Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości EDGE Evolution w Plusie

EDGE Evolution w Plusie

LuiN 10 Listopada 2008 11:19

0 0

Przyszły rok będzie dla Polkomtela ciężki - z jednej strony kryzys, a z drugiej obniżenie stawek MTR, na których operator straci około 0,5 mld zł. Inwestycje będą, ale przy słabym kursie złotego uda się zrobić mniej, w planach jest uruchomienie EDGE Evolution - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Jeśli firmy będą szukały oszczędności, to także w usługach telekomunikacyjnych. Nie zawrą nowych umów, być może nie odnowią części dotychczasowych kontraktów albo obniżą abonamenty. To samo będzie dotyczyło usług przedpłaconych i abonamentów dla klientów indywidualnych. Jeśli rodziny będą musiały zacisnąć troszeczkę pasa, to rodzice nie doładują dziecku komórki za 50 zł miesięcznie, ale np. za 25 zł - mówi Bauc.

Telekomy, w tym i my, odczują znaczące osłabienie złotego. Największe nasze wydatki, czyli zakupy telefonów i infrastruktury, ponosimy w walutach. A to oznacza dla nas wyższe ceny złotówkowe. Tego się nie da skompensować, a więc przełoży się to na nasze zyski. Aby nie zmieniać dotychczasowych cen telefonów sprzedawanych w promocjach, będziemy musieli stosować większe dotacje albo oferować gorsze telefony - dodaje.

O ponad 500 mln zł zmniejszy przychody operatora redukcja stawek MTR. Bauc podkreśla, że samo zmniejszenie tych stawek nie spowoduje bezpośrednio spadku cen detalicznych. Ponieważ jednak spadną ceny połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki, może pociągnąć to za sobą także obniżki u operatorów komórkowych.




Inwestycje w 2009 roku nie przekroczą 1,5 mld zł, a ze względu na osłabienie złotówki, uda się za te pieniądze wybudować mniej niż w tym roku. Inwestycje dotyczyć będą przede wszystkim transmisji danych. Oprócz rozbudowy sieci 3G, operator wprowadzi technologię EDGE Evolution, która umożliwi uzyskanie transferów rzędu nawet 1 Mb/s przy użyciu sieci 2G.

Zainteresowanie Polkomtela siecią 3G w częstotliwości 900 MHz Bauc uzależniał od wyników przetargu na kolejne częstotliwości w tym paśmie - wygrało P4, także inwestycje opóźnią się. Nie wcześniej niż za dwa lata rozpocznie się budowa sieci czwartej generacji (LTE), oferującej przy obecnych standardach transfery do 150 Mb/s.

W ogóle nie wyobrażamy sobie zmiany marki. Jesteśmy bardzo przywiązani do marki Plus. Tak samo jak wszyscy nasi akcjonariusze. Ta marka ma dużą wartość. W badaniach European Brand Institute Eurobrand 2008 uznano nas za najdroższą polską markę - opowiedział Bauc, zapytany o ewentualny rebranding.

Prezes Polkomtela mówi też o sukcesie oferty 36,6 - Sprzedaż jest bardzo dobra. Dziś mamy 570 tys. klientów tej usługi, a planowaliśmy, że będzie ich w tym roku 500-600 tys. Połowa z kart SIM ma aktywne połączenia wychodzące, co Bauc uważa w przypadku prepaidu za bardzo dobry wynik.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 89
  • 0

    70.  2008-11-11 15:33:51

    #66: inni operatorzy nie przegapili tylko zwyczajnie Plus odczuł kryzys jako pierwszy, oni wszystko mają szybciej niż inni :-D

  • 0

    71.  2008-11-11 17:27:56

    myślisz? ja nie sądzę...

