Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwuzakresowa antena NEC-a

Dwuzakresowa antena NEC-a

WitekT 27 Sierpnia 2004 17:27

0 0

Inżynierowie firmy NEC opracowali dwuzakresową antenę do telefonów komórkowych, która może pracować w pasmach 800MHz i 2GHz.

Zapotrzebowanie na rynku telefonii komórkowej na takie rozwiązanie było widoczne już od dłuższego czasu. Związane jest ono z coraz częstszym odchodzeniem od rozwiązań technologii 2G w kierunku telefonii 3G, która obecnie jest motorem napędowym dla rozwoju tego sektora. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest implementacja w telefonie dwóch anten, jednak miniaturyzacja gabarytów aparatów ogranicza ilość dostępnej przestrzeni, którą mogą zajmować poszczególne elementy telefonu. Tak więc producenci telefonów komórkowych i anten podjęli wyzwanie opracowania jednej uniwersalnej anteny, która obsługiwałaby różne pasma częstotliwości.
Najszybciej z tym zadaniem uporała się firma NEC, która w trakcie międzynarodowego spotkania "International Symposium on Antennas and Propagation 2004" (ISAP ´04) odbywającego się w dniach 17-21 sierpnia w Japonii, zaprezentowała nową antenę, działającą w pasmach 800MHz i 2GHz.

Rozwiązanie posiada specjalną strukturę – antena składa się z pojedynczego przewodu, który jest wymodelowany w taki sposób, że jedna z części odbiera sygnały w częstotliwości 800MHz, druga zaś w częstotliwości 2GHz. Unikalność wynalazku polega na tym, że tylko pewien fragment metalowego przewodu stanowiącego antenę jest dostosowany do odbierania sygnałów w paśmie 2GHz. Dodatkowo możliwa jest także zmiana długości tego elementu anteny, co pozwala dostrajać antenę w zakresie 2GHz w celu poprawy odbioru sygnału. W przypadku częstotliwości 800MHz nie było konieczności stosowania podobnego mechanizmu, bowiem to pasmo nie jest tak wrażliwie na różnice w parametrach technicznych telefonów.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-32-164.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet