Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Europa ma szansę wyprzedzić USA w rozwoju Internetu rzeczy

Europa ma szansę wyprzedzić USA w rozwoju Internetu rzeczy

orson_dzi 7 Listopada 2017 08:44

4 0

idc wearables

Dzięki dobrze wykształconym kadrom Polska może być ważnym rynkiem dla rozwoju technologii powiązanych z Internetem rzeczy.

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) - czyli koncepcja, zgodnie z którą przedmioty mogą się ze sobą komunikować, wymieniać i przetwarzać dane za pośrednictwem sieci - cieszy się niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że do 2020 roku będzie już ponad 50 mld urządzeń podłączonych do IoT - nie tylko komputerów i smartfonów, ale również sprzętów domowych czy tzw. wearables, czyli ubrań, biżuterii i gadżetów wyposażonych w sensory zdolne łączyć się z Internetem.

Według opracowanego przez IAB raportu "Internet Rzeczy w Polsce" najwięcej urządzeń znajduje obecnie zastosowanie w obszarach smart dom, wearables oraz RTV i AGD. Producenci implementują już moduły Wi-Fi nawet w drobnych sprzętach domowych, a inteligentne lodówki czy odkurzacze są coraz powszechniejsze. Według IAB Polska to właśnie kategoria smart dom ma największy potencjał związany z IoT, ponieważ z domowego WiFi korzysta w tej chwili ok. 77% polskich gospodarstw domowych. Kolejne obszary, w których internet rzeczy znajdzie szerokie zastosowanie to m.in. transport i motoryzacja, energetyka i opieka zdrowotna.
Jak wynika z badań Samsung Electronics, na razie tylko 15% Europejczyków rozumie pojęcie Internet of Things. Natomiast raport IAB wskazuje, że z tym terminem spotkało się dotąd zaledwie 11%. Polaków. Wiele osób korzysta z urządzeń łączących się z Internetem, nie wiedząc nawet, na jakiej zasadzie działają. O tym, że Internet rzeczy ma ogromny potencjał wzrostu, świadczą jednak nie tylko badania i ekspertyzy, lecz także zainteresowanie światowych gigantów technologicznych.

W październiku, podczas Dell IoT Strategy Day w Nowym Jorku, technologiczny gigant ogłosił utworzenie nowej gałęzi biznesowej, dedykowanej rozwijaniu Internetu rzeczy. Globalna firma badawcza IDC szacuje, że do 2020 roku wydatki na IoT będą rosły w tempie przekraczającym 20% rocznie. Jeszcze w 2014 roku wartość inwestycji w ten segment w Polsce wyniosła ok. 2 mld dolarów, natomiast w 2020 roku przekroczy już 5,4 mld dolarów - to szacowana wartość całego ekosystemu IoT: sensorów, oprogramowania, usług IT i infrastruktury.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 4
 • 0

  1. ~DAREK  2017-11-07 11:37:13  host: user-94-254-130-66.play-internet.pl

  Mam 42 lata i takie proste marzenie: pożyć jeszcze z 15 jak zwykły człowiek. Nie chcę być terminalem, cyborgiem czy doświadczalną roślinką w matrixie. Chciałbym pozostać człowiekiem.

 • 0

  2. ~tomaka  2017-11-07 14:08:35  host: 213-216-83-228.static.ip.netia.com.pl

  ^lol

 • 0

  3. ~Kuba  2017-11-07 17:46:14  host: epj139.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @1 A skąd wiesz, że już nie jesteś...?:)

 • 0

  4. ~orsonWHY?  2017-11-07 18:42:54  host: public-gprs353690.centertel.pl

  Drogi orson - te zlepki zdań wrzucone na zasadzie kopiuj-wklej w Twoich artykułach są tragiczne. Nawet stażyści w TVP zrobiliby to lepiej. "Europa ma szansę wyprzedzić USA w rozwoju Internetu rzeczy" - czy jakiekolwiek zdanie z tego artykułu wyjaśnia tezę zawartą w tytule? Chociażby nawiązuje do niego? Proszę czytaj to co zamieszczasz.......

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-244-248.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet