Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ekologiczny brak Internetu

Ekologiczny brak Internetu

LuiN 6 Sierpnia 2010 10:33

0 0

Nazwa rozporządzenia przygotowanego przez resort środowiska - "w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko" - brzmi niewinnie. W praktyce jednak rozporządzenie może sparaliżować budowę sieci telefonii komórkowej i internetu bezprzewodowego - pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Groźny z telekomunikacyjnego punktu widzenia jest paragraf 3 ust. 2 pkt 4, który mówi, że wszelkie inwestycje, które mogą powodować "negatywne skutki w środowisku" i "kumulować oddziaływania", będą musiały uzyskiwać zgodę od urzędników na ich rozpoczęcie.

W rozporządzeniu zabrakło jednak informacji dotyczących zasad oceniania owych "negatywnych skutków". Obecnie czas od złożenia wniosku do wybudowania masztu sieci komórkowej zajmuje średnio aż 18 miesięcy. Po wejściu w życie nowego prawa, ten czas może się znacznie wydłużyć.




Pojawiająca się w rozporządzeniu "kumulacja oddziaływań", odnosi się do maksymalnych wartości poziomów pól elektromagnetycznych. Operatorzy będą teraz zmuszeni do zamawiania drogich analiz i udowadniania, że ich przedsięwzięcie jest bezpieczne. Warto przy tym przypomnieć, że normy obowiązujące w Polsce zostały przyjęte w latach 70. i są blisko dwukrotnie bardziej wyśrubowane niż obowiązujące w Unii Europejskiej.

Rozporządzenie skrytykowały już Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Komunikacji Elektronicznej, jednak Ministerstwo Środowiska póki co wycofać się nie zamierza.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2010-08-06 10:46:43

    Aha! Nie ma w Polsce Ministerstwa Ochrony Środowiska ;-) Zaraz przypomina mi się napis na koszu na śmieci w jednym miejscu w Zduńskiej Woli - "DBAJ O OCHRONĘ ŚRODOWISKA!" ;-)

  • 0

    4.  2010-08-06 10:51:39

    Poza tym to nie rozporządzenie a ustawa określa zakres raportu i co należy analizować w procesie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko ;-)

  • 1

    5.  2010-08-06 11:03:35

    Gdyby maszty telefonii komórkowej stawiać w kształcie krzyża, nikt nie byłby przeciw...

  • 0

    6.  2010-08-06 11:12:13

    Niedługo będzie trzeba pytać ekologów przy sianiu trawy na ogródku, czy przypadkiem zbytnie nie zdegraduje gleby.

  • 0

    7. ~impassive  2010-08-06 11:16:51  host: gaja.tpnet.pl

    Myślicie, że chodzi o ekologię? Chodzi o to, że ktoś np. chce postawić maszt. Przychodzi urzędas i mówi: - Panie, to nieekologicznie! Teraz operator daje urzędasowi grubą kopertę i już jest ekologicznie! To KLD wprowadził najwięcej ograniczeń pozwoleń i koncesji i jak widać niewiele się tutaj zmienia.

  • 0

    8. ~xxx  2010-08-06 11:36:38  host: 178-36-141-7.adsl.inetia.pl

    To tylko spowolni rozwój infrastruktury.

  • 0

    9.  2010-08-06 11:38:33

    Kochani parafianie... Nowe przepisy nic szczególnego nie zmieniają. Dlatego opinie o spowalnianiu itp. są bez sensu po prostu. Uwierzcie mi ;-)

  • 0

    10.  2010-08-06 11:40:06

    3, wlo - słuszna uwaga, dzięki - poprawione.

  • 0

    11. ~adam  2010-08-06 11:47:10  host: dps252.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie rozumiem takiego postępowania, przecież wszyscy ludzie już praktycznie nie wyobrażają sobie zycia bez sieci: komórek, netu, cyfrowej tv, a niektórzy udają, że chcą żyć w skansenie.

  • 0

    12.  2010-08-06 11:48:30

    ~adam - jakiego postępowania? to postępowanie od lat jest... naprawdę to rozporządzenie nic nie zmienia!!

  • 0

    13. ~  2010-08-06 13:24:23  host: user-109-243-200-128.play-internet.pl

    E tam, mało wiecie o budowie stacji bazowych... 18 miesięcy to jest dobry czas, a wniosek - no cóż, złożyć trzeba nie jeden...

  • 0

    14.  2010-08-06 14:32:55

    a po co komu internet bezprzewodowy dociągnie się światłowód i będzie ok...;-)

  • 0

    15. ~  2010-08-06 17:04:30  host: t06-02.opera-mini.net

    Aktualnie na świecie chodzi miliony serwerów, mniejszych i większych takich jak Google, takie coś wpływa znacząco na pobór pradu, a co za tym idzie na większą emisję spalin, u nas wszystkie większe elektrownie są zasilane węglem lub gazem. Takie promieniowanie to mały pikuś w porównaniu do tych spalin, które zapewne odbija i odbijają się na funkcjonowaniu społeczeństwa czy całego eko systemu. /Kwistas

  • 0

    16. ~EROWIEC  2010-08-06 17:29:11  host: 78-131-145-31.tktelekom.pl

    Ekologiczny brak internetu bo ... szkodzi dla zdrowia ?! A czy szkodzi mi przebywanie we wlasnym mieszkaniu przez ktore przechodza promienie wszelakie .... routery sasiadow,mieszkancow osiedla,radia CB, sieci komorkowe. Moze powinienem pozwac do sadu sasiada ze wchodzi w moj teren prywatny mam tu na mysli jego internet ktory ma zablokowany haslem?! Bo gdyby nie blokowal to bym mial jakas korzyść :-)

  • 0

    17. ~  2010-08-07 11:48:44  host: user-109-243-231-169.play-internet.pl

    @15: A sam jeździsz jakąś wielką krową, która zużywa horrendlane ilości paliwa ;-)

  • 0

    18. ~  2010-08-07 12:12:57  host: t14-09.opera-mini.net

    do 15: miliony chodzą, ekosystem...

  • 0

    19. ~  2010-08-07 12:44:56  host: t14-01.opera-mini.net

    17 wolę taką krowę niż poruszanie się jakimś ekologicznym d"sejczento", stać mnie na utrzymanie auta z silnikiem 2,2 turbo więc po co mam sobie odpuszczac jak sporo jeździ na dieslach, które smrodza i bardziej zanieczyszczają środowisko od mojego benzyniaka. ;) /Kwistas

  • 0

    20. ~  2010-08-09 11:34:42  host: t19-13.opera-mini.net

    @19: Na pewno nowsze diesle są bardziej ekologiczne niż Twoje stare auto. Który to rocznik? Poza tym musisz chyba mało jeździć, bo tym się nie da dużo jeździć. No i ciekawe, że Cię stać, a nie stać Cię na normalny telefon w normalnej sieci.

  • 0

    21. ~znawca  2010-08-09 19:38:36  host: chaos.tpnet.pl

    @20. Właśnie dlatego go stać, że W3 nie wycisnęła z niego ostatniego grosza za telefon ;).

  • 0

    22. ~napromieniowany  2010-08-10 23:00:13  host: 77-253-92-217.adsl.inetia.pl

    21do20 - W3, true, dobre:-D) A z tymi nowymi wysokoprężnymi to nie jest takie oczywiste... :(Soravia - czy to nie ty z tatuażami na łapie na Krakowskim Przedmieściu bujałaś się podchmielona?

Dodaj swoją opinię