Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwie spółdzielnie ukarane za ograniczanie konkurencji

Dwie spółdzielnie ukarane za ograniczanie konkurencji

WitekT 27 Września 2010 17:15

0 0

Dwie częstochowskie spółdzielnie mieszkaniowe ograniczyły w swoich budynkach konkurencję w zakresie usług internetowych - uznał UOKiK i nałożył na nie kary finansowe.

Chodzi o spółdzielnie Metalurg i Hutnik, na które nałożono kary odpowiednio 33 tys. zł i 122 tys. zł. Obie spółdzielnie odwołały się już od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowania w obu sprawach zostały wszczęte kilkanaście miesięcy temu na podstawie zawiadomień częstochowskiego przedsiębiorcy, któremu dwie spółdzielnie mieszkaniowe w tym mieście przez kilka lat odmawiały możliwości świadczenia usług internetowych.




Według UOKiK, spółdzielnia Metalurg uzależniała zgodę na zainstalowanie urządzeń dostawcy internetu od szeregu kosztownych i trudnych do spełnienia warunków. Zdaniem Urzędu, w rzeczywistości miały one zniechęcić operatora do wchodzenia na ten rynek, zajęty już bezpośrednio przez samą spółdzielnię. Spółdzielnia m.in. uzależniła zgodę na zbudowanie sieci nowego operatora od dostarczenia przezeń szczegółowych planów technicznych. Jednak, gdy operator poprosił o posiadane przez nią plany budynków, aby przygotować wymagane materiały, spółdzielnia odmówiła ich dostarczenia.

Spółdzielnia Hutnik nie wyraziła z kolei zgody na wejście nowego operatora, wskazując na swoje zobowiązanie wobec innego dostawcy, który dzierżawił istniejącą sieć multimedialną. Spółdzielnia zobowiązała się, że nie pozwoli na budowę kolejnej sieci, co zapewniło tamtemu operatorowi określoną liczbę abonentów, a Hutnikowi - zyski z dzierżawy.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 1

    6. ~  2010-09-27 17:52:31  host: chello089078009176.chello.pl

    c.d. 5 Z każdą spółdzielnią, która utrudnia operatorom wejście

  • 1

    7.  2010-09-27 18:02:50

    Zawsze radą na takie działania prezesów anty spółdzielców jest ich odwołania :)

  • 1

    8. ~wies pruszkow  2010-09-27 18:16:13  host: 178-37-99-205.adsl.inetia.pl

    to samo w pruszkowie kolo warszawy !!!!!!! dostawca internetu i tv nie jaki tel-kab!!!!!! nikt inny nei moze tam nic zainstalowac ani asta ani vectra ! w kieszeni ma chyab całe miasto ! ta kablowka!

  • 1

    10. ~e  2010-09-27 18:26:54  host: host117.opteris.pl

    Te kary sa o jedno zero za male... Co i tak nic nie zmieni, bo spoldzielnie beda sie odwolywac przez nastepne kilka dekad... Ot, Polska.

  • 2

    11. ~  2010-09-27 18:47:02  host: t10-11.opera-mini.net

    Bardzo dobrze ze dowalili im te kary. Teraz powinni wziac sie za inne spoldzielnie bo opisane zjawisko ma bardzo szeroką skalę.

  • 0

    12. ~ttt  2010-09-27 20:00:22  host: aaiq76.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Częstochowa to w ogóle dziwne miasto. Tepsa nie wydaje warunków na kanalizację.

  • 2

    13. ~max  2010-09-27 20:01:57  host: 178-36-177-121.adsl.inetia.pl

    Po co karać spółdzielnie. Prezesów na bruk a spółka świadcząca usługi internetowe kara w wysokości rocznego obrotu. Odechce się innym ustawiać przetargi.

  • 2

    14. ~  2010-09-27 20:40:18  host: public42520.xdsl.centertel.pl

    Tego typu sytuacje są w Polsce nagminne, słyszałem o nie jednej takiej sprawie od znajomych mieszkających w Bydgoszczy.. To nagminność! Szkoda tylko, że do wyroku sądu przez 2 lata zwykli użytkownicy nie mogli zrobić dosłownie nic..

  • 0

    15.  2010-09-27 21:05:56

    @12 masz racje Czestochowa to dziwne miasto... wiem bo tu mieszkam. Nie tylko te dwie spoldzielnie u nas w miescie robia problemy w zakresie uslug internetowych i Tv.

  • 1

    16.  2010-09-27 21:43:11

    Spółdzielnie,spółdzielnie,ale to przecież my,lokatorzy,którzy nie mogą stanowić o sobie.Niestety,to już zahacza o politykę,a to jest portal o czy innym......

  • 2

    17.  2010-09-27 23:26:23

    a w innych miastach jest inaczej? w moim bloku byla kiedys tylko TP, potem wpuszczono 2 ISP (w tym jeden z kablowka), teleton i na tym koniec. jednego ISP (tego z kablowka) jak i teleton wchlonely multimedia, drugi ISP poszedl w rece jednej z najwiekszych firm internetowych w miescie, i tak oto jest dostepna TP lub multimedia, ew. jeden ISP i nikt inny od prawie 10 lat nie ma prawa wejsc, bo spoldzielnia wali takie oplaty za dostep do klatek schodowych, ze nikomu sie to nie oplaca... a sprawa dotyczy z grubsza ok. 2000 mieszkan z jednego tylko osiedla...

  • 1

    18.  2010-09-27 23:30:53

    @3 zakaz wywieszania anten sat. jest w bardzo wielu spoldzielniach w Polsce i glownie dotyczy budynkow, ktore zostaly poddane renowacji elewacji, docieplone itp. w wielu nowobudowanych osiedlach wspolnoty juz na wstepie informuja, ze do elewacji nie mozna przykrecic anteny sat. ale jak ktos ma warunki to do barierki od balkonu czemu nie. z reszta ostatnio popularne w takich miejscach sa plaskie anteny panelowe - maja troche gorsze parametry od tradycyjnych, ale nie szpeca tak krajobrazu. jedyny ich minus to dosc wysoki koszt.

  • 0

    19. ~djrzulf  2010-09-28 06:48:49  host: klient-88-135-162-8.strefawifi.kolnet.eu

    O, to może ktoś przy okazji ruszy Bielsko-Białą? Bo z tego co wiem to jest to samo.

  • 0

    20.  2010-09-28 07:10:17

    No to czekamy teraz na Spółdzielnię Mieszkaniową Osiedle Młodych w Poznaniu, na Ratajach. SM ta blokuje od co najmniej 3 lat operatorów Maverick i Inotel, którzy chcieliby wejść ze swoimi kablami i ofertą.

  • 0

    21. ~Chris  2010-09-28 09:04:15  host: user-109-243-32-214.play-internet.pl

    Zrezygnowałbym z usług takich patałachów: PLAY 10 GB za 45 PLN do tego TVN na Kartę 156 PLN/12 miesięcy i zestaw z talerzem kupionym na Allegro za około 200-250 PLN jednorazowo rozwiązałoby problem...

  • 0

    22. ~  2010-09-28 13:06:54  host: t11-14.opera-mini.net

    @18 mieszkam w wieżowcu Hutnika. Nie mam balkonu. I spółdzielnia, mimo że jest nowa elewacja, nie może mi zakazać powieszenia anteny sat mimo że chcieli tym bardziej, że jest tylko jedyna słuszna kablówka bardzo silnie powiązana z zarządem. A kara dla noch rzeczywiście o jedno zero za niska.

  • 0

    23. ~  2010-09-28 15:41:57  host: 83-238-229-40.adsl.inetia.pl

    Natomiast u mnie jest kilka dostępnych ofert, w tym upc i tpsa, ale wszystkie tak beznadziejne że musze korzystac z netii.

  • 0

    24. ~Maverick  2010-09-28 21:13:20  host: ip69-10.szczepankowo.poznet.com.pl

    Mega super !!! W Poznaniu nic lepiej się nie dzieje! Prezesi spółdzielni pomylili powołanie na prezesa spółdzielni z własnym poletkiem do kręcenia kasy! Najdziwniejsze jest to że nikt się im nie sprzeciwia i wszystkie urzędy mają to w głębokim poważaniu!. Z lupą szukać takich wyroków jak ww. Czekamy na więcej takich decyzji !!! Dopiero wtedy internet naprawdę stanie się dostępny dla ludzi !

  • 0

    25. ~ja  2010-09-28 23:52:36  host: pm252-131.piastlan.net

    Twoje 10GB to ja w 2 godziny ściągam na 20Mbps. PLAY jest rozwiązaniem ale nie o to chodzi żeby jeszcze dodatkowo anteny sobie wieszać. Powiedzmy sobie szczerze - nie zaprzeczysz - internet 7Mbps na tym samym łączu na którym zrywa ci rozmowę która potrzebuje 8kbps.

  • 0

    26. ~antyjh  2010-09-29 10:19:04  host: ip122-116.iwacom.net.pl

    Kilka dni temu złożyłem wniosek do UOKIK przeciwko łódzkiej spółdzielni mieszkaniowej Zarzew w Łodzi. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Dodaj swoją opinię