Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Facebook, Google, WhatsApp i Instagram naruszają RODO? Skarga w toku

Facebook, Google, WhatsApp i Instagram naruszają RODO? Skarga w toku

Ta_Monika 27 Maja 2018 07:01

9 0

rodo a

Odkąd 25 maja ruszyło RODO ciężko nadążyć z usuwaniem maili informujących o zgodności z rozporządzeniem. Ustawa ma doprowadzić do poprawy ochrony danych osobowych, jak również usprawnić zarządzanie nimi. Już pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów, organizacja non-profit noyb.eu oskarżyła gigantów medialnych - Google, Instagram, WhatsApp i Facebooka - o naruszenie zapisów RODO.

Oskarżenia te dotyczą wymuszania zgód. Użytkownicy nie mogą skorzystać z wyżej wymienionych serwisów, jeśli nie wyrażą zgody na wymagane warunki. Podstawą skargi jest zapis w rozporządzeniu mówiący, że spółki nie mogą uzależniać dostępności usług od wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, ponieważ zgoda ta ma być w założeniu dobrowolna. Ustawa zakłada możliwość nałożenia wysokich kar finansowych - nawet do 20 000 000 EUR, lub 4% całkowitego rocznego obrotu danej spółki (zastosowanie ma kwota wyższa).




Zażalenie to jednak zdaje się nie uwzględniać faktu, że rezygnacja z przymusowej zgody nie wyłącza dalszej możliwości dostępu do danych osobowych, RODO zezwala bowiem na gromadzenie danych niezbędnych do działania usług, a tylko wykorzystanie tych danych do celów reklamowych wymaga dodatkowej zgody.

Wymuszanie zgód porównane zostało w skardze do "procesu wyborczego w Północnej Korei". Jeżeli skarga zostałaby rozpatrzona pozytywnie, kary łącznie mogą osiągnąć poziom 7 miliardów dolarów. Zapowiada się emocjonująca rozgrywka.
Pełną treść skargi znajdziecie tutaj

Źródło tekstu: fastcompany.com, wł     
Źródło zdjęć: i-bs.plnull

Dodaj do:

Tagi: facebook | rodo | whatsapp | google | instagram

w sumie: 45
  • -1

    34.  2018-05-27 13:34:01

    Najgorsze jest to, że ci giganci medialni są nietykalni. Mogą wszystko.

  • 2

    35. ~  2018-05-27 13:43:01  host: 77-254-42-94.adsl.inetia.pl

    @27. SACZI To raczej oczywiste podejscie, ale nie wyobrazasz sobie ile lemingow dla 5 zl sprzeda dane swoje i swojej rodziny. To jest autentyczne g... mentalne.

  • 1

    40.  2018-05-27 14:59:44

    @35 A może ludzie świadomie zgadzają się na to, bo chcą otrzymać informacje handlowe? Ja tak mam. W każdej chwili mogę wycofać tą zgodę oraz zażądać nie przetwarzania moich danych osobowych.

  • 2

    44.  2018-05-27 15:52:08

    Tak czytam komentarze i ja mam zupełnie inne doświadczenia.
    Mam 2 karty które były w T-mobile w abonamencie, później przeszły do abo w Play, a od 3 lat są w prepaidzie.
    Karty zostały przeniesione do Virgin i jedna z nich do Plusha, do. Mam do kupioną czysta kartę z Virgin i z NJU.
    I sytuacja jest taka że na karty przeniesione z abo dzwonią i piszą różni dupotruje, z wróżbitą Maciejem na czele.
    Natomiast na karty "czyste" z Virgin czy NJU zero spamu.
    Możecie się ze mną nie zgodzić, ale operatorzy z wielkiej czwórki sprzedają dane swoich klientów.
    Posiadam dowody na sprzedaż tych danych w postaci sms od firm trzecich oraz nagrań telefonicznych. Nazwy firm, które je otrzymały. Dodatkowo na przełomie lat 2015/2017 dane z bazy dużych sieci zostały sprzedane, zapis prawny nie jest zatem przestrzegany przez operatorów, ci nie są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa.

  • 0

    47. ~Zygzag  2018-05-27 20:51:30  host: 093105190027.choszczno.vectranet.pl

    Wystarczy że wyślesz SMS do radia zet i już mają twoje dane a wysyłając SMS zgadzamy się dobrowolnie na ich przetwarzanie i tyle i 4 rzadne rodo nic nie da

  • 0

    48.  2018-05-27 21:50:24

    Przez kilka ładnych lat bycia użytkownikiem mediów społecznościowych, ani razu nie odczułem, że ktoś wykorzystał moje dane do akcji marketingowych, do śledzenia mojej działalności w internecie (prócz reklam) i w rzeczywistości. Robi się teraz więcej szumu przez afere z facebookiem, która zmusiła nas do postrzegania nowych mediów jako zło.

  • 0

    49. ~Ochota  2018-05-28 07:46:20  host: c12-237.icpnet.pl

    Zaraz dzięki Rodo będziemy musieli płacić za usługi które zawsze były bezpłatne . Wtedy Podziękujemy unii eu

  • -2

    50. ~CaIm 7  2018-05-28 08:33:39  host: user-94-254-130-77.play-internet.pl

    @46. nie rozumiem skad takie oburzenie ? nazwał cie tak jak na to zasługujesz . może nawet zbyt łagonych uzył okreslen trolo spamerze niebywały

  • 0

    51. ~CaIm 7  2018-05-28 08:34:40  host: user-94-254-130-77.play-internet.pl

    @46. ale już chamskiego napadania na ludzi oduczyłeś sie -mam nadzieje

  • 0

    52. ~7 7 7  2018-05-28 08:38:03  host: a23-03-05.opera-mini.net

    50). 51).
    Pogadaj se, maxi trollu
    Miłego dnia!
    :-D

  • 1

    53. ~zen  2018-05-28 08:54:23  host: public-gprs175170.centertel.pl

    @48 skoro nie odczules, czyli jest ok, bo uzytkownik ma sie nie oriemtowac, ze to co jest mu podsuwane do kupienia lub uzycia jest na bazie analizy twojego zycia w swiecie wirtualnym.

  • 0

    54. ~Tututututu  2018-05-28 09:45:18  host: apn-37-248-161-246.dynamic.gprs.plus.pl

    Przeraża mnie, że tacy aktywiści po wygranym dochodzeniu za cel mogą sobie obrać kolejnym razem firmę o mniejszych funduszach niż korporacje wielkości Google, które jedyne czym zawiniła, to że oferowała pracę i sobie istniała w cieniu wiekszych firm. Następnie pseudofirmy prawnicze widząc, że można nieźle zarobić także zaczął szukać jeleni do latwego zarobku. I w ten sposób RODO zabije firmy, które padły celem pieniaczy i pseudoaktywistów. Już pseudoprawnicy straszą, że albo ich warunki, albo zgłoszenie do UODO. Powinny być uwzględnione takie sytuacje w RODO, lub ustawie odnoszącej się do RODO.

  • -1

    55. ~  2018-05-28 09:48:00  host: 37-128-32-34.adsl.inetia.pl

    @54 Nie badz durniem. Przeciez RODO wlasnie po to powstalo. I po to aby budowac europejskie NSA. Juz od poczatku tego roku pojawialy sie kancelarie, ktore za sowita oplata zbieraly kwity na konkurencje pod kątem RODO. I wszystko zgodnie z tzw prawem. Chyba nie sadzisz, ze tu chodzi o uczciwosc. Nie badz dzieckiem.

  • 1

    56. ~Tututututu  2018-05-28 10:04:58  host: apn-37-248-161-246.dynamic.gprs.plus.pl

    Nie było to zgodne z RODO, jest nawet oficjalne ogłoszenie GIODO. Do tej pory można było takich olać i pośmiać się z nich. Pytanie tylko, co się stanie po pierwszym wyroku odnośnie RODO. Czy będzie to wyrok uczciwy, czy bardziej skrajny.

  • -1

    57. ~  2018-05-28 10:08:30  host: 37-128-32-34.adsl.inetia.pl

    "jest nawet oficjalne ogłoszenie GIODO" - buhahahaha! Normalnie rozumiek Misia Uszatka.

  • -1

    58. ~litwin  2018-05-28 11:14:01  host: a20-01-04.opera-mini.net

    @57 a czy nie raczej kubusia puchatka?

  • 1

    59. ~Tutututututu  2018-05-28 11:55:44  host: apn-37-248-161-246.dynamic.gprs.plus.pl

    @57,a co niby mogą takiego zrobić teraz firmy, które straszą RODO? Mogą szukać naiwniaków, co się złapią i wykupią usługi u nich. Dlatego GIODO wydało oświadczenie, żeby nie dać się nabrać. RODO, to nic nowego, u nas już były przepisy (których mało kto przestrzegał) o ochronie danych. Jeśli ktoś spełniał wymogi normy ISO27xxx, to co mu mogą narobić? Wątpię, aby nawet na siłę coś znaleźli. Kwestia dopracowania zgód i polityk pod RODO i można na czysto wejść w RODO. Tu przydatna okazuje się świadomość działań osób decyzyjnych w firmach. Ja raczej jestem ciekawy pierwszych decyzji UODO i wyroków/kar. To będzie odpowiedź czego się spodziewać.

  • 2

    60. ~Punk  2018-05-28 20:00:38  host: apn-46-169-125-173.dynamic.gprs.plus.pl

    A dlaczego nikt nie weźmie się za Grupe Onet Holding oni chcą zgody na wszystko, a nic nie można odhaczyć.

  • 0

    61.  2018-06-05 12:29:16

    A propos... Cytat ze strony eDeklaracji MF:
    Pamiętaj!

    Wysłanie deklaracji przy użyciu formularza udostępnionego przez Ministerstwo Finansów jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, str. 1), przez Ministra Finansów z siedzibą w Warszawie ul. Świętokrzyska 12, w celach podatkowych.

    Czyli co? Jeśli nie chcę wyrażać zgody, to nie składam deklaracji?

  • 0

    62.  2018-06-05 12:31:24

    To państwo jest popieprzone!

Dodaj swoją opinię