Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Emess, czyli więcej niż elektroniczna książka wypraw

Emess, czyli więcej niż elektroniczna książka wypraw

Q! 2 Sierpnia 2011 23:19

0 0

emess logo m Od lipca działa Emess, czyli system automatycznego wysyłania wiadomości tekstowych przydatny np. w podróży. To idea wymyślona i stworzona w Polsce, ale o globalnym zasięgu - m.in. z tego powodu warto się z nią zapoznać.

Emess to Emergency Message, czyli wiadomość wysyłana w nieoczekiwanych wypadkach. Zasada działania usługi jest prosta - tworzymy w systemie wiadomość o dowolnej treści, która po określonym czasie zostaje przesłana do wskazanego wcześniej adresata.

Zanim jednak taka wiadomość osiągnie swój cel, pół godziny wcześniej otrzymamy informację o możliwości odwołania alarmu. Jeśli więc osiągnęliśmy założony cel podróży - możemy bez przeszkód dezaktywować działanie systemu.

Korzyści z działania systemu może być kilka, ale najważniejszym z nich jest przydatność w razie zaginięcia danej osoby. W treści wiadomości możemy bowiem zawrzeć informację np. o planowanej trasie, czasie dotarcia czy naszym ubiorze. Jeśli nie odwołaliśmy wcześniej alarmu, może to oznaczać, że mamy kłopoty. Automatyczna informacja pozwoli bliskim nam osobom na reakcję.




System obsługiwać można w dwojaki sposób - albo za pomocą SMS-ów, albo poprzez stronę projektu, czyli www.emess.eu. Tam też można znaleźć dokładne informacje na temat działania oraz obsługi całego systemu.

Sam system został tak opracowany, aby nie alarmować bezpośrednio służb ratunkowych. Wszystko dlatego, że brak odwołania alarmu nie zawsze równa się naszym kłopotom. Między innymi o takie rozwiązanie wnioskował Mariusz Zaród, naczelnik grupy Podhalańskiej GOPR.

Twórcą systemu jest Aleksander Kowalczuk, którego hobby jest m.in. żeglarstwo oraz wspinaczka. Opracowanie oraz uruchomienie go zajęło dwa lata, a środki na to pochodziły m.in. z dofinansowania Unii Europejskiej. Obsługą systemu zajmuje się Polkomtel, który od 11 lat współpracuje ze służbami ratowniczymi GOPR, TOPR oraz WOPR.

Źródło tekstu: rp.pl, Emess.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~Trzeci Palec  2011-08-03 00:21:52  host: 178-36-228-240.adsl.inetia.pl

    Czy tylko ja mam wrażenie, że Telepolis jest ostatni w publikowaniu newsów? Emess, Telekonferencje Play, Gry HD+ w Orange, Nokia 500, Red Bull Mobile i wymieniać można, niemal za każdym razem ostatni. A zawsze byliście pierwsi.

  • 2

    2. ~geniu  2011-08-03 00:21:54  host: public-gprs172770.centertel.pl

    Link www.emess.eu przekombinowany, aż nie ma prawa zadziałać.

  • 1

    3.  2011-08-03 00:22:44

    Nie bardzo widzę sensu w tej usłudze. Przecież jeśli komuś chcemy zostawić info dokąd się wybieramy to to robimy. Po dotarciu do celu też można napisać lub zadzwonić. Poza tym jeśli (odpukać) nadawca wcześniej ulegnie wypadkowi to telefon (jesli nie ulegnie uszkodzeniu) i tak wyśle smsa o przykładowej treści "jestem w drodze, wszystko ok." - przecież to jest absurdalne :) No chyba, że telefon wysyłałby z automatu w treści wiadomości położenie GPS to co innego, ale w treści artykułu nie widzę o tym ani słowa. Ponadto czy Pan Aleksander słyszał o aplikacjach na smartfony, które umożliwiają wysłanie smsa z opóźnieniem czyli o zdefiniowanej wcześniej godzinie? :) Też można go usunąć lub wyłączyć. Jak dla mnie pomysł Pana Kowalczuka to całkowity niewypał... Ale jestem otwarty na argumenty, może zmienię zdanie.

  • 1

    4.  2011-08-03 00:39:08

    Dodam jeszcze, że jak na system za ponad 251.000 zł (z czego ponad 213.000 zł to dofinansowanie) to już zupełnie nie widzę w nim niczego wyjątkowego.

  • 1

    5. ~bakulik  2011-08-03 00:40:38  host: gdynia.limes.com.pl

    Nazwa trochę nieprzemyślana - mess to po angielsku "bałagan". Emess - elektroniczny bałagan? ;) Przy okazji: link w treści nie działa.

  • 0

    6. ~  2011-08-03 01:28:28  host: z32-09.opera-mini.net

    A czemu Polkomtel tylko działa w tym systemie ? Akurat w górach to najlepszy zasięg ma T-Mobile, a nad morzem Orange.

  • 0

    7. ~  2011-08-03 01:29:35  host: 87-205-27-97.ip.netia.com.pl

    @MADMAX a co jak telefon nie ma zasięgu? jak wyśle opóźnionego smsa? poza tym idea jest taka że sms wysyłany jest tylko w momencie ewentualnego zagrożenia, nie trzeba za każdym razem informować o trasie i godzinie powrotu innych ludzi. Chyba się kolega w góry rzadko zapuszcza :)

  • 0

    8.  2011-08-03 07:24:54

    @bakulik - dzięki, już powinien działać. :-) A nazwa rzeczywiście nie została do końca przemyślana, co może się odbić dosyć mocno na powodzeniu usługi, zwłaszcza poza granicami PL.

  • 0

    9. ~  2011-08-03 08:34:31  host: z09-01.opera-mini.net

    @6 - pewnie wynika to z tego, ze Polkomtel zaoferowal najlepsza warunki, to oni zreszta wspieraja GOPR, WOPR itd.

  • 0

    10. ~sczc  2011-08-03 10:27:34  host: afpj127.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @6 nad morzem owszem orange ma najlepszy zasięg, ale przez ich wspaniałe bts'y w miasteczku gdzie jest dużo turystów wszystko po prostu się blokuje. Szczególnie w Stegnie. Brak odpowiedzi lub Sieć zajęta.

  • 0

    11.  2011-08-03 10:31:25

    Nie rozumiecie, to system z internetu wysyla wiadomosc ze sie nie dotarlo do celu wiec zasieg ani zniszczenie telefonu nie ma znaczenia. Dobry pomysl, nie zawsze mamy ochote informowac gdzie sie udajemy a tu mamy mozliwosc poinformowac system ktory ewentualnie poinformuje osobe trzecia ze mamy problem w drodze do naszego celu.

  • -1

    12. ~non  2011-08-03 11:14:01  host: 209.85.224.81

    >200kPLN dofinansowania na TO poszło..... mocne! tjaaa... no i ustawienie i wyslanie alarmu to... 2PLN per odbiorca ! - a to przeciez 2 SMS'y raptem... jush widze jak musi byc "stratny" np. taki mBank na kodach SMS'owych :) boolenie za alarmy spoko oczywsiecie ale 2PLN za odbiorce??? odnoszac do kosztow innych mobilnych uslug chyba jednak troche za duzo?!...

  • 0

    13. ~  2011-08-03 12:14:52  host: 87-206-150-176.dynamic.chello.pl

    a jak myslicie po co sie robi projekty dofinansowywane do 80%, z tego koszty własne ( kasa dla pomysłodawców ukryta w - "prace inf. testy itp) - 60% dofinansowania, - 2 twórców, kazdy zgarnia po 60-70 tys za 6 mies pracy) oto odpowiedz - inwestujecie 20% dostajecie 60-70% nawet sobie nie zdajecie sprawy jakie lipne projekty wygrywają

  • 0

    14.  2011-08-03 18:16:23

    @ 13, ależ wystarczy przejrzeć listę beneficjentów i faktycznie w niektórych przypadkach można odnieść wrażenie, że kasa poszła w błoto. Z drugiej strony sporo projektów jest całkiem interesujących i sensownych, przynajmniej w założeniu.

  • 0

    15. ~  2011-08-03 21:44:46  host: 87-205-186-131.adsl.inetia.pl

    chyba spamess

Dodaj swoją opinię