tlp.is/58w

  • 0

    29. ~karolakandrzej  2015-06-29 14:27:47  host: f93-138.icpnet.pl

    tutaj znajdziecie poradnik goo.gl/iorU4X jak zainstalować w języku polskim.

Dodaj swoją opinię