Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Era: UMTS w Poznaniu, HSDPA w Łodzi

Era: UMTS w Poznaniu, HSDPA w Łodzi

WitekT 10 Lutego 2006 11:33

0 0
Poznań jest czwartym miastem, w którym PTC komercyjnie uruchomiła sieć UMTS.

Sieć 3G PTC działa już w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu, a budowa sieci w Krakowie jest bardzo zaawansowana. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospoliej, PTC planuje, że pod koniec marca w czasie targów Intertelekom uruchomić w Łodzi usługi w technologii HSDPA.

era poznan m Mapka zasięgu 3G w Poznaniu.



Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2006-02-10 13:26:22

    Czy z UMTSu w Erze można korzystać tylko na kartach Blueconnectu czy też na zwykłej karcie w telefonie 3G? Chodzi mi o transmisje danych i zwykłe rozmowy nie video.

  • 0

    6. ~-  2006-02-10 13:53:15  host: ip-62-148-81-19.netia.com.pl

    Ozzy - raczej tak, ale do telefonu potrzebujesz karte sim 3G... zwykla nie zadziala do 3G

  • 0

    7. ~sharky  2006-02-10 13:53:44  host: 121-9.espol.com.pl

    O wlasnie przylaczam sie do pytania Ozziego. Jakie sa zasady korzystania z umtsu w Erze. W Plusie (chyba) kazdy moze z niego korzystac (wystarczy chyba aktywowac), w Orange trzeba miec karte usim (ponoc sa ciezko dostepne, tzn w salonach nie chca wymieniac zwyklych sim na usim). A jak jest w Erze?

  • 0

    8.  2006-02-10 14:04:19

    Mi w krakowie telefon z kartą Ery co jakiś czas łapie zasięg UMTS ale tylko na chwile. Więc możliwe, że jak ruszy oficjalnie to bedzie to działało. W plusie UMTS działa bez problemów, video nie próbowałem bo nie miałem do kogo zadzwonić :)
    A jeżeli będze trzeba kartę 3G to czy jest możliwa wymiana w Erze?

  • 0

    9.  2006-02-10 14:08:09

    Wlasnie jak to w erze jest ? W Plusie nie trzeba usima i nie trzeba nic nawet aktywowac - po prostu jak masz zasieg to 3G sie pali i uzywa sie nawet w simplusie i starej karcie bez stk :)

  • 0

    10. ~Onyx-22  2006-02-10 14:12:02  host: ckh54.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zgadzam się z przedmówcami. Era jak buduje UMTSa to robi to pożądnie i całościowo, a Plus to sobie z zasięgiem UMTSU jaja robi. No ale co z zasięgu UMTSu Ery skoro do niego mają dostęp wybrani i nie można prowadzić videorozmów.

  • 0

    11.  2006-02-10 14:21:40

    "Niestety, sieć 3G dostępna jest tylko dla abonentów blue connect, którzy na dodatek wykorzystać ją mogą tylko do transmisji danych" - cytat z linka zamieszczonego w artykule. Czy li Erowy UMTS jest tylko dla blukonnektowców :(

  • 0

    12. ~Mattle  2006-02-10 14:55:44  host: gw3.eranet.pl

    A ja mam UMTS w BC w Gdańsku na razie testowo i jestem zadowolony;) Prędość 40 - 50 KB/sec. Czekamy na oficjalne uruchomienie> Pozdo

  • 0

    13.  2006-02-10 16:41:45

    a co w kwestii HSDPA dzieje się u naszego "lidera technologicznego"? :)Witek, masz nowe informacje?

  • 0

    14. ~rydwan  2006-02-10 17:56:06  host: dox237.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam Blue Connect w Warszawie i śmiga mi pięknie, Dobrze, że inne miasta dolączają do rodziny. Pozdro dla klientów orange :p

  • 0

    15. ~dt  2006-02-10 19:31:01  host: wap.plusgsm.pl

    hsdpa a wciaz jeszcze nie ma wideorozmow w erze!

  • 0

    16. ~ST  2006-02-11 00:22:20  host: 109-217.echostar.pl

    @Longman: pojeźdź po mieście: pokrycie 3G Ery jest dziurawe jak ser szwajcarski - spore obszary centrum i większa część Rataj jest praktycznie bez sygnału 3G Ery. Plus ma pokryty mniejszy obszar, ale za to skutecznie i bez dziur. U mnie, na Strzeszynie Greckim, Plus działa niewiele gorzej niz Era. Co więcej, jako abonent Ery nie mam szans zarejestrowania się w sieci UMTS. A jako abonent Plusa - jak najbardziej :-)

  • 0

    17. ~er  2006-02-11 03:16:39  host: nat-mo2.aster.pl

    W erze sim do umts jest taki sam jak do połaczeń głosowych ale era tylko simom z tą usługa umożliwia transfer danych, na zwykłym simie wieć dane via umts nie polecą..

  • 0

    18. ~Longman  2006-02-11 08:12:12  host: ewe247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ST: od ktorej strony S.G. mieszkasz? Chyba Starego Strzeszyna, prawda? Ten BTS (a wlasciwie dwa stojace ok 50 metrow od siebie jeden GSM i jeden 3G - co mozna ladnie zobaczyc jadac autobusem 60, kolo cmentarza) na Hydro-Kanwinklu) ewidentnie jest zwalony i to praktycznie od poczatku Plusowego 3G. Najpierw zasieg skakal, obecnie juz w ogole go nie ma. Moge cie osobiscie zapoznac z ludzmi, ktorzy cierpia z tego powodu. Ja na 3G nie zamierzam sie w najblizszym czasie przesiadac, bo transmisja danych w ten sposob mi nie jest potrzebna. Im jest niezbedna. Co do zasiegu, a mieszkam od strony Podolan najlepszy ma Orange, w tej sieci regularnie bywalo, ze bylem w zasiegu 11 BTSow - od Akademii Rolniczej do Kiekrza i wszystko "pomiedzy".

  • 0

    19.  2006-02-11 14:50:38

    Longman we wrocławiu na przykład UMTS plusa działa bardzo dobrze i coraz częściej można spotkać ludzi którzy gadają do telefonu trzymając go przed sobą :-) . Bezproblemowy zasięg nawet w dużych budynkach. Na mapie jest zaznaczone właściwie tylko centrum ale byłem ostatnio u znajomego mieszkającego na obrzeżach miasta i też łapał zasięg bez problemu. Ale może dlatego że mieszka na 9tym piętrze ;-)

  • 0

    20. ~Longman  2006-02-11 20:45:51  host: eve99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Alienus: nie przecze, nie ma miedzy nami zadnego sporu. To, ze w Poznaniu zasieg 3G Plusa przypomina nieco "rozlany atrament" na erowej mapie zasiegu GSM sprzed paru lat wcale nie znaczy, ze w innych miastach musi byc dokladnie tak samo.W Lodzi polkomtel tez ma slabiutki zasieg, co regularnie przypomina mi ***Szalony. We Wroclawiu specjalisci z Polkomtela moze sie przylozyli. W Poznaniu nie bardzo. W ogole, ze pewnym zaskoczeniem (???) stwierdzilem, ze w Poznaniu najlepszy zasieg GSM ma Orange wyjawszy wnetrza niektorych budynkow (brak piko i mikrokomorek w porownaniu z konkurentami) i niektorych lokali w piwnicach (np. Kamea), co zapewne ma jakis zwiazek z tym, ze kiedys PTK Centertel stawial doslownie i w przenosni na BTSy 1800 (musi byc sporo "nadmiaru" w sieci ze wzgledu na liczne targi, wiec 1800 jest lepsze niz 900). Nie chce nikogo obrazic, ale opowiadanie jak to Polkomtel ma genialnie poobstawiany zasieg w Poznaniu moge wlozyc miedzy bajki - sam moge palcem wskazac miejsca poteznych dziur i to nie tak odleglych od centrum (kto nie wierzy to niech zobaczy, ze poznanscy taksowkarze wlasnie najchetniej korzystaja z Orange, unikajac raczej Polkomtela. Chyba nie przez przypadek prawda?). Nie pisze ze jest tragicznie (bo nie jest!), ale zapewniam, ze przed Polkomtelem sporo jeszcze jest do zrobienia.

  • 0

    21. ~ST  2006-02-13 09:39:18  host: 109-217.echostar.pl

    Longman: mieszkam niedaleko Literackiej, a co do obu stacji przy Szczawnickiej - to zarówno Plus jak i Era mają tam i GSM i UMTS. Stacja Plusa pracuje, wbrew temu co piszesz, bardzo dobrze (zarówno w kontekście głosu jak i transmisji EDGE), o czym mogę się przekonać od początku jej działania, gdyż to ona najczęściej jest dla mnie serwująca. Era ma inaczej ustawione anteny, stąd zapewne lepszy sygnał u Ciebie. Z resztą obserwacji trudno mi się zgodzić - jak już pisałem pokrycie 3G Ery jest dużo bardziej dziurawe niż Plusa (a Orange prawie nie istnieje, mimo że najwcześniej zaczęli stawiać UMTS w Poznaniu). Nie potwierdzam także jakoby Orange najlepiej działała w Poznaniu - mają np. poważne kłopoty z pojemnością sieci. W ogóle stwierdzenie że "jakaś sieć jest cacy a inne be" jest w obecnym stanie rozwoju sieci dyskusyjne. Z fizyki działania łącza radiowego (a także z ekonomii :-) wynika, że każda sieć będzie miała miejsca lepiej i gorzej pokryte.
    PS1: Korzystam z kart SIM wszystkich polskich operatorów komórkowych - żeby mi tu ktoś szalika nie imputował ;-)
    PS2: istnieją strony www poświęcone GSM w Wielkopolsce ;-)

  • 0

    22. ~Longman  2006-02-13 10:18:41  host: evo66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ST: blednie Ciebie zrozumialem (zmeczenie?). Sadzilem, ze o tych dziurach w Erze to piszesz w kontekscie zasiegu GSM. Jak jest z erowym 3G w Poznaniu to naprawde nie wiem, po prostu nie korzystalem ani ja, ani moi znajomi (co tez na wstepie zaznaczylem, piszac o mapce). Co do "plywajacego sygnalu" Plusa to nie wiem co jest jego powodem, ale raczej nie warunki propagacyjne. To co w 3G Orange najbardziej mi przeszkadza to wyspowy (i tak wg O. przez jakis czas ma byc!) charakter zasiegu - przykladem wlasnie Lawica i w paru innych miejscach. Pozdrawiam serdecznie! PS Polecam nowo odrodzona restauracje Klaudiusz, teraz wlascicielka (lub managerka) jest jakas mloda Amerykanka z Pensylwanii. To juz chyba 6 wlasciciel.

  • 0

    23. ~ST  2006-02-13 20:13:21  host: 109-217.echostar.pl

    Longman: nie opisałeś bliżej sprawy "pływającego zasięgu" Plusa. Być może nie jest winny BTS, tylko BSC - zwłaszcza jeśli na początku połączenia wykonuje się wiele handoverów, co powoduje, że wskaźnik mocy sygnału skacze, a później jest w miarę stabilnie. A co do Klaudiusza - dzięki za info :-)

  • 0

    24. ~Witas  2007-05-01 21:56:11  host: apn-100-191.gprsbal.plusgsm.pl

    3G w Plusie zasieg prawie caly Poznan :-)

Dodaj swoją opinię