Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Era otwiera "Salę Doświadczania Świata"

Era otwiera "Salę Doświadczania Świata"

WitekT 10 Lutego 2005 10:19

0 0

Dzisiaj w Stalowej Woli zostanie oddana do użytku Sala Doświadczania Świata. Sala powstała dzięki dotacji Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Sala Doświadczania Świata to wyjątkowe miejsce, w którym pomoc znajdują dzieci o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności. Opiekunem Sali Doświadczania Świata w Stalowej Woli jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Szansa. To już druga organizacja (po wrocławskiej Ostoji), która otrzymała od Polskiej Telefonii Cyfrowej dotację na jej wyposażenie.

Z zajęć prowadzonych w Sali przez Stowarzyszenie Szansa będzie systematycznie korzystać około 100 dzieci niepełnosprawnych w różnym wieku (od pierwszego do 19 roku życia). W pierwszym rzędzie rehabilitacją zostaną objęte dzieci najciężej upośledzone. Organizacja Sali wzmocni, rozszerzy i uatrakcyjni prowadzoną dotąd terapię i rehabilitację dla podopiecznych Ośrodka. Sala Doświadczania Świata w Stalowej Woli (ul. Czarnieckiego 3) to jedyna tego typu placówka w powiatach stalowowolskim i niżańskim.
Sala Doświadczania Świata jest elementem wieloprofilowej, kompleksowej metody usprawniania dzieci i młodzieży. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Zgromadzono w niej urządzenia, które - w zależności od potrzeb – dostarczają dzieciom różnego rodzaju bodźców, tak łatwo dostępnych każdemu człowiekowi w codziennym życiu. Znajdują się tu, m.in., pokój lustrzany, łóżko wodne z podstawą muzyczną, emiter zapachów, kolumna wodna, kurtyna światłowodów i inne.

Często osoby niepełnosprawne z powodu swoich ograniczeń doświadczają braku bodźców i możliwości odbierania ich. Ogranicza to ich motywację do podejmowania jakichkolwiek działań i wiedzę o samym sobie oraz otaczającym ich świecie. Sala umożliwi im lepsze poznawanie i doświadczanie świata. Terapia w sali doświadczania świata jest jedyną możliwością jednoczesnego pobudzenia wszystkich zmysłów i znalezienia nowej drogi dotarcia do dziecka, którego głęboka niepełnosprawność umysłowa czy zaburzenia psychiki nie pozwalają na nawiązywanie prawidłowej komunikacji i znacznie uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności. Możliwość włączenia w Sali indywidualnych programów rewalidacyjnych terapii dziecięcej wzmacnia, rozszerza i uatrakcyjnia prowadzone dotąd w ośrodkach oddziaływania terapeutyczno-rehabilitacyjne dla podopiecznych. Sala Doświadczania Świata stwarza podopiecznym warunki do poznawania, rozwoju i komunikacji, zapewnia odprężenie, wypoczynek i aktywną likwidację stresu.

Źródło tekstu: Era     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet