Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Era: życie z WiMAX-em czystym relaksem

Era: życie z WiMAX-em czystym relaksem

LuiN 11 Września 2009 09:27

0 0

Według ostatnich danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej PTC uzyskała do tej pory 632 pozwolenia na nadajniki radiowe WiMAX. Dla porównania grupa Netii posiada około 170 pozwoleń, 164 ma Telekomunikacja Polska. Na największą w Polsce sieć WiMAX PTC może wydać nawet 200 mln zł.

Koszt jednego nadajnika to około 300 tys. zł, licząc z doprowadzeniem stacjonarnego łącza transmisji danych i to pod warunkiem, że można korzystać z istniejącego obiektu rodzaju masztu czy komina. Wybudowanie sieci może Polską Telefonię Cyfrową łącznie kosztować około 200 mln zł.




Obecnie w zasięgu WiMAX-u Ery jest 40% Polaków. Orange uzupełnia zasięg łącznością CDMA, Plus postawił na CDMA i nowe warianty UMTS-u, z kolei Play atakuje niskimi cenami. Dla PTC, Netii i innych operatorów WiMAX jest namiastką tradycyjnej sieci kablowej - bardziej wydajnej, ale znacznie droższej.

Od kilku lat na całym świecie trwa wyścig technologii WiMAX i UMTS, który rok - dwa lata temu zaczął wygrywać UMTS, a WiMAX utknął w niszy. Według prognozy Netii WiMAX jednak nie zniknie - na koniec tego roku 2% klientów polskich sieci będzie korzystało z WiMAX, w 2012 roku będzie ich 7%.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    22.  2009-09-11 12:03:53

    Do redakcji Telepolis - gdzie mam pisac do "Play" odnosnie montarzowego bubla gsm/3g Play u mnie w Aleksandrowie w kościele przy głównym skrzyzowaniu ? Nie dosc ze anteny umiescili "wewnatrz" kosciola to dali tilt gsm i 3g w ziemie i stacja zamiast miec piekny zasieg ma zasieg do dupy - jak ktos tym sie zainteresuje sluze pomoca jakby co... Pod antenami przy samym kościele w 3g sygnał -45dBm ecno -2 a 300metrow dalej - 70dBm jakosc -5-10 , by po 500metrach bylo -80dBm a jakosc -15 i wiecej -tragedia i tyle ... Mam zrzuty z netmonitora jakby ktos chcial... Niech ktos poprawi ten tilt , w gsm jest podobnie -5metrow od kosciola sygnal -50dBm a po 500metrach -100dBm ... Brak slow...

  • 0

    23. ~dodek  2009-09-11 12:08:01  host: dpb205.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dużo tych pozwoleń, jeśli się zdecydują postawić na wimax, to będzie super zasięg

  • 0

    24. ~xxx  2009-09-11 12:22:51  host: 188.33.72.229

    Szalony to ta stacja - GSM900 (ZGI3307) UMTS (ZGI3307) ? Jesli tak to fakt gniota zrobili - widzialem to anteny w " betonie" ... Zamiast dac je na zewnatrz do do srodka wstawili , jesli Gruszka tego nie przeczyta to pewnie tiltu nie poprawia. Pozdrawiam ps jak tam Era ma juz to 3G u ciebie ? Jak bylem w wakacje to nie bylo. Pozdrawiam xxx

  • 0

    25. ~kopia  2009-09-11 12:24:33  host: apn-77-114-5-64.dynamic.gprs.plus.pl

    Orange i Plus postawili na lepsza technologie CDMA+UMTS.

  • 0

    26.  2009-09-11 12:41:42

    24 tak to te numery . Kto ma email do rzecznika Play ? Chyba muszę coś mu wysłać bo normalną droga to co ja chce to u mnie coś źle działa a nie w Play ... Era nadal nie ma 3G jako jedyna w miescie - juz mi pisac o Erze nie chce sie - ta siec to pomylka - od zasiegu po slynne uzupelnienie i robienie z klientow idiotów...

  • 0

    27.  2009-09-11 12:48:47

    szalony: jak zgloszenie do BOK-u nic nei daje, to pisz, a co mi tam, pisz do Gruszki ;) . Jak on przekaze i to nic nie da, to juz trudno. Poza tym co do ustawienia anten, to pewnie po prostu inaczej sie nie da.

  • 0

    28. ~manifesto  2009-09-11 12:51:43  host: apn-77-112-154-159.dynamic.gprs.plus.pl

    Plus rzadzi i tyle , teraz jest liderem i za rok,dwa takze nim bedzie , a Play buduje siec jak najtanszym kosztem i niestety odbija sie to na jakosci - przyklad szalonego jest wzorowy , chlopie tej stacji nie poprawia bo majaaa to w nosie - licza sie sztuki a nie to czy sa dobrze zrobione bo i tak Play idzie pod mlotek za rok,dwa lata.

  • 0

    29. ~  2009-09-11 13:52:23  host: 80.51.91.245

    @22 Bla, bla, bla... Znów o Aleksandrowie. Zmieńcie nazwę tego portalu na Aleksandrów-telepolis

  • 0

    30.  2009-09-11 13:57:10

    News o Erze = 99% pewności komentarz Szalonego = chce mi się wymiotowac ;/

  • 0

    31. ~hehe  2009-09-11 14:00:30  host: user-89-108-231-204.mobile.playmobile.pl

    To wymiotuj a nie pieprz pierdoly , crezy men dobrze pisze choc merytoryczie a nie jak 80% pozostalych pierdoly. Jak Era u niego bedzie ok pewnie przestanie pisac choc widze ze na Play sie przestawia ;D

  • 0

    32. ~mirekb  2009-09-11 14:06:51  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @26 co ty..nic to nie da..pisalem wielokrotnie do Play(lokazlizacja:Starachowice,ul Ostrowiecka 3)zasieg 3g plusa mam w swojej lokalizacji a anteny p4 są przedziwnie skonfigurowane i mimo ze ta sama lokalizacja zasieg umts bardzo "dziwny".teoretycznie powinien byc tam gdzie plusa.moze niech sie uczą od najlepszych ;-)odpisują zwykle tak na sugestie klientów "Szanowny Panie, dziękujemy za zgłoszenie dotyczące rozbudowy nadajników sieci Play, które wpłynęło do nas za pośrednictwem poczty elektronicznej 13 sierpnia 2009 roku. Uprzejmie informujemy, że cały czas trwają prace nad rozbudową nadajników i infrastruktury sieci Play. Konkretne informacje dotyczące rozwoju sieci objęte są tajemnicą biznesową. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie w Pana okolicy zasięg się poprawi. Informujemy, że na stronie http://internet.playmobile.pl/maps/ dostępna jest mapa naszego zasięgu, która jest stale aktualizowana. Mamy nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości będzie Pan mógł w pełni korzystać z naszych usług." i od listopada nie zrobili nic..

  • 0

    33.  2009-09-11 14:08:08

    31@ Kiedy następna podwyżka w twym ukochanym Pleyu, Playfunie? ;]

  • 0

    34. ~get  2009-09-11 14:34:33  host: host-81-190-107-45.rzeszow.mm.pl

    @Artur51 - myślę że reszcie chce się wymiotować jak widzi jakikolwiek twój komentarz...

  • 0

    35. ~Ray  2009-09-11 17:50:17  host: nat-tor3.aster.pl

    200 milionów wydać na coś co za kilka najbliższych lat zostanie wyparte przez LTE - To jest możliwe chyba tylko w Polsce. Pewnie dzięki temu posunięciu jak zawsze będziemy lata świetlne za murzynami.(Sory jeśli kogoś obraziłem)

  • 0

    36. ~  2009-09-11 18:44:38  host: p08-07.opera-mini.net

    Laa i juz sie kloca:-) wg mnie wszyscy operatorzy wiedza ze transmisja danych to przyszlosc, a jednak to az tak w to nie inwestuja. Ktos napisal, czy warto inwestowac kiedy za jakis czas bedzie LTE. A wg mnie warto, bo teraz to teraz a pozniej zobaczymy. Dobrze ze chca zainwestowac.

  • 0

    37. ~muotek  2009-09-11 21:16:56  host: 78.31.136.182.rybnet.pl

    Ping 200ms to jest WiMAXowy bajer :)

  • 0

    38.  2009-09-14 11:05:18

    Za kilka lat bedziecie pisac ze LTE jest przestarzale. I faktycznie bedzie.

  • 0

    39. ~wally  2009-09-14 17:32:48  host: pocztaok.pgi.gov.pl

    Każde oznaki rozwoju są dobre. Play pewnie nie będzie żadnych nadajników stawiać, skoro każda technologia zaraz będzie przestarzała. I zasięg będzie taki, jak teraz- czyli tylko w centrach dużych miast.

  • 0

    40. ~i co z tego  2009-09-18 13:17:30  host: 87-205-4-136.ip.netia.com.pl

    jestem w samym srodku zasiegu wimax, przyjechali pomierzyli, sygnal bezdie ;) podpisalem umowe, przyjechali zamontowac, nie dziala, przeinstalowali na inna stronie nie dziala :) anulowali umowe ;) moj kumpel mieszka tez w zasiegu, ale mu odmowili uslugi mowiac ze to jest testowa tylko hehehe

  • 0

    41. ~someone1989  2009-09-30 12:08:53  host: 77-253-65-220.adsl.inetia.pl

    niewiedziałem ze tak mało ma netia nadajników ... juz 2 rok mam u nich wimaxa i jestem zadowolony fakt 2mb za 79 zł to nie tanio ale innej opcji niemam bo niemam kabla a te umtsy to do kitu mialem z orange i sie denerwowalem ciagle sie rozlanczal maly pakiet danych byl bo co to 500 mb ? teraz są wieksze a ja i tak dzienie mam z 1 gb scignietych danych głownie youtube ... wiec dla grona osób wimax bedzie super rozwiązaniem lepszym niz umts i hsdpa no chyba ze tak rozwina to że w koncu bedzie to działac nie tylko na papierze . Na małych miastach jest cienko z zasiegiem a w dużych zaś jest duże obciążenie nadajników i działa powoli ... 7,2 mb/s to defakto 2 mb/s już ktoś to sprawdzał w kilku agromeracjach .

Dodaj swoją opinię