Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Efekty ustawy antyterrorystycznej? Mniej fałszywych alarmów

Efekty ustawy antyterrorystycznej? Mniej fałszywych alarmów

LuiN 12 Września 2016 08:37

7 10

Jak wynika z danych policyjnych, od 1 lipca 2016 czyli od dnia wejścia w życie ustawy antyterrorystycznej do 31 sierpnia odnotowano 60 fałszywych powiadomień. To o 28 mniej niż okresie od 2 maja do 30 czerwca oraz o 48 mniej niż w okresie od 1 marca do 30 kwietnia.

Wbrew temu co mówili przeciwnicy ustawy, nowe przepisy służą przede wszystkim bezpieczeństwu Polaków. Oprócz lepszej koordynacji pracy służb odpowiedzialnych za zwalczanie terroryzmu wprowadziliśmy surowe kary finansowe za wywołanie fałszywych alarmów. Jak pokazują statystyki policyjne, ten fakt w połączeniu z obowiązkową rejestracją kart prepaid odstrasza potencjalnych sprawców - podkreśla Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Ustawa antyterrorystyczna wprowadziła wysokie kary finansowe - co najmniej 10 tys. zł nawiązki na rzecz Skarbu Państwa oraz środek karny w wysokości co najmniej 10 tys. zł dla osób, które wywołały fałszywy alarm bombowy. Oprócz kar finansowych, osobie podejrzanej o takie przestępstwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.




Nie bez znaczenia pozostaje także ograniczenie anonimowości potencjalnych sprawców fałszywych powiadomień, dzięki wprowadzeniu obowiązkowej rejestracji kart telefonicznych typu prepaid.

Źródło tekstu: MSWiA     

w sumie: 38
  • 0

    19.  2016-09-12 10:56:38

    @16 - poza tym co to znaczy "za krótki okres na roczne statystyki"? Przecież właśnie o to chodzi, że się próbowało pokazać, że kiedyś, przed ustawą, było inaczej niż obecnie.

  • -2

    20. ~  2016-09-12 11:28:28  host: mk31.telbeskid.com.pl

    19@ ustawa zaczęła obowiązywać od 25 lipca więc trudno porównywać ją z rocznymi statystykami poza tym faktycznie wiele starych numerów nadal działa na starych zasadach czyli anonimowo. Prawdziwy obraz będzie dopiero po 1 lutego 2017 roku

  • 0

    22. ~  2016-09-12 11:36:11  host: 5.254.65.17

    Na numery alarmowe można dzwonić bez karty sim.

  • 0

    23.  2016-09-12 11:39:59

    @20 - mylisz "rok do roku" z "rocznymi statystykami".

  • 0

    24.  2016-09-12 11:46:35

    Możliwe, że na początku rzeczywiście będzie mniej fałszywych alarmów, ale na dłuższą metę to i tak niewiele pomoże. Przecież z wielu starych telefonów można zadzwonić na 112 nawet bez włożonej karty SIM. A zresztą można już kupić bez problemu zarejestrowaną kartę albo za butelkę wódki poprosić o zarejestrowanie Waldka spod Biedronki. Żadne przepisy nie zabraniają korzystania ze starterów, zarejestrowanych na kogoś innego, tak samo można nimi handlować bez ograniczeń.

  • 1

    25.  2016-09-12 11:48:31

    Jak widzę, uprawiana politycznej propagandy ciąg dalszy. Jakbym słyszał towarzyszy Bieruta, Gomułkę lub Gierka:

  • -2

    26. ~  2016-09-12 11:52:01  host: apn-46-76-10-125.dynamic.gprs.plus.pl

    @25, synku, jak Bierut czy Gomułka lub Gierek przemawiali, to twoi rodzice do przedszkola chodzili więc co ty mogłeś słyszeć?

  • 1

    27. ~Piotrek  2016-09-12 11:53:33  host: apn-95-40-210-12.dynamic.gprs.plus.pl

    Co on pieprzy skoro do 1 lutego można mieć legalnie niezarejestrowan ą karte SIM - po 1 lutego zobaczymy prawdziwe efekty narazie wszystko jest po steremu :P

  • -1

    28.  2016-09-12 11:57:04

    @26, no już dobrze dziadku, uspokój się.

  • 0

    29. ~  2016-09-12 11:58:53  host: mk31.telbeskid.com.pl

    23@ ustawia obowiązuje ledwo ponad miesiąc i głównie dotyczy nowych numerów. W skali roku to jest 1/12. Zakładając, że w sierpniu spadłoby do zera to różnica w skali roku byłaby niewielka. Aby przedstawić roczną statystykę nowa ustawa musi trwać rok aby ją porównać do poprzedniego roku. teraz ustawa obowiązuje lecz nie wszystkich ze względu na stare numery Roczną i pełną statystkę będziesz miał po lutym 2018 roku

  • 1

    30.  2016-09-12 12:01:15

    @29 - kurcze, ile razy mam powtarzać, abyś zrozumiał? Nie chodzi o roczne statystyki, tylko o porównanie rok do roku (sierpień 2016 do sierpień 2015). Porównywanie "w czerwcu 2016 było tyle, a w sierpniu tyle, więc spadło" jest o kant d. potłuc.

  • 0

    31.  2016-09-12 12:08:49

    29 - nie o samą rejestrację chodzi przecież... Chodzi też o przepisy karne!!
    Liwiusz... Rok do roku dotyczy okresu roku jednak ;-) Ale biorąc pod uwagę to co - słusznie - chcesz porównywać, nie powinno być żadnej różnicy. Wiesz dlaczego? Dlatego, że porejestrowali numery ci, którzy ani rok temu ani w tym roku ani w przyszłości z takimi alarmami dzwonić nie będą. I to niezależnie czy chodzi o styczeń, marzec, maj czy czerwic ;-)

  • 1

    32.  2016-09-12 12:15:53

    @31 - jasne, że nie powinno być jeszcze różnicy, ale to nie ja chcę wykazywać statystykami, że "jest mniej". Zatem nie dość, że nie ma różnicy z samego faktu, że numery jeszcze nieporejestrowane, to jeszcze próbuje się coś wykazać w błędny sposób.

  • 0

    33.  2016-09-12 12:19:04

    Liwiusz - ja też nie lubię tego ministra ;-)
    Pamiętaj, ze efekt psychologiczny ustawy - tym bardziej nieświadomość co ta ustawa prowadza - jest większy niż obawa przez znalezieniem debila po numerze telefonu - bo ci debile jeszcze numerów nie porejestrowali. A naprawdę - co byś nie mówił - nie sądzę by zmienoość w ilości powiadomień o fałszywych alarmach była aż tak różna w kolejnych miesiącach roku.

  • 1

    34. ~pabloki  2016-09-12 13:17:53  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    kiedys tez tak było że władza trąbiła o sukcesach. nic sie nie zmieniło. własciwie jest gorzej .

  • 1

    35. ~R  2016-09-12 13:38:32  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

    Też uważam że bez sensu takie porównania. Nawet miesiąc do miesiąca typu sierpień 2015 do sierpnia 2016. Że niby latem się idiotom ze szkół bardziej nudzi? A macie badania że sprawcami zgłoszeń jest młodzież szkolna? Porównywanie kolejnych miesięcy też jest zabawne. Rozumiem że teraz minister będzie co miesiąc podawał jak mu spada? No to czekam :-)

  • -1

    36.  2016-09-12 14:18:57

    35 - no raczej na wakacjach nie ma sensu informować o bombie w szkole, nie uważasz?

  • 0

    37. ~Mac  2016-09-12 15:30:21  host: static-84-9-23-78.vodafonexdsl.co.uk

    Ja uważam że ten projekt ma sens. W dużej mierze może utrudnić pracę po prostu przestępców, którzy hurtowo korzystali z pre paidów. Wokół nas jest pełno osób które łamią prawo, wyłudzają podatki, handlują narkotykami, lewym paliwem etc i do tego wszystkiego używa się pre paidów.

    To że można kupić już zarejestrowaną kartę to ma swoje limity. Plus nie jest tak proste jak kupienie kiedyś startera. Wystarczy zrobić ograniczenia liczby kart sim na PESEL i się skończy. Liczba mietków którzy za flaszke to zrobią jest ograniczona.

    Poza tym niech każdy sam znajdzie jakiegoś słupa - to nie jest takie proste. Inna kwestia ze rozmowa z takim człowikiem zostawia slad, on nas pamieta etc.

    Albo argument ze beda korzystac z roamingowych kart. Po pierwsze jak beda je ladowac? Karta platnicza? Trzeba miec lokalnego banku/kraju. Wiec to też w połowie chybiony argument.

    Najważniejsze pytanie czy uczciwego obywatelowi to coś robi, coś zmienia ? Nie wydaje mi się...

    Poza tym i tak na każdego można założyć podsłuch wiec kwestia prywatności odpada.

    ps ciekawe będą statystyki operatorów odnośnie sprzedaży...

  • 0

    38. ~Sk  2016-09-12 16:57:27  host: user-31-175-130-188.play-internet.pl

    Czyli co, moge juz sie czuc bezpiecznie w kraju? Odkad jest ustawa anty moge bezpiecznie wychodzic na ulice.

  • 0

    39. ~  2016-09-12 17:57:45  host: apn-31-0-33-182.dynamic.gprs.plus.pl

    37 to by zdrapki musieli wyeliminować wogole. Zresztą przestępcy maja sposoby.

Dodaj swoją opinię