Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości E-faktury przynoszą rocznie 15 mld zł oszczędności

E-faktury przynoszą rocznie 15 mld zł oszczędności

LuiN 28 Maja 2014 07:50

6 2

W skali całego kraju elektroniczne fakturowanie to szansa na wielomiliardowe oszczędności. Największe w Polsce firmy fakturujące to operatorzy telekomunikacyjni.

W przypadku Polski te oszczędności są nie mniejsze niż 10 złotych na fakturę. Wynika to z prostego porównania obniżek cen, jakie stosują największe firmy fakturujące w Polsce, czyli firmy telekomunikacyjne. A więc w skali Polski, kiedy oblicza się, że jest ponad 1,5 mld faktur rocznie, przejście z faktury papierowej na elektroniczną daje oszczędności rzędu co najmniej 15 mld złotych - prognozuje Marek Rudziński, członek zarządu i dyrektor finansowy Sage, pierwszej firmy, której standard e-faktur został zatwierdzony przez Krajowe Wielostronne Forum Elektronicznego Fakturowania.

Powszechnie używane dziś e-faktury w postaci zwykłych plików PDF nie pozwalają na pełną automatyzację procesów biznesowych. W rezultacie korzyści z ich stosowania pozostają ograniczone, bo wciąż firmy i sektor publiczny muszą zatrudniać wiele osób do ręcznej obróbki danych z PDF-ów.

De facto większość przedsiębiorców, którzy fakturują elektronicznie zgodnie z prawem, robią to za pośrednictwem tzw. płaskiego PDF-u, czyli wysyłają nie fakturę elektroniczną, lecz wysyłają elektroniczny obraz faktury papierowej. Efekt jest taki, że tę fakturę po otrzymaniu trzeba wydrukować i przepisać, czyli to jest dokładnie taka sama czynność, jaką się stosuje przy fakturze papierowej - wskazuje Marek Rudziński.






Ogólnoeuropejski standard faktury elektronicznej ma zacząć obowiązywać od 2017 r. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki, nie powinniśmy zwlekać z wdrożeniem narzucanych w dyrektywie obowiązków. Według nowej dyrektywy faktura elektroniczna musi być ustrukturyzowana, czyli zawierać metadane do odczytu przez systemy informatyczne. Dotychczasowe rozwiązania, ze względu na ich ograniczoną efektywność, nie były powszechnie wykorzystywane w administracji. Z tego względu ustawodawcy starali się wymuszać na urzędach krajowych traktowanie faktur elektronicznych (czy też elektronicznych obrazów faktur papierowych) na równi z fakturami papierowymi. Brak wspólnego standardu na poziomie całej UE był barierą w ramach jednolitego rynku, zwłaszcza w obszarze zamówień publicznych.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 66
  • 0

    48.  2014-05-28 16:50:36

    ad. 35 - obowiązkiem nie - interesem owszem ;-) Bo niby obowiązkiem dostawy ma być informacja o nowych ofertach? Jest - dla każdego na stronie internetowej, będącej jak mi się zdaje podstawą informacji każdej firmy?

  • 0

    49. ~  2014-05-28 17:27:38  host: ip-151-248-36-227.free.aero2.net.pl

    Oszczednosci dla firm a nie dla abonentow.

  • 0

    50. ~  2014-05-28 17:29:47  host: ip-151-248-36-227.free.aero2.net.pl

    za e fakture to 5 PLN mniej, a stawka ktora podaje jest malo wiarygodna przy mozliwosciach negocjacyjnych firm pocztowych i niskich kosztach papieru i druku.

  • 0

    51. ~A ja wole papierową , a co ??  2014-05-28 18:41:38  host: public-gprs419528.centertel.pl

    Ale ten gość pie...niczy , koszt przesyłki takiej faktury od klienta biznesowego to kwota max. 80 gr , a ile kosztuje wydrukowanie i automatyczne zapakowanie max. 1 zł . Przecież firmy telekomunikacyjne zlecają to innym w przetargu i kto da mniej ten wygrywa , oczywiście są pewne wytyczne typu : ochrona danych itp . Więc skąd on wziął 10 zł ???

  • 0

    52.  2014-05-28 18:48:03

    51. - no sorry - tępy taki jesteś, że pisanego słowa nie rozumiesz? Z rabatu jakie dają za aktywację e-faktury! ;-)

  • 0

    53. ~  2014-05-28 19:04:53  host: 159-205-8-103.adsl.inetia.pl

    >43 "a faktur nie mam już od 10 lat bo nie potrzebuje" ...i jestes jeszcze bardzo niedojrzaly, by nie powiedziec dziecinny. Ostatnio przydaly mi sie faktury sprzed 10 lat w sprawe sadowej (udowodnienie miejsca zamieszkania) i jesli myslisz, ze jestem jedyny to sie mylisz. Czas dorosnac - to jest cywilizacja papieru i pieczatek, nie masz = nie istniejesz/klamiesz. Kropka.

  • 0

    54.  2014-05-28 19:24:59

    @53 ja mam historię przelewów w banku internetowym z 12 lat. Prawie 4500 pozycji. Ile Ty papierów uzbierałeś w tym czasie razem z tą fakturą ? ;)

  • 0

    55.  2014-05-28 19:27:20

    AERO2 USER - a co ma przelew do faktury?

  • 0

    56.  2014-05-28 19:31:27

    Chwalić też się nie masz czym... Ja w tym roku do dzisiaj tylko ponad 600 operacji na koncie mam zrobionych. Faktur od dostawców usług telekomunikacyjnych, telewizji, elektrowni itp. mam raptem ze 20, jak nie mniej, w tym czasie...

  • 0

    57.  2014-05-28 19:43:50

    @55 różne dokumenty przed sądem można przedstawiać. Moja bankowa historia to 1,3 MB dostępna na stronie banku lub zarchiwizowane na dysku. Ile to zastąpi papieru ? Jaka łatwość wyszukania pojedynczych danych.

  • 0

    58.  2014-05-28 19:50:56

    @56 ja się nie chwalę tylko pokazuje że można dużo danych archiwizować i magazynu na palety papierów nie trzeba wynajmować.

  • 0

    59.  2014-05-28 20:07:02

    AERO2 USER - ja rozumiem, ale mylisz się myśląc że to wymaga specjalnego magazynu ;-) Ja mam moje podatkowe sprawy w dwóch segregatorach - 25 lat. To samo ZUS (tu już 3). Prąd? Pikuś. TV? Pikuś. Łącznie z 5-letnim archiwum podatkowym firmowym(czyli wszystkie dowody zakupu/sprzedaży), zajmuje mi to jedną metrową półkę w piwnicy. Jeśli ktoś nie prowadzi działalności, w 5-10 segregatorach wieloletnie archiwum pomieści bez problemu ;-) Wiem, bo tego siostrę nauczyłem - bardzo się cieszy, że mnie posłuchała ;-)

  • 0

    60.  2014-05-28 20:14:38

    Wszystko można, jak się chce i zależy jaka jest potrzeba. Ja od lat archiwizuję praktycznie każdy dokument - i to nie tylko mój ale i moich klientów. Robię to na potrzeby bieżących zleceń, ale też bardzo często potrzeba jest przypomnienia sobie przy kolejnej pracy za 5 czy 7 lat co było. Tysiące, setki tysięcy plików mam w archiwum w komputerze... Na dobre mi to wychodzi, bo klienci są zaskoczeni samym faktem, ze mam coś co oni dawno zniszczyli - bo po co trzymać - mimo, ze miejsca w szafie jest dość ;-) Kwestia organizacji. Wszystko zależy co kto lubi. Jeden lubi papier trzymać - bo jest go na tyle mało, ze nie zawadza, inny lubi trzymać przelewy sprzed 10 lat w postaci elektronicznej. Sam trzymam, bo to nie problem w dzisiejszych czasach, ale w postaci zbiorczych wyciągów tylko nie pojedynczo. Po co mi plik z potwierdzeniem przelewu za fakturę za paczkę papieru sprzed 3 lat?

  • 0

    61.  2014-05-28 20:29:06

    Z magazynem przejaskrawiłem specjalnie. 4500 nawet samych czystych kartek to 9 ryz papieru. Ja za TV nigdy nie miałem faktur. Płace przelewem kwotę z umowy. Prąd czy gaz to 6 na rok. Jak się ma potwierdzenie przelewu to po co to trzymać ? Jak będzie możliwość to przejdę na e-faktury.

  • 0

    62. ~  2014-05-28 20:51:02  host: n08-03-07.opera-mini.net

    53, przecież udowodnić miejsce zamieszkania możesz na parę sposobów,
    zeznania świadków,
    wydrukowanie faktury elektronicznej do papieru,
    adres zameldowania w dowodzie osobistym,
    sam brak zgłoszenia zmiany adresu zameldowania w urzędie też jest dowodem że gdzieś mieszkasz od dnia zameldowania

  • 0

    63. ~  2014-05-28 20:55:26  host: n08-03-07.opera-mini.net

    cd 62,poza tym są papiery urzędowe które przychodzą na adres zameldowania jak choćby PIT z zakładu pracy,
    dokument z urzędu skarbowego o zwrocie nadpłaconego podatku przez pracodawcę też z adresem zameldowania,
    umowa o konto bankowe w której jest adres zameldowania aktualny na czas podpisania umowy,
    więc faktura nie jest jedyną opcją żeby udowodnić adres zameldowania

  • 0

    64. ~  2014-05-29 10:31:52  host: 178-36-197-106.adsl.inetia.pl

    >62 Widze, ze autentycznie rozmawiam z dzieckiem. Ty chlopcze zycia nie znasz i farmazony opowiadasz do kwadratu. Lepiej juz sie nie produkuj, bo sie zwyczanie osmieszasz.

  • 0

    65. ~  2014-05-29 10:33:23  host: 178-36-197-106.adsl.inetia.pl

    >63 Nawet nie zrozumiales co napisalem wczesniej... Chodzilo o udowodnienie adresu zameldowania 10 lat temu. Naprawde, Ty juz chlopaku lepiej nic nie pisz.

  • 0

    66.  2014-05-29 10:44:07

    AERO2 USER - pytasz po co? No bo nie potwierdzenie zapłaty jest dowodem na wzajemne relacje stron umowy a rachunek/faktura ;-) Płatność to zupełnie inna rzecz. Naprawdę. 62/63 - wypisałeś tyle tych dokumentów... No właśnie - trzeba je wszystkie trzymać ;-) Bo nie wiadomo który i kiedy może się przydać. 10 lat temu e-faktura? No logiczne - po co papier trzymać 10 lat? Pamiętaj jedno, że faktura, np. za energię dotyczy świadczenia konkretnej usługi w konkretnym miejscu. Konto bankowe mogę sobie otworzyć na dowód sprzed 10 lat, podczas gdy od 6 mieszkam gdzie indziej - bo to jest normalne w naszym kraju, że się takich pierdół nie zgłasza gdzie należy - bo zmiana dowodu wymaga mnóstwa zachodu tak naprawdę. A sąd to sąd a nie sprzedawca jaj na zielonym rynku ;-)

  • 0

    67.  2014-05-29 10:48:35

    Tak jak każdy ma wolną rękę ws. wyboru operatora i usługi, pozwólcie ludziom decydować czy trzymają papiery czy to digitalizują (chociaż taka kopia nie jest dowodem) czy biorą elektroniczne oryginały! Ja korzystam z każdej z wymienionych możliwości i ani nie mam problemu magazynowania tego (bajki ktoś opowiada twierdząc, ze to tyle miejsca zajmuje), ani generalnie ogarnięcia.

Dodaj swoją opinię