Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Europejski cennik mandatów za rozmowę przez komórkę

Europejski cennik mandatów za rozmowę przez komórkę

LuiN 20 Sierpnia 2008 18:25

0 0

Podróżując tego lata samochodem po Europie warto pamiętać, że nie tylko ceny benzyny mogą znacząco nadszarpnąć wakacyjny budżet, ale także mandaty za nieprzepisowe rozmowy przez komórkę. Rozmawianie bez zestawu głośnomówiącego może naprawdę drogo kosztować.

W Polsce obecnie mandat wynosi 200 zł, ale na przykład na Węgrzech możemy już zapłacić równowartość 120 euro. Ponadto w różnych krajach obowiązują dosyć zróżnicowane sankcje za rozmawianie przez komórkę podczas prowadzenia samochodu.

We Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Norwegii oprócz mandatu kierowca może również zostać ukarany punktami karnymi. Natomiast we Włoszech prawo jazdy może zostać odebrane na 3 miesiące, jeżeli kierowca został przyłapany na rozmawianiu drugi raz w ciągu 2 lat.




Rozwiązaniem okazać mogą się zarówno uniwersalne zestawy słuchawkowe Bluetooth, jak i zestawy głośnomówiące. Najtańszą opcją jest jednak wstrzemięźliwość - skoro już jesteśmy na urlopie, to może ograniczmy rozmowy telefoniczne jedynie do postojów.

KRAJ

MANDATY W EURO

Austria

od 50

Belgia

od 100

Bośnia i Hercegowina

od 8

Bułgaria

15

Chorwacja

69

Czechy

od 40

Dania

67

Finlandia

do 78

Francja

od 35

Grecja

od 50

Hiszpania

od 91

Holandia

150

Irlandia

60

Islandia

43

Litwa

do 12

Luksemburg

do 74

Łotwa

do 15

Niemcy

40

Norwegia

160

Polska

57

Portugalia

od 120

Rumunia

od 43

Szwajcaria

63

Słowacja

62

Słowenia

85

Węgry

do 120

Wielka Brytania

od 75

Włochy

od 74



Źródło tekstu: Jabra     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1. ~olo  2008-08-20 18:41:04  host: dhcp8-12.eastwest.com.pl

    jak zwykle w tym durnym kraju każą nam placic wiecej niz w innych, dużo BOGATSZYCH krajach...

  • 0

    2. ~robs  2008-08-20 18:45:51  host: nat75.mia.three.co.uk

    Wielka Brytania do 5000 funtów + może byc jeszcze 5 latek w pierdlu!

  • 0

    3. ~klepinghorse  2008-08-20 18:53:07  host: mickiew-m-ce18519522377.c195.msk.pl

    tak w GB 5 tys. funciaków i 5 lat pierdla jak pierdolący przez telefon kierowca spowoduje wypadek. Takie prawo powinno być wszędzie ! często gęsto widzę snobów jadących i napierdalających przez komóre... ach debile są wśród nas..

  • 0

    4.  2008-08-20 19:11:27

    klepinghorse - Twoje słownictwo takie trochę mało estetyczne jest, co nie znaczy, że nie masz racji. Ludzie trzymający telefon w ręku podczas jazdy to nic nadzwyczajnego w Polsce. Ba, znam takich co to jeszcze SMS-y piszą... Kiedyś to był szpan, teraz tylko głupota...

  • 0

    5.  2008-08-20 19:28:47

    Ja bym się naprawdę cieszył, gdyby prawdopodobieństwo mandatu za to wykroczenie znacznie wzrosło. Najbardziej śmieszy mnie to, że głupia słuchawka BT kosztuje 60-120 zł, a kolesie paplający przez komórkę jeżdżą w autach za 50-100 tyś. Zapłaciłby jeden z drugim po 3 razy 2 stówki to może by się zorientował, że ma nierówny sufit.

  • 0

    6. ~  2008-08-20 22:47:04  host: acco89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hmm... w sumie to moze i ja sie wypowiem.. jak sie ma prace ktora wymaga stalego kontaktu z komorka.. to niestety roznie to bywa, pamietam czasy kiedy raz ... probowalem napisac sms'a w trakcie jazdy.. rzecz w tym ze na szczescie nic sie nie stalo.. "zalozylem sobie, odgorna blokade", telefon z dotykowym wyswietlaczem, bez rysika nie dam rade nic napisac, i to jest ok, a co do sluchawek bluetooth, to prawda jest taka, ze dopiero te od 300,- nadaja sie do uzytku, ...

  • 0

    7.  2008-08-20 23:09:37

    Pierwsza osoba popisała się olbrzymią ignorancją. Jeśli chodzi o mnie, to takie mandaty mogłyby być kilka razy wyższe. Chodzi o MOJE bezpieczeństwo na drodze. Tego rozmawiającego nie byłoby mi żal, nawet jakby wjechał w drzewo.

  • 0

    8. ~:))  2008-08-20 23:48:48  host: chello089076161248.chello.pl

    niedawno jakiś baran rozmawiający przez komórkę o mało co nie najechał na 3 przechodniów (w tym dziecko) - jak mu zwróciłem uwagę, że nie wolno używać telefonu, gdy się prowadzi - zachował sie oczywiście jak typowy polaczkowaty dresiarz - ale czego spodziewać się po społeczeństwie, w którym policja zatrzymuje tysiące pijanych kierowców?

  • 0

    9. ~get  2008-08-21 14:44:28  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    pfff w Polsce większy mandat niż w bogatych Niemczech, widać sami milionerzy u nas mieszkają... zresztą ta pozostałość po milicji, zwana policją, gdzie wysokie stołki do dzisiaj zajmują byli SB-cy, milicjanci i inne ścierwo, ciągle wymusza takie idiotyzmy, teraz chcą jeszcze podnieść mandaty - jak w PRL, obywatel jest szmatą i debilem, którego trzeba dojechać żeby zrozumiał ! żeby za przekroczenie prędkości był mandat 500zł - czyli 1/3 miesięcznej pensji 50% Polaków (tak, tak - powyżej tzw. średniej miesięczne zarabia trochę ponad 30%, reszta PONIŻEJ, a 50% pracujących nie zarabia więcej niż 1500zł) to jest chore po prostu ! za rozmawianie przez komórkę powinno być 50zł, a jak ktoś spowoduje wypadek przez to - wtedy poważne sankcje...

  • 0

    10. ~Dina  2008-08-21 23:11:22  host: p03-15.opera-mini.net

    Nie zgodzę się z przedmówcą. Gdy już DOJDZIE do wypadku,to mandat jest taką musztardą po obiedzie. Kara powinna ZAPOBIEGAĆ wypadkom.

  • 0

    11.  2008-08-22 01:47:34

    Tak, ja też zgodzę się z przedmówcmi. Za samo posiadanie komórek powinni ścinać głowę. "Na posiadanie" auta trzeba sobie zarobić! Nie dają za złotówkę! Ach ci operatorzy! Jak pisze dina #10: Zapobiegać trzeba przed!!!!!!!! Panowie gumy na....., a potem trzeba czuć..... samochód. Komórka rzadko jest powodem wypadku. Najczęściej brak umiejętności lub przewidywania sytuacji na drodze powoduje kolizję. Ale tego trzeba się nauczyć

  • 0

    12.  2008-08-22 01:52:29

    corner: bilety autobusowe też powinny być kilakrotnie droższe. A co mi tam. Mi jeżdżących autobusami nie jest żal. Pasażerów też nie żałuję. Takie życie:) Każdy pracuje na siebie, choćby na bilety:)

Dodaj swoją opinię