Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwuzakresowa antena NEC-a

Dwuzakresowa antena NEC-a

WitekT 27 Sierpnia 2004 17:27

0 0
Inżynierowie firmy NEC opracowali dwuzakresową antenę do telefonów komórkowych, która może pracować w pasmach 800MHz i 2GHz.Zapotrzebowanie na rynku telefonii komórkowej na takie rozwiązanie było widoczne już od dłuższego czasu. Związane jest ono z coraz częstszym odchodzeniem od rozwiązań technologii 2G w kierunku telefonii 3G, która obecnie jest motorem napędowym dla rozwoju tego sektora. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest implementacja w telefonie dwóch anten, jednak miniaturyzacja gabarytów aparatów ogranicza ilość dostępnej przestrzeni, którą mogą zajmować poszczególne elementy telefonu. Tak więc producenci telefonów komórkowych i anten podjęli wyzwanie opracowania jednej uniwersalnej anteny, która obsługiwałaby różne pasma częstotliwości.

Najszybciej z tym zadaniem uporała się firma NEC, która w trakcie międzynarodowego spotkania "International Symposium on Antennas and Propagation 2004" (ISAP ´04) odbywającego się w dniach 17-21 sierpnia w Japonii, zaprezentowała nową antenę, działającą w pasmach 800MHz i 2GHz.

Rozwiązanie posiada specjalną strukturę – antena składa się z pojedynczego przewodu, który jest wymodelowany w taki sposób, że jedna z części odbiera sygnały w częstotliwości 800MHz, druga zaś w częstotliwości 2GHz. Unikalność wynalazku polega na tym, że tylko pewien fragment metalowego przewodu stanowiącego antenę jest dostosowany do odbierania sygnałów w paśmie 2GHz. Dodatkowo możliwa jest także zmiana długości tego elementu anteny, co pozwala dostrajać antenę w zakresie 2GHz w celu poprawy odbioru sygnału. W przypadku częstotliwości 800MHz nie było konieczności stosowania podobnego mechanizmu, bowiem to pasmo nie jest tak wrażliwie na różnice w parametrach technicznych telefonów.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-161-138-66.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet