Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości E-MiLi ograniczy zużycie energii przez moduł Wi-Fi

E-MiLi ograniczy zużycie energii przez moduł Wi-Fi

LuiN 19 Września 2011 11:48

0 0

Doktorant University of Michigan Xinyu Zhang i profesor Kang Shin opracowali nową technikę oszczędzania energii w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych korzystających z łączności Wi-Fi.

E-MiLi, czyli z ang. Energy-Minimizing Idle Listening pozwala na drastyczne obniżenie częstotliwości tatkowania chipu odpowiedzialnego za łączność Wi-Fi (do 1/16 standardowego taktowania) i rozpędzanie go do pełnej prędkości jedynie gdy zaczynają napływać dane.




Wynalazcy znaleźli sposób na wykrywanie nagłówka nadchodzącej transmisji, bez konieczności utrzymywania pełnej gotowości karty sieciowej. Efekt? W zestawieniu z klasycznymi metodami spadek zużycia energii o 44%.

Implementacja E-MiLi wymagać będzie aktualizacji oprogramowania zarówno w urządzeniach końcowych (smartfony, tablety), jak i w elementach strukturalnych sieci (hotspoty).

Źródło tekstu: electronista     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~  2011-09-19 12:00:01  host: user-46-112-120-130.play-internet.pl

    brawo

  • 0

    2. ~andik  2011-09-19 12:09:59  host: 62.87.200.186

    Pytanie brzmi, czy trzeba zaktualizować oprogramowanie w elementach sieciowych, aby można było oszczędzać w pozostałych, czy algorytm sobie jednak poradzi i ze starszymi firmware'ami AP'ów w naszych domach i biurach.

  • -2

    3.  2011-09-19 12:17:33

    WiFi jest zbędne, teraz wszystko leci przez sieć GSM.

  • 0

    4. ~Ktuś  2011-09-19 12:18:57  host: 212.160.172.70

    @2 Przecież jest opisane że obie strony połączenia muszą mieć nowy firmware aby E-MiLi działało.

  • 2

    5. ~Ktuś  2011-09-19 12:22:39  host: 212.160.172.70

    @3 Bzdury pleciesz. I mało wiesz na temat technologii mobilnych. Sieci operatorów nie wytrzymałyby takiego obciążenia jakie przyjmują na siebie lokalne sieci WIFI w Polsce. Wszelkie hot-spoty w bibliotekach, uczelniach, blokowiskach, sieci regionalne, itp. generują spory ruch.

  • -1

    6.  2011-09-19 12:42:26

    5@ Tak? To dlaczego mogę łapać 4G z anteną z 25 km bez widoczości lasy i mieć 2 Mbit/s a głupie WiFi radiówkę 7 km od ISP nie mogę mieć bo brak widoczności optycznej?5@ Tak? To dlaczego mogę łapać 4G z anteną z 25 km bez widoczości lasy i mieć 2 Mbit/s a głupie WiFi radiówkę 7 km od ISP nie mogę mieć bo brak widoczności optycznej?

  • 0

    8.  2011-09-19 12:53:57

    *6 - Tak i rozdziel iPlus/CP routerem opartym na GSM zamiast na WIFI (na np. 5 laptopów).

  • 0

    9. ~RobertX  2011-09-19 13:11:47  host: 83.1.243.180

    3 - jeśli patrzeć na to nie biorąc pod uwagę szybkości transmisji, stabilności łącza i przede wszystkim ograniczenia transferu to masz racje ;D Ja może jestem staroświecki ale w domu dalej będę korzystał z wifi :) chyba bym się pochlastał gdybym mógł maksymalnie ściągać 2mb/s ....

  • 0

    10. ~Ktuś  2011-09-19 13:14:04  host: 212.160.172.70

    @6 A co ma zasięg do przepustowości? I 4G do technologii GSM? Te Twoje 2Mbps to zapewne inna technologia, tak btw, o ile dobrzy myślę jaki op Ci dostarcza te imaginowane 4G. Zdajesz sobie w ogóle sprawę z różnicy mocy sygnałów WIFI i GSM, kosztów nadajników itd? Czyli najogólniej mówiąc kosztów budowy, utrzymania sieci? O przepustowości nie wspomnę. Może LTE by tu miało sens. Ja jak na razie z Aero2 jestem zadowolony(opcja darmowa). Ale też nie wiadomo jak sieć poradzi sobie pod obciążeniem.

  • 0

    11. ~Ktuś  2011-09-19 13:17:45  host: 212.160.172.70

    @6 No i zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Jakie masz pingi na tym łączu?

  • 0

    12.  2011-09-19 14:56:58

    11@ ~ 60 ms w Double HSUPA

  • 0

    13. ~Ktuś  2011-09-19 15:34:57  host: 212.160.172.70

    @12 W grach może to już być momentami zauważalne. Ale ogólnie nieźle. Ale takiej sieci nie rozsiejesz z laptopa, bądź z telefonu, żeby podzielić się ze znajomymi netem, branym np. z jednego kabla. Ani nie stworzysz zamkniętej sieci tylko dla Ciebie i sąsiadów, żeby podzielić jedno wspólne łącze "blokowe". Itp. To zupełnie inne technologie, nie da się zastąpić Wifi przez HSDPA czy LTE.

  • 0

    14.  2011-09-19 16:27:54

    13: Ja nie gram w gry, tylko przeglądam internet, no i na noc torrenty zapuszczam ile fabryka dała.

  • 0

    15. ~Rafiki  2011-09-19 18:54:35  host: host-87-101-68-192.nowiny.net

    Prepaid - Wiesz co to w ogóle znaczy HSUPA i jak te pakiety lecą? Lepiej pisz ogólnie HSPA :/ A tak w ogóle LTE to właśnie 4G, więc mówicie o tej samej technologii.

  • 0

    16. ~ala  2011-09-19 19:15:15  host: public-gprs70742.centertel.pl

    ja mam w netbooku tak upierdliwy soft iż musiałam w menadżerze urządzeń wyłączyć WiFi i Bluetooth a zostawić modem HSPA+, bo pomimo wyłączenia, po starcie znów się włączało.. a po co? choć programik i tak pokazuje że jest aktywne.... oj te samsung n100..

  • 0

    17.  2011-09-20 01:32:32

    @6 wifi działa na 2,4 i 5 GHz ten twój 4G z play na 900MHz w skrócie im większa częstotliwość radiowa tym większe tłumienie i szybszy zanik sygnału.

  • 0

    18. ~  2011-09-20 19:12:28  host: 89-68-145-77.dynamic.chello.pl

    prepaid juz ci napisali - guzik sie znasz....isp oferuje ci antenę kierunkową a tego siec komórkowa nie ma...pozatym wifi zapewnia wyższe transfery i połowe niższe pingi tego tez nie wiesz poducz sie potem pisz

  • 0

    19. ~  2011-09-23 15:06:08  host: afhe174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i rewelka, tylko ciekawe kiedy wejdzie to do urządzeń i kiedy będę miał okazję nabyć urządzenie z E-MiLi... Wczoraj przy ściąganiu map do nawigacji zeżarło mi ponad 50% baterii, WiFi jest jednym z największych prądożerców w komórkach.

Dodaj swoją opinię