Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Działalność gospodarczą można już zarejestrować przez telefon

Działalność gospodarczą można już zarejestrować przez telefon

sirmark 16 Stycznia 2017 10:14

4 8

Resort rozwoju wprowadził usługę, która umożliwia zarejestrowanie działalności gospodarczej przez telefon. W trakcie rozmowy konsultant przyjmuje niezbędne dane i wypełnia wniosek, a procedurę można zakończyć, składając podpis przez internet lub w urzędzie gminy.

Wprowadzamy możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej przez telefon. Dotychczas wniosek można było wypełnić w urzędzie albo przez internet, teraz rozszerzamy tę możliwość o kolejny kanał - powiedział agencji Newseria Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Do założenia działalności gospodarczej niezbędny jest wpis w Centralnej Ewidencji i Identyfikacji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej wniosek do CEIDG jest wolny od opłat. System odsyła wnioskodawcy potwierdzenie, a cała procedura jest stosunkowo prosta i zajmuje niewiele czasu.




Nowy usługa ma być dużym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na wizytę w urzędzie albo mają kłopot z obsługą internetowej wersji serwisu dla przedsiębiorców lub w ogóle nie mają dostępu do Internetu.
Teraz w trakcie rozmowy telefonicznej konsultant przyjmuje dane potrzebne do wypełnienia wniosku i wprowadza je do systemu. W kolejnym kroku wnioskodawca otrzymuje wiadomość SMS z numerem wniosku. Musi okazać go w dowolnym urzędzie gminy, gdzie urzędnik wydrukuje wniosek do podpisu. Procedurę można dokończyć również elektronicznie, za pomocą podpisu elektronicznego.
Co ważne, przez telefon można także zmienić dane we wniosku zawiesić albo zlikwidować działalność.

Telefoniczna rejestracja działalności gospodarczej jest już dostępna pod numerem: 801 055 088.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: ceidg

w sumie: 45
  • 0

    26.  2017-01-16 12:44:56

    Ludzie , naprawdę przesadzacie z tym skomplikowaniem przepisów. Przy działalności usługowej kiedy wystawia się kilka faktur w miesiącu , prowadzenie księgowości zajmuje mi godzinę na kwartał. I kosztuje 50 PLN rocznie za licencję na program Mała Księgowość RP:) Jeśli nie prowadzisz sprzedaży towarów , nie masz magazynu i kasy fiskalnej to jest to banał .....

  • 0

    27.  2017-01-16 12:49:51

    @ wlo - wklepujesz kilka faktur do programu i masz wyliczoną zaliczkę - w drugim oknie przeklepujesz kwotę do formatki przelewu banku internetowego .... po prostu straszne .... ja jeszcze muszę wysłać przez internet formularza VAT-7K i zrobić jeszcze jeden przelew ..... to jest umiejętność którą powinien mieć każdy maturzysta po kilku lekcjach podstaw przedsiębiorczości w liceum .....

  • -1

    28.  2017-01-16 12:59:56

    drozda - mi nie musisz tłumaczyć - robię to od dawna ;-)
    Ja mówię tylko - jeśli to nie jest filozofia i trudność, to znacznie mniejszą jest rejestracja firmy "normalnie" w urzędzie (jeśli ktoś nie ma profilu zaufanego, bo o podpisie elektronicznym nie mówię nawet) czy w Internecie - bo jednorazowo i na amen się to robi ;-)
    A co ze zmianami w rejestrach? Też na telefon? Też do gminy trzeba iść żeby podpisać papier?

  • -1

    29.  2017-01-16 13:03:14

    Nikt tu nie mówi o tym, że to skomplikowane! Mówimy, ze w kontekście ilości i częstości operacji wymaganych już po założeniu firmy (a także odpowiedzialności) samo założenie firmy w sposób jaki oni proponują (rzekomo, żeby ułatwić) jest śmieszny. Bo śmiać tylko się można z tych chorych pomysłów w tej chwili.
    Przeczytaj tego newsa jeszcze raz ;-)

  • 0

    30. ~~~  2017-01-16 13:12:10  host: ddh153.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przede wszystkim trzeba podnieść kwotę wolną od podatku. Potem można pomyśleć o założeniu firmy. I oczywiście znieść ten haracz comiesięczny.

  • 0

    31. ~~~  2017-01-16 13:12:42  host: ddh153.neoplus.adsl.tpnet.pl

    * w przypadku braku dochodu

  • 0

    32.  2017-01-16 13:32:06

    @26 jasne a wszystkie papiery do ZUS same się wypełnią... nie daj Boże pójdź jeszcze na zwolnienie lekarskie

  • 0

    33.  2017-01-16 13:37:50

    A jakie papiery do ZUS wypełniasz ? Bo deklaracje się same klonują ..... o ile nie zechcesz czegoś zmienić. Ostatni raz miałem do czynienia z ZUS przechodząc z preferencyjnej stawki na normalną czyli ponad 5 lat temu. Mowa cały czas o jednoosobowej działalności oczywiście ......

  • 0

    34.  2017-01-16 13:45:42

    drozda - ja żadnych - za siebie wysyłam, tylko kasę. Nie muszę papierów wypełniać. Ale wystarczy jedna umowa zlecenia... i już trzeba.
    I przestań proszę gadać o tym klonowaniu, prostym programie, który sam wszystko robi. Wiem, bo używam - piąty raz powtarzam. Bo nie o to chodzi.

  • 0

    35. ~do wlo  2017-01-16 13:55:52  host: n16-07-05.opera-mini.net

    @34 Wlo
    Z Twoich argumentów wynika, że jesteś fachura w temacie. Jak byś ocenił hakerów - czy oni skorzystają coś nie coś? Co należy zmienić, żeby im ułatwić działalniść!?!

  • 0

    36.  2017-01-16 14:00:41

    35 - nie znam się na tej dziedzinie ;-)

  • 1

    37. ~33 drozda  2017-01-16 18:15:07  host: user-5-173-106-162.play-internet.pl

    Od 1 stycznia 2018 dojdzie Tobie JPK (jednolity plik kontrolny) z VAT, a od połowy 2018 pozostałe JPK. Nadal twierdzisz, że to nie utrudnienia dla małych firm? A spróbuj zatrudnić kogoś to się ze śmiechu nie pozbierasz z dodatkowymi papierami nie tylko księgowymi, ale listami obecności i płac, ewidencją czasu pracy, chorobowymi, świadectwami pracy, badaniami zdrowotnymi itd.

  • 0

    38. ~33 drozda  2017-01-16 18:19:31  host: user-5-173-106-162.play-internet.pl

    I na koniec, że wspomnę o galopadzie przepisów, która za czasów dobrej zmiany dostała dopalacza. Bez śledzenia przepisów nawet nie wiesz kiedy wejdziesz na minę. Od 1 stycznia 2017 JPK już jest zmieniony. Ciągle musisza aktualizować program księgowy, który musisz kupić lub dawać wszystko do księgowej. Koszty, koszty, koszty ....

  • 1

    39. ~  2017-01-16 18:20:46  host: user-5-173-106-162.play-internet.pl

    Uproszczenie prawa, a nie rzucanie kłód pod nogi dla małych firm. nadal tego nie ma, bo ten tytułowy myk z rejestracją to śmiech na sali.

  • 1

    40. ~xxx  2017-01-16 19:07:45  host: user-94-254-224-233.play-internet.pl

    wszystko można zrobić zdalnie - tylko na koniec trzeba pewnie skoczyć po kilka pieczątek :)

  • -1

    41.  2017-01-16 20:36:04

    dobrze, ze to wprowadzili

  • 1

    42. ~  2017-01-16 20:46:10  host: user-94-254-144-206.play-internet.pl