Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Exatel będzie miał 19 tys. km światłowodów, plany z WiMAX-em mocno ograniczone

Exatel będzie miał 19 tys. km światłowodów, plany z WiMAX-em mocno ograniczone

WitekT 30 Listopada 2006 11:31

0 0

Największym beneficjentem fuzji firm energetycznych, które chcą się połączyć w Polską Grupę Energetyczną, może zostać Exatel, operator 19 tys. km sieci światłowodowej, należącej w większości do zakładów energetycznych.

Osiem spółek dystrybucji energii ma w sumie 5,5 tys. km światłowodów. Exatel zarządza częścią z nich, o długości 1 tys. km. Wniesienie tych aktywów do Exatela zwiększy stan posiadania firmy. Obecnie operator ma 6 tys. km własnej sieci i dzierżawi 6,5 tys. km od PSE.

Po konsolidacji PGE, Exatel będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla całej grupy. Dzięki skonsolidowaniu aktywów w jednej spółce grupie będzie łatwiej wykorzystać potencjał posiadanej infrastruktury. Exatel natomiast będzie mógł zaoszczędzić około 2 mln zł rocznie.

Spółki dystrybucyjne na razie nie chcą się wypowiadać na ten temat. Po prostu nic o nim nie wiedzą.
Działalność Exatela, w którym co kilka miesięcy zmieniają się prezesi, znacznie zwalnia. Opóźnia się budowa bezprzewodowego dostępu do internetu WiMAX, a co za tym idzie — poszukiwania źródeł kapitału.

Testy WiMAX w dwóch miastach wypadły obiecująco. Decyzję o dalszym rozwoju tej technologii będziemy podejmować w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku — mówi Henryk Baranowski, wiceprezes PSE odpowiedzialny za telekomunikację.

Pierwotnie Exatel planował objąć zasięgiem WiMAX 36 miast do końca tego roku, a na inwestycje wydać 150 mln zł. We wrześniu mówił jedynie o 19 miastach do końca pierwszego półrocza przyszłego roku. Najwyraźniej i te plany były na wyrost.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~ttt  2006-11-30 12:02:20  host: cal171.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Niestety firma bardzo uzależniona od polityki przez to nastawienie biznesowe bardzo małe i przez co bardzo dużo traci.

 • 0

  2. ~mirekb  2006-11-30 12:04:45  host: bne250.neoplus.adsl.tpnet.pl

  czemu tak wolno,ludzie ta technologia wyprze neo robcie to szybciej modemy do300pln i predkosc typu hsdpa zadowala zupelnie..a moze to wlasnie wieksi gracze manipuluja rynkiem tak ze nie dojdzie to do skutku za szybko..

 • 0

  3. ~ttt  2006-11-30 12:45:48  host: cal171.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mirekb - polemizowałbym z twoją wypowiedzią, że ta technologia wyprze neo -tak naprawdę przyszłość to światłowody (jeśli chodzi oczywiście o internet, VOD, itd).

 • 0

  4. ~mx  2006-11-30 13:55:50  host: rm18.internetdsl.tpnet.pl

  FIRMA PAŃSTWOWA, należąca do bolszewików zmieniających się co 4 lata :-)))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet