Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości F-Secure: Android na celowniku

F-Secure: Android na celowniku

sirmark 13 Marca 2013 14:45

0 0

Udziały Androida w rynku mobilnym wzrosły w 2012 roku w porównaniu do 2011 roku o prawie 20%. Jednak wraz z popularnością systemu zwiększyła się też liczba złośliwego oprogramowania malware atakująca system operacyjny Google.

f secure raport zagrozen 79% spośród wszystkich wykrytych w ubiegłym roku zagrożeń mobilnych powstało z myślą o Androidzie - wynika z najnowszego raportu sporządzonego przez specjalistów z F-Secure. Jeszcze w 2010 roku odsetek szkodliwych aplikacji i wirusów, którym celem był najpopularniejszy mobilny system operacyjny wynosił zaledwie 11%, natomiast w 2011 roku już 66%. Lawinowy wzrost zainteresowania twórców oprogramowania malware systemem Google jest efektem rosnącej popularności tej platformy na rynku mobilnym. W ubiegłym roku udziały w rynku Androida wzrosły do 68,8%.

Zobacz: Światowy rynek telefonów komórkowych w 2012 roku wg Gartnera.

W 2012 roku wykryto łącznie 301 nowych rodzin i wariantów szkodliwego oprogramowania malware infekujących mobilne systemy operacyjne. Złośliwe oprogramowanie na Symbiana stanowiło 19% spośród wszystkich zagrożeń wykrytych w ubiegłym roku przez laboratorium F-Secure. Jeśli chodzi o system operacyjny Apple'a, to w 2012 roku, zaledwie 0,7% spośród wszystkich wykrytych złośliwych aplikacji i wirusów dotyczyło platformy iOS. Biorąc pod uwagę BlackBerry ta liczba wynosiła 0,3% i podobnie jak w przypadku Windows Mobile (0,3%) stanowiła najniższy odnotowany wskaźnik obecności malware. Jest to odwrócenie sytuacji z 2010 roku, w którym złośliwe oprogramowanie atakujące Symbiana stanowiło 62% spośród wszystkich mobilnych zagrożeń, na Windows Mobile - 23%, z kolei na Androida - tylko 11%.

f secure raport zagrozen 66% złośliwych programów wykrytych w 2012 roku to konie trojańskie. Do najbardziej niebezpiecznych członków tej rodziny należy, debiutujący w czwartym kwartale ubiegłego roku trojan bankowy Citmo. Jego działanie polega na wykradaniu kodów mTAN (mobile Transaction Authorization Number), które bank wysyła do swoich klientów w wiadomościach SMS w celu autoryzowania transakcji internetowych. Za pomocą tego kodu może przelać pieniądze z konta ofiary na anonimowe zagraniczne konta, natomiast banki realizują tego typu transakcję, ponieważ wyglądają one na zatwierdzone przez prawowitego właściciela konta.
Ze względu na fakt, iż pod koniec zeszłego roku Google wydał wersję Android 4.2 Jellybean, w nadchodzącym roku spodziewany jest odczuwalny spadek liczby tego typu zagrożeń. To właśnie nieaktualne wersje oprogramowania stanowią - zdaniem specjalistów F-Secure - "zaproszenie do ataku". Dodatkowe monity bezpieczeństwa podczas aktualizacji oprogramowania w wersji 4.2 powinny pomóc w odpieraniu ataków trojanów.

f secure raport zagrozen Dużą część zagrożeń związanych z systemem operacyjnym Google wykrytych w ubiegłym roku stanowiło złośliwe oprogramowanie, które zarabia na wiadomościach SMS. 21 spośród 96 wariantów złośliwego oprogramowania reprezentowało rodzinę programów, które wysyłają wiadomości SMS na numery typu premium. Wiele innych szkodliwych aplikacji stosuje podobne taktyki, na przykład rejestrując ofiarę w płatnych subskrypcyjnych usługach. Użytkownik nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, że jego konto obciążają opłaty za subskrypcję niechcianych usług.

Niepokojący jednak jest fakt, iż w 2012 roku na popularności zaczęły zyskiwać narzędzia szpiegowskie i monitorujące. To z kolei powoduje, że cyberprzestępcy mają większe możliwości "biznesowego" wykorzystania wirusów. Nastąpi zatem komercjalizacja złośliwych aplikacji dla urządzeń mobilnych, a przestępcy będą tworzyć i sprzedawać zestawy gotowe rozwiązania dla osób, które nie są hakerami.

Zobacz: Pełny raport na temat zagrożeń mobilnych w czwartym kwartale 2012 roku (.pdf, 800 kB)

Źródło tekstu: F-Secure     

Dodaj do:

Tagi: android | f-secure | malware

w sumie: 6
 • 1

  1. ~abc  2013-03-13 15:54:48  host: 82-160-108-130.tktelekom.pl

  pobralem kiedys apke fake gps z testu na jakiejs stronie polecali. nod32 wykryl w niej konia, demo z marketu... pobierzcie sobie noda lepiej bo naprawde czysci

 • -1

  2. ~Ja  2013-03-13 16:52:56  host: bng75.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Firma F-Secure oferuje wielokrotnie nagradzane zabezpieczenia antywirusowe, zapory sieciowe i rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w chmurze dla ... " widzą kawałek tortu, który można ugryźć. Sianie paniki, nic konstruktywnego nie wynika z rapotu

 • -1

  3. ~  2013-03-13 16:55:22  host: user-31-175-124-192.play-internet.pl

  Tak jak w Windowsie, tak samo tutaj, wcale nie jest potrzebny żaden antywirus, tylko w miarę ogarnięty user

 • 0

  4.  2013-03-13 21:30:44

  3, jeśli naprawdę uważasz, że na komputerze możesz nie mieć antywirusa i wystarczy być - jak to ująłeś - "rozważnym" to znaczy, że o technice komputerowej wiesz naprawdę niewiele. Oczywiście antywirus nie pomoże, jeśli użytkownik nie postępuje rozważnie, ale jest potrzebny. Nieco inaczej jest na systemach mobilnych, choć z drugiej strony Androszit jest najbardziej niebezpiecznym systemem nie tylko z uwagi na popularność, ale przede wszystkim z uwagi na nieumiejętne programowanie. Liczba zagrożeń w samym oficjalnym markecie Google jest nieporównywalnie wyższa od marketów konkurencji. Ten system nigdy nie był bezpieczny i w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej niebezpieczny w użytkowaniu.

 • 0

  5. ~Sylwek  2013-03-14 11:34:50  host: V33-08.opera-mini.net

  miałem NODa i nic nie było:) pełen luz:) ale w pewnym momencie ściągnąłem Avast i zong:-( 3 trojany w plikach które miałem na karcie....

 • 0

  6. ~dżast  2013-03-18 23:54:21  host: host-215-185.wad.pl

  Wiadome, że im większa popularność Androida, tym większe zainteresowanie cyberprzestępców. Jeśli można zarobić to dlaczego nie? Wykorzystują coraz bardziej zmyślne metody tak, aby zwykły użytkownik nie miał szans zweryfikować bezpieczeństwa niektórych apek. Niestety wbrew popularnej opinii, antywirus na komórce to JEDNAK konieczność.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet