Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości EY: co zrobią operatorzy po 15.06? Mogą m.in wyłączyc roaming i podnieść ceny

EY: co zrobią operatorzy po 15.06? Mogą m.in wyłączyc roaming i podnieść ceny

sirmark 6 Czerwca 2017 00:20

4 3

ey prezentacja

Firma EY, zajmująca się doradztwem biznesowym, przedstawiła raport dotyczący nowej regulacji europejskiej RLAH (Roam Like At Home) wprowadzanej od 15 czerwca. Według analityków, za darmowy roaming w Europie zapłacą telekomy i ich klienci.

Idea Roam Like At Home (ang. ceny połączeń za granicą jak w domu) zaproponowana przez Komisję Europejską zapewnić ma tańszą i prostszą komunikację w ramach europejskiego Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz tworzenia trwałych miejsc pracy w cyfrowej gospodarce.

ey prezentacja

Pierwsze rozporządzenia dotyczące regulacji roamingu pojawiły się już w czerwcu 2007 roku. Od tego momentu ceny połączeń na rynku detalicznym w Unii Europejskiej spadły o 92%. Opłaty na rynku hurtowym, czyli rozliczenia między operatorami, pozostawały jednak wysokim poziomie.

ey prezentacja

ey prezentacja

Na przychody operatorów telekomunikacyjnych z roamingu poza topniejącymi cenami połączeń wpływają także inne czynniki:
Kraje, które mają znaczący udział obywateli przebywających na emigracji oraz te, które mają ujemny bilans turystyczny automatycznie mają większy ruch w ramach roamingu. Podobnie, jeśli w gospodarce występują sektory, które znacząco wykorzystują usługi w roamingu, np. branża transportowa. To, co jeszcze może przekładać się na obniżenie wpływów telekomów, to relatywnie niskie ceny usług telekomunikacyjnych, popularyzacja ofert nielimitowanych w bazie klienckiej, wysokie pakiety gigabajtów czy znaczący ruch z operatorami z krajów o wyższych stawkach opłaty hurtowej (MTR). Nie bez znaczenia jest także nastawienie obywateli, które może prowadzić do nadmiernego wykorzystania przewag cenowych lokalnych operatorów - tłumaczy Piotr Mieczkowski, ekspert telekomunikacyjny w dziale doradztwa biznesowego EY.

ey prezentacja
Zniesienie dodatkowych opłat za roaming na terenie EOG, które ma wejść od 15 czerwca, wpłynie na kondycję finansową operatorów. Według analityków, firmy telekomunikacyjne podejmują różne decyzje strategiczne, które przekładają się na klientów.
Rozpiętość zakresu tych działań jest ogromna. Niektóre telekomy zamierzają wyłączyć usługi roamingu w wybranych taryfach. Inne chcą się złożyć wnioski do lokalnych regulatorów celem odstąpienia od RLAH na 12 miesięcy, by ograniczyć straty. Część podwyższa ceny dla wszystkich użytkowników albo rezygnuje z wielu atrakcyjnych krajowych promocji. Wielu dużych operatorów dokonało również modyfikacji taryf i np. pobiera teraz dodatkową opłatę za przekroczenie transmisji w kraju. Są też operatorzy, którzy wprowadzili abonament wyłącznie krajowy co oznacza, iż telefon działa właściwie tylko w kraju macierzystym klienta. Coraz wyraźniejszy jest też trend przesuwania klientów w stronę połączeń w oparciu o aplikacje i technologię wi-fi. Szczególnie promują to operatorzy wirtualni, dla których roaming, będzie czystym kosztem z racji braku ruchu przychodzącego od klientów zagranicznych - mówi Piotr Mieczkowski.

ey prezentacja

Według analityków rynkowych, nowa regulacja RLAH może oznaczać spadek EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) europejskich telekomów działających w EOG nawet do 7% i spadek przychodów z roamingu o 65%. Najbardziej stracą operatorzy wirtualni MNVO, ponieważ nie mają oni własnej infrastruktury i nie mogą zatem zbilansować kosztów generowanych przez ich klientów w roamingu przychodami uzyskanymi od klientów sieci zagranicznych, którzy logują się w Polsce.

ey prezentacja

Jeżeli chodzi o polski rynek, to wpływ RLAH na typowego operatora infrastrukturalnego oznaczać może 180 mln zł spadków przychodu. Wyliczenia te EY oparło o średnie stawki hurtowe z 2016 r. W kwietniu Orange podawał prognozy, że nowe zasady roamingu obniżą EBITDA o ok. 50 mln zł.

ey prezentacja

Jak wyjaśnia Mieczkowski, Polacy spędzają dużo czasu za granicą. W 2015 roku na emigracji pozostawało 2,4 mln Polaków, z czego 80% przebywało za granicą dłużej niż 12 miesięcy. Chętnie też spędzamy urlop poza krajem. Dynamiczny rozwój sektora transportu międzykrajowego przekłada się na duże wykorzystanie usług w roamingu. Według szacunków, liczba aktywnych zawodowo kierowców pojazdów ciężarowych i pasażerskich wynosi 600-650 tys. osób, ponad 40% ich pracy przypadało na transport międzynarodowy. Polski rynek jest jednym z najtańszych w Europie. Średni przychód na klienta detalicznego dla usług telefonii komórkowej świadczonych w Polsce wyniósł zaledwie 6 euro i jest niższy o blisko 60% od średniego przychodu na klienta uzyskiwanego przez operatorów w EOG.

Te wszystkie czynniki, jak również spadające zyski oraz inne obciążenia telekomów, np. najdroższa aukcja 800 MHz w Europie sprawiają, że wprowadzenie idei Roam Like At Home jest dla polskich firm telekomunikacyjnych bardzo dużym wyzwaniem. Ale nie są w tym odosobnione. Z podobnymi kwestiami muszą się zmierzyć wszyscy operatorzy funkcjonujący w EOG. Przeanalizowane przez nas przykłady pokazują, że za darmowy roaming ktoś jednak zapłaci i będą to zarówno telekomy jak i ich klienci, a zatem również i Ci, którzy wcale nie korzystają z roamingu. Brak jednolitego podejścia wśród operatorów w poszczególnych krajach doprowadził do dużego zróżnicowania i fragmentaryzacji oferowanych usług. Nawet duże grupy operatorów sieci komórkowych działające w kilku krajach nie są spójne w swoim podejściu. Dla końcowego użytkownika oznacza to najczęściej problem w dokonaniu właściwego wyboru między wzrostem cen, ograniczeniem promocji, modyfikacją taryf i wprowadzaniem mniej korzystnych warunków czy nawet wyłączeniem usług - podsumowuje Piotr Mieczkowski.

Zobacz: Zobacz całą prezentację EY

Źródło tekstu: EY, wł     

Dodaj do:

Tagi: roaming | roaming 2017 | ey

w sumie: 86
 • 0

  68.  2017-06-06 12:43:20

  Jeśli mam umowę, w której jak byk stoi, że mogę z promocyjnego planu cenowego korzystać do czasu zmiany taryfy albo do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjcnych (praktycznie oznacza to czas nieoznaczony, bo tak jest umowa zawarta), to zgodnie z przepisami jest to MOJA oferta CENNIKOWA. I tu uważam RLAH powinno uwzględniać moją ofertę nielimitowaną (z uwzględnieniem FUP oczywiście) ;-).

 • 0

  69.  2017-06-06 12:46:25

  Od dawna pytam - kto w prepaid stale korzysta z nielimitowanych pakietów? Jaki jest to odsetek, skoro średnia ro śmieszne 2 godziny (tyle ja dziennie wydzwaniam np.)? Ile z tych osób potrzebuje nielimitowanych za granicą? I najciekawsze - jak oni do tej pory funkcjonowali za granicą bez nielimitowanych połączeń?

 • 0

  70. ~Calm7  2017-06-06 13:29:18  host: abbl19.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja korzystam z Mini Max w Play i kropka. Jest to taryfa bezpakietowa:-D

 • 0

  71. ~  2017-06-06 13:40:32  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 61. Koriolan: Masz rację, faktycznie to był Arthur Andersen, pamieć mnie zawiodła.

 • 0

  72. ~Obserwator  2017-06-06 13:41:35  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

  @69. wlo, dyskusja zeszła na dziwne tory. Zauważcie, że są taryfy pre-paid, które mają w cenniku wpisany koszt za minutę rozmowy w sieci wynoszący 0 złotych. Teraz jeżeli nie będzie ograniczeń w korzystaniu z tego za granicą to bez problemu masa naszych rodaków na emigracji w UE może z tego skorzystać. Co gorsza, aby utrzymać ważność połączeń wychodzących wystarczy jedynie doładować konto 5 złotych raz na 50 dni.

 • 0

  73.  2017-06-06 13:42:21

  72 - możesz podać, które to są?

 • -1

  74.  2017-06-06 13:45:21

  71 - no i co? Firma działała na prawdziwych dokumentach - tworząc fałszywe analizy, czy na fałszywych - tworząc nieświadomie fikcyjne w stosunku do rzeczywistości analizy?
  Jeśli to pierwsze, to nie sądzę by nadal zarabiała analizując papiery księgowe ;-)

 • 0

  75.  2017-06-06 13:50:31

  @73 wlo - chociażby minimax to jest. Dlaczego zatem w tej taryfie w roamingu minuta do Play ma kosztować 29gr? Gdzie jest RLAH?

 • 0

  76.  2017-06-06 13:52:09

  reboot - sorry, ale nie znam cennika, masz odnośnik?

 • 0

  77.  2017-06-06 13:52:47

  Aaaa... Mówicie o nielimitowanych w sieci?
  No tak... Już rozumiem i się śmieję ;-)

 • 0

  78. ~  2017-06-06 14:03:35  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 74. wlo: Z tego co mi wiadomo, to na prawdziwych i dlatego po ujawnieniu skandalu firma została zlikwidowana. Ale po 12 latach byli wspólnicy firmy AA odkupili prawa do nazwy i obecnie AA ponownie działa pod stara nazwą, ale w branży doradztwa podatkowego.
  http://tlp.is/dq4

 • 0

  79.  2017-06-06 14:08:51

  Smeję się bo już miesiąc temu prawie o tym mowa była, a Wy naiwnie myślicie, ze to dotyczy nielimitowanych we własnej sieci ;-) No uśmiechnąłem się...
  Art. 6a rozporządzenia ws. roamingu, wchodzący w życie 15 czerwca:
  Ze skutkiem od dnia 15 czerwca 2017 r., pod warunkiem że akt prawny, który ma być przyjęty zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 19 ust. 2, ma zastosowanie w tym dniu, dostawcy usług roamingu nie pobierają w żadnym państwie członkowskim jakiejkolwiek dodatkowej opłaty oprócz krajowej ceny detalicznej od klientów korzystających z roamingu [...],
  definicja (ten sam akt prawny):
  „krajowa cena detaliczna” oznacza krajową detaliczną opłatę jednostkową ustaloną przez dostawcę usług roamingu, mającą zastosowanie do wykonanych połączeń i wysłanych wiadomości SMS (zarówno zainicjowanych, jak i zakończonych w różnych publicznych sieciach łączności wewnątrz tego samego państwa członkowskiego)[...]

  I proponuje zwrócić uwagę na kluczowe słowo RÓŻNYCH (publicznych sieciach) ;-P

 • 0

  80.  2017-06-06 14:10:03

  78 - nie interesuję się tymi sprawami. Ale jak widać po takim czymś firma nie miała prawa funkcjonować... A tu się rzuca hasło i co? Ojejku... Pamięć mnie zawiodła...

 • 1

  81. ~kajf99  2017-06-06 15:34:14  host: 89-64-187-186.dynamic.chello.pl

  Najłatwiej w roamingu strzyże się na danych a nie na rozmowach,bo w smartfonie nawet przez przypadek można włączyć i popłynąć. .i tu nasza szulernia włącznie z mitologizowanym Orange popisała się dając stawki od 100 do 180zl za 1 giga.gdzie jak wół od miesięcy stoi, że od 15.06.2017r.stawka za 1giga nie może być wyższa od 7.7 Eros plus vat..więc niech się dostosują złodziejskie nasienia,bo sam wniosę sprawę 1szy jak mi policzą choćby grosz więcej!

 • 1

  82. ~kajf99  2017-06-06 15:34:17  host: 89-64-187-186.dynamic.chello.pl

  Najłatwiej w roamingu strzyże się na danych a nie na rozmowach,bo w smartfonie nawet przez przypadek można włączyć i popłynąć. .i tu nasza szulernia włącznie z mitologizowanym Orange popisała się dając stawki od 100 do 180zl za 1 giga.gdzie jak wół od miesięcy stoi, że od 15.06.2017r.stawka za 1giga nie może być wyższa od 7.7 Eros plus vat..więc niech się dostosują złodziejskie nasienia,bo sam wniosę sprawę 1szy jak mi policzą choćby grosz więcej!

 • 1

  83. ~kajf99  2017-06-06 15:34:19  host: 89-64-187-186.dynamic.chello.pl

  Najłatwiej w roamingu strzyże się na danych a nie na rozmowach,bo w smartfonie nawet przez przypadek można włączyć i popłynąć. .i tu nasza szulernia włącznie z mitologizowanym Orange popisała się dając stawki od 100 do 180zl za 1 giga.gdzie jak wół od miesięcy stoi, że od 15.06.2017r.stawka za 1giga nie może być wyższa od 7.7 Eros plus vat..więc niech się dostosują złodziejskie nasienia,bo sam wniosę sprawę 1szy jak mi policzą choćby grosz więcej!

 • 0

  84. ~sony eryk  2017-06-06 15:38:48  host: n30-06-04.opera-mini.net

  Ten telefon na zdjeciu to se k530?

 • 0

  85. ~Ja  2017-06-06 16:37:58  host: 89-68-143-192.dynamic.chello.pl

  Już teraz wystarczy że obie osoby są w play i płacą tylko 5gr/minuta pod warunkiem że dzwoniący jest w kraju

 • 0

  86. ~Ciekawe  2017-06-06 18:26:24  host: public-gprs352318.centertel.pl

  Czyli policzyli dosyc blisko orange bo oni podali spadek chyba 45 mln ebitda. Przy zachowaniu marzowosci to daje 165 mln spadlu. Tez blisko ich 180 mln

  Oj bedzie bolalo.ciekawe jak play to przezyje bo wchodzi na gielde

 • 0

  87. ~  2017-06-06 21:24:30  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 80. wlo: Ja też nie siedzę w tych sprawach, a zasugerowała mnie zmiana nazwy firmy z Ernst & Young na E&Y.
  A co do tego, że "po takim czymś firma nie miała prawa funkcjonować"... - jak widać, Arthur Andersen wcale nie zniknął z rynku pomimo tak gigantycznej wpadki.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-17-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet