Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Europa Zachodnia: rynek telefonów i smartfonów po 2Q2013 wg IDC

Europa Zachodnia: rynek telefonów i smartfonów po 2Q2013 wg IDC

sirmark 25 Września 2013 22:49

2 0

W II kwartale 2013 na rynek Europy Zachodniej trafiło 43,3 mln telefonów, czyli o 2,6% więcej niż rok wcześniej - wynika z danych IDC. Największym ich dostawcą był Samsung, który dostarczył 18,8 mln telefonów, co dało mu udział na poziomie 43,4%.

Segment prostych telefonów nadal się kurczy. Na rynek trafiło 10,7 mln sztuk, co oznacza spadek o 27% rok do roku. Za to wzrósł o 19% segment smartfonów - 32,6 mln sztuk, które trafiły na rynek to już 75% wszystkich telefonów dostarczonych w tym regionie.




Wiodącym systemem był Android. Na rynek trafiło 23,2 mln telefonów z tym systemem (wzrost o 29% rok do roku), co dało mu 71% udział. Najpopularniejsza wersją systemu była wersja 4.0.x Ice Cream Sandwich (70% wszystkich telefonów z Androidem).
Udział iOS, systemu Apple, spadł do 17,5%. Za to Windows Phone notuje powolny, ale stały wzrost - na rynek trafiło 2 mln sztuk, czyli 6,3% wszystkich smartfonów.

Sprzedaż telefonów w II kwartale 2013 roku:
Producent Dostawy 2Q2013 (mln) Udział 2Q2013 Dostawy 2Q2012 (mln) Udział 2Q2012 Zmiana 2Q2013 / 2Q2012
1. Samsung 18,8 43,4% 17,3 41% 8,7%
2. Nokia 5,7 13,2% 8,1 19,2% -29,6%
3. Apple 5,7 13,2% 5,2 12,3% 9,6%
4. Sony 3,7 8,5% 2,3 5,5% 60,9%
5. LG 2,7 6,2% 0,9 2,1% 200%
6. Pozostali 6,7 15,5% 8,4 19,9% -20,2%
Razem 43,3 100% 42,2 100% 2,6%

Sprzedaż smartfonów w II kwartale 2013 roku:
Producent Dostawy 2Q2013 (mln) Udział 2Q2013 Dostawy 2Q2012 (mln) Udział 2Q2012 Zmiana 2Q2013 / 2Q2012
1. Samsung 14 42,9% 12,0 43,8% 16,7%
2. Apple 5,7 17,5% 5,2 19% 9,6%
3. Sony 3,7 11,3% 2,0 7,3% 85%
4. LG 2,6 8% 0,6 2,2% 333,3%
5. Nokia 1,8 5,5% 2,0 7,3% -10%
6. Pozostali 4,8 14,7% 5,6 20,4% -14,3%
Razem 32,6 100% 27,4 100% 19%

Zobacz: Europa Zachodnia: rynek telefonów i smartfonów po 1Q2013 wg IDC.

Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:

Tagi: idc

w sumie: 14
  • -1

    1. ~xzx  2013-09-25 23:10:56  host: 89-73-245-65.dynamic.chello.pl

    Czy mi sie wydaje czy Nokia wyprzedziła apple? A ten traci kwartał do kwartału w sprzedaży. Ojj biednie - aż jestem ciekawy w jaki sposob bedzie tłumaczył to applefan. Czekam z niecierpliwością żeby się pośmiać :)

  • 1

    2.  2013-09-25 23:19:19

    chyba w telefonach po 100 zł.

  • 0

    4.  2013-09-25 23:36:32

    interpretując pierwszą tabelę to nokia wyprzedzała apple, a teraz jest na równi.

  • 3

    5. ~  2013-09-26 00:08:40  host: abtk105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niedługo zostaną same dotykowe badziewia z niewygodną obsługą i baterią trzymającą jeden dzień. Dobrze, że zawczasu kupiłem Nokię E72, przynajmniej normalny telefon z normalną baterią a nie jakieś wynalazki.

  • 0

    6. ~Marcin  2013-09-26 01:01:08  host: host-46-175-45-96.wtvk.pl

    @sirmark W obu tabelkach przy LG nie zgadzają się procenty (w rubryce zmiana)!

  • 2

    7.  2013-09-26 02:10:44

    Brawo Elop, Nokia i 29% w telefonach i - 10% w smartphonach Zmiana 2Q2013 / 2Q2012...Wariat zakończył Symbiana i MeeGo zanim WP zaczął się w ogóle rozkręcać, zresztą nawet dzisiaj nie można powiedzieć żeby udział by duży i szybko się powiększał. Żaden odpowiedzialny szef, taki który myśli o własnej firmie nie podjąłby takich decyzji. Trzeba było zostawić Belle i WP, bo system MS nie dawał żadnych szans na sukces komercyjny. Może i komuś on odpowiada, ale tutaj chodziło o wyniki Nokii, a nawet Symbian po zapowiedzi jego końca i tak dawał lepszą sprzedaż telefonów z tym systemem niż WPorazka z kasą jaką wpompowali w jego reklamę (często nachalną i chamską we współpracy z serwisami, prasą). Dlaczego jako szef Nokii nie pozostawił wybory użytkownikom, uznał że wie lepiej ? Taka polityka znana z Apple i właśnie MS. Tylko, że iPhony to także ludzie, którzy wcześniej polubili już inne rozwiązania tej firmy, a MS co miał ? Niezły Windows Mobile, ze sporym udziałem w USA, ale ci bawili się w Zune, większą swobodę z WM zamienili na zamknięty system dla użytkowników i nawet dla producentów. Dobrze, że jest trzeci gracz, ale jeszcze ciekawej byłoby gdyby Nokia sama robiła telefony z Belle/Androidem i z WP, a nie była tylko częścią wielkiego molocha. Elopa w kontekście wyników Nokii nie da się ocenić pozytywnie, a teraz widać że nie chodziło o ratunek tylko o sprzedaż, cenę pewnie dogadano wcześniej, a on miał tylko wcześniej zwolnić ludzi, sprzedać siedzibę, wszystko zanim sam MS oficjalnie przejmie dział smartphonów. Nokia przestała się ścigać z innymi, szkoda bo miała dużo do zaoferowania tylko nie do końca potrafiła to sprzedać, zbyt szybko uznali że tylko oni wyznaczają trendy. Trzeba było szybko dopracować dotyk, Belle pokazać w 2010 nawet jeżeli trzeba byłoby porzucić Symbiana to w 2010/11 pokazać telefony z tym systemem, bo może i Samsung rósł w siłę, ale LG

  • 1

    8.  2013-09-26 02:15:13

    bo może i Samsung rósł w siłę, ale LG, Motorola, Sony były spokojnie do prześcignięcia. Może wtedy telekomy zamiast proponować tanie LG, ZTE sprzedawały Nokie po 1 zcy 99zł w abo...ale po co, przecież można wybrać jako jedyna firma na świecie tylko jeden system i to niedopracowany Windows Phone, zamknięty i do tego wtedy bez bazy aplikacji. Ostatnie dzisiaj się poprawiło, dwie pierwsze kwestie nie do końca, szczególnie druga się pewnie nie zmieni. Większość nie dała się nabrać i wiedziała co się święci już w 2010 roku, a potem było przedstawienie dla naiwnych. To ich wybór, nie chcieli się włączyć do wyścigu trudno, tylko trzeba było to powiedzieć w 2010 roku, odpuszczamy, rezygnujemy...tylko dlaczego ? Wtedy Android rósł, ale nie miał takiej pozycji, a w jego obrębie nie było jeszcze zdecydowanego i tak silnego lidera, a Nokia mogła tam rozwinąć skrzydła, nie musiała czekać na aktualizacje jak od MS, tam mogła pokazać coś na wzór 808 tylko że z zawartością sprzętową dostosowaną do Androida...i sprzedaż byłaby pewnie kilkukrotnie wyższa, ale wyboru o przyszłości dokonali zdecydowanie wcześniej niż w 2013 roku. CyanogenMod tworzy spółkę, Jolla zapowiedziała pierwszego smartphona (były newsy na telepolis?)...dzisiaj będzie się trudno przebić vs Apple, Google i MS. Właściwie tylko Nokia miała potencjał na takie akcje...tzn. samodzielną walkę z resztą...Belle czy MeeGo pokazały, że pomysły i szanse były, a że trochę zaspali i odpuścili...

  • 0

    10. ~Jacek  2013-09-26 08:36:13  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @3 Pierwsza tabela dotyczy telefonow ogolnie bez podzialu na smartfony i inne stad wysoka pozycja Nokii.Druga to juz tylko smartfony i widac jak Nokia spada tak wiec ten kto pisze ze WP zwieksza sprzedazy to po prostu zaklamuje rzeczywistosc.Niestety ale na dzien dzisiajeszy duza wiekszosc ludzi chce dwa systemy.Smutne to ale prawdziwe

  • -2

    14. ~  2013-09-26 09:28:06  host: z02-09.opera-mini.net

    Ja niestety musze używać teraz czegoś tak innego od mojego iPhone, bo po aktualizacji systemu mój iPhone miał być wodoszczelny. iKlops

  • -1

    18. ~smmog  2013-09-26 09:58:27  host: 4.net.igaz.net

    Co tam Nokia lepiej popatrzcie jak Samsung zdeptał jabłko :) Ponad dwukrotna przewaga a mają tylko plastikowe "badziewia" to jak wypuszczą ameliniu...... przepraszam aluminium (tamten metal jest zarezerwowany dla ogryzka) to jabłko będzie niszowe jak dzisiaj BB, Nokia i WP :)

  • 0

    20. ~ola  2013-09-26 11:03:24  host: ip-93-154-133-51.free.aero2.net.pl

    kupiłam jedyny słuszny iPhone, jedyny słuszny kabel do transmisji danych, jedyną słuszną baterię już mam zamontowaną bo jest niewymienna, używam jedyny słuszny program do wgrywania plików bo inny nie działa, mam jedyny słuszny iOS7, łączę się przez jedyny słuszny telefon z internetem - choć totalnie nie wiem co on o mnie wysyła do sieci, odciska palca ten jedyny słuszny telefon przechowuje w pamięci ale niby nie udostępnia :) No i w końcu się obudziłem i mam coś innego co umie podzielić się kablem i ładowarką z innymi urządzeniami, zawsze mniej kabli. Na kartę pamięci wgram każdym programem, mp3 z dowolnego źródła, dostępny jest od ręki a nie jakiś koczowanie pod sklepem... Nikt nie inwigiluje bo jest wyłącznik neta po sieci 3G. Bateria jest wymienna jakby co, karty sim łyka nawet dwie. Nikt ze mnie nie robi drwin że mam tak i tak trzymać telefon bo zasięg gubi... No i NYPD nie zachęca do aktualizacji bo jakieś dziwnej funkcji lokalizacyjnej nie będzie można wyłączyć po włączeniu jej... Aha i wzrok pogardy w autobusie od gimbusów, wszak one są modne, 150 doładowań za 50zł na 10 lat, ale jest, nowy fon :) A nie idą pod bar bo tam darmowe WiFi...

  • 1

    26. ~TRC  2013-09-26 11:49:24  host: 91-231-53-130.holicon.pl

    nic dziwnego że to 4.0 ICS jest najpopularniejszy, jak ludziom w salonach się wciska galaxy trend.

  • 1

    27. ~frwerfwegf  2013-09-26 11:57:09  host: ip-91.220.238.40.breubezpieczenia.pl

    a rynek w Europie Wschodniej

  • -1

    28. ~no i pad  2013-09-26 12:02:39  host: v60-12.opera-mini.net

    @11. No jasne... WP nie daje nic., a Słońce krąży dookoła Ziemi :-)

Dodaj swoją opinię