Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Europejskie telekomy do podziału?

Europejskie telekomy do podziału?

WitekT 4 Kwietnia 2007 10:12

0 0

Komisja Europejska proponuje podział telekomów na dwie spółki. Jedną będącą operatorem sieci, a drugą oferującą usługi klientom. Do tej pory w Europie taki podział zrobił jedynie brytyjski regulator Ofcom z British Telecom, więc rewolucja byłaby niemała. To na razie zapowiedź, ale konkretnych kształtów może nabrać już jesienią - pisze Gazeta Prawna.

Głównym pożytkiem z podziału byłoby powstanie firmy, która ma jasno zdefiniowane koszty świadczenia poszczególnych usług i świadczy je wszystkim chętnym firmom (w tym wydzielonej części usługowej telekomu). W Wielkiej Brytanii to się udało, bo wszystkie wskaźniki pokazują zarówno dużą liberalizację rynku, jak i wysokie nasycenie Internetem szerokopasmowym.
KE chce takie narzędzie dać innym europejskim regulatorom, by mogli je stosować jako działanie zaradcze w sytuacji, gdy wejście konkurentów na rynek telekomunikacyjny jest trudne. Prezes UKE Anna Streżyńska mówi, że popiera ten pomysł, bo to ważna i potrzebna sprawa. Najwięksi europejscy operatorzy podchodzą do pomysłu krytycznie. Mówią, że może to skomplikować sytuację na rynku i zniechęcić operatorów do inwestycji. Z kolei Jacek Kalinowski, rzecznik Grupy TP powiedział, że zgodnie z prawem działania regulacyjne mają służyć ułatwieniu funkcjonowania na rynku nowych operatorów, a obecna praktyka regulacyjna w Polsce wobec TP w pełni realizuje ten cel. Jego zdaniem podział przyniósłby jedynie bardzo wysokie koszty, a w żaden sposób nie zdynamizowałby procesu regulacji rynku.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~poznaniak  2007-04-04 11:24:40  host: 213-238-96-231.adsl.inetia.pl

  Mądry pomysł. Trzeba było zrobić tak z TPSA przed jej prywatyzacją!

 • 0

  2. ~Karol  2007-04-04 11:25:33  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

  Panie Kalinowski czy Pan się w ogóle nie wstydzi wygadywać takie bzdury za pieniądze?

 • 0

  3. ~bit  2007-04-04 11:40:26  host: proxy.solidex.com.pl

  Mówi co mu każą, a przecież wszyscy wiedzą, że TP wiele nie inwestuje, a trzymając infrastrukturę blokuje rynek od lat

 • 0

  4. ~V  2007-04-04 13:38:24  host: hyp-net-74-49.lodz.msk.pl

  Z nieoficjalnych zrodel wiadomo ze po otrzymaniu tej wiadomosci J. Kalinowskiemu wypadla z dłoni kanapka z szynka. Powodem byla blyskawicznie opanowujaca jego umysl przerazajaca wizja, co sie stanie nastepnego dnia gdy tylko taka mozliwosc trafi do rąk pani Strezynskiej...

 • 0

  5. ~ptok  2007-04-04 14:31:56  host: chello089079026230.chello.pl

  Rzecznik GRUBY TP mówi: "obecna praktyka regulacyjna w Polsce wobec TP w pełni realizuje ten cel". I nie zająknął się nawet słowem o paskudnym ciemiężeniu tepsy??? Niemożliwa rzecz. No tak. W porównaniu z tym co ich czeka w przyszłości, to obecne działania UKE to mały pikuś.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet