Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ericsson ma pierwszy telefon 5G - waży 150 kg

Ericsson ma pierwszy telefon 5G - waży 150 kg

LuiN 28 Stycznia 2016 08:14

8 0

Chociaż o łączności 5G mówi się od lat, a Ericsson testuje ją w Szwecji i Japonii, do pojawienia się małych, konsumenckich urządzeń jeszcze daleka droga.

Ericsson zapowiedział w zeszłym tygodniu, że już w 2018 roku we współpracy ze szwedzkim operatorem TeliaSonera uruchomi w Sztokholmie i Tallinie pierwsze komercyjne sieci 5G. Początkowo będą to sieci miejskie, na "pełnowymiarowe" 5G poczekać będzie trzeba do 2020 roku. Jednak dobra nowina - Ericsson ma już pierwszy telefon 5G. No prawie.




Urządzenie waży 150 kg i Ericsson jeździ sobie z nim w wielkim autobusie, uzbrojonym też w aparaturę pomiarową. Skąd taka masa? Telefon bazuje na eksperymentalnych komponentach, które nie zostały jeszcze zminiaturyzowane. Części te z racji większych rozmiarów, mają też wielokrotnie większe zużycie energii, a to zmusza zastosowania większych akumulatorów. I tak właśnie nazbierało się 150 kg.

ericsson 5g mwc15 demo Docelowo w telefonach 5G dostaniemy gigabitowe łącza (Ericsson rok temu prezentował nawet 5 Gb/s), a do tego istotnie poprawi się zasięg i pojemność sieci. Jeśli producenci nie będą spieszyli się z miniaturyzacją, kto wie czy przy okazji nie poprawi się nasza tężyzna fizyczna :-).

Źródło tekstu: PCWorld, wł     

Dodaj do:

Tagi: 5g | ericsson

w sumie: 17
  • -1

    1. ~  2016-01-28 08:37:49  host: 212.160.172.87

    Gdyby nie gry online to i światłowód musiałby ustąpić prędkościom internetu bezprzewodowego :P ale cóż po satelicie takie pingi idą że można się zdenerwować :P

  • 0

    2. ~pabloki  2016-01-28 08:39:39  host: user-94-254-193-44.play-internet.pl

    150 kilogramów? Trzeba kawał chłopa do takiego telefonu.

  • 1

    3.  2016-01-28 08:39:55

    "we Szwecji i Japonii"? Chyba "w Szwecji i Japonii" będzie lepiej brzmiało?

  • 0

    4. ~  2016-01-28 08:41:06  host: 212.160.172.87

    @3 szczegóły o jedną literkę chcesz się kłócić? xD

  • 0

    5.  2016-01-28 08:50:31

    3, piechucki - racja, dzięki.

  • -1

    6. ~me  2016-01-28 09:03:16  host: 194.114.62.160

    No nic, mikrofale już całkiem zlasują mózg ludziom. A nikt się o ich akceptację nie pytał.

  • 1

    7. ~cvb10  2016-01-28 09:13:16  host: n24-03-08.opera-mini.net

    @6 a do jakiej czestotliwosci sa bezpieczne??? Dla mnie b.wazna informacja!!!!!!

  • 0

    8. ~  2016-01-28 09:46:07  host: aeef81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    1, ale co ma do rzeczy satelita?

  • 0

    9.  2016-01-28 11:02:07

    @9 - im niżej tym lepiej, zasadniczo lepsze są te poniżej 1 GHz co nie oznacza, że są zdrowe

  • 0

    10. ~Pink  2016-01-28 11:17:37  host: gqn250.internetdsl.tpnet.pl

    Jak będzie w ofercie operatorów to biorę z umową na 2 lata. Mam miejsce w piwnicy.

  • 0

    11. ~Piotrek  2016-01-28 11:31:13  host: apn-77-114-94-101.dynamic.gprs.plus.pl

    Nie mamy jeszcze "prawdziwego 4g" - LTE ADVANCED a już o 5 G marzą

  • 0

    12.  2016-01-28 11:33:48

    11, Piotrek - LTE-A w Polsce ruszy komercyjnie jeszcze w tym roku. Tak przynajmniej zapowiada T-Mobile (300 Mb/s), reszta też raczej nie będzie się ociągać.

  • -3

    13.  2016-01-28 11:35:11

    Play już ma sieć 6G, a tu dopiero 5G...?

  • -2

    14. ~rabin  2016-01-28 12:22:42  host: user-94-254-224-54.play-internet.pl

    @13. Nie 6G ale 6.5G. Popraw info.

  • 0

    15. ~  2016-01-28 15:22:20  host: 188.146.131.229.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Wielu lokalnych ISP ma w Polsce sieć "5G" (nazywają tak wifi 5GHz) ;)

  • 0

    16. ~Pink  2016-01-28 17:00:10  host: abbb191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @2. Sam Calm7 dał by radę dźwignąć te urządzenie, jest bojowy i każdego chce bić na tym forum:)

  • 0

    17. ~  2016-01-29 11:50:30  host: 178235243248.warszawa.vectranet.pl

    4g jest niebezpieczne dla zdrowia a co dopiero 5g, ws tanach nawet wifi jest zabronione w szkołach bo powoduje kuku u dzieci

Dodaj swoją opinię