DAJ CYNK

Europa ma szansę wyprzedzić USA w rozwoju Internetu rzeczy

orson_dzi

Sprzęt

Dzięki dobrze wykształconym kadrom Polska może być ważnym rynkiem dla rozwoju technologii powiązanych z Internetem rzeczy.



Dzięki dobrze wykształconym kadrom Polska może być ważnym rynkiem dla rozwoju technologii powiązanych z Internetem rzeczy.

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) - czyli koncepcja, zgodnie z którą przedmioty mogą się ze sobą komunikować, wymieniać i przetwarzać dane za pośrednictwem sieci - cieszy się niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że do 2020 roku będzie już ponad 50 mld urządzeń podłączonych do IoT - nie tylko komputerów i smartfonów, ale również sprzętów domowych czy tzw. wearables, czyli ubrań, biżuterii i gadżetów wyposażonych w sensory zdolne łączyć się z Internetem.

Według opracowanego przez IAB raportu "Internet Rzeczy w Polsce" najwięcej urządzeń znajduje obecnie zastosowanie w obszarach smart dom, wearables oraz RTV i AGD. Producenci implementują już moduły Wi-Fi nawet w drobnych sprzętach domowych, a inteligentne lodówki czy odkurzacze są coraz powszechniejsze. Według IAB Polska to właśnie kategoria smart dom ma największy potencjał związany z IoT, ponieważ z domowego WiFi korzysta w tej chwili ok. 77% polskich gospodarstw domowych. Kolejne obszary, w których internet rzeczy znajdzie szerokie zastosowanie to m.in. transport i motoryzacja, energetyka i opieka zdrowotna.

Jak wynika z badań Samsung Electronics, na razie tylko 15% Europejczyków rozumie pojęcie Internet of Things. Natomiast raport IAB wskazuje, że z tym terminem spotkało się dotąd zaledwie 11%. Polaków. Wiele osób korzysta z urządzeń łączących się z Internetem, nie wiedząc nawet, na jakiej zasadzie działają. O tym, że Internet rzeczy ma ogromny potencjał wzrostu, świadczą jednak nie tylko badania i ekspertyzy, lecz także zainteresowanie światowych gigantów technologicznych.

W październiku, podczas Dell IoT Strategy Day w Nowym Jorku, technologiczny gigant ogłosił utworzenie nowej gałęzi biznesowej, dedykowanej rozwijaniu Internetu rzeczy. Globalna firma badawcza IDC szacuje, że do 2020 roku wydatki na IoT będą rosły w tempie przekraczającym 20% rocznie. Jeszcze w 2014 roku wartość inwestycji w ten segment w Polsce wyniosła ok. 2 mld dolarów, natomiast w 2020 roku przekroczy już 5,4 mld dolarów - to szacowana wartość całego ekosystemu IoT: sensorów, oprogramowania, usług IT i infrastruktury.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria