Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ericsson o polskich Internautach

Ericsson o polskich Internautach

WitekT 13 Czerwca 2007 09:16

0 0

38% Polaków korzysta regularnie z Internetu, kolejne 30% bardzo chce mieć stałe łącze w domu - wynika z badania przeprowadzonego przez Ericssona.

Odsetek Internautów w Polsce jest większy niż na Węgrzech i w Turcji, gdzie wynosi on odpowiednio 35% i 32%. W Rosji Internautami jest tylko 17% badanych. Jednak osób korzystających regularnie z Internetu jest w Polsce nadal mniej niż na dojrzałych rynkach. W Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi 67%, w Niemczech 55%, a w Szwecji aż 92%.

W badaniu przyjęto, że Internautą jest osoba, która co najmniej raz w tygodniu korzysta z sieci. W rzeczywistości jednak większość badanych robi to znacznie częściej. Codzienne używanie Internetu deklaruje 27% Polaków. Są to przeważnie osoby określane przez badaczy jako pionierzy, czyli osoby szybko akceptujące nowinki techniczne i kreujące modę na technologie w swoich środowiskach.

Polacy najczęściej korzystają z sieci w domu. Dwie trzecie Internautów deklaruje, że robi to przez łącze szerokopasmowe. Nie zaskakuje wniosek, że ci, którzy mają szybkie łącza, znacznie aktywniej korzystają z Internetu niż pozostali. W grupie broadbandowej 70% korzysta z wyszukiwarek, prawie tyle samo z komunikatorów. Niemal 40% ściąga pliki muzyczne, a około jedna trzecia pobiera filmy oraz ogląda i wysyła zdjęcia.

Okazuje się również, że osoby, które mają do dyspozycji łącze szerokopasmowe, aktywniej korzystają nie tylko z Internetu, ale także z komórki. Z badań wynika, że liderami w dostępie szerokopasmowym na polskim rynku nie są operatorzy z ofertą DSL (korzysta z nich 36%), ale kablówki (64%).
Z badań jasno wynika, że Internautów będzie szybko przybywało. 30% wszystkich ankietowanych odpowiedziało, że co prawda nie ma w domu dostępu do sieci, ale jest zainteresowanych jej posiadaniem. Ponad dwie trzecie tej grupy jest przekonana, że będą korzystać z Internetu codziennie.

Ericsson zbadał także, jakimi nowymi usługami internetowymi zainteresowani są Polacy. W pierwszej trójce najbardziej pożądanych usług znalazły się: telefonia wideo, telewizja na życzenie oraz połączenia głosowe przez Internet za pomocą Skype i podobnych komunikatorów.

Wcześniej Ericsson publikował wyniki badań dotyczące korzystania przez Polaków z SMS-ów oraz o światowych trendach użytkowania telewizji mobilnej.

Badanie konsumenckie w Polsce zrealizował Ericsson Consumer Enterprise Lab. Badacze w kwietniu 2006 roku przeprowadzili 1500 wywiadów osób w grupach wiekowych od 15 do 69 lat. Posłużono się zarówno metodą ilościową jak i jakościową. Wybrana grupa jest reprezentatywna dla 28 mln mieszkańców Polski. Podobne badania Ericsson przeprowadza corocznie w 11 krajach na czterech kontynentach. W 17 innych, w tym w Polsce, badania prowadzone są nieregularnie. Wnioski z raportu, dotyczącego naszego kraju ważne są w wyznaczaniu tendencji i trendów rynkowych przez dwa lata.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1. ~MIREKB  2007-06-13 09:24:33  host: bmb70.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Posłużono się zarówno metodą ilościową jak i jakościową."-CO TO ZA DEFINICJA WIE KTOS??MOZE KTOS Z ERICSSONA TO WYJASNI??

 • 0

  2. ~karol  2007-06-13 10:10:53  host: cht37.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no to ladny mamy jeszcze potencjal w Polsce na szerokopasmowy net; nie dziwi pozycja kablówek-wiadomo duże miasta; tyle że na wsi dopiero ostatnio pojawila sie alternetywa dla tp; Netia ostro weszla w tym roku i ma ambitny plan zdobycia miliona klientow;

 • 0

  3. ~Jachu  2007-06-13 10:51:37  host: meduza2.progman.com.pl

  A ja myślałem, że net'a ma już każdy !!!

 • 0

  4. ~Tadeusz  2007-06-13 11:29:51  host: nat2.subscribers.sferia.net

  Każdy to może chciałby mieć. Tylko, że infrastruktura w naszym kraju nie nadąza za popytem. Sprawę komplikują jeszcze przepisy, które wręcz zniechęcaja do jej rozbudowy. Tylko TPSA ma odpowiednia bazę i może rozbudowaywać intensywnie sieć. Tyle, że się to nie opłaca, skoro po inwestycjach nie mogą się spodziewać zysków bo zaraz na ich linie wchodzą Tele2, Netia, Dialog i inne firmy, które z kolei same NIC nie rozbudowują. Bo i po co ? Mają jeszcze całą siec TPSA do zdobycia. W związku z tym, np. już 20km od Warszawy nie ma szans na zwykłą linie telefoniczną, że nie wspomnę o jakimś łączu internetowym.

 • 0

  5. ~nyczaj100  2007-06-13 12:01:21  host: user11.4.udn.pl

  Na wsi szansą jest tylko dostep bezprzewodowy. U nas w Świętokrzyskiem jest program e-Świętokrzyskie, który zakłada dostarczenie lokalnym operatorom dostępu do bezprzewodowej infrastruktury NASKu a ci operatorzy dadzą klientom dostęp np. przez wifi.

 • 0

  6. ~mirekb  2007-06-13 13:39:45  host: blg72.neoplus.adsl.tpnet.pl

  *5 masz racje tez mieszkam niedaleko od Kielc jak sie obczytalem ze nask ma ok30km zasiegu i co??sprawdzalem na www.lipa na max okolo5km od miasta,zapomnij.przynajmniej narazie.w pracy to jasne jest isdn tp,w domu iplus.co monopol to monopol..

 • 0

  7. ~mister  2007-06-13 21:25:57  host: chello089076196166.chello.pl

  bedzie mial kazdy, jak bedzie kazdego stac, a bedzie kazdego stac, jak pozbedziemy sie monopolu, a pozbedziemy sie monopolu, jak damy szanse firmom konkurencyjnym!

 • 0

  8. ~Albert  2007-07-25 12:52:08  host: dml232.neoplus.adsl.tpnet.pl

  dokładnie, można narzekać, że netia tylko korzysta z linii tpsa, ale jednak dzięki netii mogą ceny spaść. już zresztą proponuje netia ciekawe warunki

 • 0

  9. ~dawid  2007-07-26 13:13:40  host: cjf243.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Netia w tej chwili dopłaca do swoich usług, dlatego konkurencja nie ma za bardzo pola manewru. Z taką strategią uda im się przyciągnąć milion klientów w ciągu trzech lat.

 • 0

  10. ~albercik  2007-07-26 13:28:26  host: drl183.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no taki maja plan, nie zdziwie sie jednak , jesli przez ten okres zdobeda wiecej tych klientow, mam poczucie jakby pozostali uslugodawcy popadoli w mega stagnacje, przeciez poza netia nikt nic solidnego nie proponuje:/

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-158-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet