Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Elbląg buduje sieć szerokopasmową

Elbląg buduje sieć szerokopasmową

WitekT 1 Marca 2010 17:59

0 0

43 mln złotych będzie kosztować budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli korzystać z 20 stanowisk bezpłatnego dostępu do internetu oraz z 8 hotspotów, czyli obszarów bezprzewodowego dostępu do sieci. Do 85% inwestycji pokryją pieniądze z programów unijnych.

Obecnie rozpoczęła się budowa części infrastrukturalnej, pozwalającej na dostęp do szerokopasmowego Internetu. Prace polegające na wykonaniu kanalizacji teletechnicznych, instalacji elektrycznych, klimatyzacji, adaptacji części pomieszczeń do zainstalowania internetu oraz położenia samego światłowodu wykonuje konsorcjum firm. Koszt tych robót wyniesie prawie 13 mln zł. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na dostawę urządzeń, dzięki którym będzie możliwe włączenie sieci.




Szerokopasmowy Internet w Elblągu pozwoli połączyć w sieć 161 samorządowych jednostek. Mieszkańcy będą mieli także bezpłatny dostęp do stanowisk internetowych w bibliotekach, bursach szkolnych, urzędzie miejskim, informacji turystycznej, szpitalu miejskim i na lodowisku. Oprócz tego będą mogli korzystać z hotspotów, czyli stref bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Jak tłumaczy rzeczniczka urzędu miasta w Elblągu Joanna Urbaniak, dzięki wybudowaniu kanalizacji teletechnicznej zainteresowane podmioty będą mogły dzierżawić do niej dostęp i podłączać budynki mieszkalne oraz firmy.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4. ~  2010-03-01 18:24:30  host: 77-255-134-209.adsl.inetia.pl

    Tak, najlepiej stańmy w miejscu i zdajmy się na łaskę dostawców internetu... Raptem 20 komputerów i 8 hotspotów spowoduje, że wszyscy zerwą umowy w Elblągu. Na pewno udostępniona prędkość będzie przekraczać 100Mb/s. Operatorzy komórkowi też mają się o co martwić, bo wszyscy zainwestują w telefonię internetową i salony w Elblągu już mogą zamykać. Prywatni operatorzy będą mogli dzierżawić dostęp do zbudowanej infrastruktury i tam, gdzie jeszcze nie mają swoich łącz będą mogli je taniej uruchomić...

  • 1

    5. ~inet  2010-03-01 18:29:02  host: 81-219-87-162.adsl.inetia.pl

    Jestem za tego typu inwestycjami. Glownie mam na mysli budowe infrastruktury teletechnicznej [studziernki, uzgodnienia], ktora ma byc otwarta dla innych. Funkcjonowanie na rynku ma ma sie opierac na wysokiej jakosci uslug i niskich cenach. Jezeli budowana infrastruktura, w tym przypadku, bedzie zaprojektowana przyszlosciowo [duza pojemnosc fizyczna dla urzadzen i kabli] i bedzie otwarta to uwazam ja za jak najbardziej sluszna.

  • 0

    6.  2010-03-01 18:53:00

    Jestem mieszkańcem Elbląga i taka inwestycja nie ucywilizuje tego miasta emerytów i rencistów. Budują wszystko co tak naprawdę nie potrzebne.

  • 0

    7. ~  2010-03-01 18:53:56  host: v04-10.opera-mini.net

    Kazdy kto jest za takimi inwestycjami powinien partycypowac w ich finansowaniu.

  • 0

    8. ~mal16  2010-03-01 18:55:25  host: 83.2.24.3

    Cuś za drogo jak na tyle kompow i pare hot-spotow

  • 0

    9.  2010-03-01 19:55:13

    43 MILIONY za te kilka stanowisk? Beda klasc wlasny kabel transatlantycki? Przeciez to jest czyste zlodziejstwo i przelewanei pieniedzy do swoich kieszeni. Znam ceny.

  • 1

    10. ~z  2010-03-01 20:10:41  host: 77-255-0-126.adsl.inetia.pl

    eh, czytacie a nie rozumiecie... 43 miliony to głównie koszt połączenia jednostek samorządowych w sieć, łacznie z całym oprzyrządowaniem i zapewne obsługą. Co do piszących o konkurencji dla prywatnych dostawców... Tego typu projekty nie są konkurencją, są jedynie uzupełnieniem oferty. Przecież tam standardowo będą blokowane porty, pewnie prędkość na użytkownika będzie przycięta itd. - samorządowe inwestycje mają wiele ograniczeń.

  • 0

    11. ~ttt  2010-03-01 20:18:09  host: cck199.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #10 - mylisz się co do tego, że te projekty są jedynie uzupełnieniem. Na codzień mam ostatnio styczność z podobnymi projektami i wiem, że lokale urzędy bardzo, ale to bardzo zaczęły uprzykrzać życie prywatnym operatorom aby tylko przeforsować budowę własnej sieci. Nawet niektóre urzędy posuwają się do kłamania w żywe oczy swoich mieszkańców, aby taką sieć wybudować.

  • 0

    12.  2010-03-01 20:19:50

    10 - OK, czyli liczac jak Ty liczysz, jeden punkt samorzadowy kosztuje okolo 250000 zl. Powtorze: kablel transatlantycki tez w to wliczaja, czy tylko polaczenie z Ksiezycem?

  • 0

    13.  2010-03-01 20:57:25

    Wszystko fajnie ale niech to będzie tylko po szkołach bibliotekach i itp. plus parę hot-spotów na rynku i podobnych miejscach bo jak się to udostępni ludziom to będzie działać jak Rzeszowski Resman! A wtedy to już wywalanie kasy w błoto!

  • 0

    14.  2010-03-01 20:59:23

    @12 Dokładnie. Widać jak na dłoni o co chodzi. Wystarczy zrobić sieć wi-fi. Ograniczyć p2p i prędkość. Wtedy taka inwestycja zamknęła by się 3-5 milionach złotych, a dostawcy płatni dalej by mieli rynek. Takie ( jak w newsie)inwestowanie przypomina mi znany "program" wykluczenia cyfrowego. Zamiast budować hotspoty, zakłada się ludziom stałe łącze w domu( oczywiście komputer też się daje- kupiony po odpowiednich cenach) Nie tędy droga.

  • 0

    18.  2010-03-02 00:11:05

    oj dzieci dzieci...kilka tysięcy to wydadzą na światłowód, a spawanie go to co? niby pan Kaziu pospawa? ehh

  • 0

    19.  2010-03-02 00:46:00

    Wykonanie jednego spawu kosztuje 50zł a przy większych zamówieniach 30zł. Te 8 hotspotów to tak naprawdę tylko kwiatek do kożucha, chodzi o to żeby na sieć dla urzędników wydać 43 mln zł. Wykonanie 8 hotspotów od podstaw to koszt maksymalnie 0,2 mln zł ze wszystkim.

  • 0

    20. ~lol  2010-03-02 02:20:56  host: ip-89-174-123-21.multimo.pl

    43mln lol - to jest suma jaką WOŚP zebrała w całym kraju w ostatnim finale. Za takie pieniądze to chyba do każdego mieszkania w Elblągu chcą światłowód doprowadzić, tylko po co, czy to ma szanse w jakikolwiek sposób zwrócić się?

  • 0

    21.  2010-03-02 06:11:25

    Tam pewnie miało pisać 4,3 mln. Tylko jak zwykle dziennikarze z PAP się pomylili :D

  • 0

    22. ~  2010-03-02 08:25:49  host: v09-03.opera-mini.net

    do 20. Tu nie chodzi aby ta inwestycja sie zwrocila tylko aby wydac jak najwiecej.

  • 0

    23. ~??!!  2010-03-02 21:25:33  host: 77-254-207-0.adsl.inetia.pl

    WHAT THE FUCK ?!?! 43mln?!? Toż to jakaś nieprzeciętna masakra!!! Przecież to nawet 1/10 tego nie powinno kosztować. Chyba kilka osób się niezłego majątku za pieniążki społeczeństwa właśnie dorobiło...

  • 0

    24. ~  2010-03-02 21:29:35  host: 77-254-207-0.adsl.inetia.pl

    W moim województwie też był taki projekt który okazał się totalnym niewypałem i pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. I można było właśnie usłyszeć że niezłe wały poszły przy jego realizacji. Tak się to właśnie robi w Polsce!

  • 0

    25. ~r  2010-03-03 00:05:28  host: host-89-231-182-190.pruszcz.mm.pl

    Jak już widzicie wszedzie spiski i przekrety to może zajrzyjcie sobie na stronę UM w Elblągu.Dział zam. publ. - wszystkie dane są o zakresie prac. To jest zamówienie publiczne i to współfinansowane przez UE - a te są bardzo dokładnie sprawdzane. Obejrzyjcie sobie zakres prac, popatrzcie w przedmiar robót a potem wycencie lepiej "znawcy". Hotspoty to ułamek tych prac (a wiec i kosztów).A piszący o możliwości zrobienia tego za znacznie mniejsze kwoty - czy układaliści kiedykolwiek choć kilka km kanalizy i światła w warunkach miejskich? BTW nie mam nic wspólnego z tą inwestycją (poza śledzeniem toku przetargu) ale szlag mnie trafia jak czytam komentarze kogoś kto zobaczy tylko sensacyjny(?) tytuł a nawet nie przeczyta ze zrozumieniem tekstu, w którym jest napisana kwota dot budowy pasywnej części sieci. Ja raczej pochwale Elbląg za realizacje projektu, choćby w kontekście robienia czegoś w obliczu raczej nikłego wykorzystywania pieniedzy z UE na sieci szerokopasmowe przez podmioty z Polski,

  • 0

    26.  2010-03-03 09:25:32

    ~r - tak, tak oczywsicie. 25 tys na koncowe. I oczywiscie nie masz nic wspolnego, tylko przypadkowo przygladales sie temu przetargowi,ot ,takie hobby.

Dodaj swoją opinię