Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości F-Secure: w 1Q2014 277 nowych mobilnych wirusów

F-Secure: w 1Q2014 277 nowych mobilnych wirusów

WitekT 29 Kwietnia 2014 12:24

1 1
W I kwartale niemal wszystkie nowe zagrożenia na urządzenia mobilne były stworzone z myślą o użytkownikach Androida. W tym okresie powstało w sumie 277 nowych rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania, z czego aż 275 wymierzonych w platformę Google - wynika z danych F-Secure.



To znaczący przyrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy powstało 149 nowych zagrożeń, z których 91% było związanych z Androidem. W I kwartale zaobserwowano kilka zupełnie nowych zagrożeń na Androida. Pokazuje to, że szkodliwe programy na urządzania mobilne stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone. Powstał pierwszy malware wykorzystywany do wydobywania kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Litecoin. Zaobserwowaliśmy również pierwszy bootkit, czyli wirus, który atakuje urządzenie podczas najwcześniejszych etapów jego uruchamiania, przez co jest niezwykle trudny do wykrycia i usunięcia. Pojawił się również pierwszy trojan wykorzystujący anonimową sieć Tor oraz trojan bankowy na system Windows, który przenosi się również na Androida.

Według danych F-Secure, w I kwartale Wielka Brytania doświadczyła największej liczby ataków złośliwego kodu na urządzenia mobilne. Na 10 tys. użytkowników udaremniono przeciętnie między 15 a 20 ataków. W Niemczech oprogramowanie F-Secure zablokowało od 5 do 10 złośliwych programów na 10 tys. użytkowników. Polska pod tym względem pozostaje nadal w miarę bezpiecznym krajem i zanotowano tu do 2 ataków na 10 tys. użytkowników.

Raport pokazuje, że 83% Trojanów wysyła wiadomości SMS na numery premium lub do serwisów opartych na subskrypcjach SMS - jak do tej pory to najczęstsze zachowanie złośliwego kodu. Oto lista najbardziej powszechnych szkodliwych działań wykonywanych przez mobilne trojany:
  • wysyłanie SMSów na numery z podwyższonymi opłatami,
  • pobieranie i instalowanie niechcianych plików i aplikacji na urządzenie,
  • namierzanie lokalizacji urządzenia, dźwięku bądź obrazu, w celu monitorowania użytkownika,
  • otwieranie stron WWW w tle w celu podniesienia statystyk ich oglądalności,
  • monitorowanie i przekierowywanie SMS-ów związanych z bankowością internetową w celu dokonania oszustwa,
  • kradzież osobistych danych, takich jak pliki, kontakty, zdjęcia i inne,
  • pobieranie opłat za używanie, aktualizację lub instalację aplikacji, która w rzeczywistości jest darmowa.

Czy miałeś kiedyś wirusa na komórce?

Tak, wiele razy
4.32%
Tak, jeden raz
5.94%
Nie, ani razu
71.40%
Trudno powiedzieć
18.35%

Wszystkich głosujących: 556



Źródło tekstu: F-Secure     

Dodaj do:

Tagi: f-secure

w sumie: 31
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    12. ~Kuzyn1920  2014-04-29 13:21:56  host: 92.60.132.22

    @Fred Skąd wiesz jak śmiga Windows na nie jednym nowym komputerze? Jaki to sprzet? porównaj cene do osiągów, nie wliczaj renomy apple. l Dlaczego porównujesz 3GS do przeciętnego telefonu z andkiem a nie do takiego o podobnej klasie albo cenie. Chyba ze porównałeś przecietnego Iphona( w tym wypadku 3GSa) do przeciętnej Słuchawki z Andkiem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    13. ~Jac  2014-04-29 13:31:10  host: ip-93-154-153-159.free.aero2.net.pl

    Ma mam pytanie, czy miał ktoś wirusa na Androidzie? I co to jest 277 wirusów? Na Windowsa są miliony, jak nie miliardy. To kpina. Ja mam Linuxa, 5 lat nie widziałem żadnego wirusa i też każą mi kupować oprogramowanie antywirusowe, "bo lepiej mieć".

    Równie dobrze można ściągnąć majtki już w kuchni, żeby wysikać się w łazience.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~  2014-04-29 13:45:54  host: 85.219.163.130

    @8 Tak jak napisałem Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA. Czytanie ze zrozumieniem się kłania

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16.  2014-04-29 13:50:10

    @15 ja wolę opierać się na potwierdzonych i ogólnie dostępnych danych niż na doświadczeniach kogoś kto nawet nie jest tu zarejestrowany.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    17. ~Tarakum  2014-04-29 13:50:46  host: 81.219.84.18

    Ja tak sie zastanawiam swóją drogą, ku czemu dąży ta wojna AppleFana...:)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~Kuzyn1920  2014-04-29 14:16:34  host: 92.60.132.22

    Apple Fan ma resellera w wrocławiu i wciska bajeczki potencjalnym klientom, dlatego nie chce odpowiedzieć jaką ma marże na IP5S. Chciałbym wiedzieć ile faktycznie kosztuje ten telefon. ale na to pytanie oidpowiedzieć niechce ;/

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19.  2014-04-29 14:19:17

    @18 o marże musisz zapytać faktycznych resellerów, bo ja do nich nie należę.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20. ~Tarakum  2014-04-29 14:23:15  host: 81.219.84.18

    Tylko z tego co widać, całe to pseudo nakrecanie na produkty Apple, nic nie daje...:) Gdyby nie było widać innych komentarzy konkurentów, to co innego... Wiec ta cała walka jest bezsensu...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21. ~Kuzyn1920  2014-04-29 14:26:09  host: 92.60.132.22

    Ja nie walcze ^^ dla mnie to idealne odreagowanie nudnego wtorku :] Niechce wygrać, a nie biorąc udziału w walce też i nie przegram. Wyniki samsunga mnie podniosły na duchu :]

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    22. ~Tarakum  2014-04-29 14:32:04  host: 81.219.84.18

    Mnie tam Samsung wali od góry do dołu... Mam Samsunga Chat i żyje...:) Net chodzi w EDGE, zuzywam przy codziennym korzystaniu z 10-15 mb na miesiąć, dzieki tekstowemu wyświeltaniu stron. Kiedys może kupie cos z Lenovo lub HTC...:)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    23. ~Kuzyn1920  2014-04-29 14:37:23  host: 92.60.132.22

    mnie tez samsung zwisa, wole produkty sony. wkurza mnie czasem brak pirackich formatów, allle nie można mieć wszystkiego.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    24.  2014-04-29 16:15:17

    @17 Ma bogatych rodziców i mu się nudzi :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    25.  2014-04-29 16:21:53

    @17 No i Apple to jest jedyny na świecie słuszny produkt (tak przy okazji to mam produkty Apple'a). Wszyscy inni używający Androida albo Windowsa to ciemniaki i mało wykształceni ludzie którzy nie wiedzą co robią. Także wszyscy co myślą inaczej niż on są niegodni posiadania elektroniki użytkowej :) Ciekawe czy jakby Apple robił prezerwatywy to też najlepsze :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    26.  2014-04-29 16:22:14

    I ciekawe czy byłyby nadgryzione haha!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27. ~Nerd  2014-04-29 18:47:35  host: 178-36-4-80.adsl.inetia.pl

    Tak jak sa Fiaty i sa Audi tak musza byc Szajsungi i Apple Dla kazdego produkt odpowiedni do jego sily nabywczej.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28. ~Mateusz  2014-04-29 18:50:16  host: e111-78.icpnet.pl

    Miałbym ok. 30-40 przez 4 lata z androidem, gdyby nie trust go :D

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29. ~Dupelek  2014-04-29 18:55:40  host: n08-01-05.opera-mini.net

    @25 ta twoja wypowiedz dokładnie odzwieciedla: www.redtube.com Bardzo ją lubie!!!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30. ~  2014-04-29 21:25:46  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    Na mój system nie ma wirusów, bo nie mam antywirusa.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    31. ~asd...  2014-05-01 07:21:11  host: 5.172.252.157

    Przypomnijmy, że Android wywodzi się z linuksa. I każda apka domaga się uprawnień, których z marszu nie dostanie. To user godzi się na coś tam coś tam bo apka nie odpali. I tu user decyduje, co z tym fantem zrobić. Jak nieznane i i np tylko do zmiany podświetlenia żądają uprawnień do książki, fb, gps, i Wuj wie co, ja mawiam - wypier... Tak dla przykładu.