Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Eksperci wypracują ramy prawne usług w chmurze

Eksperci wypracują ramy prawne usług w chmurze

WitekT 28 Października 2013 15:05

2 0

Komisja Europejska utworzyła grupę ekspertów, która ma opracować bezpieczne i sprawiedliwe warunki umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej, w oparciu o dobrowolny instrument prawny. Zadaniem grupy jest wskazanie najlepszych praktyk, które pozwolą rozwiać obawy konsumentów i małych przedsiębiorstw, zwykle niechętnie decydujących się na zakup tego typu usług ze względu na niejasność umów.

Utworzenie grupy ekspertów wpisuje się w działania podejmowane przez Komisję w celu zwiększenia zaufania do usług w chmurze obliczeniowej i wykorzystania ich potencjału do pobudzenia wzrostu produktywności gospodarki w Europie. To jedno z kluczowych działań przewidzianych w przyjętej w ubiegłym roku strategii Komisji na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej. Ma ono przyczynić się do rozwiązania pewnych kwestii związanych z chmurą obliczeniową, wykraczających poza wspólne europejskie przepisy dotyczące sprzedaży będące obecnie przedmiotem negocjacji.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w ubiegłym tygodniu przywódcy UE wezwali do działań, które przyczyniłyby się do stworzenia jednolitego rynku usług w chmurze obliczeniowej. Komisja wywiązuje się ze swojego zadania. Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, mogłoby pomóc stworzyć 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto UE o około 1% rocznie do 2020 roku. Zwróciliśmy się do ekspertów o opracowanie wyważonego zestawu warunków umownych, które pozwoliłby konsumentom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom z większym zaufaniem korzystać z tego rodzaju usług. Zaufanie daje wymierne zyski - obywatele muszą mieć zaufanie co do tego, że usługi, z których korzystają, są świadczone w sposób uczciwy i wiarygodny - stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.
W skład grupy ekspertów ds. chmury obliczeniowej wchodzą przedstawiciele dostawców usług przetwarzania w chmurze, konsumentów i MŚP, środowisk akademickich i prawniczych. Wśród nich jest jeden Polak - prawnik Maciek Gawroński. Pierwsze posiedzenie grupy ma się odbyć w dniach 19-20. listopada, a jej sprawozdanie spodziewane jest na wiosnę 2014 roku. Wyniki pracy grupy zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym, który zainicjuje szerokie konsultacje publiczne na temat przyszłych działań w kwestii umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej na rzecz konsumentów i MŚP.

Pojęcie "chmury obliczeniowej" odnosi się do przechowywania - na znajdujących się w innej lokalizacji komputerach - danych (takich jak pliki tekstowe, zdjęcia, pliki wideo) oraz oprogramowania, do których użytkownicy uzyskują dostęp przez Internet za pomocą wybranego przez siebie urządzenia. Jest to rozwiązanie szybsze, tańsze, bardziej elastyczne i potencjalnie bezpieczniejsze od rozwiązań informatycznych zlokalizowanych na miejscu. Wiele popularnych serwisów, takich jak Facebook czy Spotify, w tym usługi przeglądania poczty elektronicznej za pośrednictwem stron www, wykorzystuje już technologie chmur obliczeniowych, ale rzeczywiste korzyści ekonomiczne mogą wynikać z upowszechnienia wykorzystania rozwiązań opartych na modelu chmury obliczeniowej wśród przedsiębiorców i podmiotów sektora publicznego.

Strategia Komisji na rzecz chmury obliczeniowej obejmuje trzy kluczowe działania, z których jedno zakłada określenie bezpiecznych i uczciwych warunków umów dotyczących usług w chmurze obliczeniowej. Wzorcowe warunki umów mogą ułatwić ustalenia umowne między dostawcami usług w chmurze obliczeniowej a konsumentami i małymi przedsiębiorstwami. Mogą one również ułatwić stosowanie unijnych przepisów o ochronie danych w zakresie, w jakim jest to istotne dla umów dotyczących usług w chmurze obliczeniowej.

Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska

w sumie: 12
 • -1

  1. ~Świstak  2013-10-28 16:04:33  host: bpe7.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jest to rozwiązanie szybsze, tańsze, bardziej elastyczne i potencjalnie bezpieczniejsze od rozwiązań informatycznych zlokalizowanych na miejscu .... a świstak siedzi i zawija je w te sreberka

 • 0

  2. ~PP  2013-10-28 16:16:19  host: ip-93-154-142-240.free.aero2.net.pl

  Co to ta chmura ?

 • 0

  3.  2013-10-28 16:36:34

  PP: przeczytałeś całego newsa?

 • 0

  4.  2013-10-28 16:41:45

  Witek, ja przeczytałem cały news i dalej nie bardzo umię sobie wytłumaczyć tą chmurę. jako fachowy serwis nie powinieneś w ten sposób odpisywać, tylko starać się wytłumaczyć. Nie każdy pracuje w Telepolis i w branży IT

 • 1

  5.  2013-10-28 16:48:21

  Jak zawsze urzędasy z UE muszą się wpier*** w nie swoje sprawy. A co, wolny rynek zlikwidowali w eurosocjaliźmie? Mnie się zawsze wydawało, że uczciwe warunki to takie na które zgadzają się obie strony podpisujące umowę. Przecież nikt nikogo nie zmusza siłą do zawierania umów.

 • 1

  6.  2013-10-28 16:49:43

  ktoś: prościej niź w przedostatnim akapicie już się nie da, naprawdę. Poza tym ja muszę zakładać, że każdy ma jakąś podstawową wiedzę w temacie, inaczej każdy news w 90% byłby tłumaczeniem podstawowych założeń, nie mówiąc już o felietonach.

 • 0

  7. ~jaś  2013-10-28 16:53:36  host: 77-255-50-215.adsl.inetia.pl

  @ 2 i 4 ot całe nowe pokolenie, cały nowy znak czasów. Wszytko na tacy, a jak coś lizną, to już są eksperci wynaturzający się o zasadach budowy sieci komórkowych, modelach propagacji i w ogóle na wszystkim się znający. Google i wikipedia nie działają, a może nie wiemy co to książka? Nie umiecie sobie wytłumaczyć to może pora wybrać inne forum? O kuchni jest wiele. Przepraszam że dosadnie ale w końcu nie można ulegać presji ignorancji. "Lepiej nie istnieć niż nic nie wiedzieć niewiedza prowadzi do nieszczęść"

 • 0

  8.  2013-10-28 17:29:43

  Nic nowego, taka grupa pracuje już od dawna i jest stworzona z Euro-GiODO. KE szuka sukcesów przed wyborami do PE?

 • 2

  9. ~Octopus  2013-10-28 17:30:54  host: 204.12.235.20

  Bezpieczeństwo ? hahahaah - o niewiedzo , tyś błogosławiona. Nikt nie czytał inf. Edwarda Snowdena ?

 • 0

  10. ~  2013-10-28 17:43:29  host: ip-93-154-237-240.free.aero2.net.pl

  chmura i cyberprzestepczość to ostatnio nadużywane słowa

 • 0

  11.  2013-10-28 18:23:59

  Jedno "Utworzenie grupy ekspertów wpisuje się w działania podejmowane przez Komisję w celu zwiększenia zaufania do usług w chmurze obliczeniowej " wyklucza "W skład grupy ekspertów ds. chmury obliczeniowej wchodzą przedstawiciele dostawców usług przetwarzania w chmurze" drugie ;)

 • 0

  12. ~T.Hunter  2013-10-29 10:38:12  host: 212.160.172.70

  @9 Octopus trudno się nie zgodzić, na pewno będzie wzrost produktywności gospodarki zwłaszcza akcjonariuszy, którzy zapłacą krocie za włamanie się do chmury konkurenta i kontrolowanie sprzedaży/kupna akcji. Już nie mówiąc o innych firmach, które nawet bez wiedzy kogokolwiek zbiją na takim "podglądaniu" chmur krocie. Już widzę te "Zgody na przetwarzanie danych w chmurze przez inne podmioty niż operator z którym się podpisało umowę". Na pewno rynek ruszy, zwłaszcza dla najbogatszych, których stać na takie "podglądanie pod fartuszek konkurenta". :-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-126-110.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze