Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości E-recepty w 2020 roku

E-recepty w 2020 roku

orson_dzi 16 Kwietnia 2018 12:03

6 1

leki

W 2020 roku recepty elektroniczne zastąpią papierowe. Skończy się kombinowanie co oznaczają szlaczki wpisane przez lekarza.

Chyba nie ma osoby, która chociaż raz miała problem z odszyfrowaniem treści recept wypisanych odręcznie przez lekarza. W ciągu dwóch lat problem zostanie całkowicie wyeliminowany przez e-recepty. Jak będzie to działać?




Po konsultacji z lekarzem (osobiście lub online) lekarz będzie uzupełniać receptę elektronicznie, a jej treść będzie przechowywana w chmurze. Dostęp do niej będą miały wszystkie apteki. Wystarczy, że pacjent przekaże specjalny kod kreskowy, który otrzyma od lekarza lub kod PIN przypisany do założonego wcześniej konta. W ten sposób możliwe będzie odebranie leków w dowolnej aptece w Polsce.

Jednym ze składowych systemu e-recept będzie Medicus Online firmy Atende Medica. System został już zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Aktualnie do obsługi elektronicznych recept jest gotowych siedem systemów. Pierwsze elektroniczne recepty otrzymają już w maju pacjenci w Siedlcach i Skierniewicach.

Wprowadzenie systemu Medicus Online do obsługi elektronicznych recept wyeliminuje problem wynikający z niepoprawnego odczytu pisma odręcznego, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów poprzez ograniczenie możliwości wydania nieprawidłowego leku, ułatwi zakup leków w różnych aptekach oraz umożliwi dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu proces leczenia będzie lepiej skoordynowany - mówi Tomasz Judycki, członek zarządu Atende Medica.

Źródło tekstu: twojezdrowie; Atende Medica; wł     

Dodaj do:

Tagi: e-recepty

w sumie: 13
  • 0

    1. ~  2018-04-16 12:27:06  host: 149.156.6.202

    Będzie shit jak eDowód, Cepik, ePUAP i wiele innych.

  • 2

    2. ~syska  2018-04-16 12:33:49  host: 92.60.132.22

    1: skąd możesz wiedzieć jak to będzie działało jak to będzie na razie stopniowo wchodziło nie krytykuj czegoś co jeszcze nie działa

  • 4

    3. ~test  2018-04-16 13:10:55  host: public-gprs298807.centertel.pl

    Lekarze juz sie boja.... skonczy sie wypisywanie lewych recept.

  • 1

    4. ~  2018-04-16 15:15:20  host: 217.153.182.70

    Okej, fajnie. Może zniweluje to ilość błędów na recepcie, błędny numer PESEL, brak podanej odpłatności, brak wpisanego ubezpieczenia, pomijając już nieczytelnie zapisany lek. Tylko znając życie będzie błąd systemu, jak nie będzie internetu w aptece to wydanie leku nie będzie możliwe. No ale. Może będzie dobrze.

  • 2

    5.  2018-04-16 15:18:30

    Zwiększy bezpieczeństwo... No może. Jakość przez dziesiątki lat aptekarze dawali sobie radę z charaktrami pisma lekarzy...
    Za to zastanawia mnie bezpieczeństwo danych pacjentów ;-)

  • 1

    6. ~sonia  2018-04-16 15:22:37  host: public-gprs393610.centertel.pl

    Jestem za Cyfryzacją Polski, dlatego jak za każdym tego typu pomysłem jestem na TAK!

  • 0

    7.  2018-04-16 15:25:24

    6 - dzieci pisać już nie uczysz (nie będziesz uczyć) - bo po co? Dostaną klawiaturę to napiszą "cyfrowo"?

  • 1

    8. ~ja  2018-04-16 15:25:26  host: 031011131038.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    Mam rodzinę w powiatowym miasteczku. Tam już od jakiegoś czasu cała recepta jest drukowana, nie tylko adres i pesel jak u mnie. Skoro z tym sobie poradzili to i z kodami dadzą radę.

  • 3

    9. ~  2018-04-16 15:30:34  host: epinet9.netman.com.pl

    "Chyba nie ma osoby, która chociaż raz miała problem z odszyfrowaniem treści recept" - mnie z tego wychodzi, że wszyscy bezproblemowo odczytują recepty. Co za matoł to pisał?

  • 0

    10. ~Czerwony 7.  2018-04-16 15:51:31  host: a22-09-05.opera-mini.net

    4). A co Nas chorych, obchodzi brak internetu w aptece? Przecież recepta (jakiś wydruk) od lekarza otrzymamy? Dajemy kartkę, a aptekarz niech sobie później wstukuje recepty.

  • 0

    11. ~Czerwony 7.  2018-04-16 15:54:02  host: a22-09-05.opera-mini.net

    9).
    "Chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie miała problemu z
    odszyfrowaniem treści recept" - teraz lepiej?
    ;-)

  • 2

    12. ~Akasha  2018-04-16 16:40:14  host: 37-128-84-226.static.ip.netia.com.pl

    Problem nieczytelnych recept w mojej przychodni został rozwiązany ponad 10 lat temu - lekarze nie wypisują ich ręcznie, tylko drukują. Naprawdę nie trzeba do tego żadnego systemu. ;)

  • 1

    13.  2018-04-16 18:26:52

    Nie podoba mi się to. Wychodzi z tego, że KAŻDY będzie miał dostęp do recept pacjenta. Oczywiście oficjalnie to pacjent będzie musiał dać kod kreskowy czy PIN, żeby upoważnić daną aptekę do wydania mu leku. Ale to jest Polska. Kraj przekrętów i oszustw. Prawdopodobnie system będzie dziurawy jak ser, a firmy farmaceutyczne będą skupować dane, żeby wiedzieć co wcisnąć pacjentowi.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-105-6.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2018-04-24 06:23:36

@8). A ty tu czego?!


~BARBA PAPAZAJAN | 2018-04-24 06:18:21

Nie polecam. A znam od podszewki. Po co kupować coś od bankruta


~Marek | 2018-04-24 03:41:20

Czarne pasożyty doją skąd się da, nic nowego :-)


~https://youtu.be/Babu9B5YrIE | 2018-04-24 01:43:51

http://tlp.is/h52