Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwie godziny przed ekranem powodują cyfrowe zmęczenie wzroku

Dwie godziny przed ekranem powodują cyfrowe zmęczenie wzroku

orson_dzi 14 Czerwca 2017 11:14

9 0



Suchość i zaczerwienie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia to objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Oczy muszą bowiem podejmować duży wysiłek, aby wyraźnie widzieć wszystko, co wyświetla się na monitorach. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany zapominamy również o tym, że prawidłowe ich nawilżenie można utrzymać dzięki częstemu mruganiu - od 15 do 20 razy na minutę. By zapobiec cyfrowemu zmęczeniu wzroku, warto wykonywać proste ćwiczenia i stosować okulary z powłoką antyrefleksyjną o niebieskim kolorze bądź relaksacyjne soczewki kontaktowe.

Okuliści tłumaczą, że na cyfrowe zmęczenie wzroku narażone są coraz młodsze osoby. Millenialsi dorastający w okresie boomu technologicznego funkcjonują w cyfrowym świecie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Szacuje się, że osoby w wieku 18-29 lat spędzają przy monitorach nawet 6 godzin dziennie.

Cyfrowe zmęczenie wzroku jest realnym problemem, niosącym ze sobą wiele fizycznie odczuwalnych konsekwencji - wśród nich także bóle głowy, bóle karku, szyi, a nawet bóle pleców i kręgosłupa oraz zaburzenia snu. Zmęczone oczy można odciążyć na wiele sposobów. Jedną z najprostszych metod jest stworzona w USA zasada 20-20-20. Co 20 minut powinno się robić 20-sekundowe przerwy, przenosząc wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp, czyli ok. sześciu metrów. Można również wykonywać różne inne ćwiczenia takie jak wodzenie oczami czy poruszanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę. Istotne jest również, by w pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery, znajdowało się dużo zieleni, która minimalizuje wpływ szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaks.




Możemy zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu oczu przede wszystkim robiąc przerwy, 5 minut co godzinę i patrzymy daleko, jak najdalej. Nie idziemy na kawę, nie piszemy SMS-ów, tylko odrywamy się od cyfrowych nośników i patrzymy w dal - mówi Radosław Wyszyński z Vision Express.

Nadwyrężenie oczu może również powodować utrzymujące się przez dłuższy czas nieostre widzenie, niebezpieczne dla codziennego funkcjonowania.

Świetną rzeczą są okulary z powłoką antyrefleksyjną o niebieskim kolorze, które niwelują światło niebieskie, docierające do naszej siatkówki. Dobrze sprawdzają się również soczewki kontaktowe relaksacyjne, które wpływają na poprawę akomodacji, są bardzo dobrze nawilżone i pomagają się nawilżać oczom. Dodatkowo stosując takie soczewki, częściej mrugamy, więc wynikają z tego same korzyści - mówi Radosław Wyszyński.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: wzrok | cyfrowe zmęczenie wzroku

w sumie: 18
  • 1

    1. ~Frosti  2017-06-14 11:16:52  host: user-94-254-162-42.play-internet.pl

    Dużo konsultantów telefonicznych spędza od 8 do 14-16 godzin dziennie! Szanujcie tych ludzi. Sam tak pracowałem.

  • 0

    2. ~Oleczek  2017-06-14 11:22:22  host: rev82.gisz.net.pl

    @Frosti ciezka praca, masz racje. Niestety...

  • 0

    3.  2017-06-14 11:34:26

    @1: Ja ich szanuję- ale oczekuję kompetencji, a nie wciskania ciemnoty i mówienia dla samej gadki i złapania później dobrej opinii od użytkownika.
    Ale taka kompetencja to rzadkość- nie znają swoich regulaminów, sprawdzają pół godziny, w razie niejasności nie oddzwaniają. Oczywiście są wyjątki- sam spotkałem na linii Panią, która wszystko załatwiła, przysłała sms żeby odebrać rozmowę- bo myślałem że to oferta od nich i nie odbierałem kilka razy. A potem po załatwieniu zadzwoniła nawet w niedzielę z pytaniem czy wszystko jest ok, i było ok. Nie podam nazwy operatora, bo wiem z doświadczenia że to są jednak wyjątki żeby na takiego konsultanta trafić. Sprawa następna to email- czasem do nich piszę i dostaję odpowiedź. Nie chodzi mi o to że po 2- 3 dniach- rozumiem problem kolejek. Ale nie rozumiem że korespondencja za każdym razem trafia do kogoś innego i ten nie czytając całości znowu pyta o to samo co już było napisane nawet 2 razy. To mnie wkurza i wkurzać będzie!!!

  • -4

    4. ~Abonent Polskiej Sieci Plus  2017-06-14 12:13:19  host: w3cache2.cyfrowypolsat.pl

    Oczy bolą tylko i wyłącznie podczas korzystania z telefonów marki Huawei. Tragiczne telefony!

  • 2

    5. ~QQQ  2017-06-14 12:26:28  host: w3cache1.cyfrowypolsat.pl

    @4 Jakbym był administratorem to za takie wpisy oczerniające bezpodstawnie markę Hauwei dałbym bana.

  • 0

    6.  2017-06-14 12:48:04

    okropna rzecz, widze po sobie jak po kilku godzinach przed ekranem mnie nawalają i schna oczy, filtr na lapku i komórce troche pomaga ale cudów nie ma i tak, takie czasy....

  • -1

    7.  2017-06-14 12:51:13

    @6 Soczewki, o których mowa w tekście robią dobrą robotę. 12-14 godzin dziennie przed ekranem nie robi na mnie teraz żadnego wrażenia. Czuję się jak po max 2-3.

  • 0

    8. ~  2017-06-14 13:02:55  host: user-94-254-243-77.play-internet.pl

    7 a jakie to sa soczewki relaksacyjne? Tez spedzam ponad 12h przed kompem

  • 0

    9. ~  2017-06-14 13:03:34  host: acho67.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sam siedzę w pracy na komputerze po 8h. Znajomi po godzinie bez okularów już mają dość komputera. Mam okulary antyrefleksy i oczy mnie nie bolą.

  • 0

    10.  2017-06-14 13:20:31

    @7 Chodzi o soczewki niwelujące światło niebieskie jakie emituje Ci ekran. Korzystam ze szkieł z tej firmy: http://tlp.is/dtq

  • 1

    11. ~pabloki  2017-06-14 14:04:25  host: apn-37-249-181-74.dynamic.gprs.plus.pl

    @orson i pozostali z problemami . w aptece kupcie i sprawdzcie żel pod oczy za kilka zł ze świetlikiem i babką lancetowatą(niby na opuchnięcia ale bardzo relaksuje wzrok i powieki) w tubce bo higieniczniejsza lub żel pod oczy ze świetlikiem i chabrem bławatkiem w tubce (niby dla komputerowców ale mi za bardzo otwiera oczy, ) . te żele kosztuja kilka zł. polska firma z Piaseczna( nie reklamuje bo nie podaje nazwy ) . z samym świetlikiem tez jest ok bo zmniejsza wrażliwośc na światło.
    co do soczewek to wywalacie kasę , dostarczacie bakterii do oka bo z palca przechodzą (palce nie są sterylnie czyste jak soczewki), powodujecie tez drażnienie oka co może powodować skrzydlik który jest zgrubieniem spojówki -po leczeniu przez chirurgiczne ścięcie warstwy może wracać , rozszerzacie powieki przy noszeniu soczewek(mimo że soczewka cienka) co może spowodować niedomykalnośc powiek czego efektem będzie wyschnięte oko, brak wypoczęcia, wrażliwość na światło . ważna jest tez kalibracja ekranu - wtedy wzrok mniej sie męczy. obecne płaskie monitory nie emitują szkodliwego światła, zmęczenie jest powodowane patrzeniem w jeden punkt który jest blisko.

  • 0

    12.  2017-06-14 14:13:35

    Plus dla Kolegi pabloki. Na razie nie potrzebuję, ale skopiuję i zapiszę.
    Dziękuję.

  • 0

    13.  2017-06-14 14:36:33

    @11 Nieprecyzyjnie napisałem. Używam okularów, stąd szkła w @10. Ziołolecznictwo mnie nie przekonuje ;)

  • 0

    14. ~pabloki  2017-06-14 15:14:12  host: apn-37-249-181-74.dynamic.gprs.plus.pl

    13 kup i zobaczysz. efekt od razu. i pomyślisz jak to możliwe. zresztą lekarz pewnie kiedyś przepisał syrop ziołowy na kaszel tylko nazwa nie wskazuje ze jest on ziołowy. a może olejek eukaliptusowy? olejek z drzewa herbacianego? to też ziołowe .zresztą Twoja wiedza jest zerowa w tym zakresie bo lekarze stosują nie tylko chemioterapeutyki ale przemycają pacjentom tez leki ziołowe gotowe- kupujesz gotowca i nie wiesz że ziołowy. nie wiesz że w obecnych lekach są wyizolowane substancje z ziół. żel pod oczy to kosmetyk a nie lek, więc nie trafiłeś z ziołolecznictwem. dodam że sa antybiotyki robione z naturalnych rzeczy( nie chodzi o penicylinę ale o bardzo popularny obecnie antybiotyk). będąc u stomatologa tez nie wiesz że stosuje sie tam rzeczy naturalne- np. z goździka - takiej przyprawy którą dodajesz do szarlotki , kompotu z jabłek , śliwek.

  • 1

    15. ~  2017-06-14 15:44:41  host: 212.160.172.83

    @13 Pytanie czy ustawa mająca na celu ograniczenie hejtu w internecie nie dotyczy tego portalu? jak widzę wpisy jakiegoś jelenia (patrz komentarz nr.4) to uważam że dostęp do intenrnetu powinien być dla niektórych ograniczony...

  • 0

    16. ~  2017-06-14 17:51:36  host: static-62-233-132-206.devs.futuro.pl

    Czy ktos uzywal okularow polaryzacyjnych? Cena cholernie wysoka, ale gdyby mialy dzialac...

  • 0

    17.  2017-06-14 18:07:36

    juz teraz przed tym uciec ciezko. wiekszosc osob wpatrzona w ekrany po kilka godzin dziennie

  • 0

    18. ~pabloki  2017-06-14 21:18:57  host: apn-46-215-14-29.dynamic.gprs.plus.pl

    16daj se spokój z tymi okularami.

Dodaj swoją opinię