Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dzieci w sieci - edukacja i kontrola rodzicielska kluczem do bezpieczeństwa

Dzieci w sieci - edukacja i kontrola rodzicielska kluczem do bezpieczeństwa

orson_dzi 8 Lipca 2015 16:14

3 0

Do Internetu dostęp mają już nawet przedszkolaki - dwie trzecie dzieci w wieku 3-6 lat korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu . Do sieci samodzielnie logują się już dziewięciolatkowie , a regularnie z Internetu korzysta aż 95,4% osób w wieku 12-15.

Dostęp do Internetu ma coraz więcej dzieci. Jednocześnie badania przeprowadzone na zlecenie firmy Intel pokazują, że blisko jedna czwarta rodziców nie kontroluje działań swoich pociech w Internecie.
Najpopularniejszym celem łączenia się z siecią przez młodych internautów jest dostęp do serwisów społecznościowych. Na tego typu portalach czas spędza ponad 77% nastolatków w wieku 12-15 lat, z czego aż 74% codziennie . Oprócz kontaktowania się ze znajomymi poprzez serwisy tego typu, młodzi użytkownicy sieci korzystają z poczty elektronicznej oraz pobierają różnego rodzaju multimedia - filmy, muzykę czy gry. Internet służy im również do wyszukiwania informacji potrzebnych do szkoły i nie tylko. Im więcej młodych internautów, tym większa rola zabezpieczania się przed zagrożeniami w sieci. Dzieci stanowią często najłatwiejszy cel dla cyberprzestępców, dlatego istotną rolę odgrywa w tym wypadku czujność rodziców.
Z badania przeprowadzonego przez firmę Intel wynika, że aż 23,7% rodziców nie dba o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie. Ci z rodziców, którzy dostrzegają potencjalne zagrożenia płynące z sieci, z reguły osobiście uczą dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu - grupa ta stanowi ponad dwie trzecie badanych. Jedynie 27,9% dorosłych jest jednak w stanie towarzyszyć dzieciom osobiście podczas surfowania w sieci.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Intela, z profesjonalnych rozwiązań kontroli rodzicielskiej korzysta jedynie 35,7% rodziców. Jest to niewielki odsetek, biorąc pod uwagę fakt, iż z jednej strony nie wszyscy rodzice mogą osobiście nadzorować aktywność swoich pociech w sieci, a z drugiej aktywność cyberprzestępców ciągle rośnie. Do zalet funkcji kontroli rodzicielskiej należy przede wszystkim możliwość wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z zasobów sieci oraz określenia limitu czasu spędzanego przed komputerem przez dziecko. Funkcja ta pozwala również filtrować gry oraz programy dostępne dla najmłodszych. Im większa intensywność kontaktów młodych internautów z siecią, tym większą wagę należy przykładać do zabezpieczania urządzeń używanych przez dzieci.

Źródło tekstu: Intel     

Dodaj do:

Tagi: dzieci w sieci

w sumie: 2
 • 1

  1.  2015-07-08 16:28:22

  "...Jedynie 27,9% dorosłych jest jednak w stanie towarzyszyć dzieciom osobiście podczas surfowania w sieci..."

  Zdanie klucz. Z jednej strony chcąc mieć chwilę oddechu po dniu pracy, daje się dziecku tablet/smartfon w ręce i hulaj dusza.
  Prędzej czy później na COŚ nieodpowiedniego trafi, mimo blokad.
  U mnie trochę to trwało, ale obecnie jestem na etapie pokazywania swojemu dziecku co jest grane w tym całym Internecie.
  Prędzej czy później trzeba to z Nim przejść, podobnie jak od innych rozmów się nie ucieknie. Jednak jest jeszcze na tyle młode, że korzysta z tych dobrodziejstw razem ze mną lub mamą. Podobnie jak przy zabawie jedynaka- przeważnie bawi się z kimś.
  Inna rzecz, to to, co usłyszy na temat sieci na podwórku lub w przedszkolu ( tak, bo o tym się już tam nawet między taki szkrabami rozmawia ). Przeważnie po przyjściu do domu dręczy temat ale co w tym wszystkim ważne- mamy nad tym kontrolę.
  Te wszystkie blokady czy funkcje kontroli rodzicielskiej bez normalnej kontroli rodziców są do bani według mnie. Tak jak to założymy, tak to można obejść, a poza tym jak będziemy tego bronić a nie po ludzku wytłumaczymy, że jest złe, to będzie kusiło jeszcze bardziej.
  Zwyczajnie- masz dziecko, to poświęcaj mu jak najwięcej czasu.

 • 0

  2.  2015-07-08 22:44:52

  do zablokowania stron pornograficznych, z przemocą, itd. polecam darmowy opendns.com

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet