Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości ETS: Polska naruszyła unijne prawo ws. definicji abonenta

ETS: Polska naruszyła unijne prawo ws. definicji abonenta

sirmark 22 Stycznia 2009 11:52

0 0

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska naruszyła unijne prawo. Chodzi o definicje abonenta, której Polska nie dostosowała do unijnych przepisów telekomunikacyjnych - podało Polskie Radio.

Według obecnych uregulowań w naszym kraju, abonent to osoba, która podpisała umowę z operatorem. Definicja ta nie obejmuje więc części posiadaczy popularnych kart prepaid. A to oznacza, że są oni dyskryminowani, nie ma ich na przykład w książkach telefonicznych, nie otrzymują też rachunków, ani bilingów.




Trybunał, orzekając naruszenie prawa wspólnotowego, nakazał Polsce niezwłoczne usunięcie uchybień i dostosowanie uregulowań krajowych do unijnych przepisów. Polska rozpoczęła już prace nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego, projekt zmian jest w Sejmie. Teraz Bruksela będzie sprawdzać przebieg prac. Jeśli będą się one przedłużać bez uzasadnionego powodu, Komisja Europejska może wnieść kolejną skargę do Trybunału, który tym razem może zasądzić karę finansową.

Źródło tekstu: Polskie Radio     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2009-01-22 12:38:32

    @rcicho - nie wiem skąd Ci to przyszło do głowy, ale widocznie nie korzystałeś nigdy z prepaida w krajach, w których nie ma rozróżnienia na abonentów i użytkowników. To, czy będzie trzeba rejestrować kartę sim, nie zależy wcale od UE i ich decyzji, ale od przepisów kraju członkowskiego. I tak np. w Niemczech trzeba rejestrować kartę sim prepaid, bo inaczej się jej nie kupi, a już w Belgii, Holandii nie jest to wymagane. We wszystkich 3 krajach obowiązuje natomiast to samo prawo unijne, na podstawie którego użytkownik i abonent to jedno i to samo bez rozróżniania czy klient ma umowę czy nie.

  • 0

    7.  2009-01-22 12:47:10

    Wiem że na razie Unia dopuszcza dużą swobodę dla poszczególnych państw w tym temacie ale długo to nie potrwa i odpowiednie przepisy za jakiś czas wszystko zrównają. Wszystko to się dzieje (dla ogłupienia maluczkich) pod szczytnym sztandarem walki o równe prawa.

  • 0

    8. ~mirekb  2009-01-22 13:05:52  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    "abonentów,uzytkowników mixplus i użytowników"..cwaniaki dobrze kminią..rejestracja prepaid w Polsce nie bedzie mozliwa przynejmniej przez 3-4lata jeszcze..

  • 0

    9. ~Longman  2009-01-22 13:22:09  host: adbu213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A mnie się to jak najbardziej podoba. Ba! Podrózuję całkiem sporo po UE i w części z nich wygląda to tak że bez przedstawienia dowodu tozsamości prepada się nie kupi (przy czym osoba która kupuje nie musi go uzywać, ja tak zrobiłem w Szwajcarii, wiem, wiem to nie UE, ale przepisy podobne) a w części krajów jest tak że preipada można kupić bez pokazywania czegokolwiek, przy czym bez rejestracji nie skorzystamy w pełni z praw (podobnie jest choćby w Polsce w Playu, bez rejestracji nie da się przeprowadzić reklamacji). I ten ostatni model podoba mi się najbardziej.natomiast w Polsce operatorzy utworzyli tę furtkę chyba po to aby części swoich klientów pozbawić części praw. "Najzabawniejsze" jest w tym to że usługa przedpłacona oznacza że to klient kredytuje operatora, którego *tj. operatora) ryzyko jest w tym przypadku zerowe (czy ktoś słyszał o "dziale windykacji w prepaidzie?). Najbardziej w d... dostają użytkownicy miksa, z punktu widzenia praw i obowiązków klienta jest to połączenie mankamentów abo i prepaida. A tak to to operatorskie eldorado sie skończy.

  • 0

    10. ~Alex  2009-01-22 13:28:19  host: 213.158.194.228

    Jeszcze UE nam się odechce kwestia czasu ! To ma być ta wolność unijna, wszystko tylko nakazują Polsce co mają robić ! Obrzydzenie bierze mnie do Uni Europejskiej jak słyszę.... Unia Europejska nakazała !!!! Najbardziej gówniana instytucja na świećie !!!

  • 0

    11. ~UEsceptyk  2009-01-22 13:35:20  host: public-gprs75819.centertel.pl

    @10 to spierd... sobie na Kubę stąd, najbardziej demokratyczne państwo na Świecie :-))

  • 0

    12.  2009-01-22 13:38:23

    A co mnie to obchodzi - niech sobie rejestrują pre-paidy - ja mam mieć niezawodne połączenia i SMSy a reszta mi lata :-)

  • 0

    13. ~  2009-01-22 13:52:45  host: 79.191.71.18

    Dokladnie tak @12 wazne zeby to dzialalo reszte walic. Chyba ze ktos ma cos na sumieniu no to bedzie mial problem ale co tam jak bron nierejestrowana mozna kupic to starter tez bedzie mozna.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2009-01-22 13:53:12  host: 212.160.172.70

    Zmiana definicji abonenta była dyskutowana od 20 grudnia 2007 (pierwszy tekst "unijny"). Obecny druk sejmowy nr 1448 (unijny + fragment nieunijny dot. regulacji "prokonsumenckich") nie zawiera żadnych nowych przepisów związanych ze zmianą definicji abonenta. Jeżeli ktoś by chciał to teraz wstawiać... to życzę powodzenia, gdyż trzeba będzie przekopać całą ustawę.

  • 0

    15. ~Alex  2009-01-22 14:06:45  host: 213.158.194.228

    @11 Ty spedal...y unijny dupku !!! To ty wypier... do Holandi czy Niemiec sprzedawczyku jeden !!! Jestem Polakiem i dobrze mi w tym kraju, rozumiesz dupku !!!

  • 0

    16. ~  2009-01-22 14:09:16  host: 82.160.248.28

    A ja mam podobne odczucia co rcicho. Widać w UE musi być wszystko pod kontrolą. Zupełnie jak w PRL-u..............

  • 0

    17. ~UEsceptyk  2009-01-22 14:54:51  host: public-gprs100230.centertel.pl

    Tak już pędzę, a pozatym nie myśłałeś o zdrowotnej konsultacji specjalistycznej z powodu trudności z akceptowaniem współczesnej sytuacji geopolitycznej :-)), ach tak oprócz demokratycznej Kuby, jest jeszcze demokratyczna Rosja :-)) W swej nienawiści do największej światowej demokracji, napewno odnajdziesz tam rzesze zwoleników, towarzyszu :-))

  • 0

    18. ~Chrome_TP  2009-01-22 16:16:11  host: 212.160.172.70

    Dobra nie szarpajcie się tak bo to i tak nie ma sensu ;] tak czy tak co poniektórzy moim zdaniem mają nieco racji naprawdę jak ktoś zarejestruje prepaida to korona mu z głowy nie spadnie, a na pewno ograniczy to nieco głupawe żarty typu że podłożono bombę itp...

  • 0

    19.  2009-01-22 17:17:29

    Dla mnie użytkownik prepaid też jest w pewien sposób abonentem. Po prostu dokonuje w inny sposób płatności za usługi bo na zasadzie przedpłaty kartami zdrapkami. Użytkownik musi doładować konto na określoną kwotę by przedłużać okres na połączenia wychodzące i móc wykonywać połączenia. To, że płaci z góry za usługi pozwala na zawarcie "luźnej" umowy.

  • 0

    20. ~  2009-01-22 17:33:05  host: host241.emitel.pl

    ~Longman -przecież abonament płacimy do przodu co to piszesz za farmazony...

  • 0

    21. ~Jakun  2009-01-22 17:53:25  host: py72.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl

    Tylko narobili kłopotu.:/ Teraz preepaidowcy beda chcieli bilingi. Marnotractwo papieru. Mam nadzieję, że takie bilingi będą konkretnie płatne.

  • 0

    22. ~Longman  2009-01-22 18:15:06  host: adbu213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @20, to znaczy jak - powiedzmy 22 stycznia już wiesz jaki będzie rachunek za cały styczeń, który dajmy na to jest okresem rozliczeniowym (założyłem dla uproszczenia że okres rozliczeniowy zaczyna się 1 każdego miesiąca)?

  • 0

    23.  2009-01-22 19:05:35

    ~Longman - zawsze - za komuny nawet - abonament płaciło się z góry, a z dołu za usługi. Może to źle (że komunistyczna przeszłość ciągnie smrodem), ale czy w krajach od zawsze kapitalistycznych jest inaczej?

  • 0

    24. ~nick  2009-01-23 00:27:08  host: adqe208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    1. rcicho - nie faszystów tylko żydów. W końcu unia jest jewropejska. Żydy za pomoca ustaw chcą zwiększyć i tak już ogromny stopień inwigilacji. Rejestracja powinna byc tylko i wylącznie dobrowolna bo można dokonać rejestracji na 'słupa' i co wtedy? Można również zadzwonić że podłożona jest bomba ze skradzionego lub znalezionego niewyrejestrowanego prepaida i co wtedy? Tu chodzi tylko i wyłacznie o inwigilacje.

  • 0

    25. ~volksdeutsch  2009-01-23 08:48:20  host: chaos.tpnet.pl

    Z tekstu nie wiadomo co jest sednem sporu: wymuszenie rejestracji użytkowników czy uniemożliwienie opom dyskryminacji prepaidowców przez uznaniowe pozbawianie ich praw przynależnych abonamentowcom. Ktoś pamięta jak wielka trójca obchodziła przez pewien czas obowiązek umożliwienia przenoszenia numerów? Właśnie robiąc w balona ustawodacę, który sformułował ten obowiązek w odniesieniu do "abonentów" a dopiero po wejściu ustawy w życie trójca ogłosiła, że prepaidowcy to "użytkownicy". Konieczna była poprawka a opy zyskały wiele miesięcy. Przepisy o rejestracji prepaidów są chore. W Niemczech chodzi chyba o inwigilację w jakiejś stalinowskiej postaci bo przy kupnie i rejestracji prepaida trzeba mieć zameldowanie w rzeszy, wszystko to chyba po to, żeby kompetetny urzędnik miał w razie czego do kogo wysłać urzędowe pismo w niewiadomo jakiej sprawie. Nie masz zameldowania - nie kupisz. Jest to powszechnie obchodzone przez sprzedawców, którzy wpisują adresy z księżyca lub np. adres własnego salonu, ale jest to ich ryzyko i w dużych sklepach nie zawsze na to nie idą.

Dodaj swoją opinię