  • 0

    72.  2008-11-11 18:29:53

    Wlo kazda firma jest nastawiona na wynik ekonomiczny, ale inwestycje w 3G nie powinni ograniczac, zwlaszcza, ze Play juz ma niewiele mniejsza siec 3G od nich i jak tak dalej pojdzie to w przyszlym roku bedzie mial najwieksze pokrycie UMTSem w Polsce. Sam korzystalem i nadal korzystam miedzy innymi z plusa ale przede wszystkim chce miec nowoczesne uslugi wiec jak slysze ze chca ograniczyc wydatki to szlag mnie trafia, bo UMTS plusa nawet w duzych miastach nie jest rewelacyjny

  • 0

    73. ~mirekb  2008-11-11 19:19:17  host: 89.108.200.8

    @71 ile lapiesz na samym 3g plusa??ja srednion 250kb.s w porywach 300 ale to na nocce

  • 0

    74. ~mirekb  2008-11-11 19:20:24  host: 89.108.200.8

    pomylka do72

  • 0

    75. ~  2008-11-11 19:46:08  host: f96-064.opera-mini.net

    DO 73: 200 - 300 kb.s przy 3G? to ja przy EDGE mam ponad 200 w dzien niejednokrotnie

  • 0

    76.  2008-11-11 20:24:31

    Vincenzo - i nie sądzę by ograniczali ;-) Nie wiem jak Ty czytasz... To, ze ograniczone będą inwestycje, nie znaczy, że np. nie przyspieszą w 3G, prawda? ~mirekb - jaki masz terminal?

  • 0

    77.  2008-11-11 20:26:39

    75. u mnie od roku mniej więcej edge się ostro przytyka. Jest coraz gorzej. Miejmy nadzieję, ze w końu uruchomią te testowane stacje 3G... Ludzie czekają na to jak na telefon 20 lat temu ;-)

  • 0

    78.  2008-11-11 20:46:44

    Nie chce byc zlosliwy Wlo ale jak ogranicza inwestycje to nic nie wiadomo i moze zostac ci przeciaazony EDGE ;) A juz calkiem powaznie to oby optymalnie wykorzystali chociaz te fundusze, ktore na te inwestycje zaplanują. Jak wybralem sie na te wakacje nad morze z z poludnia Polski i zachaczylem o rodzine na prowincji to plus mial takiego GPRSa ze nawet nie chcialo sie Telepolis otworzyc musialem posilkowac sie EDGEm Orange. Plus jak ma 3G to nie jest zle, nawet EDGE daje rade, ale jak jest GPRS to jest tragedia. A co do Orange to moze nie daje maksymalnych transferow ale juz dawno nie widzialem u siebie na telefonie GPRSu zawsze tylko EDGE. Wole slaby EDGE niz nawet najlepszy GPRS chociaz musze przyznac uczciwie ze ogolnie plus lepiej radzi sobie z transmisja danych (oczywiscie jak juz ma conajmniej EDGE)

  • 0

    79.  2008-11-12 14:47:04

    Vincenzo - nie sądzę by wstrzymali (ograniczyli) inwestycje w UMTS - już raz to mówiłem ;-) Jestem wręcz przekonany, ze nawet przyspieszą inwestycje w 3G ;-)

  • 0

    80. ~pawel  2008-11-12 22:44:50  host: apn-77-112-71-17.gprs.plus.pl

    tylko play inwestuje chociaz jeszcze nie ma zyskow.Dziwie sie pazernosci plusa i brakiem checi rozbudowy sieci 3g i szybszych. No coz miejmy nadzieje, ze to uczyni jedyny rozwijajacy sie PLAY.

  • 0

    81. ~  2008-11-12 22:56:38  host: f142-058.opera-mini.net

    pan BAUC tak biedzi i biedzi. a przyznał sie ile zarabia miesiecznie w plusie? ile dostał, dostanie premii? plus biedny? bzdury

  • 0

    82. ~empireus  2008-11-13 02:00:59  host: apn-77-112-1-62.gprs.plus.pl

    Caly Cut and Paste polis... EDGE Evolution w naglowku, a nigdzie nie ma nawet info od redakcji, co to wlasciwie jest, czy technologia jest kompatybilna wstecz etc...

  • 0

    83. ~  2008-11-13 08:37:01  host: f142-055.opera-mini.net

    do 82: no tak cos w tym jest. w telepolis piszac EDGE Evolution mogli chociaz dac na tej nazwie linka do swojej poprzedniej wiadomości gdzie o tym pisali i tłumaczyli jak to z tym jest. w malym skrocie EDGE przyspieszony 2 krotnie (do ponad 500 czy 560 kb.s) wystarczy wgrac nowe oprogramowanie i bedzie działało. natomiast pełne EDGE Evolution ( prędkość max okolo 1,2Mb.s na 374kb.s to juz chyba telepolis nie napisało co trzeba zrobic. jak rozumie kupic juz nowy telefon obsługujący taka technologie? tylko mam pytanie do WitkaT: mając telefon ze zwykłym EDGE jesli nie wgram nowego oprogramowania to jak bedzie ten EDGE Evolution to bede mial neta z EDGE tylko tym wolniejszym czy nie zadziala mi tu nic w telefonie i jak bedzie możliwość TYLKO EDGE Evolution i GPRS (a moj telefon obsługuje tylko EDGE i GPRS) to w praktyce na moim telefonie działać mi bedzie tylko GPRS? napiszcie o tym

  • 0

    84. ~  2008-11-13 11:05:49  host: f96-016.opera-mini.net

    sprawdzilem. jednak 5go listopada 2008roku na telepolis pisali tylko Ogolnie o LTE ktore moze zaczną budować nie wczesniej niz za 2-3 lata. i ze na 2009 rok plus zaplanował inwestycje na okolo 1,5 mld zl. dlatego śmieszy mnie jak 10go listopada czytam iz pan BAUC publicznie sie żali ze jest kryzys. ze zmniejsza inwestycje i na 2009 rok wydadzą max 1,5 mld zl (Czyz nie tyle wczesniej zaplanowali wydać?) co do obniżki MTR i słowom BAUCA iz obniżka MTR nie znaczy ze plus obniży swoje stawki, napisze tak. jesli ten kretyn bedzie tak chytry i nie pozwoli obniżyć stawek połączeń do wszystkich sieci od 2009 roku to klienci prepaidow przejdą do konkurencji ktora bedzie tańsza. BAUC październiku 2008 zrobil poważny błąd psujac mixplusa bo w wersji IV pakiet mozna aktywowąc tylko 1 na 30 dni i jak sie ma wybrany nr to nie mozna miec tanie popołudnia i weekendy i odwrotnie. czyli jedno wyklucza drugie. a od stycznia 2009r chca zlimitowac wybrany nr do 1000 min. natomiast w 36i6 dali nielimitowany numer i mozna tez aktywowac drugi nr na 24 godziny. BAUC nie chce rozdawać tańszych telefonów z umowa? prosze bardzo. ale w mixie maja klienta pewnego na tyle doladowan na ile sie zobowiazal. natomiast klient mający 36i6 jak od nowego roku zobaczy ze w 36i6 płaci 60gr/min do wszystkich a wirtualne opy daja 30gr/min do wszystkich a zobaczy ze 36i6 wybrany nr albo zlikwiduje albo da limity to sie wkurzy na plusa i wyrzuci do klozetu 36i6 i kupi inny lepszy tańszy starter. ale nic BAUC nie lubi dotować telefonów. jak to mowia 'chytry traci 2x'. zobaczymy jak BAUC bedzie plakal od nowego roku jak wie ze ponad połowa klientow plusa używają prepaidy.

  • 0

    85. ~  2008-11-13 15:33:26  host: cio169.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Internet w Plusie jest najlepszy. Czekamy na kolejne inwestucje, bo zawsze mozna cos poprawic. Chcoaiz wg telix i KŚ ich iPlus bije konkrencje na glowe.

  • 0

    86. ~empireus  2008-11-13 16:11:27  host: apn-77-112-123-85.gprs.plus.pl

    85*** a to ciekawe... bo mam iPlusa i zaluje tego wyboru najbardziej ze wszystkich dotychczasowych...

  • 0

    87. ~Łukasz  2008-11-13 17:33:48  host: ip-62-148-94-8.netia.com.pl

    @86: Z grubsza mówiąc - wszędzie jest tak samo, jedynie mogą być lokalne różnice. Taki internet to kanapka zamiast obiadu...

  • 0

    88.  2008-11-16 19:10:58

    #87: lepsza kanapka niż głód ;-)

  • 0

    89. ~ja@e  2008-11-23 14:15:17  host: apn-77-112-216-204.gprs.plus.pl

    taki internet za 60 zl plusa przy limicie jeden giga to niech sobie plus wsadzi tą usuge do buta, a jeszcze do tego strona np interii otwiera sie 5min. Plus jest tak glupio pazerny ze wpadnie w g...

Dodaj swoją opinię