Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ericpol chce wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku

Ericpol chce wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku

LuiN 4 Lipca 2014 09:17

1 0

Ericpol jest największym polskim eksporterem z branży teleinformatycznej. Blisko 90% przychodów spółki pochodzi z zagranicznych rynków, ale udział polskiego ma się w najbliższym czasie zwiększać. Mają to zapewnić m.in. projekty dla administracji oraz rozwiązania dla biznesu, również dla branży medycznej, logistycznej i automotive. Firma zapowiada poszukiwania inżynierów do pracy w Łodzi i Krakowie oraz w oddziałach zagranicznych.

Ericpol jest jedna z największych firm informatycznych w Polsce: z ponad 300 mln zł obrotu i 2 tys. pracowników w czterech krajach.

Od wielu lat jesteśmy czołowym eksporterem rozwiązań informatycznych, zawsze w pierwszej piątce, a od kilku lat umacniamy naszą pozycję na rynku polskim - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Paweł Szczerkowski, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Ericpol.

Po ponad 20 latach istnienia w 2013 r. Ericpol wszedł na rynek zamówień publicznych w Polsce. Firma planuje zwiększać udział rodzimego rynku w generowanych przychodach. Na razie pozostaje on niewielki - około 10 proc. Równolegle Ericpol chce dalej umacniać swoją pozycję na zagranicznych rynkach, szczególnie w segmencie outsourcingu i konsultingu.

Teraz koncentrujemy się na rynku niemieckim. Otworzyły się też ciekawe perspektywy, jeżeli chodzi o rynek północnoamerykański. Klientom w Stanach Zjednoczonych będziemy oferować głównie usługi outsourcingowe, natomiast naszym europejskim klientom bardziej zaawansowane produkty i usługi informatyczne - mówi Szczerkowski.

Dotychczas Ericpol zrealizował ponad 800 projektów w 75 krajach. Firma posiada biura w Łodzi, Krakowie i Warszawie oraz spółki zależne na Białorusi, Ukrainie i w Szwecji. Specjalizuje się w usługach outsourcingu i konsultingu IT, dostarcza też rozwiązania m.in. dla firm telekomunikacyjnych, sektora ochrony zdrowia czy też banków.

W najbliższym roku będziemy przede wszystkim inwestować w rozwój naszych własnych rozwiązań. Chodzi o produkty dla logistyki, medycyny, oraz workflow, czyli rozwiązania dla przedsiębiorstw i urzędów państwowych. Poszukujemy także klientów z obszaru automotive, zajmujemy się dostarczaniem rozwiązań i systemów embedded [systemów wbudowanych - red.]. To jest to, co znajduje się w konsoli środkowej w samochodzie, czyli coraz więcej elektroniki i software'u. To są rzeczy, które nas interesują - wymienia wiceprezes Ericpola.
Ericpol ogłosił w maju, że chce zatrudnić 250 nowych pracowników w Krakowie i Łodzi, przede wszystkim osoby z wykształceniem technicznym lub ścisłym.

Będziemy inwestować w nabywanie coraz większych kompetencji, ciągle poszukujemy dobrych inżynierów w Łodzi, Krakowie, również w naszych lokalnych sekcjach za granicą. Inwestujemy też w infrastrukturę, właśnie kończymy inwestycję w powierzchnie biurowe w Łodzi - to jeden z ciekawszych budynków, który tam powstanie - ocenia Paweł Szczerkowski.

Wśród partnerów biznesowych Ericpolu dominują duże, dojrzałe firmy. Współpraca z nimi pozwala spółce oferować bardziej konkurencyjne produkty w porównaniu z firmami z Dalekiego Wschodu, których atutem są niskie koszty. Według Szczerkowskiego efektywna i elastyczna współpraca z partnerami jest podstawą ekspansji na zagranicznych rynkach.Dziś bardzo mało jest firm, które samodzielnie dostarczają wszystkie elementy rozwiązania. Potrzebny jest sprzęt i licencje. Dzięki partnerstwu z dużymi firmami jesteśmy w stanie efektywnie startować i wygrywać tego typu kontrakty. A bycie partnerem powoduje, że ma się dostęp do lepszej wiedzy, współpraca pozwala lepiej kształtować rozwiązania dla klientów - wskazuje wiceprezes Ericpola.

Kolejnym, bardzo istotnym źródłem przewagi konkurencyjnej firm teleinformatycznych jest współpraca ze środowiskiem naukowym. Ericpol wspiera zacieśnianie kontaktów między sferą biznesu i nauki w ramach platformy współpracy z uczelniami wyższymi "Ericpol Science Ecosystem". Firma stale współpracuje z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Łódzkim oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Pracownicy Ericpolu prowadzą zajęcia dla studentów telekomunikacji, matematyki stosowanej i informatyki.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: ericpol | paweł szczerkowski

w sumie: 8
 • 0

  1. ~Adam M  2014-07-04 11:49:37  host: h4-52.net.euron.pl

  Niesamowicie poukładana i mądrze prowadzona firma. Oby więcej takich na polskim rynku.

 • 0

  2. ~  2014-07-04 11:55:09  host: 239.etlink.pl

  Słowa nie ma o najważniejszym kliencie

 • 0

  3. ~Developer  2014-07-04 12:48:27  host: sessfw99-sesbfw99-85.ericsson.net

  No prosze, jak to milo o swoim pracodawcy poczytac :-D

 • 0

  4. ~Pytajacy  2014-07-04 16:42:37  host: agbh240.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A co ten "news" (cztaj: artykuł sponsorowany) ma do telekomunikacyjnej tematyki portalu telepolis...? Brak poszanowania czasu czytelników..

 • 0

  5.  2014-07-04 16:44:37

  Pytający: Ericpol to chyba największy parter Ericssona we wdrożeniach. Warto znać takie firmy, warto też darować sobie jakieś niemądre wtręty o artykułach sponsorowanych (my je zawsze klarownie oznaczamy, tu tego nie ma). To, że coś Cię nie interesuje albo wydaje się dziwne nie oznacza od razu, że jest to jakiś spisek.

 • 0

  6. ~dialer  2014-07-04 17:43:14  host: 89.174.81.114

  mój znajomy pracuje w Ericpolu i uwierz @4 że robią tam narzędzia do zarządzania sieciami, dzięki którym działa większość sieci na świecie :)

 • 0

  7. ~TLC  2014-07-04 18:58:55  host: w3cache.dialog.net.pl

  Looknijcie na zarzad i dyrektorow..srednia wieku pow 50 (dobijajaca 60 ;-) sami wyjadacze to nic dziwnego ze dobrze im idzie...a o firme nigdy nie sltszalem choc jakotako sie interesuje it, telekomunikacje itd (w miare czasu zeby newsy czytac :P

  http://tlp.is/30n

 • 0

  8. ~Mac  2014-07-04 20:33:43  host: staticline-31-183-40-49.toya.net.pl

  @7. TLC - a o Ericssonie słyszałes? MSC - Ercpol tam tworzył część softwaru. Platforma sieci inteligentnych i część serwisów - stałą współpraca Ericpola. BSC - włąściwie całkowita odpowiedzialność Ericpola za ten produkt. RNC - stała współpraca Ericssona. To samo OSS, stacje bazowe (GSM,LTE). HLR - w dużej częsci rozwijany przez Ericpol.
  Ten artykuł wydaje się dziwny, bo nie wspominają w ogóle o głównym kliencie, tylko o próbach dywersyfikacji zamówień. Faktycznie tak jakby Ericpol chciał się zareklamować za pomocą Telepolis.
  Jak Telepolis chce mieć fajny artykuł o telekomunikacji, to musi rozmowy z najważniejszymi ludźmi w firmie poprowadzić trochę inaczej :-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet