Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dziennikarz zwolniony za niepochlebne artykuły o TP?

Dziennikarz zwolniony za niepochlebne artykuły o TP?

WitekT 1 Lutego 2010 16:45

0 0

Tomasz Świderek otrzymał od zarządu Dziennika Gazety Prawnej wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym - informuje Presserwis. Decyzja wywołała kontrowersję wśród redaktorów dziennika, którzy podejrzewają, że Świderek został zwolniony za niepochlebne artykuły o Telekomunikacji Polskiej.

Oficjalnym powodem zwolnienia dziennikarza jest m.in. psucie wizerunku gazety poprzez ataki personalne na członków zarządu TP oraz osobiste ataki na rzecznika firmy. Świderek w swoich tekstach (a także m.in. na blogu czy Twitterze) wytykał nadużycia TP. Zdaniem zarządu gazety, dziennikarz stracił obiektywizm w opisywaniu rynku telekomunikacyjnego, a redakcja utraciła do niego zaufanie ze względu na konfliktową osobowość i brak współpracy z kierownictwem i kolegami - pisze Presserwis.

Świderek poinformował, że zamierza się odwołać od decyzji szefostwa gazety, jednak nie chciał szerzej komentować powodów zwolnienia. Koledzy dziennikarza poprosili zastępcę naczelnego gazety, Marcina Piaseckiego o wyjaśnienie sprawy, bo ze względu na podane uzasadnienie byli przeświadczeni, że były naciski ze strony wymienionej firmy i chodzi o ratowanie budżetów reklamowych z TP.




Gdy spytaliśmy, skąd mu wiadomo o złych relacjach Tomka z przedstawicielami TP, Piasecki stwierdził, że w rozmowach prywatnych często skarżyli się na niego - broni kolegi dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej.

Nie znamy oficjalnych powodów zwolnienia red. Tomasz Świderka. Nie zamierzamy też komentować decyzji redakcji, jednakże wyraźnie zaprzeczamy sugestii jakoby TP wpływała na politykę personalną jakiegokolwiek medium w Polsce, a w szczególności "Dziennika Gazeta Prawna". Tego typu sugestia jest faktem bezprawnego naruszenia dobrego imienia spółki - oświadczył Presserwisowi Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Tomasz Świderek jest jednym z najbardziej cenionych polskich dziennikarzy ekonomicznych, był wieloletnim pracownikiem Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej, z której we wrześniu 2006 roku odszedł do Gazety Prawnej (obecnie Dziennika Gazety Prawnej).

Źródło tekstu: Presserwis     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • -1

    22. ~  2010-02-01 18:33:38  host: public-gprs35138.centertel.pl

    Wystarczy wejść na jego blog. Jak coś o tp to jad, nawet za pierdoły. Jak na cenionego dziennikarza brakuje postów o innych operatorach, wszak tp nie sama na rynku. Obiektywność jak w radiu maryja, a na to gazeta prawna pewnie nie mogła sobie pozwolić.

  • 0

    23. ~  2010-02-01 18:35:03  host: host-89-231-113-178.warszawa.mm.pl

    Pośród dziennikarzy piszących o telekomunikacji Tomasz Świderek to chodząca skarbnica wiedzy. Niestety mamy wielu malkontentów i wazeliniarzy, którym drży pióro gdy trzeba naskrobać coś prawdziwego przeciwko reklamodawcy, z którego również żyje pracodawca.

  • 0

    24. ~  2010-02-01 18:36:19  host: host-89-231-113-178.warszawa.mm.pl

    @22 Gazeta prawna to może i tak ale Dziennik już nie...

  • 0

    25. ~n  2010-02-01 18:51:42  host: public-gprs35138.centertel.pl

    23. Witek też czasem coś źle pisze o tp, a reklamy grupy tp ciągle pojawiają się na telepolis. Rzecznik też czasem na swoim blogu zareklamuje ten serwis. Trochę więc chybiłeś :) Tak dla ułatwienia, abyś zrozumiał. Jak była jakaś mała awaria orange w wawie to od razu artykuł (15.10.2009), jak jakaś ogólnopolska u innego operatora to cisza. I tak cały czas. Może to skarbnica wiedzy, ale obiektywności mało. Porównanie z RM nie było przypadkowe. Tacy dziennikarze są cenieni w trochę innych mediach niż chce być GP i pewnie stąd zwolnienie.

  • 0

    27. ~Szyb  2010-02-01 19:06:31  host: eky220.internetdsl.tpnet.pl

    ...ale jak SirMarkowi na GG wysyłałem, a tobie maile, to cisza była...

  • 0

    28.  2010-02-01 19:24:58

    Szyb: to nie jest tak, ze info od Ciebie zginelo. A ja np. bylem ciut wylaczony. robbo2k: nie gadaj takich bzdur, ze ktos piszacy bloga sie z tego utrzyma. TO, ze jakas firma wspolpracuje z blogem nie oznacza, ze on zaraz sie z tego utrzyma. Bo firma mu placic nie bedzie. "Prasa papierowa zdycha."? tez gadasz od rzeczy.

  • 0

    29.  2010-02-01 19:29:30

    n: My maksymalnie staramy sie oddzielic kwestie potencjalnej reklamy od tego co robimy, tak aby nie mozna nam bylo nic zarzucic. (choc ciagle jakis user nam wmawia, ze pracujemy dla jednego lub drugiego operatora). Ale i tak w swojej historii juz spotkalismy sie z sugestia o wstrzymaniu funduszy reklamowych itp.

  • 0

    30.  2010-02-01 19:45:03

    @28 Sirmark na zachodzie utrzymywanie sie z blogowania nie jest niczym dziwnym wiec nie wiem czemu cie to dziwi. Pamietaj ze wyrobienie sobie marki blogera otwiera tez wiele drzwi jak i mozliwosci i kontakty. W sumie takie pda.pl to nic inego jak blog Dawida i calkowicie jest z nim kojarzony. W dobrych czasach skromny blog o inwestowaniu wyciagal nawet 2kzl i to poswiecajac mu 1-2h dziennie.

  • 0

    31.  2010-02-01 19:50:02

    robbo2k: a Ty utrzymujesz się ze swojego bloga? Uwierz, że to nie jest takie proste, jak to opisujesz.

  • 0

    32.  2010-02-01 20:13:03

    Ja nie mowie ze to proste ale mozliwe i sa ludzie ktorzy z tego zyja. Ja oczywiscie, ze nie zarabiam na blogu wiecej niz na pare piw, ale znow nie poswiecam na niego wiecej jak 1-2h w tygodniu co przeklada sie na adekwatne zarobki czytaj grosze. Bardziej cenie jednak mozliwosc wspolpracy z producentami, to tez fajna rzecz wiedziec o cenie HTC Smart przed wszystkimi.

  • 0

    33. ~Prawo do publikacji  2010-02-01 20:17:23  host: 243-pra-10.acn.waw.pl

    A tak z ciekawości... Copyright Presserwis sp. z o.o. Reprodukcja i redystrybucja "Presserwisu" w całości lub w części jest zabroniona zgodnie z polskim i międzynarodowym prawem.

  • 0

    34.  2010-02-01 20:24:34

    5# ojoj WitekT - współczuję , mam nadzieję że nie bolało bardzo ?:( pzdr :-)

  • 0

    35. ~nick  2010-02-01 21:55:27  host: heyah20909nc-1.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    To niech wraca do wybiórczej. Tam płacą tym lepiej im więcej się pisze oszczerstw i pomówień.

  • 0

    36. ~Adi  2010-02-01 22:10:36  host: 77-254-57-193.adsl.inetia.pl

    Dziwne, jak dla mnie te czasy chyba już dawno minęły że trza było siedzieć cicho i uważać co się piszę na wyższe podmioty. Jak widać nie wszędzie. Wg mnie trochę to przesadzone, powinien dostać naganą itp a nie od razu wypowiedzenie, bzdura.

  • 0

    37.  2010-02-02 05:08:18

    Ale wy naiwni, telefon od Jabczynskiego to linia obrony Swidra. Towarzysz Swiderek robi co moze by namieszac i sie wypromowac robiac z siebie ofiare rezimu. Moze medal ?

  • 0

    38. ~J  2010-02-02 10:21:42  host: yk170.internetdsl.tpnet.pl

    Ta pseudo gazeta powinna mieć zakaz używania w tytule słowa "prawna". Nie chodzi mi tu o przestrzeganie jakichkolwiek czy czyichś/kogokolwiek praw lecz o poziom merytoryczny artykułów. Nie jestem fachowcem w dziedzinie telekomunikacji i nie mogę nic zarzucić panu Tomaszowi, jednak po przeczytaniu kilkuset publikowanych w tej gazecie artykułów twierdzę, że większość redaktorzyn wypowiadających się na wszelkie tematy prawne, to zapewne kandydaci na studentów prawa. Ta gazeta niestety kształtuje świadomość prawną ludzi. Tragedia:)

  • 0

    39. ~mieeetek  2010-02-02 14:55:19  host: 212.160.172.70

    Nie znam tekstów tego Pana (albo nie zwracałem uwagi na autorstwo), ale przez ciekawość wszedłem na jego blog. No i szczerze mówiąc jest taki sobie więc na przychód z bycia blogerem bym na jego miejscu nie liczył.

  • 0

    40.  2010-02-02 17:12:13

    ~J - a ja - mimo wiedzy jaką podobno posiada redaktor - nie ceniłem wcale jego twórczości... słaby jest po prostu. ALbo zamiast mówić o tym, na czym sięponoć zna, mówi na tematy, o których nie ma pojęcia? A wtedy jest niepotrzebny - sam bym takiego pracownika zwolnił.

  • 0

    41. ~andre38  2010-02-04 19:21:15  host: 77-253-4-78.adsl.inetia.pl

    Pan Tomasz Świderek musiał nieżle TP nadepnąc na przysłowiowy "odcisk". Jest duże prawdopodobieństwo, że TP miała wpływ na Jego zwolnienie z pracy. Nie od dziś wiadomo, iż TP ma trochę "grzechów" na sumieniu. Jest pamiętliwa i mściwa. Jako klient TP od kilkunastu lat zwracam jej uwagę na różne nieprawidłowości w świadczeniu usług. Jaki efekt?. Już 16-cie lat czekam na podłączenie linii telef. a słupek telekom. jest obok mojego domu. Też TP dała mi nauczkę.

  • 0

    42. ~Chrome_TP  2010-02-16 04:27:30  host: afhg209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co do samego gościa z artykułu to jeżeli była sytuacja, że tylko obsmarowywał TP(zakładamy że słusznie), ale przemilczając wtopy innych opów to faktycznie może nieco budzić potencjalne zastrzeżenia co do obiektywnośći, bo przykładowo jeżeli np dwie firmy coś zawaliły, a on dokopuje tylko jednej mająć świadomość że obie coś zawaliły to coś raczej jest nie halo w takiej wybiórczości, niemniej jednak ciężko stwierdzić czy zachowanie pracodawcy było w porządku - przeważnie wpierw w dobrym tonie byłoby, aby z gościem pogadali i go delikatnie po koleżeńsku naprostowali do pionu a nie z grubej rury karniakiem - ale z tym bywa różnie - może po prostu użyli takiego pretekstu, bo mieli zupełnie inny powód (niekoniecznie związany z TP) ? Nieminej powinni dokładnie sprecyzować powodu dyscyplinarki ot choćby właśnie po to aby takich podejrzeń nie było że mogły być jakieś inne powody (aka naciski).

Dodaj swoją opinię