Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości DxOMark: Aparat Samsunga Galaxy S6 Edge deklasuje cały rynek

DxOMark: Aparat Samsunga Galaxy S6 Edge deklasuje cały rynek

LuiN 28 Kwietnia 2015 09:14

1 1

Samsung Galaxy S6 Edge, wyposażony w ten sam moduł fotograficzny co klasyczny S6, uzyskał rekordowe 86 punktów w fotograficznym rankingu DxOMark.



Zdaniem DxOMark, renomowanego serwisu testującego matryce aparatów i obiektywy, w segmencie mobilnym Samsung Galaxy S6 Edge nie ma obecnie sobie równych. Ocenę można rozszerzyć na model Galaxy S6, bo oba telefony korzystają z tego samego modułu fotograficznego bazującego na matrycy Sony Exmor RS IMX240 (1/2.6", 16 Mpix, piksele 1,2 mikrometra), jasnym (F/1.9), stabilizowanym optycznie obiektywie i pojedynczej diodzie doświetlającej.

Ocena ogólna DxOMark składa się z oceny pracy aparatu w trybie zdjęć (rekordowe 88 punktów) i wideo (również rekordowe 84 punkty). W kategorii zdjęć, laborantów DxOMark urzekł ekstremalnie szybki i celny autofocus, dobrze dobierana ekspozycja, właściwy balans bieli w każdych warunkach, rewelacyjna szczegółowość zdjęć, niski szum przy dobrym oświetleniu, duża szczegółowość przy słabym oświetleniu, a także świetne zdjęcia wykonane przy użyciu lampy - o dużej liczbie szczegółów, naturalnej kolorystyce i minimalnym poziomie szumu.




Na liście wad trybu zdjęć znalazł się szum zauważalny przy słabym oświetleniu, sporadyczne kolorowe obwódki (aberracje chromatyczne) i nieco zbyt żółto-zielona biel na zdjęciach z lampą przy jarzeniowym oświetleniu (tylko w tej specyficznej kombinacji).

Tryb wideo otrzymał pochwały za dużą szczegółowość nagrań zarówno przy niskim, jak i dobrym oświetleniu, celnie dobieraną ekspozycję, balans bieli i odwzorowanie kolorów, a także za bardzo niski poziom szumów i pracę autofocusu. Jednocześnie S6 Edge "oberwał" za rozedrgane filmy (stabilizacja obrazu nie jest dostępna przy najwyższych rozdzielczościach), lekką flarę przy pracy pod światło i utratę kolorów przy słabszych warunkach oświetleniowych.

Pierwsza dziesiątka telefonów w zestawieniu przedstawia się obecnie następująco (Nokia Lumia 1020 zajmuje dopiero 13. miejsce):

Model

Zdjęcia

Filmy

Ocena łączna

1

Samsung Galaxy S6 Edge

88

84

86

2

Samsung Galaxy Note 4

84

83

83

3

Apple iPhone 6 Plus

84

79

82

4

Apple iPhone 6

83

80

82

5

Samsung Galaxy S5

80

79

79

6

Sony Xperia Z3

81

76

79

7

Sony Xperia Z2

81

73

79

8

Motorola Nexus 6

81

74

78

9

Nokia 808 PureView

81

68

77

10

Sony Xperia Z1

77

74

76



Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce tylko Samsung Galaxy S5 (ISOCELL Samsunga), Nokia 808 PureView i Nexus 6 nie bazują na matrycach Sony. Możliwości aparatu zwycięskiego Galaxy S6 Edge można ocenić na bazie naszej galerii zdjęć na ostatniej stronie testu Galaxy S6.

Źródło tekstu: DxOMark, wł     

Dodaj do:

Tagi: samsung | samsung galaxy s6 edge

w sumie: 43
  • 0

    25. ~Muto  2015-04-28 12:21:22  host: 213.158.219.183.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @ Luin i Redakcja

    Jasne, że nie macie konkretnie kasy za dany test. Kasa jest za tworzenie "atmosfery" przyjaznej danej firmie, a to procentuje, choćby w postaci zleceń reklamowych. Powszechnie wiadomo, że Samsung na marketingu typu trendsetting nie oszczędza. Nie jest możliwe prowadzenie biznesu żyjącego z reklam i promocji i pisanie nie pomyśli swoich klientów (nawet potencjalnych) - producentów, bo byłoby to piłowanie gałęzi, na której się siedzi. Całkowicie obiektywne są tylko testy organizacji konsumenckich jak np. fundacja pro-test.pl.

  • 0

    26.  2015-04-28 12:25:01

    @24 piszesz na pewno do mnie? Mnie nie dziwi wygrana Samsunga w teście. W ogóle w życiu niewiele mnie dziwi. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moje posty.

  • 0

    27.  2015-04-28 12:27:42

    @25 niepotrzebnie zarzucasz Telepolis celowe działanie.

  • 0

    28.  2015-04-28 12:35:02

    25, Muto - nasi recenzenci, w tym ja, piszą dla Telepolis na zasadzie zdalnej współpracy. Nikt nam nie pierze mózgu i nie zleca "łagodnego obchodzenia się z danym producentem". Podstawową wytyczną jest rzetelność i mieliśmy już sytuacje, że biura prasowe obrażały się na nas za nią na długie miesiące (w tym na najdłużej Samsung). Pro-test znam i często do nich zaglądam, jednak mylisz suchy test z recenzją. Recenzja z definicji jest subiektywnym zdaniem autora, które dobrze by było, jakby potrafił jasno uzasadnić. Nie wszystkie cechy urządzenia da się przedstawić liczbowo. Dane testowe podajemy w tabelkach czy prezentując funkcje na filmach, jednak końcowy wynik to nadal jest recenzja bazująca na doświadczeniu autora, porównaniach do innych recenzowanych sprzętów i prywatnych odczuciach. Naprawdę daruj sobie z tą atmosferą etc. Jeśli po przeczytaniu recenzji na Telepolis uważasz, że "liżemy tyłki producentom", to szukaj innych źródeł. Zaufaj mi, że trudno będzie w Polsce o bardziej wiarygodne.

  • 0

    29. ~  2015-04-28 12:57:56  host: apn-37-7-76-21.dynamic.gprs.plus.pl

    @LuIN PiotrM ma rację, Test został zrobiony na prośbę Samsunga. Wiedzą, że ta matryca jest najlepsza na rynku. Tytuł powinien być "Samsung S6 na najlepszą matrycę" a w świat idzie - Samsung S6 ma najlepszy aparat. I to się sprzedaje. A wyjdzie nowy Iphone z tą matrycą i Z Sony - i będą robić lepsze zdjęcia. Ale będzie już za późno. @vonski - poczekaj na inne telefony z tą matrycą. Wiem z dobrych źródeł, że Sony ma zrobić wypas i pierwszy raz będzie miał porządne oprogramowanie. A do tego jeszcze Iphone i inne, które niebawem wyjdą z matrycą IMX-240

  • -1

    30. ~Cq. de  2015-04-28 12:59:00  host: 185.13.106.74

    Panowie bardzo mnie dziwicie! !!
    Nie wiecie jak pr zetestowac sprzet?

  • 1

    32. ~Adam M.  2015-04-28 13:15:13  host: h4-52.net.euron.pl

    Nie ujmując absolutnie nic Samsungowi, ale warto pamiętać, że portal dxomark.com zaliczył już taka masę wpadek ze swoimi ocenami i testami, że to co piszą w nim trzeba brać ze sporym dystansem. A w mojej ocenie na pewno nie zasługuje on na określenie 'renomowany'.

  • 0

    33.  2015-04-28 15:32:05

    Ciekawe jest, że jak przeglądam zdjęcia porównawcze na portalu gsmarena_com, to LUMIA 930 czy SGS 4 robi lepsze zdjęcia od wszystkich tu podanych... chodzi mi o odwzorowanie kolorów porównując z lustrzanką CANON

  • 0

    34. ~tomek  2015-04-28 17:02:42  host: static-62-233-217-22.devs.futuro.pl

    Jesli chodzi o braki aparatu w S6 to chyba najbardziej by sie przydaly reczne nastawy czasu naswietlenia. Jak jest naprawde ciemno to automat nie daje rady, dlatego licze, ze moze jednak dodadza to przy okazji jakiejs aktualizacji.

  • -1

    35. ~Tech-nick  2015-04-28 17:13:57  host: n05-06-08.opera-mini.net

    Na telepolis zaglądam (z różną częstotliwością) od mniej więcej 7 lat i w kwestii stronniczości, uprzywilejowania, czy też promowania jakiejś marki (niekoniecznie przez redakcję) najbardziej rzuca mi się w oczy - delikatnie mówiąc - faworyzowanie Sony (a wcześniej Sony-Ericssona). Praktycznie od zmiany szat (modernizacji strony) w katalogu telepolis pierwszą dwudziestkę najlepiej ocenianych telefonów/smartfonów okupują w zdecydowanej większości modele Sony. Telefonów innych marek w czołówce tego rankingu jest jak na lekarstwo, a gdy nawet na top trafi model jakiejkolwiek innej firmy niż Sony to bardzo szybko jest stamtąd usuwany i na czele ponownie zostają praktycznie tylko telefony Sony - tak od lat. Co więcej, mniej by mnie to dziwiło gdyby w czołówce najlepiej ocenianych telefonów/smartfonów były najnowsze lub chociaż aktualne modele flagowe Sony albo te z wyższej półki, natomiast znajduje się tam sporo wiekowych "Soniaków" (jak na tą branże), czy też tych z niższej półki, nie wybijających się, ani wyróżniających się jakoś specjalnie na tle konkurencji - ważne, że są marki Sony :-)
    Teraz pytanie: kto za tym stoi - jakaś grupa chorych maniaków i fanboy-ów marki Sony? Czy może wysłannicy działu marketingowego Sony Polska? A może po części jedni i drudzy?

  • 0

    36.  2015-04-28 17:45:19

    @35 Dawno większej bzdury nie czytałem :) Już klakierzy Samsunga zaczynają działać.

  • 0

    37. ~Lumi  2015-04-28 18:25:46  host: public-gprs516389.centertel.pl

    do Halset (36.): Bzdury??! To zaglądnij sobie niedowiarku do tutejszego katalogu telefonów, wybierając opcję sortuj według oceny. Natomiast taka okupacja szczytu najlepiej ocenianych telefonów przez urządzenia Sony jest nieprzypadkowa i w zasadzie ciągła. Wcześniej podobna okupacja szczytu zestawień była prowadzona modelami SonyEricsson. Przypadek?! A może powiesz, że np. praktycznie niedostępny już w sprzedaży staroć typu Sony Xperia acro S (10 miejsce), albo badziewny smarkfonik "złotówkowy"Sony Xperia E3 (20 miejsce) są setki razy lepsze od flagowca typu Samsunga Galaxy S6, czy HTC One M8 (oba obecnie z zaniżonymi ocenami znajduj się poniżej 500 miejsca).

  • 0

    38.  2015-04-28 18:27:44

    Wiele razy były okazje do robienia zdjęć note'm 4 lub iP 6/6Plus i zdecydowanie wygrywały te drugie. Te samsungowe zdjęcia faktycznie ładnie wyglądają w wizjerze, ale nic więcej. Jakieś takie rozmazane jakby farbkami malowane. Nie są złe, ale po prostu ładniejsze są z jabłek.

  • 0

    39. ~Ort  2015-04-28 18:53:29  host: 85-222-52-91.dynamic.chello.pl

    Gdyby pojawił się kompakt o takich parametrach ten tej phone Samsunga to byłby przez DxOMark po prostu zmasakrowany. Ciekawy ile taki test kosztuje?

  • -1

    40. ~HD  2015-04-28 21:29:43  host: 89-70-184-179.dynamic.chello.pl

    NOO widziałem zdjęcia porównawcze z S5 którą posiadam- zdjęcia po zmierzchu/ w nocy po prostu miażdżą!

  • 0

    41. ~gorylla  2015-04-29 10:22:00  host: public37847.xdsl.centertel.pl

    A mnie dziwi jedno. W swoim czasie była zewsząd masa podjarki z powodu świetnych zdjęć z LG G3 z autofokusem wspomaganym "lejzerem" - samo telepolis nieraz o tym pisało. O ile dobrze pamiętam test G-trójki- to aparat w nim wykonywał nawet lepsze zdjęcia niż w S5. A w "teście" DxO o LG G3 nic nie ma, a S5 jest wysoko? Czyżby G3 to takie dno? Czy też LG nie załapało się do testów (bo nie mam czasu na sprawdzenie u źródła)?
    Testy testami, ale w tym szaleństwie ważniejszy jest zdrowy rozsądek czytających. Lata które przeżyłem nauczyły mnie odczytywać więcej treści testów "między wierszami", chociaż od jakichkolwiek oskarżeń jestem naprawdę daleko, a testy telepolis czytam z dużą przyjemnością.
    Nie łudzę się też, że redaktorzy tego typu portali rzetelnie "strzelą z ucha" na temat relacji z firmami, których sprzęt testują. Wiem jedno- każdy chce z czegoś żyć.

  • 0

    42.  2015-04-29 10:37:15

    41, gorylla - niestety nie przetestowali jeszcze G3. Choć może mieli różne wpadki gdy chodzi o profesjonalny sprzęt fotograficzny, to już ich obserwacje w temacie telefonów są zbieżne z moimi. S5 robił i nadal robi niezłe zdjęcia, jednak w 2014 roku to G3 wygrał - takiej celności, szybkości i plastyki w S5 nie znalazłem.

  • -3

    43. ~Laura19  2015-05-01 19:07:44  host: 193.106.192.1

    Witajcie.Od kilkunastu dni w Polsce można kupić nowiuśki Samsung Galxy S6 Edge.Chyba każdy z nas chciałby taki mieć?No pewnie tyle że taki model kosztuje ok 2tyś... Myślałam że nici z tego , bo ani mama ani wujek nie chcieli mi dac pieniedzy. Ale za jakis czas kolezanka powiedziała mi że wygrała ten telefon w konkursie. Ja na to do niej: no ale jak to tak przeciez nikt za darmo by nie dał nowiuśkiego phona.Wyszło na to że koleżanka wygrała na tej oto stronce wypełniajac kilka pytan . Ja także spróbowałam i czekam na to czy wygrałam czy nie.

    Link do konkursu: http://tlp.is/66t

    P.S. Do zgarnięcia zostało ok. 150 egzemplarzy także warto spróbować ,gdyż widać po przykładziej mojej koleżanki ze mozna wygrać ;).

  • 0

    44. ~gsz  2015-05-05 23:50:21  host: 77-254-240-46.adsl.inetia.pl

    Nie we wszystkich s6 i s6 edge są matryce sony, co z tymi efzemplarzami które mają matryce isocell samsunga? Dlaczego ich nie ujęto w teście? Dlaczego w tekście piszecie "Ocenę można rozszerzyć na model Galaxy S6, bo oba telefony korzystają z tego samego modułu fotograficznego bazującego na matrycy Sony Exmor RS IMX240 (1/2.6", 16 Mpix, piksele 1,2 mikrometra), jasnym (F/1.9), stabilizowanym optycznie obiektywie i pojedynczej diodzie doświetlającej." Skoro to nie jest prawdą?

  • 0

    45. ~Lotussss  2016-01-01 15:05:06  host: 97e1add8.skybroadband.com

    Mi s6 edge czesto rozmazuje zdjecia. Ale jak juz uda sie zeobic czyste zdjecie to jest naprawde ladnie

Dodaj swoją opinię