Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ekscentryczne zachcianki China Mobile

Ekscentryczne zachcianki China Mobile

LuiN 26 Września 2008 10:09

0 0

apple iphone 3g China Mobile przygotowuje się do wprowadzenia na rynek telefonu Apple iPhone 3G. Największy na świecie operator komórkowy (po ostatniej fuzji prawie 700 mln abonentów) zażyczył sobie specjalnej, okrojonej wersji telefonu. Jakie funkcje w Apple iPhone 3G będą zbędne na chińskim rynku?

Jak się okazuje cięcie będzie dość drastyczne - telefon ma nie obsługiwać sieci 3G i mieć wyłączone… WiFi. O ile pierwszą kwestię - rezygnacji z WCDMA - tłumaczy fakt, że Chiny rozwijają własny standard sieci trzeciej generacji określany jako TD-SCDMA, o tyle fakt usunięcia obsługi sieci WLAN nie wydaje się być dobrym posunięciem. Apple póki co nie planuje edycji telefonu ze wsparciem dla TD-SCDMA.

W 2007 roku 20% telefonów sprzedanych w Chinach kosztowało ponad 533 dolary. Biorąc pod uwagę konkurencję i analizę rynku, szacuje się, że w Chinach znajdzie się około 28 mln przyszłych klientów telefonów Apple’a. Już na początku tego roku w China Mobile funkcjonowało ponad 400 tys. telefonów Apple’a pierwszej generacji, sprowadzonych do kraju poza oficjalną drogą dystrybucji.




Warto dodać, że rynek Chin w przypadku smartfonów ma inne grupy docelowe niż ma to miejsce w Europie. Największy udział mają tu użytkownicy oczekujący od telefonu multimediów (odtwarzacz muzyczny, mobilne wideo, telewizja internetowa) oraz mobilnego dostępu do aplikacji webowych (takich jak e-książki, gry i komunikatory internetowe). Zastosowania rozrywkowe smartfonów wiodą w Chinach prym nad zastosowaniami typowo biznesowymi.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: cellural-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1.  2008-09-26 10:15:01

    800 mln abonentów czy 80 mln abonentów? :)

  • 0

    2. ~foks  2008-09-26 10:42:26  host: bqq236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pewnie 800mln tylko, ze to takie 800mln jak u nas 45mln abonentow.

  • 0

    3.  2008-09-26 11:16:40

    Oficjalna strona China Mobile podaje, że posiada 428 869 000 abonentów.

  • 0

    4.  2008-09-26 11:17:46

    Klusek - oni mają oddziały w kilku krajach:)

  • 0

    5. ~get  2008-09-26 11:23:33  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    hettman - 800 milionów, wiem... jest to szokująca liczba :D z tego co pamiętam to już kilka lat temu było 200 milionów i ileś tam dziesiąt tysięcy przyłączeń dziennie :] foks - no i co z tego, na całym świecie tak jest, załóżmy że u nas realna liczba to 30 milionów a u nich 500 milionów... nadal to robi wrażenie ;] a co do braku 3g i WiFi to chyba nikogo to nie dziwi, w końcu cenzura na internet musi być ;D google też cenzuruje swoją przeglądarkę specjalnie na życzenie władz chińskich tylko po to żeby dostać suty kontrakcik... to nie porównywalne, ale kiedyś IBM współpracował w z faszystami, biznes niestety nie zna takiego słowa jak moralność...

  • 0

    6. ~TAK  2008-09-26 11:24:50  host: chello089077195018.chello.pl

    Miliard.

  • 0

    7.  2008-09-26 11:29:34

    Cytat z komunikatu prasowego CML mówi o 400 milionach abonentów dla całej grypy. "The Group enjoyed continued rapid growth in its subscriber base, value-added business and voice usage volume. The net increase of new subscribers per month topped 7.5 million, taking total subscriber number to 415 million." Nigdzie tez na stronie nie mogę znaleźć żadnych informacji o 800 mln abonentów i stąd moje wątpliwości.

  • 0

    8. ~  2008-09-26 11:38:58  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

    #5: mnie trochę dziwi - ale tylko w tym kontekście, że po co im IP bez dostępu do sieci? Tylko jako gadżet?

  • 0

    9.  2008-09-26 11:59:33

    Klusek - http://telepolis.pl/news.php?id=12287 Tu masz informację o tym. Chiński rynek właśnie się skonsolidował. Jak łatwo się domyśleć - konkurencji przez to nie będzie.

  • 0

    10.  2008-09-26 12:03:16

    Klusek - a nie, jednak błąd jest u nas - China Unicom ma "tylko" nieco ponad 170 mln klientów, a cały rynek to prawie 800 mln. Już poprawiam. Dzięki za czujność!

  • 0

    11.  2008-09-26 12:08:42

    get - WLAN jako taki jest generalnie ograniczany w Chinach - bo jest trudny do okiełznania. Zaś łączność jako taka oczywiście pozostanie - EDGE i GPRS. Być może Apple wypuści specjalną wersję telefonu z TD-SCDMA - daleko fabryk nie musiałby szukać. Patrząc na wielkość rynku byłoby to całkiem sensowne.

  • 0

    12. ~Longman  2008-09-26 14:24:32  host: addg22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mnie to wcale nie dziwi, w kontekście do kogo ten telefon będzie skierowany. A do kogo? Zapewne dla ludzi zamożnych. Gdzie oni żyją? W dużych miastach. A tak się składa,, że ja w Chinach i byłem i mam tam znajomych, więc mogę co nieco napisać. Otóż w centrach nawet takiego Huhhot, stolicy Mongolii Wewnętrznej, odpowiednika naszego Podlasia, nie mówiąc o Szanghaju jest od groma niezabezpieczonych lub darmowych sieci WiFi. Wierzcie mi lub nie, ale w centrum Szanghaju mozna iść ulicami przez kilka kilometrów i być zawsze w zasiegu jakiegoś darmowego WLANu. Tak więc prawdopodobnie operator nie chce odcinać sie od źródel dochodu z transmisji danych, a być może i połączeń głosowych realizowanych jako VoIP (w Chinach notabene system jest podobny do USA, gdzie płaci się za połaczenia wychodzące i przychodzące).

  • 0

    13. ~  2008-09-26 17:11:18  host: f142-049.opera-mini.net

    Ech poprostu boją się że spod pazuchy będzie można nadawać antykomunistyczne treści - a szkoda to był taki dobry telefon

  • 0

    14. ~  2008-09-26 19:34:01  host: p01-07.opera-mini.net

    Płaci się też za połączenia przychodzące? Jak to wygląda w praktyce? Wiedziałem, że w USA płaci się nie od początku rozmowy telefonicznej, tylko już od samego momentu zatwierdzenia wybranego numeru klawiszem OK, czyli płaci się za CAŁY ruch w sieci. Dlatego tam chyba też płaci się za tzw puszczanie sygnału, oraz trzeba szybko odebrać połączenie. Ale nic nie wiem o opłatach za połączenia przychodzące... Jaka jest tego idea? Ma to jakieś uzasadnienie? Może to są opłaty między operatorami? Pantg

  • 0

    15. ~  2008-09-26 20:28:24  host: dwq122.internetdsl.tpnet.pl

    Placi sie za przychodzace i tez sa miedzymiastowe :) Jak sobie kuplem SIMa w Pekinie to byla przypisana do tego okregu i jak dzwonilem do Szanghajskich komorek China Mobile to placilem podwójną stawkę 1,2 CNY czyli jakieś 36 gr/min. Za przychodzące płaci się stawkę bazową 0,6 CNY/18 gr. Mowa o prepaidzie oczywiscie.

  • 0

    16.  2008-09-27 13:02:18

    Spoko, ja sobie wlasnie uswiadomilem (a caly czas myslalem inaczej), ze iPhone nie ma radia FM (o RDSie juz poprzez to oczywiscie totalnie zapominajac). Moja kobieta w tym momencie juz na pewno go nie wezmie, choc miala jeszcze lekkie watpliwosci mimo przedstawienia jej faktow (zapraszam na planet.w8w.pl/ishit.txt ... dzisiaj uaktualnilem :) - coz, dziala magia sporego ekranu z fajnym interfejsem, fajnym sterowaniem i fajna przegladarka + fajnym designem... ogolnie ten telefon jest 'fajny', a potem sie albo sie przyzwyczajasz i mimowolnie z tym walczysz - albo dziekujesz i oddajesz. To ja juz wole postac i popatrzec, jak sie inni mecza ;) A co do arta - pozwole sobie polemizowac lekko - moze target slusznie okreslony, ale... uzywanie komunikatorow tekstowych (bo VoIP odpada...) mija sie z celem - poprzez "klawiature", bo _klawiatura_ tego nie mozna raczej nazwac. Podobnie "telewizja internetowa" - no albo streamingi (ale raczej YouTube i jego 'kanaly'), albo nic, wiec tez do konca chyba tak szeroko/ogolnie tego nie mozna nazwac. Wiem, czepiam sie, ale nie bez powodu ;) Ogolnie news swietny - swoja droga, ciekawe jak wyglada sprawa z hotspotami w Chinach poza najwiekszymi miastami typu Pekin czy (choc to juz nie do konca Chiny w sumie) Hong Kong... (i poza takimi stolicami, o ktorych pisal Longman) zapewne marnie, wiec ograniczaja tylko ludzi z firm lub tych, ktorzy maja net w domu (a wlasciwie "net", bo chinski 'net' jest dosyc specyficzny w swoim 'okrojeniu' ;) i maja do tego routery/access pointy z WiFi. Moze boja sie, zeby komus sygnal nie uciekal poza dom/firme ;))) Pewnie chodzi o 'bezpieczenstwo' Panstwa ;) Pewnie tez z netbookiem po ulicy warwalkowac to tam 'az strach sie bac' :PPP

  • 0

    17. ~macbooker  2008-09-29 08:56:25  host: gba170.internetdsl.tpnet.pl

    nie bardzo wyobrazam sobie mojego iph bez wifi, skoro cale miasto zalane hot spotami.. hm.

Dodaj swoją opinię