Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwie twarze Vodafone

Dwie twarze Vodafone

WitekT 10 Października 2008 11:05

0 0

Polscy akcjonariusze Polkomtela mieli nadzieję na szybkie sfinalizowanie umowy z duńskim TDC w sprawie kupna akcji operatora. We wrześniu brytyjski Vodafone zgodził się na kupno akcji od TDC, co było podstawowym warunkiem finalizacji umowy. Ale od tego czasu rozmowy nie posuwają się naprzód, wręcz przeciwnie - pisze Puls Biznesu.

Polscy akcjonariusze wierzą, że sprawa zakończy się pozytywnie. Są przygotowani na różne scenariusze i chcą podpisać aneks przedłużający umowę z TDC - jego oferta teoretycznie wygasa w marcu przyszłego roku. W ten sposób chcą się zabezpieczyć na wypadek, gdyby Vodafone dalej opóźniał realizację transakcji. Tego podobno obawia się TDC, bo zdaniem Duńczyków Vodafone może wtedy nie chcieć kupić należnych mu proporcjonalnie udziałów. Polskie firmy deklarują, że same wtedy odkupią cały pakiet. Ale rozmowy są trudne i mogą być kontynuowane jeszcze w przyszłym tygodniu.
Jeszcze w połowie września Vodafone deklarował, że chce szybkiej finalizacji transakcji. Ale deklaracje swoją drogą, a w rzeczywistości brytyjski operator wynajduje przeszkody, które opóźniają realizację umowy - czytamy w Pulsie Biznesu.

Przypomnijmy, że Vodafone zablokował sprzedaż udziałów przez TDC w obawie o to, że zostanie zmarginalizowany w Polkomtelu. Do tej pory tworzył wspólny front z TDC, mając razem z nim prawie 40% udziałów w operatorze, co pozwalało mu blokować niekorzystne dla siebie decyzje. Szerzej pisaliśmy o tym w felietonie Scenariusze Polkomtela. Trybunał arbitrażowy nie uznał jednak racji Brytyjczyków, ale polski sąd ciągle nie uznał tego wyroku na terenie Polski i nie zdjął zabezpieczenia z akcji TDC. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
 • 0

  1. ~  2008-10-10 12:52:30  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

  Myslę, że polscy akcjonariusze w chwili obecnej mają ważniejsze sprawy na głowie - krach na giełdzie (zwłaszcza kghm). Chyba, że chcieliby szybko wyjść z Polkomtela.

 • 0

  2. ~ZICO  2008-10-10 12:58:31  host: abiy12.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nigdy nie byłem zwolennikiem Vodafone w Polsce, a po tym co teraz przeczytałem jeszcze bardziej utwierdzam się w tej opinii. Angolom jest wyraźnie nie na rękę, że Polscy akcjonariusze chcą przejąć całkowitą kontrolę w Polkomtelu. Starają się za wszelką cenę nie dopuścić do sfinalizowania umowy z 2006r. Po ich wypowiedziach widać wyraźnie, że nie podoba im się cena za akcję. Najchętniej wykupiliby je sami od TDC ale oczywiście za dużo niższą cenę(najlepiej za darmo). Te bufony chyba byli wręcz pewni, że polscy akcjonariusze wyjdą z Polkomtela i wtedy Vodafone przejmie władzę. Ależ się przeliczyli. Chyba ich tam ***** trafia, że nie dość, że polscy akcjonariusze nie wyszli z Polkomtela to jeszcze chcą kupić akcje po znacznie wyższej cenie niż chciałby zapłacić za nie Vodafone i są gotowi nawet na zakup pakietu, który przypada Angolom. Takie działania Vodafone są bardzo szkodliwe dla pozostałych akcjonariuszy i samego Polkomtela. Moim zdaniem polscy akcjonariusze powinni w takiej sytuacji starać się odsunąć od tej transakcji Vodafone za pomocą wszelkich możliwych kroków prawnych, gdyż jest on zwyczajnym szkodnikiem (jest to chyba jednak prawie niemożliwe). Byłoby dobrze gdyby Zarząd Polkomtela zgodził się jednak reprezentować w sądzie interes polskich akcjonariuszy. To również jest w interesie TDC, gdyż sprzedaż jego pakietu akcji właśnie polskim akcjonariuszom daje mu największe zyski. Zachowanie Vodafone dowodzi ponadto, że jest on niepoważnym partnerem, który zachowuje się jak przysłowiowa chorągiewka na wietrze. Taki partner nie może budzić zaufania gdyż przypomina raczej błazna i tym bardziej powinno się go odsunąć od własnego biznesu.

 • 0

  3. ~kwistas  2008-10-10 13:02:53  host: w3cache.wignet.pl

  Vodafone. How are you? xD

 • 0

  4. ~globetrotter  2008-10-10 13:10:33  host: 213.25.189.50

  3xNIE!!!zeby VODAFONE nie przejelo w calosci POLKOMTELA!!!w momencie kiedy to nastapi stanie sie to samo co stalo sie z siecia IDEA. z brudnymi buciorami wlazla siec ORANGE i widzimy co teraz dzieje sie w tej sieci...to samo grozi POLKOMTELOWI i sieci PLUS w momencie kiedy VODAFONE zacznie rzadzic i wprowadzac swoje "widzi mi sie" ps. miejsce:POLSKA, system:SAMOWOLKA

 • 0

  5. ~ZICO  2008-10-10 13:21:26  host: abiy12.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Działania Vodafone potwierdzają doskonale to, że chce on za wszelką cenę przejąć Polkomtela nawet kosztem poważnego osłabienia jego pozycji rynkowej, bo tego typu zagrywki zepchnęły już ERĘ z pozycji lidera na 3 miejsce. Aby więc sytuacja się nie powtórzyła polscy akcjonariusze z sądem na czele powinni podjąć zdecydowane kroki aby wyeliminować szkodnika.

 • 0

  6.  2008-10-10 13:28:48

  gdyby bylo taniej to byloby mi wszystko jedno czy idea czy orange czy era czy tmobile czy plus czy vodafone, ale bedzie drozej, jak widac na przykladzie idei, wiec wole zeby era i plus pozostaly

 • 0

  7. ~globetrotter  2008-10-10 13:49:24  host: 213.25.189.50

  tez by mi bylo wszystko jedno gdyby dali mi gwarancje ze bedzie naprawde tanio...natomiast jestem w 100 % pewny ze tak by sie nie stalo.znakomitym przykladem jest wlasnie siec ORANGE ktora obiecywala wiele ale niestety nic w tym kierunku nie zrobila!!!

 • 0

  8. ~terranueva  2008-10-10 14:03:46  host: nat-tar.aster.pl

  Chyba nie wszyscy rozumieją temat. Sytuacja Polkomtela jest diametralnie różna od sytuacji PTC i PTK, bo jedno jest SA, a drugie Sp. z o.o. I to wiele wyjaśnia, więc chyba każdy rozumie. Po drugie. Jedynym polskim akcjonariuszem deklarującym chęć pozostania w Polkomtelu jest KGHM, choć jak wiemy sytuacja rynkowa tej firmy może to wkrótce zmienić. Węglokoks oczywiście pomijam. Orlen już od dawna nie ukrywa, że chce z tego interesu wyjść, bo generalnie to oni mają własną branżę, w której chcą się rozwijać. Orlen chce jednak wykorzystać możliwość zakupu akcji od TDC w celu prowadzenia negocjacji z pozycji silniejszego i uzyskania możliwie najlepszej ceny za swój pakiet. Tego zresztą też nie ukrywa zbytnio. Działania Vodafone są zatem podytkowane wyłącznie dbaniem o własny interes i przejęcie kontroli nad Polkomtelem za możliwie małe pieniądze. Im dłużej to trwa tym dla nich lepiej. I takie są tego efekty, choć w przeciwieństwie do sp. z o.o nie przynoszą one zbytnio szkody samej firmie. Przejęcie Polkomtela przez Vodafone jest właściwie przesądzone, bo Orlen na pewno go sprzeda. Pytanie kiedy i za ile? Niewykluczone, że w całej sytuacji kluczową rolę odegra jednak KGHM, bo miedź tanieje, a i strajki się może szykują. Na giełdzie są coraz mniej warci, a bądą jeszcze mniej, bo wyniki będą marniutkie. Może się zatem okazać, że KGHM nie będzie miał za co kupić akcji od TDC. Z Polkomtela kasa nie jest pewna, bo zagraniczni inwestorzy mogą się nie zgodzić na dywidendę. Jak ich przyciśnie to pozostanie im tylko sprzedanie akcji Vodafone.

 • 0

  9. ~ZICO  2008-10-10 14:43:32  host: abiy12.neoplus.adsl.tpnet.pl

  #8: Prezes KGHM zapowiadał już wielokrotnie, że KGHM chce być długoterminowym inwestorem w Polkomtelu. To właśnie paradoksalnie kryzys może skłonić KGHM do dywersyfikowania działalności i umocnienia się w Polkomtelu, więc pisanie, że przejęcie Polkomtela przez Vodafone jest przesądzone mija się z celem. Poza tym kogo jak kogo ale KGHM o brak kasy bym raczej nie posądzał. Jestem przekonany, że mają oni już wydzielone środki na ten cel. Nawet gdyby tak nie było to każdy bank udzieliłby z przyjemnością kredytu takiej firmie jak KGHM. Odnośnie Orlenu to również Prezes KGHM wypowiadał się, że Orlen nie może sprzedać swoich udziałów z dnia na dzień tym bardziej, że wszystkich polskich akcjonariuszy obowiązuje wspólna umowa. Mirosław Krutin nie wykluczał również, że KGHM będzie dążył do tego aby stać się większościowym akcjonariuszem Polkomtela. Podkreślał wielokrotnie, że KGHM jest bardzo zainteresowany odkupieniem akcji od Orlenu. Co do notowań na giełdzie to faktycznie akcje KGHM poszły mocno w dół ale na przykładzie takiej firmy jak np. Energoaparatura, która już dawno miała upaść, bo cena za jedną akcję spadła prawie do zera mogę wnioskować, że nic strasznego KGHM nie czeka.

 • 0

  10. ~kwistas  2008-10-10 16:34:14  host: w3cache.wignet.pl

  Ja wiem jedno Vodafone jest liderem za granica pod względem taryf oraz infrastruktury. Przykładowo w Niemczech Vodafone ma prawie w 95% powierzchni kraju zasięgu 3G. U nasz też Plus idzie szybko z 3G, ale myślę że może po przyjęciu szybciej bo to ruszyło.

 • 0

  11. ~kwistas  2008-10-10 16:35:56  host: w3cache.wignet.pl

  ~ZICO to polski zarząd doprowadził Ere do takiej pozycji. Dopiero po przejęciu przez niemieckiego szefa coś się ruszyło w firmie na lepsze.

 • 0

  12. ~jojo  2008-10-10 16:43:37  host: eer175.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A co z PTC i T-Mobile. Czy wiadomo już coś więcej. Kiedy wreszcie sytuacja się wyklaruje?

 • 0

  13. ~mirekb  2008-10-10 19:10:58  host: apn-77-114-179-189.gprs.plus.pl

  VODAFONE-THE MOST OF NAŁ

 • 0

  14. ~  2008-10-10 22:28:34  host: p09-14.opera-mini.net

  Mam powazne watpliwosci, czy w ERZE po wejsciu Niemcow klienci maja tak rozowo-no moze na stronie www ERY maja, ale tylko tam. Zasieg nadal kuleje, taryfy takie sobie. W TT stagnacja trwa juz od 3 lat a Polkomtel i Centus maja juz o ponad milion klientow wiecej niz ERA. Przychody ERY z najwyzszych staly sie najnizsze i to ma byc poprawa? Cos ci sie chyba kwistas poprzestawialo. W ERZE wojna trwa juz od 10 lat i jest to wojna miedzy Francuzami i Niemcami, a polski zarzad mial tam niewiele do powiedzenia. Moze tylko jedna osoba niejaki Zygmunt Solorz Zak moglby miec cos do powiedzenia ale wolal sprzedac 48% udzialow w ERZE Niemcom za smieszne 650mln euro. Poza tym nie byl on w zarzadzie PTC. Nie chcialbym aby podobna sytuacja miala miejsce w PLUSIE. Vodafone oczywiscie chcialby PLUSA przejac "za frajer" ale to im sie nie uda i wierze, ze polscy akcjonariusze zrobia wszystko zeby Angole nie dostaly Polkomtela. Jak juz wczesniej napisalem-powinni na wszelki wypadek podpisac aneks, przejac pakiet przypadajacy na Vodafone a samego intruza zneutralizowac zeby nie przeszkadzal.

 • 0

  15. ~terranueva  2008-10-11 13:58:40  host: nat-tar.aster.pl

  #9. Nie każdy bank udzieli kredytu firmie spadającej na giełdzie po 20% dziennie i w której realnym zagrożeniem są strajki. Tym bardziej, że banki "nie stoją" obecnie najlepiej z kasą. KGHM musiałby mieć prawie 1mld zł na ten cel, ale chcąc się utrzymać na rynku muszą inwestować w siebie za prawie 2,5mld zł. Przy obecnych spadkach cen miedzi to będą mieli niedługo problem jak to zbyt długo potrwa. Może i mają kasę, ale mają też bardzo wysokie koszty produkcji, więc możliwe, że te zapasy "przejedzą" sami. Vodafone tylko na to czeka, a jak się okaże, że może zostać udziałowcem mniejszościowym to może ogłosić chęć sprzedaży akcji. Byłoby śmiesznie jakby się dogadał przy tym z TDC. No i szach-mat, bo naszych firm może nie być stać na wykup akcji. Tym bardziej, że Orlen chce tylko na transakcji zarobić. W dobie kryzysu to Vodafone może rozdawać karty. Pewnie, że byłoby dobrze, aby Polkomtel pozostał Polską firmą, ale nie firmą zarządzaną przez ludzi z klucza partyjnego. Poza tym brak dużego udziałowca branżowego może doprowadzić do marginalizacji Polkomtela na rynku z powodu braku dostępu do nowoczesnych technologi, które będzie miał Orange i DT. Poza tym dostawcy infrastruktury inaczej rozmawiają z Vodafonem, FT i DT, a inaczej z jedną siecią o zasięgu krajowym. Patrz przykład IPhone http://www.telepolis.pl/news.php?id=11889

 • 0

  16. ~ZICO  2008-10-12 01:40:39  host: inet20909ni-3.eranet.pl

  #15: Wszystko to są tylko na razie spekulacje. Myślę, że skoro polskie firmy chcą podpisać aneks do umowy z TDC to poważnie traktują sprawę i są gotowe nabyć należny im pakiet akcji. Potwierdzeniem tego, że naszym firmom bardzo na tym zależy jest ich gotowość do wykupienia pakietu należnego Vodafone w przypadku gdyby ten wycofał się z zakupu. Myślę, że TDC ma klarowną i wymarzoną dla siebie sytuację i Duńczycy byliby chyba szaleńcami gdyby tego aneksu nie podpisali. Cała sprawa rozbija się o to aby wykopać z udziału w transakcji Vodafone, który cały czas "bruździ" pozostałym akcjonariuszom. Tak jak już wspomniałem-nie można traktować poważnie firmy, która dwa tygodnie temu zgadza się na transakcję a potem zmienia swoje zdanie o 180stopni. Co tu dużo mówić- Angole z Vodafone są fałszywi i łżą jak psy. Co do iPhone to mamy tu najlepszy przykład jak Vodafone traktuje Polkomtela. Gdyby chcieli iPhone byłby już dawno dostępny w PLUSIE ale oni mają to gdzieś. Jeśli ten duży udziałowiec branżowy ma w taki sposób traktować Polkomtela to lepiej, żeby go wogóle nie było. A może Angole się "obrazili", że nie dostali "na tacy" Polkomtela i jako dowód swej obrazy nie udostępniają mu iPhone? :-) Tak czy inaczej debiut iPhone w Polsce został mocno rozdmuchany przez ERĘ i Orange. Tak naprawdę ten iPod nie cieszy się u nas zbyt dużym powodzeniem głównie ze względu na cenę. ERA i Orange niechętnie mówią o wynikach sprzedaży, bo są one marne. Reasumujac: Cieszy mnie postawa polskich firm. Mam nadzieję, że wkrótce dopną swego czego im gorąco życzę. Nie chcę żeby Polkomtela spotkał los PTC czy Centertela. Skoro dwóch największych operatorów poszło w obce ręce to dlaczego trzeci nie miałby pozostać polski? Jest to nawet wskazane.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet