Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Elektrim chce dywidendy z PTC

Elektrim chce dywidendy z PTC

WitekT 14 Czerwca 2005 10:47

0 0

Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz Elektrimu, liczy na dywidendę z PTC. Według analityków, wypłata doprowadziłaby Vivendi do szewskiej pasji.

PTC zarobiła w 2004 r. mniej niż sygnalizował w marcu poprzedni zarząd spółki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zysk netto PTC wynosił nie 1 mld zł, lecz niespełna 938 mln zł przy przychodach sięgających 6,42 mld zł i zysku brutto bliskim 1,20 mld zł. Nie ma jednak wątpliwości, że zysk spółki był wystarczająco duży, by stanowić pokusę dla udziałowców.

Oczywiście Elektrim nie jest w stanie podzielić ubiegłorocznego zysku PTC bez zgody drugiego udziałowca, Deutsche Telekom. Jakie jest jego stanowisko w tej sprawie, trudno zgadnąć, podobnie jak to, co rekomenduje zarząd PTC.
Gdyby Elektrim wziął dywidendę z PTC, byłby kolejny powód do sporu z Vivendi. To zaogniłoby sytuację, a bez porozumienia z Francuzami nie jest w stanie wyjść z pata i sprzedać PTC. Poza tym sytuacja prawna jest na tyle niejasna, że za kilka miesięcy mogłoby się okazać, że Elektrim wypłacił sobie zysk bezpodstawnie i musi go zwrócić — uważa Michał Marczak z DI BRE.

Inni analitycy też nie mają wątpliwości, że ewentualna decyzja o dywidendzie zaostrzyłaby spór między Elektrimem a Vivendi. Uważają jednak, że poparcie takiej decyzji przez DT mogłoby być jednoznacznym sygnałem dla Francuzów, że w ich interesie leży jak najszybsze rozwiązanie sporu o PTC.

Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy - Elektrim ma do 15. maja sądowo ograniczone wykonywanie praw z udziałów PTC. Spółka odmawia ujawnienia, czy dotyczy ono również podejmowania decyzji o dywidendzie.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-108-85.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet